basso

Transfagarasan vs Transalpina

Transfagarasan sau Transalpina ?  

216 members have voted

1. 1. Transfagarasan sau Transalpina ?

Recommended Posts

As vrea sa urc din directia Sibiu sambata 15.07, oare e posibil? E deschis drumul? Daca da, cum e drumul? Merci

as vrea sa urc din directia Sibiu sambata 15.07, oare e posibil,? e deschis drumul?daca da, cum e drumul? merci

"Sicrie" doua posturi mai sus.

as vrea sa urc din directia Sibiu sambata 15.07, oare e posibil,? e deschis drumul?daca da, cum e drumul? merci

Zoli din Cluj cumva?

Am vazut ca ''sicrie'' mai sus starea drumului in data de 4 iulie, dar de atunci a fost competitie acolo si eram curios daca s-a rezolvat sau nu, mai ales ca intentionez sa rulez si eu pe acel drum... ideea e ca as fi interesat sa aflu daca se poate rula in conditii normale pe Tranfagarasan in data de 15, sambata.

Salut Livane, da eu sunt... te salut.

Am fost duminica (14 iulie) pe Transfagarasan, l-am urcat dinspre Sibiu, am plecat din DN1. La urcare este acceptabil asfaltul. Problemele au fost tunelul neiluminat de la Balea Lac si coborarea spre Barajul Vidraru unde drumul este foarte prost pe unele portiuni.

Si eu am urcat duminica dinspre Sibiu si pentru urcare e ok drumul dar la coborare nu te poti da in voie tare ca rupi bicla ... din pacate asfaltu tot de proasta calitate e... daca ar pune astia mana sa-ii dea un asfalt ca lumea cap coada as albastri butuci la coborare :))

Nu va mai plangeti atat de drum, sunt anumite portiuni cu asfalt rupt dar este destul de OK.

Tot duminica am venit din Rasinari-Sibiu-Balea Lac via Baraj Vidraru si nu am intampinat dificultati nici la urcare nici la coborare.

Intrebare: daca plec dimineata la ora 5:00 sa zicem din Curtea de Arges, pana unde credeti ca as putea urca intr-o zi lumina? Mentionez ca sunt incepator, voi merge pe o bicla de trekking incarcata de bagaje, cort, etc..., am cat de cat antrenament pe catarari (am facut Pasul Bratocea, Secaria, ture de 180 km, etc). Asa, aproximativ. Sunt convins ca nu am sanse sa urc pana la Balea Lac in prima zi, insa m-ar interesa pana unde as putea urca intr-o zi lumina si unde mi-as putea pune cortul pentru prima noapte.

Daca zici ca ai antrenament, eu cred ca vei putea chiar ajunge la Cartisoara. Oricum, cel putin pana la baza catararii la Balea tot vei ajunge. Tu stii mai bine cat de grea iti este bicicleta si cat de duc bulanele.

Ultimii 11 km cred ca ii vei face in vreo 2 ore, daca zici ca ai bicicleta incarcata de bagaje, adica intr-un timp de 2 ori mai mare decat o face un incepator cu bicicleta mai usoara. Daca reusesti sa urci la Balea, pana la Cartisoara vei ajunge intr-o "clipa" :)

Drum bun!

Asta inseamna ca as putea sa trag sa ajung in prima zi la Capra, apoi in cea de-a doua zi sa urc la Balea Lac si sa cobor spre Cartisoara - Sibiu?

N-am mai urcat niciodata pe Transfagarasan, scuze daca intrebarea pare stupida.

Eu asa zic...

Din Curtea de Arges si pana la Vidraru ai o diferenta de nivel destul de mica. Apoi urci Vidraru, care are doar o panta mai nasoala, iar de aici incolo pana aproape de Piscul Negru tot urci si cobori. O singura urcare e ceva mai nasoala, dar are doar cateva sute de metri. De la Piscul Negru drumul urca incet pana aproape de borna cu 11 km pana la Balea, de aici incolo incepand sa urce chiar sigur.

Daca esti cu cortul, poti sa-l pui in poiana de pe dreapta, ceva mai in fata de Conacul Ursului care e pe stanga. De aici si pana la Cabana Capra mai sunt vreo 2-3 km, dar urcarea este mai accentuata decat pana acolo.

Eu zic ca daca pleci la 5 de la Vidraru ai toate sansele sa ajungi direct in Cartisoara in aceiasi zi.

Zziua e lunga ai lumina pana la ora 21, asta daca nu vrei sa stai cu cortu pe undeva... daca ai bicla de trekking si bagaj pe ea presupun ca ai si un raport aferent.. eu zic ca poti! tu ce zici? :))

@@Woops

Nu a zis nimeni ca a intampinat dificultati, si am spus doar ca daca era un asfalt decent se putea cobora mai tare... si nu este un asfalt bun pe Trans e un rahat.. cel putin pentru standardele mele..

Sa zicem urci 250 m diferenta de nivel pe ora si mergi pe plat 15 km pe ora. La 2000 m diferenta de nivel cu 85 km iti trebuie 8 ore pentru diferenta de nivel si 6 ore pentru distanta. Daca pleci la 5 si nu faci pauze prea lungi, la 7 seara esti la Balea Lac. Asta daca nu esti prea obosit de la sculatul devreme si te prinde somnul.

Pai in cazul asta suna bine! Multumesc tuturor, mai ales lui @@lbzk pentru descrierea detaliata a traseului. Eu recunosc ca n-am nici cea mai mica idee in ce ma bag! 8-X

Intrebare: daca plec dimineata la ora 5:00 sa zicem din Curtea de Arges, pana unde credeti ca as putea urca intr-o zi lumina? .

Din Curtea de Arges pana la Balea Lac sunt 82 km.

Sau cel putin asta imi aduc aminte ca scrie pe indicatorul rutier de mai sus de manastire.

Ca sugestie, m-as duce doar pana in zona Piscu Negru si as cauta pe acolo un loc de campare.

As merge linistit pana la Piscu Negru, as admita peisajul, as face poze, etc.

Apoi a doua zi as urca de la Piscu Negru la Balea, apoi m-as bucura asa cum trebuie de coborarea de la Balea.

Nu m-as duce pentru prima data pe Transfagarasan ca sa-l fac pe fuga si sa risc sa fac coborarea de la Balea pe semi-intuneric.

Repet, ceea ce am spus mai sus este doar o sugestie, fara sa am pretentia ca am dreptate.

Bafta.

Intrebare: daca plec dimineata la ora 5:00 sa zicem din Curtea de Arges, pana unde credeti ca as putea urca intr-o zi lumina? Mentionez ca sunt incepator, voi merge pe o bicla de trekking incarcata de bagaje, cort, etc..., am cat de cat antrenament pe catarari (am facut Pasul Bratocea, Secaria, ture de 180 km, etc). Asa, aproximativ. Sunt convins ca nu am sanse sa urc pana la Balea Lac in prima zi, insa m-ar interesa pana unde as putea urca intr-o zi lumina si unde mi-as putea pune cortul pentru prima noapte.

Daca zici ca ai mai facut ture de munte si de 180km eu zic ca ajungi lejer la Cartisoara intr-o zi.

Eu anul trecut la intalnirea ciclism.ro m-a urcat cineva cu masina pana la Balea lac, am ajuns acolo pe la ora 9 dimineata.

Apoi am coborat la Cartisoara unde era tabara.

Am urcat inapoi la Balea cu  cei care au participat la intalnire, am stat la bere vreo ora, doua, nu mai tin minte exact.

Dupa care am vazut ca se adunau norii si am luat-o la vale spre Sud pana in comuna Corbeni (la 7km dupa barajul Vidraru).

Cu toate ca m-a prins ploaia si am mai redus din viteza, tot am ajuns cu mult inainte sa se intunece, nu mai tin minte ora, sa fi fost un 6-7 seara.

Din Corbeni pana in Curtea de Arges se mai merge max. 40min. (e numai la vale).

Am fost cu Focusul din semnatura cu cauciucuri mixte Schwable land cruiser.

Alta data am urcat din Corbeni pana la Balea lac, dar pe partea stanga a lacului Vidraru.

Am plecat dimineata la 10, am ajuns la Balea lac pe la ora 17, dar am urcat lejer, fara sa ne grabim, nici nu aveam antrenament.

Am stat sa mancam ceva si sa bem o bere.

Apoi ne-am intors la Corbeni integral pe asfalt si am ajuns pe la orele 20-21.

Asta s-a intalmplat la sfarsitul lunii octombrie in 2011 (tot cu Focusul din dotare).

Bafta!

@@gibonu : Multumesc, ideea ta cred ca-i cea mai buna, usurel, fara graba, poze multe. :)

@@mihaibad69 : Ca tot ai adus asta in discutie: care-i faza cu partea stanga/dreapta a lacului Vidraru?

Am observat si eu pe harta ca e mai scurt drumul pe partea stanga. Pe unde e recomandat s-o iau? E mai scurt, dar mai greu, sau cum? Multumesc!

@SixFourNiner

N-ai pentru ce.

Vei vedea ca sunt o gramada de locuri de pozat: urcarea de la hidrocentrala pana la barajul Vidraru, lacul si barajul, lacul vazut (mai rar) pe drumul spre coada lacului, etc.

Referior la drum, sugestia mea ar fi sa mergi pe asfalt (drumul din dreapta de pe harta).

Adica traversezi barajul Vidraru apoi continui pe asfalt.

Drumul din stanga este un drum forestier si pe unele portiuni nu este intr-o stare foarte buna (sau cel putin asa era anul trecut).

Avand in vedere ca ai si bagaje cu tine, nu cred ca merita, chiar daca este mai scurt.

Salut !

Am planificat o traversare de la Curtea de Argeș spre Cartisoara în jur de 7, 8 august într-o zi.

Am și eu o întrebare adresată cunăscătorilor legat de Transfăgărășan: dacă au întâlnit ceva "ursuleți" pe traseu, vom fi doar doi inși, cum să procedăm dacă sunt pe drum ?

Asta mă frământă mai mult decât înclinația pantelor, am mai avut o întâlnire neprevăzută mai demult cu un "ursuleț" în zona Predeal și am cam rămas cu o oarece teamă.

Multumesc !

Salut !

Am planificat o traversare de la Curtea de Argeș spre Cartisoara în jur de 7, 8 august într-o zi.

Am și eu o întrebare adresată cunăscătorilor legat de Transfăgărășan: dacă au întâlnit ceva "ursuleți" pe traseu, vom fi doar doi inși, cum să procedăm dacă sunt pe drum ?

Asta mă frământă mai mult decât înclinația pantelor, am mai avut o întâlnire neprevăzută mai demult cu un "ursuleț" în zona Predeal și am cam rămas cu o oarece teamă.

Multumesc !

Daca ziceai ca vrei sa traversezi muntii Fagaras pe drumuri forestiere sau poteci poate mi-as fi facut ceva probleme. Dar asa nu cred ca ai mari sanse sa te intalnesti cu "ursuleti" :)

Daca-ti apare in fata pe urcare, te intorci si sper sa apuci sa te indepartezi destul pana isi deschide sprintul. Daca iti apare in spate, o sa fi KOM pe Trans, no bad :). 

• Upvote 1

Salut ! M-am legat de subiectul cu ursuleții deoarece mi-au rămas în minte câteva poze făcute pă timpu lu Ceaușescu, unde niște indivizi blindați în conservele Dacia 1300 ofereau bucuroși undeva pe Trans, mâncărică bieților ursuleți.

Nu cred ca fie probleme cu ursii pe Transfagarasan, mai ales pe timpul zilei.

De cate ori am urcat eu la Balea lac (cu masina, pe jos sau cu bicicleta) nu am intalnit ursul niciodata.

Iar acum la cate masini trec in perioada de vara slabe sanse sa se apropie de drum.

Zice bine gibonu referitor la cele 2 drumuri de-a lungul lacului Vidraru.

Din Curtea de Arges pana la Balea Lac sunt 82 km.

Sau cel putin asta imi aduc aminte ca scrie pe indicatorul rutier de mai sus de manastire.

Ca sugestie, m-as duce doar pana in zona Piscu Negru si as cauta pe acolo un loc de campare.

As merge linistit pana la Piscu Negru, as admita peisajul, as face poze, etc.

Apoi a doua zi as urca de la Piscu Negru la Balea, apoi m-as bucura asa cum trebuie de coborarea de la Balea.

Nu m-as duce pentru prima data pe Transfagarasan ca sa-l fac pe fuga si sa risc sa fac coborarea de la Balea pe semi-intuneric.

Repet, ceea ce am spus mai sus este doar o sugestie, fara sa am pretentia ca am dreptate.

Bafta.

...Salut. Sugestia lui @@gibonu, mi se pare cea mai indicata si eu am abordat TR, din Sud, in aceeasi forma cu bicicleta (cu motoarele, lam abordat in toate formele)... O sa fii mai odihnit, dimineata,  pentru partea cea mai grea. Chiar daca rampele sunt mai putin abrupte ca la Nord, sunt mai lungi, si intervine "partea psihologica", de finis. Si daca nu vrei sa treci de Cartisoara, la sfarsitul zilei poti campa pe dreapta, unde a fost intanlirea "Ciclism. ro" din 2010... Cel mai important este sa nu "tai curbele", mai ales cele in coborare. Banuiesti de ce...

Am observat si eu pe harta ca e mai scurt drumul pe partea stanga. Pe unde e recomandat s-o iau? E mai scurt, dar mai greu, sau cum? Multumesc!

...Este putin mai scurt, dar nu este pentru bicicleta mai ales cu bagaje, este ptr. ATV, MOTO sau RANGE. Cu un MTB, se face dar pe  peportiuni scurte. Anul asta este foarte "desfundat", dupa ploi. Abia am reusit cu KTM-ul. Nu ar trebui sa te complici.

Salut !

Multumesc !

...De obicei in ultimul timp, pe TR, fiindca se circula si noaptea, ursi nu se mai apropie de strada si nu indraznesc sa o tranverseze. Mai apar doar noaptea, in jurul locatiilor de la Cascada Bilea, la tomberoane (banuiesc ca ati vazut caini legati pe langa tarabe si in spatele cabanei) si pe langa stanele de la poalele Lacului... Asa ca mergi fara frica.