Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

kriss

Alternativa la bicicleta

Recommended Posts

Deschid acest topic in speranta ca voi primii sugestii referitoare la petrecerea timpului liber altfel decat cu bicicleta ( se apropie sezonul rece, si nu sunt singurul care am ridicat in suporti pe perete, bicicleta ).

Imagine postată

O idee ar fi, pentru pastrarea conditiei fizice, alergarea cu sau fara insotitor, cu caine sau din cauza cainelui.

Apreciez orice sugestie. Multumesc.

Imagine postată

sau

Imagine postată

MULTUMESC PENTRU SUGESTII !!!

Bah cu sexu-i najpa ca nu poti petrece decat max 7-8 ore pe zi, ce drq faci in rest ?! :rolleyes: Ah, tu moderezi, am omis ! :D

Bah cu sexu-i najpa ca nu poti petrece decat max 7-8 ore pe zi, ce drq faci in rest ?!

7 - 8 ore pe zi? :o Nu te supara, dar ce mananci, cat dormi, unde lucrezi? da-mi ceva date pe mail... poate ma inveti ceva noutati ( o sa fie bine si pentru mine de acum incolo...http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif )

Cel mai complet sport este inotul. Daca ai posibilitatea practica-l. Ti-l recomand, se poate practica in orice perioada a anului bineinteles daca ai unde in orasul tau si daca poti plati un abonament lunar la bazin. Impune-ti sa faci un numar de bazine intr-o perioada de timp functie de conditia fizica pe care o ai in momentul debutului apoi cauta sa maresti distanta parcursa in acelasi timp (de care dispui). Toate astea au sens bineinteles daca stii sa inoti.

In afara de cele descrise mai sus poti sa mergi la sala. Si spre primavara te axezi mult pe picioare in pregatire pentru sezonul mai cald. Mai poti si alerga. Eu alergam la un moment dat cu un prieten prin parc. Am prins si minus 10 odata de am facut o tura completa si scoteam plamanii afara si respiram de parca alergam la deal. Iarna aerul e mult mai greu de inspirat. Cu toate ca am alergat in conditii asa de aspre nu am facut pneomonie si nici probleme cu gatul nu am avut toata iarna.

Am uitat, must have beer!

Inotul este ok, atata timp cat te pricepi. Presupun ca simpla balaceala in bazin nu te ajuta sa-ti pastrezi conditia fizica ci doar eventual iti aduce buna dispozitie. Poate ma repet, alergarea cred ca este o solutie insa de unul singur curand ajunge un chin. Sala, hmmmm, ar fi inca o solutie demna de luat in calcul.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Iti iei un trainer si pedalezi de zor in casa... :)

Spatiul din casa este mic pentru asa ceva . Altceva...

Imagine postată

Şi eu votez cu înotul.

Imagine postată

Şi evident, la sală.

Imagine postată

Buna ideea lui E-1. Mai exista cateva idei:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

sau cum a mai fost scris inainte : sex, droguri, alcool...

Imagine postată

Imagine postată

Inotul este ok, atata timp cat te pricepi. Presupun ca simpla balaceala in bazin nu te ajuta sa-ti pastrezi conditia fizica ci doar eventual iti aduce buna dispozitie. Poate ma repet, alergarea cred ca este o solutie insa de unul singur curand ajunge un chin. Sala, hmmmm, ar fi inca o solutie demna de luat in calcul.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Inotul este o alternativa excelenta,eu deja m-am apucat,faci bazine,si iti mentii o conditie fizica bunicica+ca iti lucreaza multe grupe de muschi,iarna e perfect inotul mai ales ca e bazinul inauntru(sub un acoperis)

Cel mai complet sport este inotul.

un sport 100% complet nu cred ca exista, probe insa da. Triathlonul este dupa mine una dintre cele mai complete probe.

Imagine postată

Am stat sa ma gandesc unde sa merg in iarna acesta. Nu vreau sa stau acasa sub nici o forma si Paradisul Acvatic devine solutia optima indiferent de vremea de afara. Ferice de tine ca esti la un pas de Paradisul Acvatic

Gasesti tot ce vrei: restaurante,sauna, masaj, solar, grota...ah, ce te relaxezi aici stand sub apa calduta, semi-intuneric, auzi valurile marii si privesti in tavan unde sunt proiectate imagini cu peisaje splendide din lumea intreaga. Eu ii spun camera spalarii creierului, hi-hi !

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

deci, cred ca este o alternativa. Printre altele, am inteles ca din primavara este si o sala de fitness in cadrul complexului , unde, poti sa te dai cu bicla (fixata de covor ) :)

Din păcate apa din bazinul mare de la Paradisul Acvatic este îngrozitor de caldă şi nu se poate înota...

Dacă ar fi numai caldă :))

Pe basca mea, eu credeam că Paradisul (fie el şi acvatic) echivalează cu plaje nesfârşite, lagune cristaline,

palmieri si junglă tropicală deasă, mârginind plaja, sau, creste şi pajişti montane, unite de păduri nesfârşite.

Bazinele alea au şanse mai mari să fie vitaminizate decât Schwarzenegger să fie preşedinte, ori Armstrong la tricoul galben

(anu viitor:)) )

După umila-mi părere, singura alternativă reală la mersul cu bicicleta este mersul pe jos.

Iar alternativă la alergatul cu bicicleta, este alergatul pe jos.

Poate, dar exclusiv în cazuri excepţionale, o alternativă la bicicletă poate fi trotineta. Dar nu mai mult.

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

p.s. ultima e gluma.

Exemplu concret: ieri o ora home trainer apoi ceva abdomene pe bancuta, putin gantere ptr brate (totul in casa)

azi 5 km alergare in parc cu ceva intervale

maine inot cam 2km la piscina, nu Paradis acvatic, aquaparc sau alte jucarii

in weekend pe sosea daca vremea permite (temperatura nu prea conteaza)

sper ca saptamana viitoare sa se deschida patinuarul si sa includ cel putin 2 sedinte saptamanal

Cand vremea nu va mai permite activitate in aer liber se poate merge mai des la sala si la patinuar.Piscina e buna dar cam scumpa daca nu ai abonament.

Ideea este sa alternezi activitatile pentru a nu aparea plictiseala.

PS:acum ne multumim si noi cu programul nostru amatoricesc ca campionii tac malc. ;)

Campionii îşi vând secretele scump, după ce se retrag din competiţii :)

Eu bag 5 şedinţe de înot săptămânal dimineaţa, bicicletă pe hometrainer cam de trei ori pe săptămână, forţă (core şi greutăţi) odată pe săptămână, alergare cam de 2-3 ori pe săptămână, seara.

Ai ce face şi iarna berechet, numai să vrei!

Interesante puncte de vedere, demne de luat in calcul . In urma a tot ceea ce s-a scris aici am constatat ca cea mai buna alternativa la bicicleta ramane : MISCAREA . Indiferent de ce natura, fie ea si alergare, inot, plimbare, pe hometrainer. Sper sa am suficienta rabdare sa nu abandonez sa nu cad in cealalta extrema aceea de sedentar.