Claudiu Moga

Catararea spre schitul Feredeu de 25 ori in luna decembrie 2010

Recommended Posts

M-am gandit sa incerc o noua isprava in ciclocatarare. Tocmai am vorbit cu presedintele clubului BIG Challenge, Daniel Gobert si l-am intrebat daca mi se va recunoaste si mie statutul de godfather (nas) al unei catarari BIG romanesti, daca voi urca traseul spre schitul Feredeu de 25 de ori in decembrie. Deoarece aceasta catarare va fi recunoscuta ca catarare BIG abia peste 5 ani cand va intra in superlista clubului alaturi de alte 99 catarari romanesti, atunci mi se va recunoaste si mie ca suunt nasul acestei catarari de suflet pt. mine.

Tin sa-l felicit pe Giginic, singurul dublu godfather romanesc, nas al pasului Bran si al superbului Balea Lac.

Felicitari si lui Radiohead care cred ca va fi nas al catararii de la Paltinis!

Si felicitari anticipate si mie daca nu o sa-mi rup gatul pe gheata pantei de 20% sau daca nu o sa ma rupa dulaii ciobanesti sau lupii ce misuna in zona respectiva.

Imi place riscul si voi avea parte de el.

In zilele in care temperatura va fi usor peste 0 grade si-n luna decembrie voi lupta cu teribila panta comparabila cu cea spre Sotrile.

Daca doreste cineva sa vina sa ne intalnim la Siria sa urcam spre Feredeu macar o singura data impreuna in decembrie, sunteti bineveniti!

scuze ca am gresit titul topicului, vream sa zic : catararea spre etc, daca doreste un moderator sa-l corecteze, multumesc.

• Upvote 7

M-am gandit sa incerc o noua isprava in ciclocatarare. Tocmai am vorbit cu presedintele clubului BIG Challenge, Daniel Gobert si l-am intrebat daca mi se va recunoaste si mie statutul de godfather (nas) al unei catarari BIG romanesti, daca voi urca traseul spre schitul Feredeu de 25 de ori in decembrie. Deoarece aceasta catarare va fi recunoscuta ca catarare BIG abia peste 5 ani cand va intra in superlista clubului alaturi de alte 99 catarari romanesti, atunci mi se va recunoaste si mie ca suunt nasul acestei catarari de suflet pt. mine.

Tin sa-l felicit pe Giginic, singurul dublu godfather romanesc, nas al pasului Bran si al superbului Balea Lac.

Felicitari si lui Radiohead care cred ca va fi nas al catararii de la Paltinis!

Si felicitari anticipate si mie daca nu o sa-mi rup gatul pe gheata pantei de 20% sau daca nu o sa ma rupa dulaii ciobanesti sau lupii ce misuna in zona respectiva.

Imi place riscul si voi avea parte de el.

In zilele in care temperatura va fi usor peste 0 grade si-n luna decembrie voi lupta cu teribila panta comparabila cu cea spre Sotrile.

Daca doreste cineva sa vina sa ne intalnim la Siria sa urcam spre Feredeu macar o singura data impreuna in decembrie, sunteti bineveniti!

scuze ca am gresit titul topicului, vream sa zic : catararea spre etc, daca doreste un moderator sa-l corecteze, multumesc.

Eu zic sa o urci de 25 de ori in aceeasi zi si sa termini povestea. Si de ce doar de 25? de 100 de ori. Si neaparat sa faci un film cu toata treaba sa poti demonstra.

• Upvote 5

Draga Claudiu, iti urez mult succes!!!

Mi-as dori doar ca urmatorul tau post pe acest topic sa fie cu descrierea modului in care chiar ai reusit sa o faci.

• Upvote 1

Pt Shuy_cg : sa fim rezonabili, ziua e scurta, temperatura e scazuta iar panta e diabolica, in plus asta e regulamentul clubului BIG, catararile BIG care au intre 200 si 500m altitudine trebuie urcate intr-o singura luna pt a deveni nasul respectivei pante. Aceasta catarare are 350m diferenta de nivel. Pe o distanta de 3km are panta medie de 10% si maxima de 20%, iar 2,7 km panta e lejera si cu usoare portiuni de coborare.Deci voi fi precaut pt ca presupun ca o sa am un destin de invidiat si asta datorita muncii depuse. Film nu pot sa fac ca nu mai am camera video, dar voi face poze.

Pt. ioioccc : iti multumesc frumos, voi posta dupa fiecare zi in care voi reusi sa fac catarari spre schitul Feredeu, cu poze si impresii pana sper sa adun 25 catarari.

E mult mai tare ca voi incerca catararea in decembrie, e o provocare in plus.

• Upvote 2

Este irelevant. Totusi sa-ti raspund: Am un trekking Kona Sutra 2008, o cursiera Peugeot din aluminiu si un MTB Styxx imbunatatit. Voi face catararea cu Kona ca e prea periculoasa coborarea.

Important este ce bulan am, ambitia si experienta, restul daca esti mester poti urca pante marete si cu biciclete de dame Single Speed. Am un amic, unul dintre cei mai tari ciclocataratori italieni care are si un pas ce-i poarta numele. A urcat teribilul Mortirolo cu o bicicleta de dame de pe vremea lui Eddy Mercks.

• Upvote 1

Azi din pacate nu am putut sa fac nici o catarare spre Feredeu, caci erau 2 grade si era innorat, dar am alergat 8 km. Sper cat de curand sa am vreme buna sa pot sa-mi incep catararile spre Feredeu, ca deja sunt obsedat de cele 25 catarai.

Daca nu voi reusi sa ma catar de 25 ori in decembrie spre schit, promit ca ma voi sinucide in direct pe forum. O sa leg bicicleta Kona de gat cu un lant si o sa ma arunc de la 25 metri in gol, din varful casei mele.

Urati-mi sinucidere placuta sau sa reusesc sa ma catar sa-mi spal onoarea!

• Upvote 2

Si cred ca sunt in asentimentul multora daca te rugam sa nu te ciclosinucizi in direct pe forum, preferabil in reluare. :)

Si-i pacat sa manifesti asemenea ganduri ciclosumbre. Ziceai nu demult ca te-ai ciclocombina cu o cicloturista cu care sa cicloturuiti toata Romania si de ce nu si restul Europei.

Asteptam multe cicloperformante si ciclocatarari de la tine Claudiu, si de ce nu si cicloprichindei cand le-o veni ciclosorocul.

Hai nu fi ciclofatalist, fi cicloturist!

Cicloturare maxima!

• Upvote 7

Iti doresc succes si sa ne tii la curent cu aceasta tentativa, precum si cu alte ispravi din viitorul apropiat.

Pai vazand atatea minusuri la postarile mele, prea mare bucurie nu mai am sa traiesc, mai ales ca pasiunea asta m-a costat scump. Am vazut f. multe, am pedalat f. mult, dar pretul care il platesc e f. mare, n-am un job( cu traducerile sunt falimentar), n-am prietena, aici in localitatea mea sunt perfect singur (ca cei de varsta mea au de mult familii,joburi sau au parasit localitatea), iar cu noua generatie, sa am pardon nu am nimic in comun (ei viseaza doar sex, discoteca, masini, confort, bani). Poate ca eu sunt nebun ca mi-a trebuit: sport, cultura, etc

Scuze de confesiune, ar trebui sa ma duc sa ma spovedesc la popa (dar cand fata popei e o curva si am avut parte si de calugari care s-au dat la mine sexual vorbind), ce incredere sa mai am in acesti indivizi.

Viata nu-i perfecta pt. nimeni de pe fata pamantului. Nimeni nu e infailibil sau invulnerabil.

Multumesc Lucian, Hmirceah si MBZ. Stiu de gluma si voi lupta sa am o viata mai normala. (Dar ce e oare normalitatea?)

Superbe gagicile alea din link. Mersi Lucian.

Sincer am si grait aberatia respectiva cu tentativa suicidala mai mult sa ma ambitionez la maxim sa-mi reuseasca catararea. Sunt un inconsecvent si un nevrednic de lauda. N-am fost in stare sa fac catararea vara si mi s-a pus pata acuma iarna s-o fac. Asta e. Nu e usoara viata, luptam inainte.

Militez si visez ca comunitatea indivizilor care se dau pe 2 roti (adica noi) sa fim mai toleranti si mai buni. Sa fim mai uniti!

Doamne da-ne lumina in suflet si-n gandire!

• Upvote 2

Ura, e o zi mare pt mine!

Azi de sfantul Nicolae am pedalat 115km, cu 2000m diferenta de nivel, am urcat de 6 ori drumul spre schitul Feredeu. Durata totala cu pauze de masa, schimbat de haine, oprit poze, a fost de 8 ore, intre orele 11 si 19 deci am avut parte si de night riding.

Am avut si un vant violent care m-a distrus. A fost o zi perfecta. Mai am deci sa fac doar 19 catarari pana la finele anului, trebuie sa inving.

Postez cateva poze:

prima panta mare la catararea nr 1

Imagine postată

peisaj spre cetatea Siriei catararea nr 2

Imagine postată

a 2 panta tare la catararea nr 2

Imagine postată

cruce la catararea nr 3

Imagine postată

cruce la catararea nr 4

Imagine postată

peisaj la catararea nr 5

Imagine postată

eu bucuros la catararea nr 5 (aveam diferenta de nivel cat TransF Cartisoara - Balea Lac)

Imagine postată

cruce la catararea nr 6

Imagine postată

Bicicleta mea a avut peste 20kg datorita bagajului, asa ca nu mi-a fost usor deloc mai ales din cauza vantului si ca roata din spate mai scapa aer.

Rog un moderator sa ma ajute la postarea pozelor. Mersi.

A fost o tura reusita!

• Upvote 1

Am avut si un vant violent care m-a distrus. A fost o zi perfecta.

Pai, constat ca nu a fost perfecta, ca (inca) mai poti sa scrii la tastatura.

In ceea ce priveste pozele, daca nu reusesti sa le micsorezi, poate ar fi mai simplu sa le faci mai mici din aparat (asa cum apar acum pe forum, e ca si cum m-as uita prin gaura cheii sa vad ce e dincolo de usa).

Ce n-am inteles este de ce a trebuit sa cari toate bagajele toata ziua? N-aveai nici o posibilitate sa le lasi undeva pe traseu, la loc sigur?

Poate reusesti la urmatoarele catarari, ca mai ai destule!

Succes!

Da, Stefanu are dreptate, sincer chiar si catararea spre teribilul Kitzbuhler Horn am facut-o cu bagaje (cu mult mai multe bagaje), desi puteam sa le las la un paznic, la omul care percepe taxa de trecere pt masini.

Se pare ca vreau sa ma antrenez pt evenimentul ce sper sa-l reusesc la vara: 26 catarari spre schit adica depasirea Everestului pe 2 roti ca diferenta de nivel. Presedintele clubului BIG, Daniel Gobert zicea intr-un reportaj la o televiziune din Belgia caci ciclocatararea este combinatia intre cicloturism si alpinism, cred ca are dreptate.

Cu bicicleta mea de touring, care are vreo 15,5 kg + cateva kg de bagaj in plus, e o provocare si un antrenament teribil sa urci pante de 20%.

Da Giginic, as fi putut lasa bagajul la un calugar la manastire dar pe traseu mai aveam nevoie de mancare, de pompa etc si din pacate nu mai am nici un rucsac bun. Trebuie sa merg cu coburile dupa mine. In plus, m-am trezit ca mi s-a desumflat roata de vreo 2 ori si acum constat ca e moale, cred ca am pana si n-am rabdare sa-mi rezolv pana ca maine iar vreau sa merg sa ma catar spre Feredeu. Inconvenientul e ca e ziua scurta , frig tare dimineata si am de pedalt 35 km pana ajung la baza catararii. E dura rau pt mine, dar n-am ce face, trebuie sa devin si eu nas de catarare, chiar si sincer sa fiu mi se va declara statutul de godfather abia dupa ce intra catararea asta in superlista BIG peste 5 ani. Am ce astepta.

La poze sa ma pardon , sunt paralel cu tehnologia, orice as face, sunt un visator pe 2 roti, nu reusesc sa invat chestii din astea.

Mersi Hmirceah si Giginic de incurajari!

Sa ne auzim cu bine!

• Upvote 1

Eu zic sa nu te grabesti, in ritmul de 6 urcari/zi, iti mai trebuie doar 3 si 1/6zile, poate reusesti sa plasezi cea de-a 25-a urcare, simbolic, pe 31 dec.sau 1 ian.

Altitudinea nu-i mare, n-ar trebui sa ai probleme deosebite cu vremea.

Claudiule, vezi sa nu-ti ceara astia sa faci catararile abia DUPA ce o adauga in lista si sa muncesti de pomana acum. :)

Ma rog, mai e si beneficiul antrenamentului, dar pare mai mult surmenare, daca o tii in ritmul asta...

Găseşti plăcere în parcurgerea aceluiaşi traseu de zeci de ori?

Pt Giginic, da nu ma voi grabi, totul depinde de vreme, as vrea sa pedalez la temperaturi peste 0 grade, sa nu ma periclitez la oase. Pe coborarea asta se prinde usor si peste 70km/h, drumul e ingust. La temperaturi negative la asa o viteza ingheti. O sa incerc sa-mi las o catarare macar si pe 31dec. Stiu o carciuma acolo cu un vin fiert pe gustul meu in Siria.

Pt VladG, am rezolvat-o, daca reusesc de 25 ori catararea asta in dec, voi fi nas, am dezbatut problema cu presedintele clubului. In 2015 voi fi si eu declarat nas al acestei catarari care este cea mai la corazon si sentiment pt mine, caci catararea pe langa ca e teribila. Veti veni si voi si veti vedea, mai este situata si langa Siria localitatea unde s-a nascut prietenul lui Eminescu, Ioan Slavici, clasicul roman care a calatorit cel mai mult. Nu voi avea odihna pana nu public si eu niste jurnale de calatorie macar, daca literatura fina nu-s capabil.

Pt Paulrad: aici nu mai e vorba de placere, sincer ma chinui pe alocuri, iti dai seama pe frigul asta cu bicicleta incarcata, panta de 20%, dar e un challenge ce mi-am propus sa-l fac si nu mai pot da inapoi. in plus e si adrenalina si satisfactia dupa ce ajung in varful catararii.

E ceva destul de nebunesc dar e frumos.

• Upvote 5

Mie mi se pare admirabila initiativa asta si o inteleg perfect. Am si eu cateva catarari de suflet pe care, sincer, nu m-ar deranja sa le urc/cobor non-stop de dimineata pana seara. Ciocanu si Valea Fiarelor sunt clar printre ele. In strainatate, nu m-ar deranja o sesiune de urcat de mai multe ori pe Kitzbuhel Horn, Timmelsjoch sau Solden Gletcherstrasse. Uite, eu iti dau un + ;)

• Upvote 1

Ai reusit! Continua!

N-ai reusit? Continua!

• Upvote 1

Claudiule, grijă la polei pe coborâre ...

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.