Claudiu Moga

Catararea spre schitul Feredeu de 25 ori in luna decembrie 2010

Recommended Posts

Presedintele clubului BIG, Daniel Gobert zicea intr-un reportaj la o televiziune din Belgia caci ciclocatararea este combinatia intre cicloturism si alpinism, cred ca are dreptate.

Bre Claudiu, noi trebuie sa halim tot ceea ce spune marele Daniel Gobert?

Cam care este asemenarea dintre mersul pe bicicleta (chiar si la deal) si alpinism?

Eu cel putin stiu ca baietii aia care practica aplinismul folosesc un echipament putin diferit (coltari, corzi, pioleti, etc) si uneori mai stau si pe la temeperaturi cu zeci de grade sub zero.

In alta ordine de idei, poate ma lamuresti si pe mine cu ce te ajuta ca faci o anumita catareare de nu stiu cate zeci de ori si acumulezi nu stiu cate mii de metri diferenta de nivel.

Cam pe unde este legatura dintre viitorul tau posibil record si placerea de a merge pe bicicleta?

• Upvote 2

Cam pe unde este legatura dintre viitorul tau posibil record si placerea de a merge pe bicicleta?

Bre giboane, cum poti tu pune astfel de intrebari necalificate ? :-))

Tu dai din pedala de placere, urci un pas din dorinta de a vedea ceva nou, de a descoperii peisaje, simturi si trairi noi, de a cunoaste alti oameni, alte culturi, alte obiceiuri, alte ...

Sint oameni care-si baga de 25 de ori un castravete-n cur pentru a descoperi daca-si schimba culoarea. Sint oameni care mor de dorul de a deveni nasi, handicapati, celebritati, ciclotrubaduba, ...

• Upvote 2

Fara casca dar cu casti, buna treaba, in acelasi post si poza cu o cruce.

• Upvote 1

curaj batrane Moga, nu te lasa :) cand pot sa trec pe la tine sigur facem impreuna catararea asta. atentie la polei.

Bre giboane, cum poti tu pune astfel de intrebari necalificate ? :-))

La intrebarea mea necalificata, astept raspunsul de la marele posibil detinator de viitor record.

Si in acelsi timp posibil viitor nas (uns de Clubul BIG) de catarare.

P.S. Mi-a placut ideea cu castravetele-n cur.

• Upvote 2

Bre, zice o vorba din plebe ca nu te poti defeca in gustul omului...

Are si el o morga, o pompa, niste titluri si onoruri de aparat si/sau dobandit.

O fi implicat in campania antiplictiseala.

• Upvote 2

Sa va raspund si eu:

Merci Han, abia astept sa vi sa facem catararea si sa ne revedem. Va asteptam cu drag.

Merci Paulrad, o sa am grija, deocamdata nu a fost polei.

pt shuy_cg - in primul rand sunt un individ cu ceva experienta si tocmai de acceeea mi-am carat si casca la mine dar o aveam in coburi, o singura coborare am facut-o cu casca in cap. Efectiv nu puteam sa-mi pun casca peste caciula , ma strangea prea tare si riscam sa mor strangulat. Astfel coborarea pe care am facut-o cu casca mi-au inghetat urechile.

Oricum am frane pe disc de cea mai buna calitate, si am avut mare grija pe coborare, nu am riscat iar traficul tinde spre zero. In toata ziua am intalnit doar 3 masini, o caruta cu lemne si o dama maratonista ce se antrena. Pe aceasta coboorare un aradean era sa moara la o cazatura si a fost salvat ca avea casca deci purtati casca!

pt Lucian, mersi de sfat, azi din cauza vremii execrabile , ploua intr-una iar am si dureri la ligamente ca am fortat ieri, azi mi-am schimbat rezolvat pana si am lucrat la thread-urile mele.

pt MBZ - mersi, ai perfecta dreptate la explicatia lui Frank si mersi de incurajare

Pt Frank - da iti intaleg punctul de vedere, ai dreptate, oamenii sunt in general diferiti si vad lumea si viata in mod diferit in functie de foarte multi factori.

Pt Gibonu - da ai dreptate, monsieur Gobert in loc de alpinism trebuia sa utilize cuvantul hiking sau trekking in zone accidentate.

Sincer pt mine chestia cu urcatul si devenitul nas e o provocare, voi fi mandru daca reusesc. Am timp liber si n-am ce face.

In plus e si un antrenament pt urmatoarele ture.

Asta simt ca trebuie sa fac, Frank si MBZ au explicat f. bine cum stau lucrurile.

Eu pe langa cicloturismul de placere imi place sa fac si provocari ciclistice mai extreme.

Nu ma pot schimba, asta sunt eu, asa gandesc eu.

• Upvote 2

Poate daca Moga posta la rubrica Recorduri nu va mai luati de el, anul asta nu a reusit sa faca toate turele pe care le-a inceput si s-a gandit sa faca ceva mai deosebit acum. E de laudat actiunea daca ii reuseste.

Dar am o intrebare, domnu Gobert crede pe oricine ii spune ca a urcat de o mie de ori o catarare? Daca ii spun ca am coborat si urcat de o mie de ori groapa Marianelor o sa fiu nasu ei?

• Upvote 1

Am timp liber si n-am ce face.

Ar mai exista o activitate.

Unii dintre noi o practica, de multe ori fara prea mare placere.

Se numeste munca.

Daca incerci si tu activitatea asta, nu o sa mai ai atata timp liber, o sa ai ce face si eventual vei avea si niste bani pentru turele viitoare sau pentru echipament.

• Upvote 2

Claudiu, e treaba ta ce faci in timpul liber dar, zau, ce mama naibii de record e asta? "Catararea spre schitul Feredeu de 25 ori in luna decembrie 2010"?? Si daca la anu' cineva, cu si mai mult timp liber, o sa urce o data pe zi, adica de 31 de ori, in decemnbrie 2011 Feredeu' ala, o sa insemne ca ti-a depasit recordul? :blink:

• Upvote 1

N-ai incercat sa intri in vorba cu dama? Poate aveai mai mult de castigat decat cu catararile alea.

• Upvote 1

Sa va mai raspund si eu:

in primul rand multumesc Horatiu pt. ca ma intelegi si scuze ca am uitat sa-ti multumesc la postul meu anterior.

pt Dinamov: mersi frumos pt ganduri bune, sunt deja obisnuit sa se ia lumea de mine, sunt calit, uneori chiar merit si trebuie sa-mi asum ce spun pe forumuri.

Cat despre domnu Gobert, eu l-am cunoscut personal, e la fel de nebun in sensul bun al termenului ca si mine, ba poate chiar si mai nebun, e foarte entuziasmat de pasiunea asta pt care si-a dedicat viata. Doreste sa gaseasca ciclocataratori in cat mai multe tari europene care sa se inscrie la clubul sau. In curand o sa merg eu la fratii ciclisti bulgari sa vad daca nu reusesc sa conving pe cineva sa se inscrie la clubul lui.

A realizat ceva important, a adunat ciclocataratorii din 32 de tari la acelasi club.

Eu nu stiu daca e asa naiv sa creada pe oricine. Aici e greu cu verificatul pasurilor realizate. Eu de exemplu am fost recomandat de catre un amic maghiar, Gabor Gyorgyi in 2006,(vorbisem cu el pe email de ceva vreme despre pasiunea noastra comuna cicloturismul si ciclocatararea). Mi-e greu sa-ti raspund la aceasta intrebare. Din cate am vazut in acest club se merge pe incredere si pe recomandari.

Pt Gibonu, am incercat sa ma angajez aici la o multinationala si au zis ca ma vor suna si nu m-au mai sunat. Din cauza studiilor mele superioare nu am reusit sa gasesc post aici, dar voi incerca in ianuarie sa ma angajez la Arad orice gasesc caci m-am saturat si eu sa stau. Imi doresc si eu sa muncesc. E groaznic sa fi singur o viata.

PT Habik, chiar m-as bucura sa mai ispitesc si pe altii sa se apuce de asa ceva, macar vara. Oricine e binevenit. Provocarea e deschisa: cine urca de cele mai multe ori spre Schitul Feredeu sa zicem pe zi lumina sau ceva de genul asta putem lansa un challenge.

Din pacate in Arad sunt f putini cei capabili sa-l urce macar o singura data acest traseu fara sa se dea jos de pe bicicleta.

Am fost cu destui care au cedat pe aceasta catarare si m-au injurat ca i-am dus pe acolo si au luat-o pe jos.

Deci poftiti dragi confrati, va astept la o provocare frumoasa!

Pt Georgicles: mersi, ma bucur mult ca ti-am starnit interesul. Abia astept sa vi. Sa facem catararea. Ma ofer sa cazez ciclisti sau mai ales cicliste de oriunde sa facem catararea asta si alte trasee in zona mea.

Pt Hmirceah: n-am putut sa intru in vorba cu ea, eu coboram iar ea urca iar dupa ea venea o masina care cred ca o seconda ca mergea prea incet.

• Upvote 2

Si lui Moga ii place cand posteaza lumea pe topicurile lui si il baga in seama.

El pe toti ii aproba, tuturor le da drepate, dar tot cum vrea el face. Macar bine ca m-a ascultat si si-a facut pana.

• Upvote 2

El pe toti ii aproba, tuturor le da drepate, dar tot cum vrea el face.

... si ii da inainte cu castravetele :D
  • Upvote 1

Pe sistemul radem, glumim dar nu parasim incinta, acum niste ani in urma si de niste nebuni care coborau viroagele si-si mai rupeau oasele se spunea ca-s irecuperabili si inutili, si dupa inca niste ani s-a transformat intr-o disciplina de cupa mondiala. Ma refer la DH.

Poti sa stii, daca morbul asta va prinde, ca nu apare o disciplina si in directia asta? Pana la urma urcatul pe trans ce mama lui Aghiuta este? Nu-i ciclotrubadureala dar catarare este. Si vin unii de unde si-a intarcat mutu iapa sa urce "Transu" pe biciclete. Ba a mai devenit si tema consacrata de intalnire a unei anumite parti a comunitatii cicliste din Romania. Ca sa nu mai zicem ca dintre acestia, unii stau trei zile si urca si coboara de cateva ori. De ce sa nu fim mai relaxati si sa privim mai detasati lucrurile?

Bine, Claudiu prin modul in care expune diverse chestii facute, planificate sau fabulate e putin peste limita unei chestii serioase si mai derapeaza si in tacaneala. Dar putine lucruri iesite din tipare au fost facute de personaje cu toate tiglele pe casa.

Mai Claudiu!

Poti sa traiesti 80 de ani fara sa muncesti angajat o zi? Nu munci!

Poti sa urci de x-shpe zeci de ori o coama de deal?

Urca-o ma!

Poti sa faci traversare Europeana de orice anotimp, diagonala de Siberie si ipotenuza de cornul Africii?

Fa-o si pe asta baiete!

Sa-ti fie satisfacuta placerea personala este mai important ca satisfacerea orgoliului.

Lamureste-te tu, ce ti-e mai drag? Orgoliul sau sufletul.

Cand te-ai lamurit zi-ne si noua. Pana atunci fii mai retinut in postari. Toata lumea va fi mai linistita.

• Upvote 5

Poate ca au si aceste recorduri un sens, macar pentru cine si le propune. Totusi, chiar are rost sa fie inclus la cicloturism?

Lasati, mai, copilul sa-si consume energia! Ce-aveti cu el? Macar acum si-a consumat-o pe lumina, anul trecut pe vremea asta facea traznai mai periculoase (va mai amintiti, tura de noapte in cautarea lui Mos Craciun?)

Cred ca toti avem (macar) o pasarica, asa ca eu as zice sa lasam omul sa-si satisfaca ambitia, mai trist (penibil) e cind anunta cu surle si trimbite cite o chestie, pt.a esua lamentabil dupa o zi.

Hai sa fie cu noroc de data asta, Claudiu! Apropos, m-ai facut curios cu Feredeul tau, poate trec si eu pe-acolo cind oi avea drum, mai ales ca zici ca ar fi cea mai tare catarare din judetul meu natal.

• Upvote 3

Aici se poate vedea urcarea spre Feredeu - http://www.sports-tracker.com/#/workout/ddchaos/dcob43feqod0a78j sau aici http://www.bikemap.net/route/767400#lat=46.24867&lng=21.67414&zoom=14&type=2

Sunt cel putin zece persoane din Arad care pot urca fara sa se opreasca. Majoritatea nu intra pe forum si nu stie nimeni despre ei.Claudiu iti doresc multa bafta

Multumesc, Daniel, acum stiu cu ce se maninca. E interesant mai ales faptul ca e un circuit, din poze asfaltul pare chiar bun (chiar daca drumul mi se pare cam ingust), cred ca merita facut.

Acum, pt.Claudiu: sper ca-n urmatoarea tentativa "bagi" vreo 10!

Eu pe langa cicloturismul de placere imi place sa fac si provocari ciclistice mai extreme.

Hai, ca nu-i chiar asa rau cu provocarile astea ciclistice; altii "fac provocari" sticlistice, vezi "Last climb..."
  • Upvote 1

Si eu il sustin pe Claudiu! Nu pot sa spun ca ma intereseaza prea tare clubul BIG, dar fiecare cu ambitiile lui, nu trebuie sa le cenzureze altii.

Multumesc frumos baieti!

O sa va raspund la toti cand ma intorc din aceasta zi in care imi voi da recordul la diferenta de nivel pedalata intr-o zi de iarna.

M-am trezit inca de la 5 AM pt acest eveniment, mai am sa-mi pregatesc bagajul, sa manannc etc si cam intr-o ora sper sa fiu pe bicicleta.

Va fi o zi grea, foarte grea dar tare!

Giginic mi-a ghicit gandurile! Cel putin de 10 ori voi incerca sa urc!

Ne vedem in curand frati ciclisti!

Pa!

• Upvote 4

Guest
This topic is now closed to further replies.