vladspy90

Manusi de iarna

Recommended Posts

Salutare,

Imi folosesc bicicleta pentru orice tip de transport inclusiv iarna… dar nu gasesc niste manusi bune… am schimbat 3 tipuri de manusi pentru iarna, dar in toate mi-au inghetat degetele.

Poate stiti voi ceva bun.

Toate cele bune,

Vlad

Cred si eu, daca nu gasesti nici sectiunea potrivita pe forum .. d'apoi manusi :rolleyes: (MUTAT)

Vezi de exemplu la Bikexpert, au ceva polartek care parea al dreacu' de calduros din vedere.

Alea de a bikexpert de care zice colega-miu sunt 155 lei, am vazut ieri. Alte manusi ok poti gasi si la magazinele de munte: manusi usoare, windstopper, calduroase si cu intaritura in palma

Sarumana de pont, colega :D

Io am sa ajung vineri prin Decathlon sa-mi caut papuci SPD mai de buget, si-am sa profit de ocazie sa ma uit si dupa manusi (pe la sectiunile de hiking) - poate s-o gasi ceva avantajos.

Io as sugera ca manusile sa aibe si ceva caracteristici windproof, daca ar fi si waterproof ar fi si mai grozav... Io asa am: Rucksack.ro, bine modelul meu nu mai e in oferta momentan, insa nunt unele similare All Season. Io personal sunt foarte incantat de ele, e drept ca sunt mai scumpute.

Io am sa ajung vineri prin Decathlon sa-mi caut papuci SPD mai de buget, si-am sa profit de ocazie sa ma uit si dupa manusi (pe la sectiunile de hiking) - poate s-o gasi ceva avantajos.

Poti sa dai un semn daca vezi ceva? Eu am fost vinerea care tocmai a trecut dar nu mi-a trecut prin cap sa ma uit.

Si aici niste modele.

Mi-am cumparat recent si eu o pereche de manusi Giant la 109RON. Nu vroiam ceva f. gros (gen de ski) deoarece aveam manusi de ski si oricum mi se par prea mari.

Ideea e ca pentru a avea un grip bun trebuie ceva care sa fie mulat pe mana, nu loose fit. La 8 grade manusile Giant faceau fata insa daca stateam pe loc sau imi era frig la brate atunci imi era frig si la maini. Cand bagam efort tare ma incalzeam inclusiv la maini, poate un pic mai mult chiar.

In concluzie eu sunt de parere ca atata timp cat bratele sunt incalzite cu ceva decent (la 8 grade unless efort mare incalzitoarele singure nu fac fata decat la limita) o pereche de manusi mulate pe mana (cu windstopper, impermeabile, ceva mai groase si cu reflectorizante ca acum se intuneca repede) sunt suficiente pentru temperaturi pozitive. Pentru "minus" eu mi-as folosi manusile de ski.

Manusile de iarna nu trebuie sa fie impermeabile, doar windstopper. Daca sunt impermeabile cat timp pedalezi transpiri de se uda pe interior, la prima pauza daca nu ai unde sa le usuci ingheata. In principiu o pereche de manusi subtiri de piele fara perforatii ar face fata la temperaturi peste zero, daca e mai frig chiar nu stiu ce ar merge - manusile mele de piele cu captuseala tin de frig, dar transpir destul de tare si devin incomode.

Cu două modele de mănuși pentru vreme rece tot mi-au cam înghețat mâinile în mers pe bicicletă, și asta la temperaturi de 6-10 grade. La mai puțin aș încerca mănușile de schi Salomon cu care merg în mod curent iarna prin București. Nu sunt butucănoase sau extrem de călduroase, ci flexibile și subțirele, încât am putut opera cu ele controalele la dSLR pe vârfurile munților austrieci. Probabil că doar când fac o încercare cu ele pe bicicletă o să-mi dau seama cât de mult transpir în ele și cum se comportă la mers și în pauze.

eu am unele foarte ok cu degete,de la DK,din Crangasi.Le am de un an,si iarna trecuta am mers cu ele si sunt f ok.am dat 35 d ron pe ele,acum cred ca sunt cam 50.isi fac treaba f bine,eu le folosesc si pt mers pe mobra

Au la Decathlon unele la vreo 50 RON perechea (la 60 RON vin si cu o bentita de polar de pus sub casca). Sunt super ok pe temperaturile de acum, le-am incercat zilele astea in multe ture. Sunt convins ca sunt cel putin la fel de bune ca si cele de pe la magazinele de bicle. Uite astea ar fi:

http://www.decathlon.fr/gants-velos-route-gants-chauds-membranes-5-noir-id_MAN_11724_8152640.html

Pentru friguri mai mari, eu m-as indrepta spre modelele de schi.

Par decente.

Cat despre modelele de hiking de la ei, din cate vad pe net intaritura din palma nu prea pare sa fie ok pentru bicicleta

(respectiv e cam lipsa in zona dintre degetu' mare si restul degetelor)

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=9749;page=2;menu=1100,1111;mid=0;pgc=102:350;orderby=3

Un model precedent, verificate doua ierni. Au doua straturi si n-am intalnit conditii la care sa nu faca fata cu brio. Se gasesc si la noi in magazinele cu produse PRO.

Eu am Pro X-Pert WP. Le-am testat zilele astea dar deocamdata sunt overkill. Sunt facute pentru temperaturi de sub 0 si ploaie. Au protectie la vant dar la 5 grade imi transpirau mainile. In plus sunt cam groase si nu ofera un feedback prea grozav.

La 8-9 grade eu pot folosi lejer manusi fara degete. Important e ca macar restul corpului sa fie incalzit ca sa ajunga sange cat mai cald si in degete.

Exact despre alea vorbeam si eu Lucian. Dar ma refeream la ele ca manusi de iarna( ca asta este si titlul topicului). Pe bike24 este modelul 2011, dar nu vad diferenta decat de culoare fata de cel din 2009/2010.

Pentru regimul asta de temperatura nu sunt deloc potrivite. Sunt WP (water & wind) stratul superior de pe exterior fiind din neopren.

Acum folosesc modelul asta, care sunt de toamna. Le am tot de doua sezoane si toamna/iarna se comporta perfect, daca temperatura nu devine negativa.

Imagine postată

Pana spre 0 GC sunt numai bune.

Sunt si oameni cu maini mai calde dar si oameni cu circulatie periferica slaba, care au mainile reci si vara.

Eu am niste manusi de la Arctic Fox, dintr-un magazin de munte, cu intaritura de piele. Nu le-am folosit la mai putin de -10 grade, dar ma simt foarte bine in ele, nu transpiri deloc. Am mai vazut si pe la Hervis niste manusi, dar nu am stat sa le studiez prea cu atentie.

Am luat de pe bazar de la Niki o pereche de manusi TCM. Am avut noroc ca ii erau mici lui Niki si le-a dat mai ieftin.

Sunt windproof, thinsulated si partea de deasupra e si waterproof. Le-am testat intr-o zi naspa cu precipitatii amestecate. Am bagat peste 10km, picioarele imi erau inghetate, desi aveam bocanci, dar la maini imi era asa de cald ca mi-am dat manusile jos. Si nici nu am transpirat in ele.

Imagine postată

Manusile de care spune Lucian par ok. Insa nu am vazut acum la TCM asa ceva.

Acum folosesc modelul asta, care sunt de toamna. Le am tot de doua sezoane si toamna/iarna se comporta perfect, daca temperatura nu devine negativa.

Imagine postată

Pana spre 0 GC sunt numai bune.

Sunt si oameni cu maini mai calde dar si oameni cu circulatie periferica slaba, care au mainile reci si vara.

Azi dimineata pe la 10, la o viteza de peste 24 kmh se cam simtea rece la gheare in astea. Mergea ceva mai grosut. Pe CICLOCOM aratau 7 grade. Dupa 12 deja erau in buna regula, si pe la 4 aveam exces de caldura. :)

Tot Decathlon ne salveaza, unde au, atat la raionul de alergat cat si la cel de biciclete si mai mult ca sigur si la munte manusi subtiri pentru luat pe sub manusile normale pentru zilele mai friguroase. Chiar isi fac treaba si alea chiar sunt super ieftine, pe la 20 RON.

Cam astea ar fi:

http://www.decathlon.fr/gants-velos-route-sous-gants-soie-noir-id_MAN_11724_8014962.html

Pe undeva ai dreptate pe altundeva nu.

Daca pun doua manusi nu-i tot dracul ala cu a pune manusa cu doua straturi? :D :D

Pe de alta parte, daca o dai pe dogoare poti scoate un strat si ramai cu unul, dar ce te faci cand cele de exterior sunt de ciclism si sunt fit? Le iei mai mari?

Ar mai fi si solutia sa pleci cu dublu strat si sa le ai in rucsac(daca il ei) pe cele mai light.

Jena termica se simte doar la varfurile degetelor.

Eu nu sunt prea friguros de felul meu, am circulatie periferica buna. Si eu am niste manusi din material wind-stopper ca si cele din poza de mai sus, si mi-au fost perfecte in turele de iarna. Manusile prea groase pe mine personal nu ma avantajeaza iarna, nici la schi, nici la bicicleala, pentru ca dupa ce transpir putin si se umezesc ( e suficient sa se imbibe cu aburul transpiratiei), devin foarte friguroase. Astea din windstopper respirabil imi asigura un confort termic perfect. Dar pentru cineva cu circulatie periferica deficitara si care transpira foarte putin sau deloc, regulile s-ar putea sa fie exact pe dos decat in cazul meu.