vladspy90

Manusi de iarna

Recommended Posts

Cand ai circulatie periferica de nivel mediu spre proasta e cum se poate mai rau. Sa va zic din experienta, testat si la ski si la bicicleta. De concluzionat ca am circulatia periferica mediu spre proasta am concluzionat in multi ani de adunat date din jur, statistic pe acolo ma plasez.

Bun, asadar, in conditii de iarna, transpir la maini daca fac efort intens mai mult de cateva minute (pe urcari la bicicleta sau cand sunt la vale pe skiuri), iar cand nu fac efort inghet instantaneu si am frisoane (in telescaun / pe coborari cu bicicleta). Solutia la care am ajuns presupune manusi subtiri + supramanusi agatate de geaca astfel incat cand fac efort sa port manusile subtiri si respirabile astfel incat sa transpir mai putin sau deloc si cand nu fac sa trag repede supramanusile peste :D

In cazul acesta cred ca cel mai bine ar fi cu 2 perechi de manusi. Unele mai subtiri si unele mai groase. Nu ar fi comod insa ar fi practic. Cele de pus pe sub supramanusi nu ar avea protectie la leziuni prea buna si pe MTB nu stii ce iti rezerva traseul, daca esti off-town.

Eu de exemplu anul trecut la ski m-am dat fara manusi ca imi era cald si am cazut capatand o cicatrice destul de pronuntata pe un deget. Nu cred ca niste manusi f. subtiri ar fi ajutat. S-ar fi rupt si tot aia iesea.

Salutia pentru tine Ana cred ca ar fi niste manusi combinate, cu degetele groase eventual doua straturi si cu acoperitoarea palmei respirabila. Cred ca cele de la Santini puse mai sus ar fi indicate. Eu am versiunea lor de vara fara degete. Sunt extrem de groase pentru niste manusi de vara dar nu transpir niciodata in ele.

Imagine postată

Tot Decathlon ne salveaza, unde au, atat la raionul de alergat cat si la cel de biciclete si mai mult ca sigur si la munte manusi subtiri pentru luat pe sub manusile normale pentru zilele mai friguroase. Chiar isi fac treaba si alea chiar sunt super ieftine, pe la 20 RON.

Cam astea ar fi:

http://www.decathlon.fr/gants-velos-route-sous-gants-soie-noir-id_MAN_11724_8014962.html

Si eu am cautat prin Decathlon. Erau citeva modele "de iarna" dar nu mi-au placut deloc. Pina la urma le-am cumparat cu 21 de lei pe cele din linkul de mai sus. Sunt niste manusi "polar" usoare, pufoase, placute la atingere. N-am inghetat ieri si azi cu ele, DAR de fapt nu sunt manusi de ciclism propriu-zise, nu au intarituri specifice, pentru cineva care a folosit manusi cu gel le va simti pe acestea ca inconfortabile pe bicicleta. Oricum in pretul asta, poti sa-ti stegi si nasul cu ele :) pentru cei cu probleme la frig.

Eu am niste manusi de la Arctic Fox, dintr-un magazin de munte, cu intaritura de piele. Nu le-am folosit la mai putin de -10 grade, dar ma simt foarte bine in ele, nu transpiri deloc. Am mai vazut si pe la Hervis niste manusi, dar nu am stat sa le studiez prea cu atentie.

Am si eu de vreo doi ani astfel de manusi, cumparate de la Himalaya. Au citeva intarituri in zona de prindere desi nu sunt propriu-zis de ciclism. Sunt foarte bune la temperaturi mici, dar cum se incalzea un pic afara, cum transpiram in ele. Au fost purtate numai cind cerea situatia si au inceput sa cedeze pe la degete dupa doi ani pentru ca nu sunt fabricate sa reziste la frecarile specifice pe ghidon.

Niste manusi foarte bune: Craft Siberian; testate la temperaturi in jur de -7 grade C cu vant moderat si la -1 grad C cu vant foarte puternic. Singurul inconvenient ar fi ca nu par waterproof, am iesit doar pe uscat.

Imagine postată

Am niste manusi subtiri din neopren (Manusi neopren),destinatia lor normala este pentru caiac de ape repezi de munte. Sunt windproof, waterproof si foarte aderente in palma (ca sa nu alunece padela uda), sunt curios cum se comporta pe bicicleta iarna. Teoretic izolarea termica este foarte buna, chiar si in cazul manusilor din neopren de 2 mm, care sunt atata de subtiri incat nu deranjeaza la absolut niciun fel de activitati. Dupa ce am sa le testez in conditii de bicicleta, am sa revin cu pareri si concluzii.

Merita manusile astea?

http://www.marosbike...Shield-560.html

De Nea' Niculas mi-as lua niste manusi serioase, cum umblu si iarna pe bicla, sa nu inghet. Ce optiuni as mai avea?

Deci nu ma poate ajuta nimeni in legatura cu intrearea mea? :(

Am niste manusi subtiri din neopren (Manusi neopren),destinatia lor normala este pentru caiac de ape repezi de munte. Sunt windproof, waterproof si foarte aderente in palma (ca sa nu alunece padela uda), sunt curios cum se comporta pe bicicleta iarna. Teoretic izolarea termica este foarte buna, chiar si in cazul manusilor din neopren de 2 mm, care sunt atata de subtiri incat nu deranjeaza la absolut niciun fel de activitati. Dupa ce am sa le testez in conditii de bicicleta, am sa revin cu pareri si concluzii.

Ce se aude cu parerile despre manusile neopren? Ma intereseaza si pe mine.

Pai, pan' la noi lamuriri, sa zic ce stiu de la scufundari:

Neoprenu' e util in apa. Intra nitica apa ce se incalzeste de la corp si ramane acolo,.

Cand iesi pe uscat intr-un costum ud si bate vantul cam ingheti. Chiar si in sezonul in care dai jos costumu' si iti tragi un tricou (uscat).

Ce transpiri in el ramane acolo. Nu respira, e un "burete" din cauciuc cu celule inchise.

Materialele gen Gore-Tex + ceva pufos izolator (fleece / polartek) ar trebui sa se comporte mult mai bine in aer.

Am probat manusile astea si imi place cum vin - la o adica mai incape sub ele o pereche de manusi de bumbac/polar subtire sau manusi de bike mulate. Eu am facut iarna trecuta cu manusi negre textil de 5lei de pe tarabe pe sub manusile de vara si mi-au inghetat mainile in ciuda circulatiei bune si a mainilor calde. Cred ca manusile din primul link ma vor multumi si la -10 grade pe vant.

Eu chiar le-am folosit pe alea iarna trecuta si am fost destul de multumit cu ele.

Pro-tip: in c az de urgenta chiar si o pereche de manusi chirurgicale pe sub manusile de vara ajuta foarte mult.

Ok, am inteles care-i treaba cu neopren-ul, multumesc @E-1.

Am niste manusi de iarna Ski Life Adventure cu umplutura Thinsulate de mai bine de 10 ani. Foarte bune, nu s-au destramat inca, folosite 80 % la ski, 5 % la vanatoare, 5% prin oras, 5% pe bicicleta. Pana in -15 deg.C...isi fac treaba OK, la -17 deg. C iti ingheata degetul mic, sub -20 deg.C nu mai pot fii folosite...degera mana.

Mi-am luat de curand niste manusi Dunlop Sport de la solduri ...sper sa ma tina macar pana la -5 deg.C. pe bicicleta.

Cred ca ma voi orienta spre manusi de ski. Numa ca gasesc un model destul de flexibil, sa pot prinde ghidonul cum trebe in mana.

Eu am o pereche asa. E vorba de a doua pereche din lista, "FINSTORM". Sunt cumparate din Bucuresti, parca de la Himalaya (echipament de munte). Isi fac datoria si pe bicla cu brio. Ultima oara cand am iesit dis de dimineata, luni, si era frig + vant, mi-a fost foarte bine. Grip-ul respectiv e bun si pentru mansoanele ghidonului si sunt flexibile.

O sa ma uit dupa Producatorul Reusch, am inteles ca-s buni la manusi.

Am niste manusi de iarna Ski Life Adventure cu umplutura Thinsulate de mai bine de 10 ani. Foarte bune, nu s-au destramat inca, folosite 80 % la ski, 5 % la vanatoare, 5% prin oras, 5% pe bicicleta. Pana in -15 deg.C...isi fac treaba OK, la -17 deg. C iti ingheata degetul mic, sub -20 deg.C nu mai pot fii folosite...degera mana.

Mi-am luat de curand niste manusi Dunlop Sport de la solduri ...sper sa ma tina macar pana la -5 deg.C. pe bicicleta.

Manusile Dunlop Sport nu-s de iarna sigur... sub +5 deg.C. pe bicicleta imi ingheata degetele.

Salut,

Acum aprox 3 saptamani am cumparat Shimano Pro X http://www.in-gearonline.co.uk/pro-x-pert-gloves_1209.htm si sunt foarte multumit de ele.

Prex 120 RON cam multicel dar tinind cont ca anotimpul de iarna tine 2-3 luni eu zic ca merita investitia putand fi purtate cel putin 2-3 sezoane :rolleyes:

Bafta

Linkul meu

Nu le recomand in turele in care temperatura este sub 8 grade. Le-am folosit astazi pana la un minim de 5 grade si degetul inelar de la mana dreapta este amortit (sper sa isi revina pana maine)

Va recomand modelul X-pert WP de la PRO. Sunt impermeabile, date pentru -10 - +5 grade. Am fost cu ele pe la 0-2 grade si mi-a fost atat de cald incat efectiv mi-au transpirat mainile in ele. Sunt suple, placute, gandite de ciclism, cu zone cu aderenta unde e nevoie. Pretul e in jur de 110 RON. Eu personal o sa le folosesc mai mult ca sigur si la schi de tura. Sunt cea mai buna manusa care am vazut-o pana acum, la un pret zic eu uman. Sub -10, hai sa fim seriosi, doar ciudatii mai ies la pedalat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Singurul dezavantaj este ca au un miros ciudat de noi, toate: an deschis mai multe perechi. Le-am pus pe bord la masina pe unde iese aerul spre parbriz si s-a imputit toata masina. Un fel de miros de petrol ars, probabil din procesul de productie. Deci ar merge spalate o data inainte de prima folosire.

Boarfele manufacturate in china se mai trateaza cu niste substante insecticide / fungicide, pentru a rezista la bordul vaporului care le plimba spre tara unde li se pune eticheta :P

Da, e bine sa fie spalate in prealabil (sau daca n-aveti prealabil, in lighean).