vladspy90

Manusi de iarna

Recommended Posts

Salut,

Acum aprox 3 saptamani am cumparat Shimano Pro X http://www.in-gearon...gloves_1209.htm si sunt foarte multumit de ele.

Prex 120 RON cam multicel dar tinind cont ca anotimpul de iarna tine 2-3 luni eu zic ca merita investitia putand fi purtate cel putin 2-3 sezoane :rolleyes:

Bafta

Cum adica 2-3 sezoane?

Daca nu mergi in maini te tin toata viata Imagine postată, bineinteles daca nu esti hotarat sa bati suta sau sa mergi ca nea Marin 13,5 luni pe an cu bicicleta si sa sari an de an de 20 000 km Imagine postată

LE Mirosul ala vine de la un compus cu ceva derivate din petrol in el. Se foloseste la inchiderea porilor suprafetei din neopren. Si costumele de neopren miros asa cand sunt noi, Nu este insecticid sau o substanta toxica care sa afecteze epiderma Imagine postată

Mda, tot ce se poate la faza cu tratatul cu insecticide. Mai ales ca vaporul face mult din Vietnam pana in Romanica (pe manusi scrie Made in Vietnam).

Ce parere aveti despre manusile de la maros bike, au o oferta la 60 lei manusi de iarna + manusi de vara... astept pareri! :)

Danke!

Am acel model, l-am folosit cateva ierni bune, aproape zilnic. S-au stricat cand le-am uitat mai mult pe calorifer (s-a lipit acel strat aderent de la suprafata). Nu sunt foarte groase, merg la temperaturi in jur de zero prin oras sau ceva mai mici la antrenament.

Alea de vara sunt naspa, si parca mai au doar L.

Am o pereche de manusi Shimano, nu gasesc poze pe net, iar sa atasez nu pot. Sunt groase, dar nici ca cele de ski, pe eticheta promiteau (din amintiri) chestii incurajatoare, toate bune la prima vedere.

Din pacate insa, la turele dinaintea ninsorii, pe la +5 grade, transpiram in ele. Aseara, sa fi fost -5 grade, n-am rezistat mai mult de vreo 3km/15min, mi-au inghetat varfurile degetelor ceva de speriat, deja ma dureau si numaram zecile de metri pana acasa.

Cum Mojgerila ma-ntreaba de ceva timp ce vreau sa-mi aduca si nu stiu ce sa-i zic, pare-se ca m-am luminat.

Asadar, rogu-va, vreun model best-buy zilele astea?

Conditii:

- in Bucuresti, deci fizic, nu online;

- maaaaxim 200lei;

- sa ofere totusi o oarecare libertate de miscare, manusile de box nu cred sa fie prea bune la rapid-fire sau dozarea ABS-ului pe gheata;

- evidentul - sa nu ma mai aleg cu turturi in loc de dejetsele.

Help! [-O<

Și la mănuși se poate face layering exact așa cum se face la îmbrăcămintea tehnică, pentru a păstra confortul termic și a disipa căldura și umezeala în exces. Direct pe piele poți purta o mănușă din polar subțire care să stea mulată pe mână, peste care tragi o mănușă cu protecție la vânt făcută pentru layering.

Eu momentan folosesc niște mănuși de schi Salomon; sunt călduroase, dar suficient de subțiri și nebutucănoase cât să pot să le folosesc pentru lucruri de finețe, gen folosit chei, fermoare, balsam de buze, chiar și butoanele aparatului foto dSLR. Dar îmi transpiră mâinile în ele și, dacă le dau jos când sunt ude, e foarte greu să le pun iar (polarul ud nu mai alunecă pe degete, plus că sunt reci). Dacă aș avea două straturi de mănuși, base layer-ul ar rămâne pe mână mereu, aș da jos doar outer shell-ul mult mai ușor.

Însă am văzut la magazinul de iarnă (schi/snowboarding) de la Unirea etajul 3 lângă Flanco niște mănuși The North Face făinuțe, subțirele, cu windproofing și gândite pentru layering, la vreo 100 lei perechea. Ți-aș recomanda să mergi și să întrebi cum se folosesc și care sunt cele 2 perechi de mănuși ce trebuie să le cumperi și să le folosești împreună (base layer + outer shell).

Nu cred ca vei gasi manusi confortabile pentru variatii mari de temperatura. Cel mai bine ar fi sa ai 2 perechi: pentru frig si pentru foarte frig. Pentru foarte frig foloseste manusi de ski.

Am cumparat manusile din decathlon , cele de 100 ron , vineri , la -2 grade mi-au inghetat mainile si picioarele

Pana la urma ce manusi sunt recomandate?

Și mănușile ar trebui să urmeze același principiu de izolare în 3 straturi ca și restul hainelor. Se cam uită lumea ciudat la mine că port 2 rânduri de mănuși*, dar și eu ciudat la ei că nu par să cunoască modul de folosire a îmbrăcăminții tehnice. Mai ales când mănușile „groase” sunt cam largi pe degete, semn că de fapt ar trebui să ai întâi un base layer subțire pe mână, nu să îmbraci direct stratul termic din polar. Deci cred că trebuie niște mănuși subțiri, pe piele, și niște mănuși exterioare cu un strat termic foarte subțirel îmbrăcat într-o foiță bună water/windproof.

* Base layer: mănuși subțiri Wed'ze din Decathlon; mănușile exterioare: Salomon de ski, cu polar pe dinăuntru și softshell water/windproof la exterior, cu grip cauciucat pe toată palma și pe degete. Le-am luat pe sprânceană ca să păstrez dexteritatea și căldura în mâini când fac poze iarna stând în zăpadă cu orele, deci minim de efort fizic. Altfel, e o combinație extrem de călduroasă chiar și la mers pe jos.

• Upvote 4

Uneori nici astea nu ajuta... Daca ai probleme cu circulatia, degeaba ai  3 straturi :) Cunosc astfel de persoane.

Și mănușile ar trebui să urmeze același principiu de izolare în 3 straturi ca și restul hainelor. Se cam uită lumea ciudat la mine că port 2 rânduri de mănuși*, dar și eu ciudat la ei că nu par să cunoască modul de folosire a îmbrăcăminții tehnice. Mai ales când mănușile „groase” sunt cam largi pe degete, semn că de fapt ar trebui să ai întâi un base layer subțire pe mână, nu să îmbraci direct stratul termic din polar. Deci cred că trebuie niște mănuși subțiri, pe piele, și niște mănuși exterioare cu un strat termic foarte subțirel îmbrăcat într-o foiță bună water/windproof.

* Base layer: mănuși subțiri Wed'ze din Decathlon; mănușile exterioare: Salomon de ski, cu polar pe dinăuntru și softshell water/windproof la exterior, cu grip cauciucat pe toată palma și pe degete. Le-am luat pe sprânceană ca să păstrez dexteritatea și căldura în mâini când fac poze iarna stând în zăpadă cu orele, deci minim de efort fizic. Altfel, e o combinație extrem de călduroasă chiar și la mers pe jos.

Mersi, o sa incerc cu manusile subtiri de la decathlon sub cele de iarna, ideea este ca oricat ar fi ele de calduroase dupa 2 ore cu mainile nemiscate ma luat frigul

Deocamdata nu este de pedalat afara :)

Pe munte, in conditii extreme se merge cu 3 straturi . Manusi subtiri (cum sunt cele de la Decathlon), manusi de polar si niste supramanusi.

Eu la bicicleta merg de 2 ani cu 2 straturi : Subtiri + Softshell si nu am avut nicio problema. Sub -5 le puneam pe cele de ski si muream de cald.

Dupa cum zice si @@puterfixer ; straturile sunt toata ideea la imbracamintea de iarna :) Minim 2 si maxim 3 si din materialul care trebuie.

Acum daca sunt -20 de grade afara se schimba treaba, dar nici nu vad prea multi pedaland la -20 :P

Eu cu astea fac naveta iarna:

http://www.cyclemaster.ro/index.php?route=product/product&filter_name=grip+grab+urban&product_id=440

Ce-i drept că eu nu sunt friguros şi nici naveta mea nu e grozav de lungă, fac doar vre-o 20 de minute.

Ideea cu doua straturi am aplicat-o si eu anul asta cu succes. In primul rand toamna tarziu, cand manusile full finger de vara nu mai erau suficiente. Pus un base layer wedze pe dedesubt si mers cu succes pana pe la 0 grade. Combinatia ideala pentru o mobilitate maxim si caldura suficienta. Pentru sub 0 aveam nevoie de ceva mai consistent si windproof, dar nu voiam sa fie nici foarte groase pentru ca nu mai ai nici un fel de control asupra ghidonului si franelor, asa ca am luat niste de-astea: http://bicimag.com/guantes-northwave-power/. O singura tura pana acum cu ele si cu base layer-ul pe dedesubt ... dupa prima urcare si pana la finalul turei am fost foarte ok atat ca si confort cat si control. Recomand.

Deasemenea, daca gasiti pe undeva, unele care mi-au placut foarte mult dar pe care din pacate le-am pierdut si nu le mai gasesc acum, shimano windstopper thin (http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/shimano-windstopper-thin-gloves/rp-prod112293). Foarte calduroase si foarte subtiri.

Pe munte, in conditii extreme se merge cu 3 straturi . Manusi subtiri (cum sunt cele de la Decathlon), manusi de polar si niste supramanusi.

Eu la bicicleta merg de 2 ani cu 2 straturi : Subtiri + Softshell si nu am avut nicio problema. Sub -5 le puneam pe cele de ski si muream de cald.

Dupa cum zice si @@puterfixer ; straturile sunt toata ideea la imbracamintea de iarna :) Minim 2 si maxim 3 si din materialul care trebuie.

Acum daca sunt -20 de grade afara se schimba treaba, dar nici nu vad prea multi pedaland la -20 :P

Da eu vorbesc de ture cand este uscat si sunt -2 -5 grade 

am si unele softshel (longus) dar imi ingheata mainile la greu daca le pun doar pe astea(imi venea sa le arunc) , o sa incerc sa pun in straturi cand se mai usuca afara

@@radu_vadan , la o ora de pedalat nu am probleme , dupa o ora incep sa imi inghete mainile si picioarele , nu sunt friguros de fel 

Incearca submanusi subitiri de la Decathlon, cele pe la 40 lei(nu cele la 20 de lei) si eu zic ca o sa se schimbe treaba :)

@@kkennyy Folosesti manusile de la Northwave cu baselayer? Daca folosesti poti sa imi spui cu ce anume?

Am si eu o pereche de manusi ca si acestea insa sub 2 - 3 grade simt nevoia de ceva in plus. Sunt mai friguros:d

Da, ziceam mai sus, folosesc niște wedze-uri luate din decathlon ca și Base layer. Au inscripționate "stratermic" pe ele, nu le găsesc pe site. Am mers în combinația asta la -5 grade și a fost ok, iar eu nu am o circulație foarte bună în mâini.

Impermeabilizează-le :) Nu cu spray (pute și nu rezistă), ci cu NikWax TX.Direct în mașina de spălat - poate împreună și cu alte câteva țoale la care să refaci stratul impermeabil, după ce le speli cu NikWax TechWash. E 45 lei un pachet de TechWash și TX.Direct de câte 300ml la Himalaya.

Altfel, seamănă cu mănușile mele, cu o observație că logo-ul Salomon nu mai e cusut în relief pe degetul arătător ci este aplicat cu vopsea. Contează când, din reflex, îți mai freci nasul înghețat :)