vladspy90

Manusi de iarna

Recommended Posts

Ptr vreme rece cand ploua o sa vreau sa experimentez manusile din neopren. Teoretic alea ar trebui sa faca  o treaba excelenta .

Si o sa iti transpire foarte mult mainile. Materialul neopren nu e respirabil.

• Upvote 2

Ptr vreme rece cand ploua o sa vreau sa experimentez manusile din neopren. Teoretic alea ar trebui sa faca  o treaba excelenta .

Nu incerca, or sa iti inghete mainile

Eu am preferat ca strat primar o pereche de manusi de matase tot din Decathlon. Mi s-au parut mai subtiri si mai confortabile decat cele wedze. Am ales asa deoarece cu wedze ca strat primar m-ar fi strans celelalte manusi (unele B'twin de MTB cu softshel din colectia veche de iarna). Ca pret cele de matase oscilau intre 18 si 25 ron in functie de culoare (maro - 18RON, gri - 20RON, negru - 24,90 RON). Wedze sunt la 19.90 toate indiferent de culoare.

Nivelul de confort este in functie de timpul pe care il petreci la tura respectiva, o ora poti sa mergi cu manusi subtiri(doua trei straturi),dupa doua ore incep sa iti inghete mainile, dupa  trei esti paralizat si asa mai departe ...:)

Confortul nu tine doar de temperatura resimtita ;) Degeaba ti-e cald daca te strang. Eu m-am referit la confortul tactil. Wedze sunt bune din punct de vedere al calitatii, dar sunt mai "aspre" si ceva mai groase decat cele din matase ,iar in combinatie cu manusile (deja cumparate) pe sub care trebuia sa le port, nu ma simteam ok. Greseala a fost a mea deorece nu am achizitionat ambele perechi in acelasi timp si a trebuit sa fac alegerea constrans de marimea celor avute.

La mine e cam invers... In primii kilometri mi-e frig peste tot, dar apoi incep sa ma incalzesc. 

Ieri am facut peste 20km si pe la km 5 aveam mainile amortite de frig, ca pe la km 10 sa-mi dau manusile jos ca mi-era prea cald. Dupa asta mi-e fost cald tot restul drumului. 

@@LucianTheOne cred ca suntem prea cocolositi de mici, cine a facut frigul cred ca este altfel calit :)

Pentru picioare ce metode folositi?

bazon, pantaloni scurti, genunchiere, ciorapi de lana si incaltaminte cu goretex ... eventual adaugat o pereche de colanti daca temperaturile scad spre -10 :)

Una din cea mai buna investitie au fost ciorapii de lana. Sunt foarte caldurosi chiar si pe ud. Recomand sa treceti pe la craimont pentru o pereche, sunt ieftini.

Dar suntem offtopic :)

Io zic sa treceti pe la bunici pe la tara sau in targul de la tara, gasiti sosete de lana la 5-10 lei perechea. Merita!

• Upvote 2

Pentru picioare ce metode folositi?

Hai sa ramanem la subiectul topicului. Despre picioare discutam in alta parte.

Caut o pereche/doua de manusi pentru temperatura intre 4 si 20 de grade, windproof.

Problema e ca am mainile mai lungi decat standardele internationale (21.5 latime, 21 lungime).

Ca si referinta am GripGrab de iarna marimea L(http://www.gripgrab.com/sizeguide) - imi sunt largi pe lateral si scurte in lungime(latime ar fi trebuit M, lungime XL).

Similar am o pereche de Shimano Windstopper(care s-au descusut si-s de vara de fapt) marimea M( circumferinta 20.3 - 22.9 ) - luate pentru ca in tabelul de sizing era doar circumferinta specificata.

Stiti de brand-uri de manusi de ciclism care ii iau in calcul si pe cei cu maini lungi?

Merci.

Nu prea. Și eu GripGrab folosesc, dar îmi sunt ok.