adamu

Raleigh Pioneer Venture

Recommended Posts

E cea mai rigida tija de aluminiu, chiar si alea de 27.2 abia flexeaza... mi-a facut coloana praf in 6 luni.

Nu degeaba are garantie pe viata.

Nici vorba de suparare, eu am crezut ca te referi la postul din fata. De obicei la tandemurile de recreere, posturile sunt facute pt barbati in fata si femei in spate, la cele de competitie situatia se schimba, poti gasi de 19 pe fata si 22 spatele.

Problema se pune ce faci daca vrei sa-l vinzi ca presupun, toti vor vrea sa fie mai mare in fata si la spate mai mic, pt sotie, copil etc ?!

E cea mai rigida tija de aluminiu, chiar si alea de 27.2 abia flexeaza... mi-a facut coloana praf in 6 luni.

Nu degeaba are garantie pe viata.

Te referi la Thomson?

Cum adica ti-a facut coloana praf?

Adica e rigida de mi-au sarit dintii din gura. Pe un cadru de 31.6 am pus adaptor si tija de 27.2 ca in mintea mea daca e mai subtire flexeaza mai tare si mai absoarbe din socuri... si pe urma ca bou' am pus Thomson Elite, dupa aia am aflat ca e gandita sa nu flexeze deloc, de aia pe exterior e rotunda si pe dinauntru ovala. Am revenit la 31.6 si am pus tija de carbon, acuma nu mai am nici o problema.

post-8277-0-37959400-1291411855_thumb.jpg

va ziceam ieri ca o sa imi iau o bicla deosebita.Din pacate cred ca omul a tras un ochi pe aici,si a vazut ca am scris ca ma tem sa nu mareasca pretul,si a marit pretul cu 50 euro...dar eu tot am luat-o. Asa-i cand ti se pune pata....Asa cum mi s-a pus si cu Tandemul...

• Upvote 1

meh

singlespeed sau viteze in butuc?

pare sa aiba un shifter cu doua cabluri dar daca e gripshift de rohloff e montat prea in interior.

Am primit de la prietenul meu Rechinul din Medias o tija pentru sa cu suspensie,gen cum e a lui Axe pe spate.A mea e SR Suntour Nex.Axe,isi face treaba la tine.Sa mi-o pun?Ce zici?!?!.Asa ca pe spate sunt asigurat.Pe fata mi-am pus o tija buna,sa vedem cat tine.

Ce ziceti de bicla mea noua single speed Bad Boy?!?!?!

Axe,tu vorbesti serios ca sunt Cadr de Tandem in spate de dimensiune mai mare(22") si in fata numai de 19"?!?!nu-mi vine sa cred asa ceva!

Iute mai observati voi toate(Pinkbike!)poza aia am luat-o acum de pe net,ca bicla mea e inca in masina,nu am descarcat-o,cu rotile luate jos.

Maine merg la serviciu,si o iau cu mine sa ma dau cu ea pe acolo ca sunt curios de mor sa vad cum merge.Oricum,abia pleci de pe loc...e Single Speed model 2009

Tija aia trebuie stransa la max sa nu actioneze decat la denivelari.

Cardele de competitie sosea/mtb se fac la comanda functie de talia concurentilor. Daca echipa considera ca cel mic sta in fata sa fii sigur ca dimensiunile vor fi inversate.

asa e..dar mi se pare ciudat sa stea piticul in fata si clampaul in spate.Dar,asta e...

tija am strans-o deja aproape la maxim,ma gandeam ca nu e rea prin paduri,la vreo groapa,etc,saltand tija poate scapa cadrul nerupt la vreo hartoapa!!!papa.ma duc sa ma culc.noapte buna

Poate ca are logica sa stea cel mai scund in fata si cel mai masiv in spate.

Asa amandoi au vizibilitate buna la traseu. Invers, cel mic vede spatele celui mare.

In plus mai multa stabilitate si aderenta ar putea veni din pozitionarea celui mai mare in spate.

eu am fost cu unul cu 10 kg mai usor decat mine,si mai mic cu 10 cma fost okAm fost cu unul mai greu cu 10 kg,la fel de inalt ca mine:rezultatul:aproape dezastru.Il simt mereu in spate.nu sunt de acord,dar sigur ai dreptate.

La fel mi se pare si cu motocicleta:

-daca merg cu nevasta-mea in spate,nici nu o simt,sunt aproape ca si singur(50 kg)

-daca merg cu cineva de 100 kg,vai si amar....mai ales in afara soselei.

Adamu a fost prezent la Maratonul Medieval Medias cu tandemul. a pierdut vreo 10 minute pe traseu ajutand o persoana care a avut probleme cu lantul,a si cazut de cateva ori,si a terminat in cca 4 ore(50 km offroad).Pe un noroi destul de mare eu zic ca a fost o adevarata "performanta" !A terminat inaintea multora cu biciclete normale.A plecat ultimul,la plimbare dupa toti,si cand a vazut ca se poate,a pedalat pana la Finish.

Felicitari,Adamu !

Vezi ca se poate?!

post-9334-0-52626100-1338850075_thumb.jpg

post-9334-0-55888000-1338850082_thumb.jpg

post-9334-0-44609400-1338850091_thumb.jpg

post-9334-0-02764300-1338850099_thumb.jpg

post-9334-0-17223300-1338850107_thumb.jpg

Adamu nu poate viziona aceste felicitari pe aici :) S-a "plictisit" de ciclism.ro acum ceva timp :)

NU cumva a fost invers?

Oricum merita felicitari, si pe mine ma cuprinde un dor de tandem si o nostalgie...

Va spun ca il cunosc foarte bine:Chiar a iubit site-ul acesta.Si chiar datorita site-ului CICLISM.RO a devenit din nou ciclist dupa 20 de ani !!!Iubeste bicicletele,si tot ce face,face din pasiune si din placere.Chiar si comert cu biciclete,tot din placere face.Zilnic se da cu bicicleta,ma intalnesc aproape zilnic cu el pe bicicleta lui Orizontala,sau mergand cu tandemul dupa copil la scoala.Chiar daca are masini de zeci de mii de euro,e toata ziua pe bicicleta.

Mi-a zis personal ca Banarea lui pe acest site a fost dintr-o minciuna si eroare in legatura cu postarea pe bazar.I-a scris Administratorului cateva mailuri,sa-l lamureasca pentru ce a fost banat,dar nu i s-a raspuns.

Putea sa i se interzica accesul la Bazar,dar nu pe Forum.IN fine,nu conteaza.Nu e problema mea...

Am postat aici,doar pentru faptul ca m-a incantat ca,desi foarte bolnav si neavand voie sa faca nici cel mai mic efort,a vrut sa demonstreze ca se poate termina Maratonul de la Medias si pe noroi,cu Tandemul,in timp bun,doar cu putina vointa

Eu personal,il felicit si il respect.Si eu am cumparat o bicicleta de la el,acum un an,si dupa peste 6000-7000 km este in stare foarte foarte buna.Cu acte,factura din Germania,si garantie 6 luni.

Multumesc ,Adame.Sper sa citesti aceasta postare.

Adamu:

GARANTEZ 100 % ca e Cel Mai Tare Tandem din Romania!!!

Asta pana peste circa 1 an,maxim 2,cand imi voi lua unul mult mult mai tare decat acesta!!!

ceva intre 2000 si 3000 euro.Dar deocamdata acesta ma multumeste!!!

Nu sunt invidios sau ceva de genul. Insa spiritul lui civic ar cam naste valve pe aici.

Pe de alta parte ar trebui sa promovam si tandemul in competitii pe forumul asta sau in afara lui.

Era si el fericit (entuziasmat) ca si-a luat tandem!

Asa cum e acum la fel de fericit ca si-a luat orizontala.

Nu mai aruncati aiurea cu pietre in oameni.El chiar pune pasiune in tot ce face.Stiu cand si-a dat acum multi ani absolut toti banii din casa pe o motocicleta Noua si echipament,ca sa poata merge la concursuri de Motocross,ca asta isi dorea.Nevasta-sa a plecat cu copilul de acasa! Apoi i-a inteles pasiunea si totul a fost ok

Adamu are o situatie financiara foarte buna(tot neamul lui locuieste in Germania)

Dar pentru asta e un tip foarte ok,tine la prieteni,e foarte corect.Cine a facut vreo afacere cu el stie...

A preferat sa ramana in Romania,sa munceasca,sa se bucure cu familia si prietenii lui de tara noastra(nu de alta tara)

Unii sunt invidiosi,e adevarat.Stim cu totii cum sunt majoritatea romanilor...

Nu vad nimic rau sa isi ia o bicicleta cu 2000 euro,altii isi iau cu 7-8000 euro

Iarasi nu cred ca a gresit foartetare cand a spus ca tandemul ce si l-a facut e un tandem"tare".

totul pe el e Deore XT,furc a pe aer,Roti Cannondale Fire pe rulmenti,frane disc hidraulice.

Sa il foloseasca sanatos si cu placere.