Sign in to follow this  
ombun

Solicit sprijin / donatii pentru niste copii abandonati

Recommended Posts

In urma cu ceva timp, un grup de oameni, printre care am onoarea sa ma numar, a hotarat sa se implice intr-un "parteneriat" cu o fundatie ce are in grija un numar de copii abandonati.

Suntem inca la inceput, deci nu ar fi prea multe de spus: incercam ca cel putin o data la doua-trei saptamani sa iesim cu ei pentru a le oferi posibilitatea de a vedea un spectacol de teatru, un spectacol de circ, de a se juca intr-un parc alaturi de alti copii... Chestii normale, pentru majoritatea copiilor.

Printre activitatile alaturi de ei pe care ni le-am propus in viitor se numara si patinajul si iesirile pe biciclete.

In acest sens avem nevoie de ajutorul vostru.

Chiar daca avem intentii bune, lipsa banilor ne pune piedici in atingerea tuturor obiectivelor pe care ni le-am propus. La fiecare intalnire cu ei investim timp (destul de pretios pentru majoritatea dintre noi) dar si ceva bani (benzina, mici cadouri, bilete la spectacole, etc)

Pentru a putea duce copiii la Patinoar, am avea nevoie sa reducem (eliminam) costurile pentru inchirierea patinelor pentru copii. De aceea ma gandeam ca poate printre userii acestui forum exista persoane care au prin debara o pereche de patine care a ramas mica celor mici. Daca doriti sa ne ajutati in acest demers, va rugam sa donati aceste patine copiilor din Domnesti.

Sunt 11 copii cu varste intre 3.5 ani si 12 ani.

Pentru ca majoritatea celor implicati suntem membri ai acestui forum, desigur ca ne-am dori sa le deschidem apetitul si catre ciclism. Chiar daca unii dintre ei s-au oferit sa incerce sa faca "un service" la gramada de fiare pe care copiii le numesc biciclete, mi-e teama ca investitia este prea mare si tot nu am avea un "parc" de biciclete pentru toti copiii.

De aceea, ma gandeam ca este posibil ca unii dintre noi sa aiba vreo bicicleta de copii functionala pe care ar dori sa o dea acestor copii. In privinta bicicletelor, nu este graba... Vrem sa iesim cu ei doar la primavara.

Dar de patine am avea nevoie cat mai repede.

Asadar, scoateti patinele din pod, chemati copiii si verificati daca cel mic a mai crescut "in picior". Daca da, e semn ca trebuie sa-i luati alte patine iar pe cele vechi sa le trimiteti copiilor din Domnesti. :rolleyes:

• Upvote 2

Se pare ca un prim pas l-am realizat.

Cei de la Patinoarul din Moghioros vor acorda gratuitate celor 11 copii, atat pentru intrare cat si pentru patine. Dar doar in timpul saptamanii (luni-vineri)

Lista ramane deschisa pentru cei care vor sa doneze bicicletete de copii (de la 4 ani la 12).

Copii si biciclete ramase de la ei nu detin, dar ma bag si eu la oferta de service pentru biciclete existente.

In limita posibilitatilor probabil am sa asigur si maruntisuri gen cabluri bile etc. :)

Copii si biciclete ramase de la ei nu detin, dar ma bag si eu la oferta de service pentru biciclete existente.

In limita posibilitatilor probabil am sa asigur si maruntisuri gen cabluri bile etc. :)

Am notat oferta. Cand s-o topi zapada, o sa-ti lansam o invitatie. :)

Adu-mi te rog aminte la primavara, cred ca fac rost de o bicicleta in stare foarte buna de functionare, roti de 16" sau 20".

Adu-mi te rog aminte la primavara, cred ca fac rost de o bicicleta in stare foarte buna de functionare, roti de 16" sau 20".

Te-am notat. Multumim. :rolleyes:

Foarte frumoasa initiativa, felicitari!

Din pacate nu am nimic din cele mentionate, dar nu mai sunt si alte lucruri de care ar avea nevoie? Zic si eu cateva exemple: carti, caiete, rechizite, jucarii? As fi bucuros sa contribui cu ceva de genul asta.

Banuiesc ca exista toate nevoile de acest gen.

Dar noi, cand am inceput aceasta activitate, nu ne-am propus sa ne concentram pe nevoile lor materiale cat pe nevoile lor sufletesti. Desigur ca la fiecare intalnire cu copiii "investim" si ceva bani (benzina, bilete, gustari sau mici cadouri, etc). Dar scopul a fost sa nu fim perceputi ca "tipii care aduc cadouri". De exemplu, in aceasta perioada (Mos Nicolae si de Craciun) ei vor fi vizitati de diversi sponsori. Probabil vor primi dulciuri si jucarii. La fel va fi si de Paste.

Noi ne-am propus sa le "umplem timpul" intre Craciun si Paste si intre Paste si Craciun, cand de regula ii cam uita toata lumea.

Din fericire, acesti copii sunt ocrotiti de o fundatie (sot si sotie) si de aceea ei sunt privilegiati in comparatie cu cei din orfelinatele de stat. Dar si ei au nevoile unor copii care traiesc intr-un mediu "normal" pentru ca atunci cand vor ajunge adulti sa stie ce este "normalitatea".

Voi lua legatura cu cei doi "parinti" si sa-i intreb despre nevoile lor materiale.

Dar lista lor stiu ca este lunga... Stiu ca vorbeau de amenajarea terenurilor de joaca, de niste masini de spalat... Lista e lunga. Dar daca exista persoane interesate sa ajute punctual (cum face referile Vali la rechizite, jucarii), va rog sa spuneti acest lucru. Putem intermedia acest lucru sau va putem pune in legatura cu fundatia.

(Pe langa cei 11 copii cu varste intre 4 si 12 ani, exista si adolescenti de 17 si 18 ani. Daca exista persoane cu experienta care i-ar putea sprijini in aceasta etapa a vietii, le rog sa ma contacteze.)

Dar, sa stiti ca daca exista mici grupuri de initiativa, astfel de actiuni le puteti indrepta si catre alti copii abandonati.