Sign in to follow this  
tomcat

Bicicleta inghetata

Recommended Posts

poate o intrebare stupida ...

Ce fac daca ingheata bicicleta ?

pot sa fortez sa pun in miscare angrenajul ... sau trebuie sa o dezghet cu apa calda etc. ?

Am fost azi cu bicicleta la serviciu ca de obicei, dar la plecare nu am reusit sa plec cu ea pentru ca inghetase.

(A plouat si au fost temperaturi negative). Lantul era blocat la fel si franele .

şi eu sunt la muncă cu bicla. ideal ar fi să o ţii în interior undeva când eşti la serviciu şi să pleci cu ea dezgheţată. în mişcare nu îngheaţă lanţul, evită totuşi să schimbi vitezele şi să ştii că nu prea ai frâne.

din pacate nu am unde sa tin bicicleta inauntru ... sper ca maine sa fie un pic mai cald dupa cum zice si prognoza si sa se dezghete . Probabil o sa evit sa mai merg cu ea pe ploaie in perioada asta.

Sau poate sa-mi iau un spray de dezghetat :)

Angrenajul nu ingheata la -5 grade, vaselina are punctul de inghet mult mai jos. Daca ai avut apa pe lant si a inghetat trebuie dezghetata si uscata, apoi unsa din belsug (lant, pinioane, foi) cu un ulei care ramane pe lant (nu ulei de motor, il spala prima ploaie) in genul celor folosite la moto (eu merg cu moto si la -5 grade si nu am nici o problema). E o discutie lunga despre cele mai bune uleiuri la modul general, de iarna iti recomand asa ceva. Factory Line e chiar mai bun, dar mult mai scump.

Aaaaa.. si daca ingheata apa pe lant, nu se "sparge" gheata daca-l scuturi un pic si-l invarti de cateva ori ? :P

nu am incercat ... dar erau blocate si manetele de frana si am zis ca mai bine astep sa vina dezghetul maine :)

plus ca sunt in a treia zi pe SPD-uri si nu cred ca as fi facut fata la poleiul din seara asta

nu am incercat ... dar erau blocate si manetele de frana si am zis ca mai bine astep sa vina dezghetul maine :)

plus ca sunt in a treia zi pe SPD-uri si nu cred ca as fi facut fata la poleiul din seara asta

LE. oricum intrebarea era si in idea de a preveni cumva situatia asta.

Pai cel mai simplu e sa n-o lasi sa ploua pe ea cand temperatura si vantul sunt de asa natura incat sa inghete (ceea ce se intampla foarte rar oricum).

Sau sprayu' de dezghetat, sau un ibric de apa fierbine .. etc. (nu prea merita sa o ungi cu ceva ca sa nu se adune gheata peste tot decat daca intentionezi sa o "conservi" vreme indelungata in conditii adverse, e prea mare chinul s-o stergi ulterior)

Pai cel mai simplu e sa n-o lasi sa ploua pe ea cand temperatura si vantul sunt de asa natura incat sa inghete (ceea ce se intampla foarte rar oricum).

Sau sprayu' de dezghetat, sau un ibric de apa fierbine .. etc. (nu prea merita sa o ungi cu ceva ca sa nu se adune gheata peste tot decat daca intentionezi sa o "conservi" vreme indelungata in conditii adverse, e prea mare chinul s-o stergi ulterior)

nu am unde sa pun bicileta decat in rastelul de bicilete care e descoperit .

nu inteleg cum se poate aduna gheata daca folosesc ulei ...

Putin cate putin, ca numai stropii mari pica de pe el. Aia fini raman, ingheata si ofera o baza de aderenta pentru urmatorii. Asa cum se aduna si pe sarmele de la tramvai, care si ele sunt unse.

Partea buna e ca se desprinde mai usor (decat fara ulei, desi daca stratu' de gheata e gros tot trebe spart :P )

Te duci la un magazin si cumperi folie din aia subtire(nu de gatit mai, la ce te gnadesti? :)) ) si iti acoperi bicicleta dupa ce o pui in locul acela special pentru ele. Folia o poti pune intr-un rucsac mic sau ceva borseta pe bicicleta.

De preferat o husa, intr-adevar. Impermeabila. Un fas tratat cu poliuretan sau ceva tesatura de nylon.

Dar daca ai ghinionul sa fie polei si sa se depuna un strat bunicel pe ea, se face si aia scoarta(chit ca nu se uda) si ia de impacheteaz-o la plecare :)

Daca bate si vantul alta problema.

Poate ca cel mai indicat ar fi pungi de gunoi in rola si niste elastice cum sunt cele de bani(dar mai late).

Acoperi partile tehnice. Gidonul din ambele capete, saua, angrenajul. lantul si pinioanele. Mai dificil cu franele daca sunt pe disc, dar nu imposibil.

In tarile civilizate exista si rastele acoperite, tocmai pentru situati d-astea. Totusi mi-e greu sa cred ca intr-un imobil nu exista un loc unde sa o poti pune la adapost. Incearca la administratie sau verifica daca nu o poti lua cu tine intr-o geanta.

Geanta nu-i musai sa o cumperi. Poti sa o confectionezi din metraj de fas mai gros, sau chiar doc, si o confectionezi dupa un model la un croitor.

Poti incerca la magazinele care comercializeaza Dahon sa gasesti geanta, sar sunt in jur de 180-200 lei. Eu am una d-asta.

Imagine postată

Multumesc pentru sfaturi.

Primul pas o sa fie sa sa obtin aprobarea sa pun bicileta intr-un alt loc , ca la noi e cu kaizen etc.

Fiind ceva zic eu temporar, cred ca un sac de gunoi mai mare de pubela ar reusi sa acopere bicicleta ... macar prin partile esentiale.

Din pacate prognoza nu a tinut cu mine . In dimineata asta stratul de ghiata crescuse :) asa ca cred ca o sa ma apuc de dezghetat cu apa calda. Doar sper sa nu inghete la loc ...

Daca o dezgheti, usuci si apoi o ungi nu se mai depune gheata pe lant - am motocicleta si una din biciclete lasate afara in ploaie si sunt curate. Bicicleta am lasat-o de proba, moto e in parcare la birou ca tocmai am venit cu ea si folosesc spray din ala de vreo 4 ani de cand am aflat de el. Chiciura se pune pe sarmele de tramvai si chiar pe firele de inalta tensiune (450.000 Volti), dar alea au sectiune mult mai mare decat un lant si sunt unse doar la instalare cu vaselina de pe rolele de la tragator (bag mana in foc pentru asta, am crescut pe santiere unde asta se facea).

Oricum ai face, sa nu-ti ungi foile si pinioanele ca n-ai de ce. O sa le umpli foarte repede de mazga.

In sfarsit am ajuns cu bicileta acasa . Din pacate am niste zgomote suspecte . Par sa fie de la discurile de frana si parca mai e ceva .

Sper sa nu fie ceva grav generat de gheata care s-a dilatat ...

Stai linistit, e prafu' din noroiu' care s-a uscat :P

Ceva mai subtil decat namolu' gros de pe offroad, dar cu efecte asemanatoare

(a mea a innoptat la interior aseara, da' m-am uitat toata ziua la cata mazga a strans pe discurile de frane)

Multumesc E-1 !

Intr-adevar s-a rezolvat dupa ce am spalat-o.

Nu stiu daca de la gheata, dar a fost nevoie sa strang si surubul superior de la pipa pentru ca imi aparuse o vibratie la franarea pe roata din fata.

O „husă” ieftină poți găsi la magazinele de bricolaj/construcții sub forma unei folii de plastic subțire pentru acoperit mobila sau pardoseala când se fac amenajări interioare. Găsești de la dimensiuni mai mult decât suficiente până la dimensiuni cu care acoperi tot rastelul de biciclete, doar că e relativ fragilă și va trebui să o înlocuiești cu totul cam des.

Dacă vrei ceva mai rezistent, poți încerca o draperie de duș din material textil și apoi plastificat. Dacă-i faci ochiuri pe toate laturile (eventual cu niște găuri capsate, ca să reziste plasticul), poți trece un șnur prin toate ca să o strângi „pungă” peste bicicletă. La nevoie, din când în când o poți băga la spălat la mașină.

Da stiu foliile de plastic de care spui, dar sunt prea subtiri. Dar poti cumpara folie de plastic la metraj de diferite grosimi si ar fi OK. Am vazut azi in Decathlon o husa similara cu asta Link doar ca era neagra , dar era 84 de RON ... cam mult pentru mine acum, mai ales ca pericolul a trecut :) Cu prima ocazie o sa-mi iau Motul Chain Lube factory line pe care l-a recomandat MBZ si probabil niste folie . thx !

Am vazut intamplator zilele astea o husa moto si m-am gandit la problema ta. Era cam 40 lei, da' nu sunt sigur unde http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Posibil la magazinu' de materiale de constructii & stuff din poarta fostei fabrici de mobila de pe Ramuri Tei (vis-a-vis de Kaufland).

[LE]Dar sanse sunt sa gasesti mai prin orice "hypermarket" gen Carrefour / Cora o husa ieftina, pe-acolo unde mai au accesorii pentru scutere si mopeduri.

Cu prima ocazie o sa-mi iau Motul Chain Lube factory line pe care l-a recomandat MBZ si probabil niste folie . thx !

Nu eu ti-am recomandat Motul. Nu am folosit si nu stiu cum se comporta.

Folosesc doar FinishLine. :)