Frank

Sei "traditionaliste"

Recommended Posts

Dupa cum sint dispus montez alta sea pe bicicletele mele; le schimb, nu asa des ca chilotii :wink: dar le schimb. Aici, citeva exemplare din „colectia“ mea “traditionalista”:

Imagine postată

Imagine postată

Primele trei sint modele Brooks iar a patra un model Lepper. Cel mai des folosite sint numerele 3 si 4. Modelul 3 (Brooks Competition) e din anul 1980.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

O sea de piele are nevoie si de”putina” intretinere si cosmetica; e pretentioasa ca o femeie :wink: .

Guest Cursar

Oldies but goldies...

Nu Frank? Sau ma rog, cum naiba o fi expresia. Seile clasice nu-mi plac dar am si eu una tot de piele, doar ca are alta forma. E o sa Concor, foarte draguta, data de un amic foarte bun.

Am pus piele pe ea, he he. Din cand in cand ii mai dau cu crema si eu. Insa e probabil sa-mi pun alta piele pe sa. Pielea actuala e neagra dar nu-mi mai place. Cred ca o sa fac rost de una maroniu roscat... se vand o groaza de petice de piele printarg. Nu trebuie foarte multa piele..

... se vand o groaza de petice de piele printarg. Nu trebuie foarte multa piele..

Si cu ciocanul de cauciuc o modelezi :wink: .

Guest Cursar

Cu ciocanul de cauciuc? Nu cunosc tehnica asta.... cel putin nu cand este vorba de piele.

Eu am pus pielea incalzind-o bine inainte si muland-o de mai multe ori pe sa. Cand avea forma care trebuia am dat pe sa si pe piele cu prenadez, am lasat-o sa se usuce putin, pana cand atunci cand atingi cu degetul pelicula de prenadez iti lasi amprenta in ea fara sa te lipesti si apoi am aplicat pielea pe sa.

Cam asa am facut pe scurt... dar nu-ti iese daca nu stii niste trucuri..

As vrea si eu sa incerc sa reconditionez o sa pe care m-am simtit tare bine..

Poate ne poti da si noua niste sfaturi sau poate vb intr-o seara pe mess... si eu tot in Pantelimon stau

ID catalin_mantescu

Guest Cursar

Nu cred ca sunt in masura sa va dau voua sfaturi pentru ca nu sunt de meserie reconditioner de sei. Ceea ce am spus referitor la trucuri am spus pentru a nu da iluzia celor care nu au facut asta niciodata ca este ceva foarte facil. Exista cateva trucuri atat cu referire la piele si la manipularea ei cat si la aplicarea prenandezului. Trucuri fara de care nu iese bine.

De altfel se prea poate ca solutiile de lipit din comert sa nu fie foarte bune - un prenandez "ca lumea" arata intr-un anumit fel (culoare, vascozitate) si are o anumita vechime - nu prea mare dar nu trebuie sa fie nici prea "proaspat".

Pe cine il pasioneaza subiectul sa intrebe desigur pe cineva care se ocupa cu asta. Eu nu sunt de meserie si nu pot da sfaturi competente.

Seaua a treia imi place -asa, cum se vede in poza, nu pot sti ce parere ar avea bucile- seamana cumva cu o sea pe care am avut-o in tinerete si care m-a carat multi kilometri.

.. nu pot sti ce parere ar avea bucile ...

Pacat ca nu poate povesti (seaua :?: bucile :?: ) :wink:

Si eu am folosit prin anii 80 o shea ceheasca (Faforit) foarte asemanatoare cu cea de-a treia. Este interesant ca au un sistem surub-piulita pentru Intinderea pielii pe masura ce se uzeaza.

Guest Cursar

Sistem surub piulita pentru intinderea pielii? Pai asta inseamna ca pielea nu e lipita pe sa?

Ai poze/scheme despre acest sistem? E chiar curios.. nu reusesc sa-mi inchipui..

Poti da mai multe amanunte?

Ei, vezi mai Cursare ca se poate si altfel discuta, omeneste?

Bun. La seile alea pielea este foarte groasa, nu e lipita pe nimic ci e prinsa In fata si spate cu nituri (vezi poza). Partea frontala e cuplata printr-un surub si un ghidaj(deci mobila) de partea fixa a seii, prin desfacerea surubului se mareste lungimea seii atunci cand pielea se lasa.

Daca n-ai Inteles Intreaba-l pe Frank -daca mai ai curaj.... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pentru a sublinia explicatia foarte corecta a lai BigMig :

Imagine postată

Din pacate poza asta nu e prea "renumita", dar cred ca din ceea ce se recunoaste la prima sea se poate intelege usor cum functioneaza mecanismul de tensionare (e recomandat sa nu se faca acest lucuru des).

La fel cred ca se vede ca o astfel de sea n-o poti face din bucati de piele de la talcioc cum recomandase "raposatul" cursar

Cit de groasa e pielea se vede pe aceaste poze :

Imagine postată

Imagine postată

Citeva informatii despre diferenta intre sei de piele si sei de „plastic“:

http://www.lepper.nl/index.php?content=U2FkZGxlcw==

BROOKS (Mercedes-ul seilor de piele):

http://www.brookssaddles.com/

Nea cioc, dai din cioc cam bilbiit si "bag sama" ca nu prea stii ce vorbesti ...

M-a prins ploaia, caldura si iarna, de 27 de ani, si n-am probleme. S-ar putea ca gaoaz* mea sa fie o constructie speciala. Asa ca fapt divers; tu citi ani ai folosit o astfel de sea ?

P.S. Poate in viitor e mai sanatos sa ignoram astfel de postinguri "necalificate" de la baieti care vreau si ei sa se bage-n seama.

Frank, poti sa-mi spui cam cat costa o sa Brooks? Sau intre ce valori oscileaza minima si maxima. Sau sei similare de la alte firme. Sa stiu peste cat timp o sa-mi permit una. Imi place mult saua ta nr. 4, aia roscata. Am eu ceva cu roscatele de mult timp:oops:

Cam cate feluri de bacterii isi fac cuib in pielea aia ?

Curat murdar ?:eek:

Sincer sa fiu, inca n-am fost la laborator cu seile mele sa numar bacteriile si cuiburile lor; ar fi o discutie interesanta :D pentru expertii unui institut de igiena. Pina la ora actuala nici eu nici altii care folosesc astfel de sei se pare ca n-au avut probleme cu bacteriile (si dupa 150 km partea mea dorsala nu semana cu cea a unui pavian :D).

Are rost să aducem în discuţie fotoliile de piele din camera de zi sau din maşină? N-are.

Sincer, cu greu mi-a venit sa cred. Sei Brooks in Romania si inca la preturi mai mici decat afara...

Ma intreb de unde le-au luat:confused:

Sper sa nu "profanez topicu' cu saua asta http://www.bike-supply.de/selle-italia-flite-classic-sattel-p-1531.html avand in vedere ca fabricantul e "since 1897". Pe doua din biciclete am saua asta. Tije de titan, piele, 215gr (pe cantar) si mai ales, dupa ce ti s-a obisnuit posterioru' cu ea, nu mai vrei altceva. Una din sei e din '97 si e in stare foarte buna. Si nu in ultimu' rand, au pastrat designu.

Daca nu gresesc la Selle Flite mai este plastic sau ceva asemanator sub piele, la Brooks nu. La Brooks pielea e asa groasa de iese saua aproape un kil sau arcul si fierele de dedesubt?