chipuc

Inlocuire headset

Recommended Posts

Ma roade de la o vreme sa schimb headset-ul pe care il am acum pe bicicleta cu un altul ceva mai usor dar nu reusesc sa-mi dau seama ce model ar fi potrivit. Bicicleta este o Scott Scale 50 iar cf specificatiilor producatorului headest-ul este Ritchey OE 1 1/8 semi integrated 44/50mm.

Am intrebat la Ritchey ce model s-ar potrivi de la ei si m-au trimis la plimbare (ca e Europa, check la dealer). Am intrebat si la KCNC iar ei mi-au zis ca asta ar fi modelul numai ca 'stack height' ar fi mai scurt cu 5mm (adica are 13mm) in comparatie cu modelul asta de la Ritchey (care oricum e prea scump ptr mine). De ce au comparat asa, nu stiu!

Intrebarea mea este daca modelul de la KCNC s-ar potrivi sau ce alternativa as avea de la Ritchey in categoria WCS.

Se potriveste orice headset semi-integrat 1 1/8". Daca e mai putin inalt decat cel actual, pui distantiere. Mai inalt sa nu fie (doar daca nu ai si acum distantiere). Dar nu vad rostul inlocuirii daca singurul motiv este greutatea.

Oricum ma indoiesc si eu ca-l voi inlocui :), mai degraba era o intrebare la care nu aveam raspuns.

Da, am doua distantiere de cate 10mm.

Din ce an este cadrul?

Ai putea pune FSA . La cadrele de carbon este integrat. Daca vrei pot sa-ti arat la mine. Eu am cadru Scale 30 Carbon 2008.

Pai este model 2010.

Nu prea stiu care-i treaba cu integrat, semi integrat samd...

Sa te lamuresti mai bine cu tipurile de headset incearca documentul asta.

Daca ti-l cumperi on-line iti recomand sa il montezi (demontezi) la un service unde are extractor si presa pentru headset.

Cat crezi ca o sa castigi in greutate, 30-40 grame? Daca vrei sa reduci din greutate uita-te si la:

- furca (banuiesc ca ai Tora);

- lant (KMC X9 SL):

- pedale;

- treci pe tubeless;

Salutare, haideti sa vedem daca ma puteti ajuta si pe mine. Trebuie sa-mi inlocuiesc cuvetele (externe de 1/8). De ce ? ptr ca nu sunt foarte etanse si imi intra mult praf, nisip la coronite si de cate ori rasucesc ghidonul aud trosnituri. E destul de aiurea sa le curat tot timpul.

Aici apare insa problema. Ale mele sunt din otel, daca imi iau din aluminiu probabil mai usurez din bicicleta, insa pe mine nu ma intereseaza chiar deloc acest aspect. Preturile difera mult, insa ce mi-ati recomanda ? am vazut de la Octane One, Dartmoor, Echo, Neco insa nu stiu cat sunt de rezistente si fiabile. Bugetul ? undeva la mijloc, nu vreau nici cu 20 lei dar nici la 300 de lei

Voi cand v-ati inlocuit sau ati facut upgrade de carev-ati pus ?

PS. Am uitat sa mentionez, ma interseaza pe rulmenti.

Merci. Au reviewuri foarte bune, acum sa vad de unde fac rost, in Romania au disparut.

Salutare,

mi s-a recomandat ca la montarea crownrace-ului pe furca sa-i fac inainte o taietura si sa-l montez cu mana, se fixeaza si se da mai usor jos. Insa e ok metoda aceasta ? si sa dai cu ciocanul in inelul ala fie el si de otel, nu mi se pare chiar foarte ok.

Asa am fost sfatuit la un magazin de biciclete. De aia intreb sa nu ma apuc sa fac o taietura inelului (nu sectionat in 2 locuri, doar pe o "laterala") si pe urma sa-mi para rau.

Pai daca nu ma insel eu pe crownrace se afla si calea de rulare a bilelor, ori ce asperitate ca sa nu mai vorbim de intrerupere (taietura) dauneaza grav sanatatii bicicletei tale! :D

La bile da, dar eu am cuvetele pe rulmenti.

Unele cuvete pe rulmenti au inelul crown race despicat. Dar nu recomand sa faci la fel la cuvetele tale.

Ok, observ ca pana acum parerile sunt ptr pastrarea integritatii crown-racelului. Cand imi ajunge furca, o montez prin metoda clasica - surubelnita/dalta+ciocan.

Multumesc ptr raspunsuri.

Îl încălzeşti puţin şi va intra uşor.

(nu cred că are rost să pomenesc şi de lubrificare)

O teava din PVC nu gasesti prin casa?

Super ideea cu teava de pvc. caut/fac rost si sa vedem ce iese.

@MLADEN, nu scapa nimic neuns. Stiu cat m-am chinuit cand mi-am dat ptr prima oara jos cuvetele, ca sa vopsesc cadrul. Le-am uns atunci cu vaselina si azi ma pregateam sufleteste sa le scot, in ideea ca o sa ma chinui. iar. Surpriza insa- au iesit ca unse (si la propriu si la figurat :D) dupa un ciocan/cuveta.

Daca n-ai teava de PVC sau altceva, poti face asta si cu o cheie reglabila mare (sau chiar si cu o cheie fixa care incape pe gatul furcii in partea ingrosata de jos).

Pui cheia si-i dai usurel ciocane, rotind-o ca sa distribui cat mai uniform loviturile.

Nu taia.

Nu-i a mea, e invatata din tutorialele de pe freerider.ro :P