chipuc

Inlocuire headset

Recommended Posts

semi-cartridge inseamna altceva... nu e pe rulment dar bilele sunt prinse cu o siguranta. masoara diametrul interior al cadrului.

cele doua linkuri puse nu sunt la fel, numai primul e semi-integrat.

cuveta se scoate cu ciocanul si cu o teava.

Aha , multumesc pentru acest sfat , asta schimba totul , deci mie mi sa rupt in partea de jos acea siguranta , oricum banuiesc ca se potrivesc cuvetele din primul link nu? , par identice cu cele vechi .

Aha , multumesc pentru acest sfat , asta schimba totul , deci mie mi sa rupt in partea de jos acea siguranta , oricum banuiesc ca se potrivesc cuvetele din primul link nu? , par identice cu cele vechi .

sunt cele din linkul 2. bilele stau in afara cadrului nu sunt ingropate inauntru.

Poa' sa-mi spuna cineva daca pt un cadru Mosso Minerva se potrivesc aceste cuvete integrate?

Eu cred ca se potrivesc, dar as vrea si o parere avizata.

Multumesc! :)

Cuvetele din link-ul tau sunt semi-integrate, nu integrate.

Am vazut ca-s la categoria "Integrated".

Dar se potrivesc? :-S

Daca pentru cadrul respectiv trebuie cuvete semi-integrate 1 1/8", atunci cuvetele din link-ul tau se potrivesc. Producatorul cadrului nu da nici un fel de detaliu despre tipul de cuvete. Aproape sigur nu trebuie cuvete normale/externe/A-Head. Probabil e cu semi-integrate, dar doar pe baza pozei e greu de zis.

Diferenta dintre cuvetele integrate si cele semi-integrate e ca la cele integrate rulmentul sta direct in cadru (nu mai exista cupele).

După poza asta s-ar zice că trebuie semi, deci se potrivesc. Ar fi mai bine să le trimiți un mail și să întrebi.

Cadrul respectiv arata cam asa: https://picasaweb.go...253994294676466

Eu am comandat deja acele cuvete bazandu-ma pe o simpla observatie ochiometrica. Sper s-o fi facut bine.

Presupun ca pt acest cadru se potrivesc cuvetele externe/normale ca cele de aici: https://picasaweb.go...253984356716770

In acest caz aleg pur si simplu in functie de buget sau mai exista si alte criterii?

După poza asta s-ar zice că trebuie semi, deci se potrivesc. Ar fi mai bine să le trimiți un mail și să întrebi.

Cam asa arata si cuvetele pe care mi le-a trimis vanzatorul cadrului si de aceea am considerat ca acele cuvete KCNC s-ar potrivi.

Intreb abia acum, dupa ce le-am cumparat, deoarece am vazut ca alegerea cuvetelor nu e chiar atat de simpla pe cat credeam eu.

Daca ai cadrele, masoara diametrele interioare la headtube. E cel mai sigur asa.

Pentru cadre ce accepta furci cu gat de 1 1/8", headtube-ul are urmatoarele diametre interioare (la capete):

- cuvete normale/externe/A-Head: diametru nominal 34 mm (interval admis: 33,90-33,95 mm);

- cuvete semi-integrate: diametru nominal 44 mm (interval admis: 43,95-44,00 mm).

Multumesc frumos pt informatii!

O sa fac niste masuratori si vad apoi ce iese.

vreau sa dau si eu o comanda de cuveta de pe bike-components, am dat furca jos si am masurat diametrul tevi exterioare e ceva de genul 49/50mm cat am putut sa masor cu rigla

se potriveste

http://www.bike-components.de/products/info/p21689_Orbit-ZS-3-semi-integrierter-Steuersatz-.html

sau

http://www.bike-components.de/products/info/p19341_Kudos-Q1-Steuersatz-AL-6061-.html

as prefera pe asta ca este si pe rosu :))

ce inseamna ca se potrivesc pe cadre de 44mm?se refera la interior sau exteriorul tevi?

eu banuiesc ca se refera la interiorul tevi.

Diametrul interior trebuie sa il masori la headtube (la ambele capete).

Depinde de cadru, eu mi-am făcut una fix ca în link și am reușit să deformez șaibele alea încercând să montez niște cuvete pe un cadru de oțel. Chiar și cu presa de la Park Tool au intrat greu.

La cadru de aluminiu presupun că o să meargă perfect; la cel de carbon sunt șanse să intre cuvetele cu mâna - presupunând că nu ai inserții de aluminiu.

saibele o sa le fac undeva la strung si le fac groase nu asa subtiri ca in poza.

mie mi-e sa nu se strice cuveta.

Si eu am o dilema legata de headsetul meu, vreau sa fac un upgrade de la o Tora SL la o Reba RL 2012 pe bicicleta asta http://www.onbikex.de/Fahrrad/Mountainbike-Univega-ALPINA_HT550-28143.html

Nu stiu daca pot sa il las pe cel vechi, nici nu stiu ce marca e, a venit din fabrica.

Daca nu am avut pana acum probleme cu el (bicicleta e cumparata in 2010), are rost sa il schimb ?

Cand inlocuiesti furca, sa scoti crown race-ul de pe furca veche si sa il pui pe furca noua.

Si eu am o dilema legata de headsetul meu, vreau sa fac un upgrade de la o Tora SL la o Reba RL 2012 pe bicicleta asta http://www.onbikex.d...T550-28143.html

Nu stiu daca pot sa il las pe cel vechi, nici nu stiu ce marca e, a venit din fabrica.

Daca nu am avut pana acum probleme cu el (bicicleta e cumparata in 2010), are rost sa il schimb ?

demontezi furca veche, te uiti apoi la headset in ce stare e... daca nu are uzura, urme de rugina, bile ciupite etc doar gresezi si pui la loc. altfel schimbi. nu stiu de ce ne intrebi pe noi daca headsetul tau e stricat sau nu, cand tu il ai in mana.

demontezi furca veche, te uiti apoi la headset in ce stare e... daca nu are uzura, urme de rugina, bile ciupite etc doar gresezi si pui la loc. altfel schimbi. nu stiu de ce ne intrebi pe noi daca headsetul tau e stricat sau nu, cand tu il ai in mana.

Vroiam doar sa stiu ce recomandati voi, nu stiu cum e mai bine sau cum se face de obicei fiind prima oara cand il inlocuiesc.

Voi vedea deci cat de uzat e. Acum stiu ce trebuie sa urmaresc cand il demontez. Multumesc !