chipuc

Inlocuire headset

Recommended Posts

se gasesc pe ebay, dar trebuie sa stii ce vrei... exista la unghi 36/45 sau 45/45, si diametru exterior 41.0 sau 41.8 sau alte vreo 2-3 versiuni.

Imagine postată

Am un set de cuvete KCNC Kudos precum cele din poza de mai sus, pe care nu reusesc deloc sa le fixez astfel incat sa nu aiba joc. Problema are legatura cu acel inel (randul de sus, al 3-lea de la stanga la dreapta) pt ca nu sta presat pe rulment. Din aceasta cauza exista tot timpul joc in cuvete.

Problema cred ca este generata si de gatul furcii deoarece acesta nu are aceeasi cota pe toata lungimea lui. Am observat acest lucru introducand inelul pe gat. Intra greu 2 cm, dupa care aluneca singur pana jos, cam cu 3 cm deasupra inelului cuvetei.

Gatul furcii este vopsit, iar vopseaua nu este frecata, asa ca diferenta de cote ale gatului furcii cred ca este din "nastere" si nu din cauza uzurii.

As vrea stiu cum pot fi fixate aceste cuvete, daca stie cineva.

Multumesc!

Există vreo piesă (înafară de cea dedicată) cu care se pot scoate cuvetele (

)?

Orice teava cu diametrul mai mic decat gatul furcii: o introduci pe diagonala in headtube si lovesti alternativ in 2 puncte diametral opuse ale cuvetei.

Am o problema la cuvetele FSA de pe cursiera... Nu reusesc deloc sa le strang/fixez astfel incat sa nu mai aiba un mic joc fata-spate. Daca tin stransa frana fata si misc bicicleta in fata si in spate se aude o bataie in partea de sus a cuvetelor, iar daca pun mana pe inelul de sus al cuvetelor simt cum acesta se misca foarte putin. Mai exact, miscarea provine de la inelul care vine peste rulment si care nu sta fix pe acesta.

In incercarea mea de a le fixa am ridicat bicicleta de ghidon in sus si am trantit roata fata apasand cat mai puternic pe pipa. Insa n-am avut succes cu aceasta schema deoarece jocul si zgomotul se pastreaza. Furca este de carbon, inclusiv gatul, asa ca folosesc o nuca expandabila, nu una cu floare. Ma gandesc ca daca as fi folosit o nuca obisnuita pipa s-ar fi presat mai bine si ar fi tinut furca mai strans in cuvete.

Este normal acel joc? Sa vina oare de la gatul furcii, care flexeaza? Cum se poate rezolva problema?

Multumesc!

Daca este vorba de cuvete integrate s-ar putea sa nu le ai pe cele potrivite, existand 2 tipuri.

Cuvetele sunt externe.

Ai o toleranță suficientă între capătul gâtului și capătul superior al pipei? Sunt șanse să-ți ajungă capacul în nucă sau în gâtul furcii și să nu se strângă corect - încearcă să mai adaugi un distanțier de 2-3mm sub pipă.

Dacă nu e de la asta, poți încerca să strângi headset-ul fără capacul superior, cu distanțierele direct pe inelul de compresie. Verifică și potrivirea dintre unghiul inelului de compresie și cel al rulmentului.

Buna idee, multumesc! :)

Distanta dintre capatul gatului tijei si capatul pipei este foarte mica, 1-2 mm. O sa caut un distantier micut sa pun imediat sub capac.

Am pus distantierul si zgomotul din cuvete a disparut. Pare sa mai fie putin joc, dar nu la fel de rau ca inainte.

Probabil ca la fel puteam rezolva si problema cuvetelor KCNC despre care am scris acum cateva luni (#78). Pana la urma le-am inlocuit...

Eu sper sa rezolvi cat mai repede ca sa bagam trasee mai lungi, asta daca ne lasa ploaia.

Am o intrebare referitor la o posibila problema de cuvetarie. Poate intreb o prostie, dar imi asum riscul :)

La bicicleta mea cu furca fixa, ridic roata fata (de furca) cam 5-10cm si o las sa cada pe anvelopa (700x32). Rezultatul e ca se aude un zgomot, ca o vibratie parca din zona furcii. La alta bicicleta asemanatoare nu am acelasi rezultat

Daca strang de maneta franei fata si misc bicicleta fata-spate nu observ nici un joc.

E posibil sa fie problema la cuvetarie?

Alta varianta la care ma gandesc ar fi butucul rotii fata, quick-release-ul e strans si roata nu pare a avea joc in butuci (cand trag de ea fata-spate)

Verifică dacă n-ai cumva joc în altă parte. (pedale, monobloc, butuc spate)

Unde gasesc sa cumpar (preferabil din tara) cea mai ordinara cuveta FSA?

gen:

Imagine postată

nu cred.

ce scrie pe cuveta de pe bicicleta.

cred ca iti trebuie semi integrata

baga o poza cu bicicleta

Ok, merci că m-aţi luminat :)

Cartrige system scrie pe ea. Adică scria, că l-am şters.

tool self made pentru presat cuvetele unui headset semi integrat in cadru de aluminiu

Imagine postată

2 saibe groase cu diametru mare, 2 mai mici, 3 piulite si o bara filetata.

inca o poza cu ele in actiune, la final. am montat cuvetele pe rand, prima cea de sus, apoi cea de jos, nu pe ambele simultan

intre saibe si cuvete am pus 2 bucati de material pvc moale pentru a evita zgaraieturile

Imagine postată

Pasul 3

PS: nu ma lasa sa postez toate 3 fimulete in acelasi post.