chipuc

Inlocuire headset

Recommended Posts

Nu.

Pe tine te intereseaza adancimea de insertie (insertion depth).

Ce e tradus acolo ca inaltime e stack size, ceea ce inseamna cat din cuvetarie iese din cadru pe total. Se foloseste impreuna cu head tube length pentru a calcula gatul furcii, inaltimea pipei si a ghidonului etc.

Daca pe un cadru normal de 1 1/8" incerc sa pun furca asta, ar trebui sa schimb teoretic cuvetaria, dar nu-mi dau seama cu ce, sau furca asta nu o sa incapa niciodata intr-un cadru proiectat pentru furci normale?

pana acum nu am mai vazut astfel de furci tapered, de la 1,3" la 1 1/8", de la 1,5" gasesti acup mai peste tot, dar asa ceva nu am mai vazut pana acum, nu zic ca nu exista, doar ca eu nu m-am lovit pana acum de problema asta si vreau sa stiu daca exista vreo rezolvare, sau cumpar o furca, doar ca sa o pun in loc de televizor.

Dacă ai cuvete integrate (IS) sau externe (EC), nu.

Dacă ai semi-integrate (ZS), ești dispus să modifici geometria cursierei și ai bani de dat pe Chris King InSet8, se poate monta o cuvetă externă în partea inferioară care îți va permite, teoretic, să instalezi furca cu gât conic de 1 1/4''.

l.e. Găsești și Cane Creek, căutam eu aiurea ZS44/33 în loc de EC44/33 :D . Trebuie avut grijă și la adâncimea de inserție a cupei.

mersi mult. am cuvete integrate, deci imi iau si gandul asta.

ma gandeam eu ca nu are cum sa mearga, cam greu sa faci un asa rulment subtirel, dar m-am gandit ca ... inginerii astia.

Salut, ma poate indruma cineva catre un magazin de unde pot lua niste rulmenti sigilati pentru headset? Imi trebuie 41mm*6.5mm*36mm*45°.

Cheers

Revin cu o corectura: dimensiunile sunt 30.15*41*6.5mm 36°/45°, iar codul este MH-P03K

Multumesc pentru sugestii Ionut, pe afara am gasit si eu la diverse magazine. Speram sa gasesc si pe la noi... :|

Salutare,

daca headsetul este integrat - inseamna ca nu poate fi schimbat ?

Iar rulmentii sunt tinuti de niste cupe care fac parte din cadru, si in principiu cupele respective nu se pot schimba.

Asadar, daca am un cadru cu gat de 1-1.8 , si pe viitor vreau sa schimb  furca, cuvete, pipa, ghidon ... pot sa incep cu furca si cuvetele

De ce ai vrea să schimbi headset-ul? E uzat - adică rulmenții nu se mai învârt lin?

Un motiv ar fi sa iau ceva mai usor (de exemplu furca , ghidon, pipa); nu are probleme deocamdata; intrebam pentru ca nu ma pricep prea bine la astfel de lucruri si imi e de folos in caz ca prospectez piata pentru componente.

Se pot inlocui. Cand ii scoti pe cei actuali sa verifici cu atentie si integritatea headtube-ului pe interior (sa nu aibe crapaturi, fisuri)

Mda... Cum dracu' pun coronitele alea cu bile inapoi nu stiu...

Partea mai largă spre con, bilele spre cuvetă:

yWjPO7t.jpg gkndMev.jpg

Multumesc pt indicatii.

Nu vroia sa iasa furca si am lovit gatul cu un lemn. Bucurie mare, fiecare dracovenie a sarit unde a vrut. Hai ca acum le dau de cap.

la cuvetele pe bile, conul superior are un inel de plastic care se impaneaza cand strangi floarea...

ca sa demontezi usor, pui o surubelnita in locul unde e inelul de plastic intrerupt si ii dai un ciocan... se deblocheaza foarte usor, fara sa sara nimic aiurea... cel mult iti cade furca peste picior, daca e bicicleta in stativ :))

• Upvote 1

ca sa demontezi usor, ........ surubelnita ........ciocan...

In lipsa ustensilelor mai sus mentionate mai exista o varianta: se slabeste pipa, se muta cativa milimetri mai sus pe gatul furcii, se strange cat de cat, apoi cu frana fata actionata, se bataie bicicleta la fel cum se face la verificarea jocului in cuvete. Conul ala de impanare se va slabi ;)