shuy_cg

Probeaza-mi saua!

Recommended Posts

De ceva vreme incerc sa gasesc o sa perfecta pentru mine. Degeaba aud parerile celorlalti daca nu pot si incerca seile respective. Am avut o sa cu care ma intelegeam >100km, s-a dus si de atunci cheltuiesc bani (si ma frustrez cu durerea) ca sa gasesc o alta.

Propun sa facem schimb de sei, sa ni le imprumutam pentru diferite perioade, cat poate fiecare. Cu cat suntem mai multi cu atat mai usor va fi sa gasim modelul favorit.

Am gasit astazi si propunerea lui "100%vegetarian" : "de mult timp vreau sa scriu asta insa am tot amanat.

saua, dupa cum cu totii vedem, este o piesa f importanta! de ea depind confortul tau, cum ti se plaseaza bazinul, cum pui forta in pedala, etc. totusi, nu e o componenta ca celelalte unde mergi la sigur (exemplu: cumperi o pipa tare si asa ramane). este ceva destul de personal, trebuie sa incerci mai multe sei pana iti faci o parere. problema este ca nu prea se poate asta, caci o sa buna costa destul de mult, iar magazinele nu-ti ofera posibilitatea de a testa. insa, ne avem pe noi si, deci, putem fructifica acest aspect de a gasi saua preferata. simplu:

hai sa facem schimb de sei!

sau, hai sa imprumutam o sa!

(contra cost eventual, si bineinteles de valori apropiate)

eu "pun la bataie" o sa Fizik Aliante Gamma."

Imi intareste parerea ca treaba asta poate sa mearga.

Eu pot imprumuta, eventual da la schimb, seile:

-Fizik Tundra: http://cdn.mos.bikeradar.com/images/news/2008/04/29/Fizik_Tundra-798-75.jpg

-San Marco Phobos Arrowhead Gelaround: http://www.playbike.ro/images/produse/400/2673_1.jpg

-Bontrager WSD de pe o Trek 4300 wsd, sa pentru fete.

Mi-ar placea sa incerc:

-Fizik Gobi XM: http://www.fizik.it/product.aspx?c=Gobi-Kium

-Fizik Aliante "Gamma" XM: http://www.fizik.it/product.aspx?c=Aliante-Gamma-XM

-San Marco Phobos: http://emmeduesport.ro/images/products/piese/sei/PHOBOS1l.jpg

dar si alte sei, astea fiind doar cele la care m-am gandit acum.

Draguta initiativa, mai ales in lipsa unor asemenea dotari din partea comerciantilor.

Ar fi util sa mentionezi si in ce oras se intampla asta, sau si mai bine, sa completezi locatia la profil ;)

Draguta initiativa, mai ales in lipsa unor asemenea dotari din partea comerciantilor.

Ar fi util sa mentionezi si in ce oras se intampla asta, sau si mai bine, sa completezi locatia la profil ;)

Good point, am adaugat locatia in profil.

Eu pot imprumuta seile in Bucuresti, in Ploiesti mai greu dar posibil.

Ar mai fi ceva de completat - să precizezi și genul de șa ce te interesează, măcar aproximativ: vrei una subțire și ușoară, de racing, sau una mare cu gel, sau poate una de „pensionar”, cu arcuri și lată cât un fotoliu :)

Ar mai fi ceva de completat - să precizezi și genul de șa ce te interesează, măcar aproximativ: vrei una subțire și ușoară, de racing, sau una mare cu gel, sau poate una de „pensionar”, cu arcuri și lată cât un fotoliu :)

Pai eu am dat si 3 exemple de sei pe care le am in vizor.

Oricum, ideea era sa puna fiecare ins care vrea sa participe ce poate sa ofere si cine vrea sa incerce poate fie sa contacteze pe unul care ofera, fie, daca stie ce fel de sa sau ce model vrea, sa spuna ce i-ar placea si poate cineva va putea la un moment dat sa-l ajute.

Ca o nota, cred ca fiecare din categoriile de sei amintite de tine se preteaza la un anumit tip de bicicleta. Eu am pe o bicicleta de oras, stilul ala olandez, o sa lata dar care se potriveste cu postura dreapta de pe bicicleta respectiva. Sa pui un SLR pe bicicleta aia ar fi ridicol, la fel cum folosirea unei sei late pe o bicicleta sportiva cu o pozitie joasa mi-ar fi greu de inteles. Dar astea sunt pareri si va rog sa nu incepem o discutie despre sei, care-i mai nu stiu cum, etc. Sunt cateva topicuri consacrate pentru discutiile astea.

Aici "decat" oferim sau solicitam sei de imprumut.

Lamuresta-ma si pe mine, saua pe care ai avut-o si care iti era buna ce caracteristici avea? Pentru ca celelalte 3 sei pe care le-ai mentionat sunt destul de comode. Deci sunt doua variante, ori ai ceva cu spatele sau altveva care tine de probleme medicale, ori incearca o sa full carbon, gen scandura, care desi nu pare, ar putea sa mearga si sa fie ok. Pot sa -ti ofer la proba o sa Scape, care vine pe bicicletele Cube, contra o proba cu Phobos Arrowhead.

Am si eu un sac de șei pe acasă, de la Fizik chiar Gobi Xm, Un Fizik Vesta folosite la 2-3 ture Un Fizik Aliante pe bike, Un Fizik Nisene sport, dar care a pușcat sub mine la o groapa când eram cu HT, și încă câteva, până acum cel mai bun compromis este Aliante, suficient de moale cu pading gros, numai cât trebuie de lata si arata grozav, dar tot ar fi loc de confort si mai bun la ture de peste 50-70 de km.

[...] in lipsa unor asemenea dotari din partea comerciantilor.

Cam toti primesc sei de test, cel putin de la Fizik .

Cam toate seile sunt ori verzi ori inscriptionate TEST, insa deobicei le comercializeaza la pret redus si nu prea apar la testele pentru care au fost concepute.

Pot da o sa excelenta de la Scott.

Pot a o sa Selle It. SLR XP Carbon si una Gel flow.

Sa mai caut ce mai am. SDG Bel Air mai am una. Restul s-au dus pe pomeni.

Am si eu un sac de șei pe acasă, de la Fizik chiar Gobi Xm, Un Fizik Vesta folosite la 2-3 ture Un Fizik Aliante pe bike, Un Fizik Nisene sport, dar care a pușcat sub mine la o groapa când eram cu HT, și încă câteva, până acum cel mai bun compromis este Aliante, suficient de moale cu pading gros, numai cât trebuie de lata si arata grozav, dar tot ar fi loc de confort si mai bun la ture de peste 50-70 de km.

La sacul tău mă înscriu eu :P

Lamuresta-ma si pe mine, saua pe care ai avut-o si care iti era buna ce caracteristici avea? Pentru ca celelalte 3 sei pe care le-ai mentionat sunt destul de comode. Deci sunt doua variante, ori ai ceva cu spatele sau altveva care tine de probleme medicale, ori incearca o sa full carbon, gen scandura, care desi nu pare, ar putea sa mearga si sa fie ok. Pot sa -ti ofer la proba o sa Scape, care vine pe bicicletele Cube, contra o proba cu Phobos Arrowhead.

Nu, nu am probleme de sanatate. Multumesc pentru grija, sunt doar putin ghinionist in privinta asta. Sa Scape am incercat, Phobosul este promis deja, cand revine (2 zile) esti urmatorul doar sa-mi amintesti.

Bun sacul tau si tu esti generos, pacat ca esti la atatea sute de km. Poate il poti ajuta de celalalt baimarean. Multumesc.

Cam toti primesc sei de test, cel putin de la Fizik .

Cam toate seile sunt ori verzi ori inscriptionate TEST, insa deobicei le comercializeaza la pret redus si nu prea apar la testele pentru care au fost concepute.

Pot da o sa excelenta de la Scott.

Pot a o sa Selle It. SLR XP Carbon si una Gel flow.

Sa mai caut ce mai am. SDG Bel Air mai am una. Restul s-au dus pe pomeni.

Mi-ar placea sa incerc pe trainer vreo ora SLR-ul cu gel. Ai idee cat costa asa ceva? Eventual un link. Multumesc.

Modelele pe care le am eu nu se mai fabrica in acelasi aspect.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;menu=1000,4,37;product=7852 este SLR Gel Flow ultima versiune.

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=10218;page=1;menu=1000,4,37;mid=66;pgc=45:156 SLR XP modelul nou este cu 15 grame mai grea :D

Treaba cu Brooks e ca sunt confortabile pentru cel al carui fund le-a dat forma. Trebuie sa ai un fund similar cu "originalul" ca sa-ti vina la fel.

Am mers pe un Brooks si pot sa inteleg de ce sunt asa de apreciate de ciclo-turisti.

@shuy_cg:

Daca problema seii a devenit mai acuta de cand ai trecut pe trainer, atunci ar trebui sa iti creezi un obicei de a te ridica din sa la intervale regulate (la mine e 5 sec in picioare la fiecare 5 minute de stat in sa). Nu cred ca vei gasi o sa in care sa stai in continuu timp de o ora.

laudabila initiativa.

Pun si eu la bataie, pentru teste:

WTB RocketV: http://www.marosbike.ro/images/catalog/561_WTB%20Rocket%20V.jpg

Bontrager SSR: http://bontrager.com/model/08381

Bontrager Race Lite: poza

M-as inscrie cu mare placere sa incerc:

- San Marco-ul Phobos Arrowhead. ma gandeam c-ar putea fi un inlocuitor de succes al seii actuale.

- o Selle Italia XO Transam

dau la testare:

- Fizik Aliante Gamma

- San Marco Aspide (e mai veche, are 2cm rupti din fata/cioc, insa nu incurca deloc)

as incerca foarte multe...

- Selle SMP (in primul rand)

- Fizik Arione

- Fizik Antares

- Prologo Scratch

- Prologo Nago

- San Marco Mantra

- San Marco Regal(e)

- San Marco Concor Lite

- San Marco Rolls

Super tare frateeee !!!

O sa scot si eu de la naftalina niste sei. Cred ca ar trebui mentionat aici si ceva de genul: de asta sa va feriti. Si eu am trecut prin numeroase achizitii si am gasit chiar o sa accesibila, putin greuta, dar care mi-a oferit un confort nesperat si m-a facut sa accept compromisul (o sa caut detalii si am sa vi le ofer). Sa pe care am reusit sa stau destul de mult timp fara a fi nevoit sa ma ridic pentru a relaxa partea dorsala. Am avut insa si neplacerea de a cumpara sei mai scumpe dar care au capatat foarte repede joc.

Nu o sa incep momentan lista deoarece abia am descoperit topicul asta si vreau sa fiu in cunostinta de cauza (detalii) cand voi posta.

Bravos !!!

@shuy_cg, iti pot da eu la testare o sa Fizik Gobi XM. In week-end daca vrei. Evental as incerca Tundra.

Pentru Clujeni, dacă e cineva interesat, am:

Fizik Antares,

Fizik Gobi XM,

Selle Italia SLR,

Selle Italia SLR T1 (triatlon),

Selle Italia SLR Gel Flow (model vechi).

@shuy_cg, iti pot da eu la testare o sa Fizik Gobi XM. In week-end daca vrei. Evental as incerca Tundra.

Tundra merge intai la vegetarian, m-a contactat pe PM, cand revine, cu mare placere facem schimbul. Te contactez eu. Multumesc.

@shuy_cg:

Daca problema seii a devenit mai acuta de cand ai trecut pe trainer, atunci ar trebui sa iti creezi un obicei de a te ridica din sa la intervale regulate (la mine e 5 sec in picioare la fiecare 5 minute de stat in sa). Nu cred ca vei gasi o sa in care sa stai in continuu timp de o ora.

Pe trainerul (tacx satori) meu devine destul de boring foarte repede si mai mult de 30-40 min nu pot, am un prienten care e mai curajos si a luat un Fortius. Pe ala as putea da ore in sir. Data trecuta am fost pe Col du Telegraphe :).

intru si eu in joc :) cu Selle Royal mach.

O sa cam ieftina fata de ce se vad aici, dar poate totusi intereseaza pe cineva . m-ar tenta seaua lui zgoby , ca stiu si de unde sa-l iau :)