romi

Inlocuitor pentru Shimano SM-PD22

Recommended Posts

Stie cineva un inlocuitor pentru aceste adaptoare?

In 90% din cazuri merg pe spd-uri dar pentru drumuri scurta care implica si un pic de mers pe jos sunt nevoit sa imi iau adidasi normali. Chestia asta ma forteaza sa folosesc adaptoarele platforma montate pe pedale.

Problema mea este ca senzatia cand le folosesc este groaznica... Se simte de parca as merge pe sarma... Dificil de descris senzatia dar cei care le au stiu ce spun.

Exista si alte tipuri de adaptoare similare?

Daca ar fi mai late ar fi ok, dar astea sunt facute exact pe dos...sunt mai mult lungi decat late si ai un feeling ciudat la pedalat... Zau daca inteleg de ce trebuie sa aiba aceasta forma si nu au forma unei pedale normale (sau aproape normale, dar macar sa fie mai late ca loc au destul)

Imagine postată

De ce ai nevoie de adaptoare? Nu poti merge cu incaltaminte de strada pe SPDuri direct?

Eu m-am obisnuit si merg cu orice fel de incaltaminte.

Initial am folosit o pereche de pedale Shimano M 324 dar nu ma impacam deloc cu ele si le-am cedat nevestei :)

De ce ai nevoie de adaptoare? Nu poti merge cu incaltaminte de strada pe SPDuri direct?

Eu m-am obisnuit si merg cu orice fel de incaltaminte.

Initial am folosit o pereche de pedale Shimano M 324 dar nu ma impacam deloc cu ele si le-am cedat nevestei :)

324-uri am la MTB iar la asta de cross am m540. Nu ma simt de loc confortabil ca pe niste pedale spd sa folosesc incaltaminte normala. Imi aluneca talpa, nu stiu...ma simt aiurea. Daca mie nu imi place cu adaptoarele respective iti dai seama cum ma sint fara ele? :)

Sunt interesat sa imi pun pentru drumurile scurte (pana la magazin, pana la gradinita etc), niste pd22 peste spd-uri pentru ca am pantofi cu talpa moale si este incomod sa merg cu ei pe spd-urile goale. Se gasesc la Decathlon cu ~40ron si pe ocazii cu ~30, dar parerile pe net sunt impartite. Toti sunt de acord ca sunt doar o solutie de compromis, asa cum vreau si eu, dar unii spun ca sunt nesigure si chiar cu arcul de tensiune strans la maxim dupa ce le-ai pus, tot pot sa sara din pedala.

Are cineva experienta cu ele, cum se comporta? Merita sa le pun pe pedale, sau mai bine iau niste pedale amarate cu imbus, si le scot si le pun intr-un minut?

Eu le folosesc si se comporta ok pe Shimano 520 . Inca nu am trecut la SPD complet , voi astepta cateva ture in afara orasului sa incerc sistemul SPD , de frica prin oras .

Mai am o pereche de plastice de rezerva , dar din pacate sunt doua din dreapta , pt ca vanzatorul a fost prost si eu prea cascat si nu stiam atunci ca difera stanga de dreapta .