Sign in to follow this  
sole42

Tija sa carbon care nu mai iese din cadru

Recommended Posts

Am o tija de sa de carbon, care acum cand vreau sa schimb colierul de stangere, nu mai vrea sa iasa. La introducere a mers ceva mai greu decat tija din aluminiu, dar nu a ridicat probleme deosebite. Insa acum cand vreau sa o scot nu merge mai mult de 5 cm. Mentionez ca tija de carbon este la diametrul care trebuie, iar tija de aluminiu a bicicletei, intra si iesea fara probleme. A mai patit cineva asa ceva? Ce sfaturi imi dati pentru a scoate tija? Este si o masura mai rara(30.0), am gasit-o destul de greu si nu vreau sa o stric. Astept deci sfaturi.

Am o tija de sa de carbon, care acum cand vreau sa schimb colierul de stangere, nu mai vrea sa iasa. La introducere a mers ceva mai greu decat tija din aluminiu, dar nu a ridicat probleme deosebite. Insa acum cand vreau sa o scot nu merge mai mult de 5 cm. Mentionez ca tija de carbon este la diametrul care trebuie, iar tija de aluminiu a bicicletei, intra si iesea fara probleme. A mai patit cineva asa ceva? Ce sfaturi imi dati pentru a scoate tija? Este si o masura mai rara(30.0), am gasit-o destul de greu si nu vreau sa o stric. Astept deci sfaturi.

Un lubrefiant nu te ajuta? Eventual unul pe apa (putin probabil sa ai cadru de otel) ca sa il lasi pe urma sa se evapore... Eu am folosit cu succes pentru chestii similare (unde nu vroiam unul pe ulei/vaselina) lubrefiant Durex... :) Si daca iti ramane cu siguranta ca il poti folosi si la altceva... :))

Baga un cric auto intre sa si cadru, evident cu niste protectii pe talpa cricului ;)

LucianTheOne, cadrul este de aluminiu 7005 butted de la Kona;

Axe, mi-e frica sa nu crap tija sau sa fac vreo stricaciune la cadru;

romi, las-o balta cu caterinca, Durex poti sa folosessti tu cat vrei.

romi, las-o balta cu caterinca, Durex poti sa folosessti tu cat vrei.

Nu, nu fac caterinca de loc. Pe bune... Chiar am folosit acest gen de lubrefiere pentru chestii tehnice. Din cate stiu carbonului nu-i prea place grasimea minerala sau organica dar este neutru la apa si se sterge ulterior foarte bine fara a lasa reziduri care sa imbacseasca zona. Acesta a fost rationamentul din spatele afirmatiei mele.

Hai sa fie ca tine. Nu a mers nici cu apa, nici cu spirt.

Deci de misca 5cm si apoi se blocheaza? Asta-i nu-i prea bine. S-ar putea sa aiba vreo buba tija.

Da, cam 5 cm. Dar s-ar putea ca atat sa am eu pozitie pentru tras de ea.

Am avut aceeasi problema la un cadru de carbon cu o tija de alu. Pacat ca nu am facut poze:)

La mine solutia a fost prinderea tijei in menghina si invartirea cadrului si tragerea lui in sus. A functionat pana la urma dar a fost o experienta traumatizanta(ma rugam sa nu crape cadrul).

Daca nu merge cu binisorul singura solutie este sa aplici putina forta.

Ovidiu, o sa mai astept pana diseara, poate vine cineva cu o solutie miraculoasa. Daca nu aplic medoda lui Axe cu cricul de masina.

M-am gandit, dar cu ce si cum ca sa nu stric vopseaua?

Cu uscător de păr.

Poți și cu pistol cu aer cald, dar acolo va trebui să ai puțină grijă.

MLADEN, am incercat, nu merge. Bicicleta sta in casa, unde este cald, nu cred ca este un fenomen de contractare-dilatare. Tija am primit-o saptamana trecuta si nu am iesit cu bicicleta afara de atunci. Multumesc oricum.

Cadrul este de aluminiu, am scris mai sus.

Ah da, am remarcat ulterior.

Daca incalzesti treaba pe la 70-100 grade - cu ceva pistol cu aer cald, radiator, aeroterma - rasina din compozit ar trebui sa se inmoaie. Nu se deformeaza "iremediabil" decat daca o indoi si o tii asa pana se raceste, dar chiar si in cazul asta are tendinta de a-si reveni la o incalzire ulterioara.

Respectiv ar trebui sa flexeze indeajuns pentru a scoate tija usor, iar temperatura asta n-ar trebui sa dauneze vopselei sau altor materiale implicate.

Incalzeste incet, incepand mai de la distanta - daca dupa cateva minute nu pare suficient, apropie usor sursa de caldura si tot asa. Tine cont de conductibilitatea termica a aluminiului si lasa-i timp sa se incalzeasca.

Sa ai lumina buna, mai ales daca lucrezi cu un pistol cu aer cald, ca sa poti observa orice inceput de ardere a vopselei (jucariile astea scot lejer peste 500 grade, in functie de putere pana peste 1000, asa ca pot cauza "damage" foarte repede daca nu esti atent).

Sa scoti saua de pe tija inainte sa incalzesti, ca sa eviti deformarea datorita greutatii.

Ovidiu, o sa mai astept pana diseara, poate vine cineva cu o solutie miraculoasa. Daca nu aplic medoda lui Axe cu cricul de masina.

Axe stie si ia naveta de bere daca merge cu cricu' ! :P http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Baga cricu si omoar-o, rotesti putin la cric apoi cu ciocan de plastic mai arzi cateva usurele, iar mai dai la cric, iar ciocanele .... , bafta :)

metoda recomandata de ovidiu e cea mai buna.poti folosi un degripant WD-40 pt. lubrefiere,inainte de a prinde tija in menghina si....succes.tija de sa prinde-o in menghina in portiunea in care se fixeaza saua(cit mai la capat),iar intre tija si bacurile menghinei pune un material moale.ex.doua bucatele de scandura,sau polimer).un ajantaj fata de metoda cu cricul ar fi ca poti controla mai usor forta de tragere,plus ca nu exista riscul sa apara urme pe vopseaua cadrului.(cadrul este cel mai important,nu?).bafta!

Axe o sa bea bere. A iesit cu cricul. Pe portiunea care a fost in cadru s-a ras folia aia tranparenta care imbraca tija. Mi s-a parut ciudat si am pus sublerul. Pe portiunea fara folie are 30.0 mm, pe portiunea cu folie cam 30.1/30.2 mm. Deci asta este motivul pentru care a intrat mai greu in comparatie cu tija originala de aluminiu si atunci cred ca s-a facut ghemotoc folia si nu mai dadea voie sa iasa. Bine ca s-a rezolvat fara alte stricaciuni, acolo unde este exfoliata este in cadru, nu se vede. Ciudat totusi, pe ea scrie 30.0 mm, este folosita, cel care a avut-o nu a avut problema asta pentru ca ar fi ramas semne. Axe fac cinste, dar la prima tura, am inteles ca te cunosti cu Vio_rel, poate iesim impreuna. Oricum multumesc, tie in primul rand, dar si celorlalti care au incercat sa ma ajute.

LA fel de bine ar fi iesit si prin metoda "Ovidiu"

Axe, berea se bea si fierbinte, acolo la mama ei in nord Imagine postată

Axe, ce vrei tu, dar legat de o tura, ca parca setea e mai mare atunci.