chipuc

Recomandare pompa

Recommended Posts

As vrea sa cumpar o pompa de podea ptr o bicicleta MTBsi orice recomandare mi-ar fi de folos. Bugetul disponibil este undeva intre 20 - 25 euro.

Eu am vazut modelul asta care este ok ptr mine dar nu stiu daca sunt si alte lucruri carora ar trebui sa le dau atentie.

Mersi!

Eu folosesc un Bontrager Charger (modelul negru integral, cam 90-95 lei la Surmont). "Deservește" cele 3 bicle ale familiei, bagă 100 psi lejer în roțile soției... deși mai citeam pe niscaiva forumuri că se cam strică capul (zic ei: "ready for Presta or Schrader valves") n-am avut nicio problemă de un an încoace

Cam la aceeasi bani era la bikexpert un SKS. Dar se pare ca la ei n-a ajuns criza; salariile vin oricum Imagine postată deci sictirul e mare cind îi deranjezi de la vizionarea vreunui serial pe tv-ul mic din incintă.... asta într-o zi lucrătoare, cînd timp de 20 min io-s singurul client din magazin...

Arunca un ochi si la Decathlon. Aveau o pompa in genul celei din link-ul tau, cu manometru, cred ca pe la 70-80 de lei. Eu am una de la ei, modelul fara manometru, a fost pe la 45 de lei si sunt multumit de ea.

Arunca o privire si la BBB Airstorm , BBB Airstrike II, sau BBB Airboost daca nu ai nevoie de presiune foarte mare.

Eu mi-am luat un SKS Aircon 6 de la mai sus mentionatii, ce-mi place e ca are volum mare (si a mers la tubeless), insa are un cap ciudat, bun la amandoua valvele Presta/Schrader si e uneori mai dificil de fixat, depinde si de cat de adormit sunt...

Eu it recomand sa iti iei Giyo, oricum multe branduri cumpara de la ei si isi pun numai logo-ul. In plus sunt si cele mai ieftine, de pe piata

Daca o sa folosesti numai pt MTb eu it recomand sa iti iei o pompa cu un corp mai mare, care sa introduca mai mult volum de aer per apasare si nu neaparat sa aiba capacitatea de a baga presiune foarte mare. Eu am cumparata pompe mai mult pt cursiere cu care pot baga pana la 10 atmosfere insa cand vine vorba sa umflu un cauciuc de mtb care are volum mare imi fac linistit incalzirea la spate.

Eu it recomand sa iti iei Giyo, oricum multe branduri cumpara de la ei si isi pun numai logo-ul. In plus sunt si cele mai ieftine, de pe piata

Chiar asta am gasit intr-un final, multumesc ptr recomandare! Mi se pare f ok.

11 bar/160 psi

Vanzatorul e f ok, chiar are si un magazinas mic pe Nerva Traian.

11 bar/160 psi

Vanzatorul e f ok, chiar are si un magazinas mic pe Nerva Traian.

o intrebare,pompa asta o cari in rucsac in spate?cit atirna?de ce intreb,eu sunt mai de moda veche(sanchi)si car in rucsac o pompa de masina,de la o dacie,buna pompa dar cam grea,ca in bancul cu soldatul ce nu-si scotea pietricica din bocanc ce-l rosese rau zicind,m-am obisnuit cu ea,cam asa si eu...de ce sa pun cu arici o pompa usurica la cadru cind pot cara p-aia grea in spinare...

Hm, personal nu am luat in considerare varianta asta asa ca nu stiu ce sa-ti raspund. Daca vrei sa-ti dau info legate de dimensiuni si greutate, aminteste-mi cu un PM/email si-ti raspund.

Acum nu sunt acasa.

o intrebare,pompa asta o cari in rucsac in spate?cit atirna?

1500-1800 gr.

70 cm inaltime

24 cm talpa si manerul

Nu cred ca vrei sa cari asa ceva in spinare pe bicicleta Imagine postată

1500-1800 gr.

70 cm inaltime

24 cm talpa si manerul

Nu cred ca vrei sa cari asa ceva in spinare pe bicicleta Imagine postată

ha,ha,ha...pai chiar asa fac,are pina in doua kile,poti sa-ti inchipui ca am carat-o in rucsac la comana la cursa,basca doua camere,basca o sticla de 1,5 l de santal,ca magaru...cu toate astea si in ciuda virstei de 60,am venit pe 58 la general la cca 45 min de invingator.am lasat multi in urma cu cca 30 ani,pe 7 la categ.peste 40 ani dar eu aveam 60 si amicul leo 56.cum zisei,ca soldatul ala cu rosaturi de la piatra din bocanc,daca m-am obisnuit cu ea...da'e buna nene din 15 pompe e beton cauciucul.hai ca v-am facut sa rideti.sa-mi ziceti daca ati mai auzit asa ceva.

Nitel offtopic.

Eu am asta, de la Specialized, luata cu cursiera sotiei. Eu inca nu am facut pana, insa ea da, dar nu avea (singura) pompa mica la ea. A fost la DkBike, era in drum spre job  :) Drept urmare caut o borseta mai maricica, inca un suport de bidon, cautand am gasit o oferta de curand si intamplator de la Specialized: borseta + cage (duce a zee cumva) + levers magnetice + pompa =160lei. Daca o considera careva o oferta buna (pompa in special, restul) si doreste, sa imi dea un PM. 

Insa as fi atent si la alte propuneri de pompe de mana si de picior. Ce am mai gasit (la noi si sustinerea magazinelor romanesti) a fost la Spokes de la Topeak Joe Blow Sport.

@@adi.murariu Esti multumit de ele?

@@Odden sau asa ceva? schwalbe airmax pro digitalmanometer de obicei e 10e...(iar scumpesc astia produsele ca sa le reduca nitel mai incolo). Apropo, asta de la Gyro nu stiu cat costa, dar e asemanator. 

Din cate stiu Gyro fac pompe si pentru altii ca sa isi puna logo pe ele...la Spokes vazusem ceva de genul ca foloseau la service.

Giyo au pompe bune. Eu am avut de la ei timp de multi ani unul dintre cele mai ieftine modele de pompa de podea cu manometru si daca nu eram neatent cu solutia tubeless o mai avem inca multi ani.

De pompele mele actuale sunt multumit. FP50 (observ ca nu o mai produc) are o baza solida si e foarte bine inchegata, are furtun lung cu sistemul lor de valva Z-SWITCH SYSTEM care permite o comutare simpla si extrem de rapida intre presta si auto. Ceasul manometrului este foarte mare si usor de citit. Am fost tentat de curand sa o vand si sa iau Giyo GF-94T de pe bike-discount, dar am renuntat pentru ca am vazut ca problema la umflarea cauiciucurilor tubeless de la zero bar venea de la solutia de montaj folosita (apa cu sapun lichid in loc de EasyFit) si nu de la presiunea si/sau volumul  dezvoltat de pompa la o apasare mai energica

Pompa de mana e ok, dar se putea si mai bine :) Ma nemultumeste ca intre 60 si 100-110psi mori cu ea in brate si ajung sa te doara mainile mai rau ca dupa o zi de coasa :). E bine ca are furtun si nu stresezi valva rotii in timp ce umflii, dar daca furtunul se monta lateral astfel incat sa permita sprijinirea pompei, cu pareta inferioara, de picior sau pamant, atunci umflarea pana la 110 sau 120psi (cat e maxim omolagarea ei ) cred ca era mult mai simpla.

Eu ma bazez pe asta, si pentru valva auto si pentru presta, MTB ori cursiera, umflat sau verificat.

O am de 5 ani si a mers mereu foarte bine.

Eu asta am de purtat dupa mine: Topeak Turbo Morph™ Minipumpe. 

E de podea cand vrei tu, e de carat dar este dublul bugetului. Totusi ... 

Topeak-Turbo-Morph-Minipumpe-universal-u

• Upvote 1

Am remarcat ce meserie e, pe viu!

• Upvote 1