Sign in to follow this  
MBZ

Taiere gat furca de carbon

Recommended Posts

Cu ce scule taiati de obicei furca?

Exista un dispozitiv de taiat tevi la direct cu bomfaierul?

Furca este din carbon inclusiv teava.

Nu am lac e doar o balticica.

(glumesc)

Furca nu are lac pe gat. Iar pentru dat semn perfect circular nu-i musai un dispozitiv din acela. Ala este pentru alte tipuri de tevi.

Baiul este ca sistemul de fixare este format din doua piese.

Arata cam asa:

Imagine postată

Prima piesa este un cilindru crestat (are trei degajari cum se vede si in imagine la 0, 90 si 180 gr) si inchis in partea de jos unde are o gaura filetata.

Ala este fix in teava. In interior acesta este usor conic.

Piesa de strangere este tot un cilindru cu doua cote, cea mica de jos este filetata iar cea de sus este usor conica si umfla piesa de pe teava. Prin cota filetata este data gaura fletata prin care trece surubul ce fixeaza capacul.

Intrebarea mea este piesa de pe teava cum o misc? O bat mai jos cu ciocanul usor. Se impinge cu o presa?

Exista. Dar se poate improviza usor.

Eu nu tai gatul la furci. Mai bine ii pun dustantiere, nu stii cand ai nevoie de o furca cu gat mai lung. Am doua cadre pentru care inca nu am gasit furca potrivita.

In loc de cutteru' ala pentru tevi, poti sa dai semn rotund foarte usor cu ceva panglica cat mai lata de hartie (care sa aiba o margine dreapta, desigur). Se infasoara pe tub, aliniind marginea dreapta, si rezulta semnu' :D

Ulterior se poate taia cu bomfaieru' (sau cu flexul eventual, pentru una de carbon) cu precizie foarte buna daca esti obisnuit cu scula respectiva. Daca nu, poti face un semn (sau mai multe) mai sus decat lungimea dorita, in scopuri de antrenament :P

Sau iei un ghidaj d'ala scump, dar sunt de parere ca nu merita atat timp cat faci treaba cu rabdare si atentie :)

Piesa din teava la sistemul ala de prindere as zice ca se poate misca foarte usor cu ciocanu'. Dar folosit invers, respectiv o impingi cu coada http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

(rationamentul meu fiind ca sistemul respectiv ar trebui sa permita glisare destul de usoara atat timp cat nu este strans)

Chiar daca il tai stramb nu incurca cu nimic, marginea aia nu se pupa cu capacelul.

Dar cum zice si Lucian, mai bine n-o tai , am vazut furci de valoare pe la bazar taiate asa de scurt ca puteai sa te p... pe ele !

Stai sa ne intelegem. Furca daca se va da vreodata, nu se va da fara cadru.

Head tube are 190 mm iar gatul furci are 280 mm, si eu vreau sa tai 15 mm.

Nu stiu de ce comparati cu ce a vazut sau are Lucian, si ce ai vazut tu prin bazar.

Nu intrebam de dispozitiv de marcat teava ci daca se taie obisnuit la bomfaier, soricel cu lama pentru PVC, sabie ninja, etc. Mai intrebam daca nutul de fixare din teava furcii se bate sau se impinge cu presa. Cam atat. Mai are AdrianB1 sa-mi dea o recomandare de taiere pentru care va trebui sa mai traiesc un sfert de secol sa fie accesibila in realitate si m-am scos cu sfaturile.

Am bomfaier foarte fin, am soricel cu lama pentru PVC, am flex de 11000 rpm cu discuri diverse, bormasina cu forta si turatie mare pentru freza ax si am si freza disc + bunavointa.

Vroiam un sfat calificat de la cineva care a experimentat aceasta operatie si atat.

Multumesc Adi

Scuze MBZ, n-am prea avut net in ultimile doua zile. De scula aia prezentata de Adi ziceam si eu. Dar se poate si fara ea, cu mai multa grija si rabdare. Cel mai bine ar merge cu un bomfaier cu panaza fina. Cu flexul nu m-as risca, o miscare gresita e fatala.

Si de ce ai postat chestia asta pe topicul asta ?!?!?!

Am mutat eu acum posturile intr-un topic nou.

Imagine postată

E o poza pusa de basso pe la sectiunea ciclocross cu o smecherie pentru taiat tevi, nu stiu daca carbon :-? .

Aici arata ca le taie cu un circular, probabil destul de fin. Oricum ceva de turatie mare cred ca are sanse mai mici sa desfaca fibrele (vs panza de bomfaier).

Later Edit: Cred ca asta o sa iti fie mult mai de ajutor. Mie mi se pare mai bine un circular pe stand :) dar nefiind mult de taiat probabil ca nu e problema. Destul de desteapta treaba cu scotch-ul.

http://www.eastoncycling.com/bike/wp-content/uploads/2010/04/RD-05-Carbon.pdf

dispozitiv cum a aratat adi au la Bikexpert, in Pantelimon... si sigur au si panze speciale pentru carbon. Citisem pe net multe postari despre niste baieti care si-au nenorocit furcile de carbon cand le-au taiat gatul.

Draga MBZ,

Atentie mare la protectia cailor respiratorii...la taierea tevii din "composites"!

Exclus...flexul...

De preferat afara, cu bomfaier, cu vant din spate !

Ai grija !

o "calfa" cu un aspirator e mai indicat ;) vantul poate fi schimbator :P

Multumesc pentru sfaturi, deja ma gandesc daca trebuie sa tai o necajita de teava cu o sacosa de MegaImage trasa pe cap sau e suficient un dres de dama.

Serios

Mai vrei un sfat?

De curand am avut de taiat o tija de sa de carbon. Ma informez la amicul Maus despre procesul tehnologic, pregatesc fainul, trasez unghiul de taiere ;) asa cum fusesem invatat, o fixez cu piciorul si-i dau cu cele 11000 de ture...in unghi exact pe dos de cum ar fi trebuit.

Conu Maus uitase sa-mi spuna un lucru foarte important:cand te apuci de treaba ai grija sa fii treaz! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Migule! Daca ar fi dupa cat beau eu s-ar fi inchis carciumile de acum 20 de ani.

Mi-am pregatit SDV-urile si voi face opreatia in cursul iernii, Azi un pic, maine un pic, sa am ocupatie Imagine postatăImagine postată

Unghi sau unchi? Care-i faza cu unghiul? se taie drept asa cum a taiat-o si fabrecantu'...

Care-i faza cu unghiul?

Atentie, vorbeam (offtopic) de tija de sa.

Sheldon Brown:

Wrap some tape around it then cut it with a fine-pitch hacksaw.

The cool way to cut seatposts is at about a 45 degree angle, so the

front is longer than the back

http://www.realcyclist.com/ritchey-superlogic-carbon-one-bolt-seatpost-30mm-offset?CMP_SKU=RIT0097&MER=0406&mr:trackingCode=5FBA8806-71AB-DF11-904F-002219319097&mr:referralID=NA&avad=2006_b126a0cf

Adica o tai streh ca pe salam si mai scapi de cateva grame...un moft.

Tai-o cu bomfaierul, ptr ca nu cunosti "modulul" carbonului si cu o scula cu turatie mare ai sanse sa o faci tandari. Iti spun asta ptr ca am taiat sute de varfuri de rubeziana si varga, din diverse tipuri de carbon.

Draga MBZ,

Atentie mare la protectia cailor respiratorii...la taierea tevii din "composites"!

Exclus...flexul...

De preferat afara, cu bomfaier, cu vant din spate !

Ai grija !

Eu am taiat cu flexul o tija de sa de carbon, afara pe balcon. Nu m-am protejat nicicum, deci am inhalat tot ce se putea inhala, mai ales ca am facut mai multe prelucrari succesive tot cu flexul (bucata debitata am prelucrat-o pentru a obtine o piesa cu o alta functionalitate). Din ce spui tu, am facut o chestie tare naspa. Acum faptul e consumat, dar ai putea sa detaliezi putin avertizarea ta? Ce mi se poate intampla?

Tine de regulile elementare de protectie, dar mai ales cand faci industrial astfel de operatiuni(cazul tau se incadra).

Bricolajul sau manufactura nu presupune expunerea si riscul de inhalare sau perforare a membranelor (tegument, pulmonare, oculare,etc).

Si fibrele de carbon sectionate sunt la fel de pacatoase, iritante si periculoase ca si fibra de sticla. De aceea orice operare di prelucrare de tip aschiere este calduros recomandat sa fie facuta cu manusi si masca si chiar si ochelari, fie ca este cu dispozitiv taietor tip disc sau tip lama, fie ca este la fiteza mare sau mica. Preferabila este viteza mare pentru acuratetea si siguranta taierii. Radu a pus un link in care se specifica, masurati de cate ori este nevoie ca sa puteti taia rapid si sigur o singura data.