Sign in to follow this  
MBZ

Taiere gat furca de carbon

Recommended Posts

Trecand peste incidentele de natura mecanica, ce ar fi putut surveni (dar nu au survenit, din fericire), ce efecte poate avea asupra sanatatii inhalarea pulberii respective?

De la o singura operatiune de taiere a unei tije de sa .. efecte reduse spre nule, mai ales daca nu ti-a adus vantul in nas prea mult praf.

Particulele rezultate sunt foarte fine, insa cam taioase - respectiv au tendinta de a se cam infige in tesuturi, oricare ar fi ele (piele, alveole pulmonare, etc.). Sunt oarecum biocompatibile, respectiv in afara de inflamatii/iritatii nu se intampla cancer sau alte d'astea - dar chiar si asa,in cazul in care iti afecteaza plamanii cel putin iti reduc capacitatea respiratorie (desigur, de la o cantitate ce produce inflamare severa se poate muri datorita imposibilitatii de oxigenare).

Si sa nu uitam, o particula de pulbere fina inhalata pana in fundu' plamanului are in general nevoie de vreo opt ani pentru a fi eliminata, iar astea de carbon/sticla sunt mai ale dreacu' :D

• Upvote 1

De la o singura operatiune de taiere a unei tije de sa .. efecte reduse spre nule, mai ales daca nu ti-a adus vantul in nas prea mult praf.

Particulele rezultate sunt foarte fine, insa cam taioase - respectiv au tendinta de a se cam infige in tesuturi, oricare ar fi ele (piele, alveole pulmonare, etc.). Sunt oarecum biocompatibile, respectiv in afara de inflamatii/iritatii nu se intampla cancer sau alte d'astea - dar chiar si asa,in cazul in care iti afecteaza plamanii cel putin iti reduc capacitatea respiratorie (desigur, de la o cantitate ce produce inflamare severa se poate muri datorita imposibilitatii de oxigenare).

Si sa nu uitam, o particula de pulbere fina inhalata pana in fundu' plamanului are in general nevoie de vreo opt ani pentru a fi eliminata, iar astea de carbon/sticla sunt mai ale dreacu' :D

Carbonul nu se descompune si nu pot fi extrase din plamani, si acumulat in cantitati mari produce aceasi boala ca si pulberea de sticla sau silicati, numita silicoza.

Aceste particule NU se descompun odata inhalate. Pot rar forma chisti, dar in general tesuturile invadate sunt obturate si se necrozeaza.

Inhalarea accidentala, poate duce la inflamari locale(ce spunea Moromete mai sus), dar trebuie sa fii extrem de neatent sa ajungi intr-o situatie de acest fel.

Ce măăă?!

Imagine postată

E o poza pusa de basso pe la sectiunea ciclocross cu o smecherie pentru taiat tevi, nu stiu daca carbon :-? .

Pana la urma m-am decis sa o tai cu o astfel de scula, care are disc separat pentru taiat carbon, precum si alt disc pentru taiat aluminiu.

Am gasit instrumentul la un mecanic care are priceperea si placerea de a face operatia.

Taierea si finisarea se face intr-un singur pas.

Multumesc pentru tuturor pentru opinii.

M-am uitat. Crucis.

Pana la urma tot la bomfaier s-a taiat, dar cu un dispozitiv de calibrat care se monteaza pe gatul furcii si care are o fanta prin care trece lama de bomfaier.

Nu se putea taia la disc decat foarte greu fiindca este foarte gros gatul furcii (8mm grosimea materialului).

Eu nu as fi avut curaj sa folosesc furca taiata cu dispozitivul de mai sus. :rolleyes:

Carbonul nu cred ca rezista foarte bine la astfel de taiere.

Dar cu ce s-ar putea taia o furca din carbon ca sa ai tu curaj sa mergi pe ea?

Pana la urma tot la bomfaier s-a taiat, dar cu un dispozitiv de calibrat care se monteaza pe gatul furcii si care are o fanta prin care trece lama de bomfaier.

Cu o lama de bomfaier noua si cit mai fina si un dispozitiv "de scurtat"

Imagine postată

e simplu. In locul dispozitivului se poate folosi un aheadset vechi prins in menghina. Unii lipesc o folie pe locul unde sa face taietura ca sa evite "franjuri" ;) .

Bogdane, nu uita sa "sigilezi" suprafata de taiere (superglue, instant glue).

In locul dispozitivului se poate folosi un aheadset vechi prins in menghina. Unii lipesc o folie pe locul unde sa fgace taietura ca sa evite "franjuri" ;)

Asta e o idee excelenta la care nici nu m-am gandit. :)

Eu ma gandeam sa-l chem pe asta

Imagine postată

Asta e o idee excelenta la care nici nu m-am gandit. :)

Mai invatam din cind in cind ceva, unii dintre noi ;) spre deosebire de cei care le stiu pe toate, sau cred ca le stiu pe toate :P :D .

Eu am taiat cu flexul ,si nu am avut nici o problema.Daca discul nu este patrat ,taietura iese perfecta. :P

Dar cu ce s-ar putea taia o furca din carbon ca sa ai tu curaj sa mergi pe ea?

Exact asa cum a spus Frank. Bomfaier cu dinti cat mai mici + banda adeziva ca sa nu apare delaminarea altfel nu as merge pe ea. ;)

De curând a trebuit să scurtez o furcă de carbon. Întrucât nu am un dispozitiv special pentru ghidajul lamei și nici nu merită să-mi cumpăr unul, am improvizat după cum urmează:

- am marcat nivelul inelului distanțier de deasupra pipei, apoi am mai făcut un marcaj 3 mm mai jos (linia de tăiere)

- am înfășurat gâtul la nivelul acestei linii cu izolier, pentru a preveni delaminarea

- am prins pe gât un colier metalic reglabil, apoi un alt colier mai sus, la distanță de o grosime de lamă de bomfaier

- am tăiat ușor și molcom cu o lamă fină, 24 dinți pe inch (n-am găsit de 32 TPI, dar și asta a mers brici)

- am finisat tăietura cu hârtie abrazivă fină, apoi am sigilat-o cu lac transparent de unghii (să fie, că nu cere de mâncare)

Investiție totală 12 lei, timp de lucru maxim 10 minute.

sTeUICc.jpg

kSsElCO.jpg

hILNFIL.jpg

dV2iSgD.jpg

• Upvote 1
  • Like 2

eu ma dat un semn cu cuiul si am taiat la ochi cu bomfaierul.

Investitie vreo 5-6 beri, ca tare mi's mandru de mine.

• Haha 2