Frank

Oglinda retrovizoare

Recommended Posts

Foarte usor, practic si util pentru cei care circula mult prin oras sau drumuri cu trafic intens.

La inceput am crezut ca e o gluma; intre timp am invatat se pretuiesc avantajele :

Imagine postată

Imagine postată

Oglinda se poate roti (regla) in trei planuri.

Guest levynolimits

da-o dracului tu iti dai seama ce haotic e sa pedalezi cu asa ceva pe ochi...sa fim seriosi

De ce sa fie haotic?

W ca si cand ai spune ca e haotic sa conduci masina pentru ca are oglinda retrovizoare :roll:

Haotic?

Poate ai vrut sa spui haios.

Mie chiar mi se pare foarte utila, cand merg pe sosele cu trafic ma uit mereu in dreapta sus, acolo unde ar fi oglinda daca as fi in masina, atunci cand depasesc ceva. Vad cerul si-mi dau seama ca trebuie sa-mi sucesc gatul ca sa ma asigur...

Mai demult am avut ceva oarecum asemanator, se prindea la axul rotii fata, o oglinda mica si bombata, aveai unghi mare la ea dar nu aproximai bine distanta, cam ca oglinda dreapta la masina.

Pentru cineva ce face cicloturism nu e haios, e obligatoriu.

...sa fim seriosi

Am incercat sa fiu serios in toate postingurile mele; inclusiv acesta. Pedalatul haotic n-are nimic de a face cu ceea ce porti pe nas :wink:; cum se pedaleaza haotic ? M-am adresat explicit "biciclarilor" care "circula mult prin oras sau pe drumuri cu trafic intens", daca la tine nu e cazul las-o balta :wink: .

Oglinda retrovizoare pe casca :

Imagine postată

Imagine postată

Oglinda retrovizoare folosita de mine :

Imagine postată

Imagine postată

Citeva pareri „haotice“ despre aceasta scula

P.S. Tin sa mentionez ca n-am de gind sa lansez aici o campanie de reclama pentru oglinzi

retrovizoare, nu sint neam cu producatorul si nu-mi cistig banii la el; am vrut doar sa prezint

un lucru practic si util (pantru unii, sau altii care se aventureaza pe centura din Bucuresti :wink: )

Stiu ca nu e nici cool nici bengos http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

buna idee a adus frank. numai ca la noi, dupa cum se vede, nu sunt nici clienti, nici vanzatori. frank, mai vino domle prin romania sa ne mai arati niste chestii rodate prin strainatati. te felicit pentru decizia de a pune poze cu maria ta. am ramas placut impresionat. stiu ca suna ca o declaratie de la o fata de clasa a 8/a, dar asta e. imi place sa vad romani care sunt oameni in strainatati.

OFF TOPIC

Herr Krupp, ma faci sa :oops: ...

Apropo strainatati : am ramas acelasi om :wink: .

Foarte utila oglinda retrovizoare, mai ales la cicloturism / sosea. Probabil ca daca as folosi una nu as mai avea senzatia ca sint "haituit" de masini pe drumurile cu trafic intens.

Dar...nu mi-as pune o tija metalica (plus o sticla) linga timpla si ochi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif. Nici pe ochelari, si nici pe casca. E ca si cum ai cauta-o cu luminarea, si imi da impresia ca ar anula pur si simplu protectia pe care ti-o ofera casca.

Nu zic acum ca la prima cazatura chestia aia o sa-ti strapunga capul, iar cioburile o sa-ti caute retina. Insa...pur si simplu nu-mi inspira siguranta.

Daca ar fi sa aleg, as merge pe solutia LuluMOB, oglinda usor convexa la axul rotii fata - iar cu aproximarea distantelor te obisnuiesti in timp.

Mai exista asa ceva "de-a gata" in comert?

Oglinda de casca mi se pare mai comoda, am vazut ca prin Italia se foloseste frecvent de mai multi ani. Dar nu toata lumea poarta casca.....

Frank...e bine ca de acum te putem recunoaste si pe strada 8)

Noi oricum stiam ca avem deaface cu un OM

@ovidiugum

Imbucurator ca privesti constructia cu ochi critici. Daca citesti atent linkurile o sa constati ca nu este vorba de sticla (uita cioburile). La restul constructiei nu prea vad eu cum ar putea parti din aceasta constructie sa-ti strapunga capul / ochiul (zboara ochelarii sau toata constructia de pe casca). In fine, exista si alte solutii.

@BigMig

Oglinda montata pe casca se deregleaza mai repede decit cea de pe ochelari (parere si experienta subiectiva)

Frank...e bine ca de acum te putem recunoaste si pe strada 8)

Da, bicicleta incarcata, model “non mainstream” si un om ramas cu picioarele pe pamint sau pe pedale .

Bun, desteapta scula! Chiar imi place.

Intrebarea este, se gaseste pe undeva prin Ro de cumparat? (in magazin sau online)

La cea cu prindere pe ochelari ma refer.

Merc mereu in trafic si e neplacut si un pic riscant uneori cand trebiue sa ma intorc sa ma asigur in aglomeratie !

Imagine postatăImagine postată

O de-asta m-ar scoate din incurcatura , dar magazinul unde am vazut-o nu expediaza in Ro. !

mai sunt si altele !

Imagine postatăImagine postată

Imagine postată

Daca stie cineva unde s-ar gasi in Romania sau cine are si expediaza si la noi spuneti-mi si mie va rog ! Mie si celorlalti interesati !

Daca pe o bicicleta mai poti intoarce capul sa vezi ce e prin spate, pe o tricicleta orizontala e aproape imposibil; daca mai ai si un bagaj in spatele capului, esti complet orb.

Pentru astfel de situatii avem prinsa pe incheietura mainii stangi (unde e de obicei ceasul) o oglinda cu unghi mare (din cele ce se prind suplimentar pe oglinzile laterale ale masinilor pentru a elimina unghiurile moarte).

Imagine postată

Mai întâi, cer scuze că un neştiutor ca mine se află pe o secţiune a forumului numită aşa de sugestiv, dar mai învăţ câte ceva şi mă bucur mult.

Iertaţi îndrăzneala, dar de ce nici măcar nu se discută despre retrovizorul de ghidon? Pare într-adevăr o impietate pentru un MTB, dar poate face diferenţa viaţă/sănătate şi... Eu am unul cu tija scurtă şi, ca să văd în spate, trebuie să ridic puţin cotul şi să mă uit pe sub braţ; cu toate astea, nu-mi pot închipui mersul prin Bucureşti fără oglindă.

Nu se fabrică oglinzi pentru ghidon performante (tijă lungă, unghi mare, plastic - pentru ca să nu producă cioburi la accident) etc?

Am încercat o retrovizoare de ghidon pe MTB. Am pierdut toată după-amiaza unei zile de duminică pentru a o monta. Luni dimineaţa, primul lucru pe care l-am făcut când am ajuns la servici a fost s-o dau jos.

Probleme:

- nu ai unde s-o prinzi: imediat lângă manşon sunt schimbătorul şi frâna, iar cu cât te duci mai spre centru îţi trebuie o tijă mai lungă -> greu de prins, greu de menţinut reglajul, plus că proporţional cu lungimea tijei cresc şi vibraţiile oglinzii în timpul mersului. Încercaţi să înţelegeţi ceva din ce se vede într-o oglindă care se scutură haotic în toate direcţiile. Am încercat şi varianta s-o prind peste manşon, la marginea ghidonului: o idee atât de proastă încât nici n-am chef s-o mai comentez.

- pentru poziţia pe MTB, ca să poţi vedea ceva într-o retrovizoare montată pe ghidon fără alte mişcări gen ridicat cotul sau coborât capul, ar trebui s-o plasezi atât de în faţă şi sus încât ţi-ar trebui o tijă de vreo juma de metru. Pe motociclete merg fiindcă acolo ai capul mult mai în spatele ghidonului şi mai jos. Însă am vorbit cu un tip care are un motor gen sport (poziţie mult aplecată peste rezervor) şi mi-a zis că de bază tot întorsul capului este, din oglinzi nu înţelegi mare lucru.

- cel mai enervant, cel puţin pentru mine: nu te mai poţi băga prin locurile strâmte în care încăpeai fără oglinda ieşită în afara ghidonului. De exemplu, între coloana de pe banda 1 şi maşinile parcate pe margine. Plus că e un dezastru dacă vrei să sprijini bicla de ghidon pe partea stângă. Întotdeauna prima piesă în care se va propti va fi oglinda.

Dacă totuşi vrei aşa ceva (în special cele cu tijă lungă, mi se par singurele cât de cât acceptabile) poţi încerca la http://www.xxcycle.com/mirrors,en.php . Am cumpărat de 2 ori de la ei, sunt serioşi iar pachetele ajung destul de repede.

Mulţumesc mult, Jimmy! Se pare că, din motivele invocate de tine, producătorii nu se prea ocupă de designul acestui gen de retrovizor. Discuţia de aici mi-a mai deschis o cale, deşi nu ştiu cum aş putea procura aşa ceva: oglinda pentru dosul mâinii (gen ceas). Mi se pare absolutul, pentru că mâna o poţi pune în orice unghi vrei, fără să iei privirea spre înainte. Sunt în stare să lipesc elasticul de la chiloţi pe dosul unei oglinzi. Mai trebuie doar să găsesc o oglindă parabolică. Acum, viaţa mea are o ţintă...

Am vazut pe net digital rear mirror! Cea cu prindere pe ochelari mi se pare mai utila chiar purtand casca. Intr-adevar, nu toti o poarta!

http://www.besportier.com/archives/bike-digital-rearview-mirror.html

Fain gadgetul, dar cam scump, plus ca inca nu a fost lansat oficial, asa ca pretul de 200$ propus s-ar putea sa fie o "gluma buna" pe langa pretul final care-l va avea.

Tot cred ca o oglinda ar fi mai buna, macar nu trebuie sa-ti faci griji ca se termina bateria ;)

E firesc să coste 200$ o instalaţie de televiziune cu circuit închis, pentru că ce alta e de fapt? Adevărat e şi că, dacă o mamă cu minijupe se apleacă în căruciorul copilului, în spatele bicicletei, nu scapi fără accident... Dacă face acelaşi lucru în faţă, vă vedeţi... în cărucior. Mă mai întreb şi cât o să mă coste să-mi bage şi cablul de la Astral?

Şi acum, soluţii româneşti din anii... '60.

Am găsit o oglindă de poşetă a soţiei (din păcate perfect plată, n-are nici un pic de parabolă), cu o ramă de muşama. I-am lipit o curea cu arici şi un burete care o obligă să stea către exterior şi o port la încheietură (ca ceasul, dar invers, pe interiorul mâinii). E miraculoasă, dar nu neg că şi niţel ancombrantă. Trebuie să ridic braţul ca să văd ceva. Pare că aş saluta mulţimea. Acum, că e campanie electorală merge, dar ce-o să fac mai târziu?

Eu am avut un timp acest model :

http://www.xxcycle.com/fixation-mounting-part-befestigung,,de.php

Foarte practic, util si usor dar sensibil. Cu toate ca am fixat toata minunatia stringind suruburile cu mult simt (sperind ca la o cazatura va ceda si nu se va rupe) n-am avut noroc. Cum se rastoarna bicicleta s-a si dus oglinda. De cind am modelul prezentat la inceputul acestui thread am liniste.

Fii bun, Frank, cum se prinde asta din link? Intră pe tubul ghidonului? Eu am avut aşa ceva la motocicletă, demult. Intra în ghidon şi avea un cilindru secţionat sub 45 grade. Când strângeai, cu şurub, cele 2 jumătăţi se ”încălecau” şi, mărindu-şi volumul, imobilizau oglinda.

... Când strângeai, cu şurub, cele 2 jumătăţi se ”încălecau” şi, mărindu-şi volumul, imobilizau oglinda.

Asemanator: surubul actioneaz asupra uneui bucsi flexibile din material plastic care-si mareste ...