maryus

Bicicleta fara pedale

Recommended Posts

Fiul meu, Stefan, in varsta de 10 luni, se bucura de 2 zile de o astfel de bicicleta. Partea interesant de mentionat este aceea ca el nu poate merge inca pe propriile picioare, insa utilizeaza, cu succes as spune, aceasta bicicleta (prin casa deocamdata). Sper ca va fi mandru ca a mers mai intai pe bicla si ulterior pe picioare! Primul contact cu bicicleta s-a desfasurat asa:

Cred ca este un demers util pentru a invata mersul pe 2 roti fara clasicele roti ajutatoare, nu?

post-5661-0-30103600-1292719360_thumb.jpg

• Upvote 4

O chestie buna dar in curad va trebui sa-ti tapetezi peretii din hol cu tabla ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am vazut copilasi in parc alergand cu draciile alea si ai dreptate, pot invata mai repede si fara roti ajutatoare. Poate ar fi buna si o frana macar pe o roata.

o chestie şi mai bună ar fi dacă maryus ar spune că el vinde aceste biciclete fără pedale. deci, ori suntem golani, ori nu mai suntem.

• Upvote 4

...m-am gandit si eu dar omul nu a specificat ceva legat de reclama, pana acum ! :P

nu trebuie să specifice, se vede de la o poştă. în plus are aceleaşi date cu proprietarul magazinului.

• Upvote 1

Nu stiu cat e de bine sa il pui pe asa ceva inainte de a putea sa mearga singur. Si sora mea a folosit asa ceva dar nu inainte sa merga. Intr-un fel e posibil sa stimuleze muschii de la picioare dar eu as zice sa e recomandat sa folosesti asa ceva cand ai de mers un drum mai lung cu micutul si nu il tin picioarele, pe bicicleta aia va avea rezistenta mai mare la distante mai lungi decat mersul pe jos.

Doctorii nu prea recomanda astfel de "jucarii". Deformeaza mersul copilului. Se poate obisnui sa mearga pe varfurile picioarelor.

Oricum e mai bine de intrebat medicul.

Fiind proprietar de doi copii mici am fost interesat si eu de astfel de "ajutoare" pentru ei. Pediatrul copiilor mi-a spus insa ca sa nu folosesc absolut nici un fel de ajutoare pentru invatarea mersului deoarece mai mult fac rau decat bine... Ma refer aici si la clasicul premergtor. Fiecare copil are un ritm propriu de dezvoltare a aptitudinilor motrice si e bine sa o faca fara influente exterioare.

In schimb, ca ajutor pentru invatatul mersului pe bicicleta am citit ca acese biciclete fara roti ajutatorare sunt cele mai eficiente in invatarea copilului cu mersul pe doua roti.

deci mi-am schimbat semnatura ca sa, deci, krupp sa-si redirectioneze invidia in alta directie. M-am inselat putin cand am crezut ca printre ciclisti capra vecinului ar fi mai longeviva!

• Upvote 2

prietene, nu e vorba de invidie, pur si simplu nu pot inghiti reclama mascata, atat.

• Upvote 5

ok Krupp, ti-am inteles reactia, insa mi-e teama ca din cauza copacilor nu vezi padurea: forumurile sunt cladite pe reclama si trimit salbe de sageti.

Eu consider reclama sau antireclama (mascate) atunci cand cineva isi face un user special pentru asta si observi ca toate posturile au acelasi target, indiferent in ce topic sunt puse. Nu incerc sa imi ascund identitatea; este adevarat ca am legatura cu comercializarea Strider (care poate fi gasit, de altfel, in mai multe magazine de bicle din Bucuresti), dar sunt un utilizator normal al forumului (pasionat de ciclism), iar fiul meu este un utilizator de Strider si niciunul dintre noi nu actioneaza exclusiv in scopul publicitatii.

In mod similar, particip la diverse concursuri din spirit competitional, nu pt a face reclama brandurilor de pe echipament.

• Upvote 3

Pt invatat de biciclit e ideala jucaria, doar ca dai de alte probleme. David al meu (2 ani 1/2) prefera "motocicleta" cu 3 roti (una in fata doua apropiate in spate) fiindca 1. e rosie 2. mai au si alti copii asa ceva :D

Iar eu nu vreau sa-l fortez sa foloseasca "bicicleta"

Am citit undeva ca modelele cu reazem pt picioare sunt mai utile, ele fiind mai apropiate de bicicletele cu pedale

In plus David a vazut ca biciclatele au pedale iar a lui nu are, cred ca si asta il deranjeaza.

Merge pe ea de la 1 an si 8 luni, dupa o perioada scurta a inceput sa-si mentina echilibrul pe pante usoare; acum, la 2 ani, si pe plat:

Imagine postată

Recomand respectiva bicicleta celor care vor sa isi invete copiii de timpuriu, este singura (cel putin pe piata din Bucuresti si Romania) care permite copiilor sub 2-3 ani sa o poata incaleca. Pretul este cam mare, am gasit alternative la cca 230-250 Ron la Kerobike si Bikexcs (Baba Novac) insa au cadrul si implicit saua mai inalte.

SPOR LA "PEDALAT"! ;)

Am cumparat si eu de curand o bicicleta (fara pedale) pentru pitic. Partea buna este ca in spatele sheii are o placa de lemn (toata bicicleta este de lemn-mai putin rotzile-) de care pot sa-l tzin ca sa aiba echilibru.

Inca nu am experimentat in aer liber dar o sa iesim curand.

post-11385-0-86120500-1316079539_thumb.jpg

Fiul meu, Stefan, in varsta de 10 luni, se bucura de 2 zile de o astfel de bicicleta. Partea interesant de mentionat este aceea ca el nu poate merge inca pe propriile picioare, insa utilizeaza, cu succes as spune, aceasta bicicleta (prin casa deocamdata). Sper ca va fi mandru ca a mers mai intai pe bicla si ulterior pe picioare! Primul contact cu bicicleta s-a desfasurat asa:

Cred ca este un demers util pentru a invata mersul pe 2 roti fara clasicele roti ajutatoare, nu?

Foarte bune bicicletele astea, recomand . Copilul meu cel mic a tot folosit una la dechatlon iar cand i-am dat rotile ajutatoare jos a mers singur in 2 min .

Pai oricum, din experienta proprie pot spune ca asta e cea mai misto metoda de invatat: pe o bicla cu saua suficient de joasa incat sa poti atinge pamantu' cu picioarele.

La varsta (tarzie) de 14 ani la care am invatat mi-a luat cam tot atatea minute, mai grea a fost sincronizarea echilibrului cu miscarea pedalelor :)

Fara barbarisme d'alea cu impins in viteza si apoi lasat liber cand nu se asteapta :blink:

Bicicleta "de criza" cum am denumit-o eu, poate ca nu-s singurul, este foarte utila pentru cei mici ca sa invete sa-si mentina echilibrul pe doua roti. I-am zis "de criza", acesta fiind raspunsul dat celor care la vererea ei exclamau tot felul de aberatii. Cel putin la noi in oras nu-s foarte multe, sau eu unul n-am vazut foarte multi copii prin parcuri utilizand asa ceva. E la moda tractorul sau motocicleta cu acumulatori :D

Fica mea a inceput sa o foloseasca cam de la varsta de doi ani jumate pana la varsta de partu ani cand a primit o bicicleta normala. La inceput era destul de dificil sa-si mentina echilibrul dupa ce-si lua avant dar, chiar si acum cand o mai foloseste, din cand in cand, mie-mi da o stare de tensiune cand vad cum coboara anumite pante de prin parc.

Ce-i cel mai interesant, la varsta de patru ani cand a primit prima bicicleta a urcat pe ea, a fost tinuta din spate pana si-a pus picioarele pe pedale si a plecat singura. Cand a fost nevoita sa opreasca, a cazut fiind incurcata de pedale, dar nu s-a descurajat.

Acest tip de bicicleta l-am vazut in Germania la foarte multi copii iar explicatia data de nemti a fost aceea ca ajuta foarte mult la mentinerea echilibrului, lucru de care eu unul m-am convins.

De anul acesta voi repeta experimentul si pe junior, sa vedem daca pentru el va fi la fel de utila :)

Am observat ca este bine sa fie in preajma copilului o astfel de bicicleta de la o vasta cat mai mica, indiferent el daca poate merge pe ea sa nu. Altfel spus, copiii care iau contact cu bicicleta fara pedale la o varsta de 3-4 ani, pot fi mai stangaci la inceput decat cei de 2 ani care s-au jucat de mici cu ea.

A venit vremea sa-i cumpar fica-mii o bicicleta. Are 2 ani jumatate, dar este mare cam cat un copil de 4 ani. Adica, poarta haine de 104cm si are 17kg. Nu a mers inca pe bicicleta.

Ma gandeam sa-i iau o bicicleta cu pedale cu roti de 14" sau 16" si in prima faza sa-i dau transmisia jos, pana se obisnuieste cu ea. Nu vad de ce nu ar merge, imi scapa ceva din vedere?

Greutatea si geometria :)) daca poate fi vorba de asa ceva, nu ar trebui sa fie diferita.

In privinta greutatii... o sa fi surprins! De curiozitate, verifica acest lucru inainte de a achizitiona o bicicleta cu roti de 14".

Cel mai bine e sa mergi la un magazin unde sa poti proba, mai exact unde sa poata proba fica ta o astfel de bicicleta. Eu cred ca este foarte mare. Poate cu una cu roti de 12", dar si in acest caz eliminant transmisia nu ajungi la greutatea unei "biciclete de fuga", si cred ca-s diferite si din punct de vedere al geometriei.

Pai bun, dar daca ea are greutatea si inaltimea unui copil de 4 ani. Eu ma gandesc ca bicicleta fara pedale este destinata copiilor de ~2ani nu doar datorita greutatii dar si datorita ... usurintei invatarii. Cred ca nu gresesc daca spun ca ei i-ar trebui o bicicleta adaptata constitutiei ei dar si varstei (intelectului) = o bicicleta de ~4ani (constitutie) dar fara pedate (intelect). :). Una fara pedale este in general gandita pt 80cm inaltime. Daca-i iau asa ceva, ii va fi prea mica.

Respectiv: http://www.decathlon.ro/RO/run-ride-fete-175329923/ 85-100cm, 2-4ani, fara pedale.

http://www.decathlon.ro/RO/14-quot-ticha-153355476/ 90-105cm, , 3-5ani, cu pedale, 14 inch

http://www.decathlon.ro/RO/16-quot-princess-175236714/ 105-120cm, 4-6ani, 16 inch

Prima si a treia par mai apropiate ca geometrie, a doua este mai ... chopper. Bineinteles voi merge cu ea sa le vedem live, dar daca prima ii este prea mica si sa zicem a doua este buna, ce fac? Ii dau jos transmisia sau nu :).

Eu am dat pedalierul jos la o bicla normala si tot o deranja pe fica-mea asa ca am cumparat o bicicleta dedicata fara pedale de 12". Saua este reglabila si as zice ca o poate folosi un copil de pana la 125-130 de cm inaltime.

Fica-mea dupa cativa km in cateva saptaman s-a suit pe aia cu pedale si dusa a fost...

Eu zic ca este o metoda de invatare care nu tine cont de varsta. Si la 50 de ani daca vrei sa te apuci sa inveti sa mergi pe bicicleta tot o bicla fara pedale as recomanda.

Hmm, ce anume o incurca? A ramas monoblocul pe bicicleta, sau este vorba de pozitia seii ... mai pe spate.

O bicicleta fara pedale nu sare de 3kg, pe cand una cu roti de 14" se apropie de 10kg, sau cel putin 8kg dar platesti ceva pentru diferenta.

Se poate ajusta pentru inaltimea ficei tale, fara nici o problema. Fica mea, putin mai mare mai vrea din cand in cind sa foloseasca si bicicleta fara pedale si atunci ii ridic saua ca sa mearga pe varfuri si nu are nici o problema.

Cred ca difera geaometria fata de o bicicleta clasica, avand saua mai aproape de ghidon.