maryus

Bicicleta fara pedale

Recommended Posts

eu am folosit bicicleta normala cu acele roti ajutatoare ca sa dea copii din pedale.cand a venit momentul am dat jos rotile ajutatoare,scaunul la minim si am dat jos pedalele pinionul cu lantul ramanand montat.asa in cateva ore deja isi tinea echilibrul si pe panta mergea lejer.mai nasol a fost faptul ca nu a mai acceptat pedalele decat sezonul urmator

@pustiu, pot să aibă şi 4kg sau puţin peste, depinde din ce-s făcute. Pot fi din lemn, aluminiu, plastic etc.

Eu am avut ocazia recent să văd de aproape un Giant Pre Push (la noi l-am văzut comercializat la PlayBike).

M-a surprins cât de bine este făcut. Este exact ca o bicicletă "normală", are roţi complete (butuci, jante, spiţe, camere, anvelope), headset şi ghidon separat (pipa şi ghidonul sunt dintr-o singură bucată), manşoane gen BMX (dar cu măciulia mai mare la exterior), şa cu tijă şi seat tube, reglabilă inclusiv cu cheiţă, cadru bine lucrat, până şi catadioptri (alb, roşu şi câte 2 portocalii pe fiecare roată). Totul sub 4kg.

E scumpă (~500 de lei) dar este uimitor de bine realizată. Pentru cei care au 2-3 copii de vârste apropriate care vor trece succesiv prin ea este o investiţie foarte bună. Am citit pe net asemenea review-uri de la părinţi care spuneau că timp de 5 ani au călărit-o mai mulţi copii fără milă şi n-au avut absolut nicio problemă cu ea.

Super ghidusie!

Lamine reteta a fost aceeasi pentru ambii copii:

- tricicleta impinsa de mama

- bicicleta cu roti ajutatoare sa inteleaga procesul de pedalare / propulsie prin invartirea pedaelor

- bicicleta fara pedal ajuta la gestiunea echilibrului si eventual franare cu frana de pe ghidon

- bicicleta normala (aceeasi de mai sus insa fara rotile ajutatoare ) de la 3 ani in cap! In ambele cazuri!!!

O recomand tuturor celor care nu stiu sa mearga pe bicicleta. In cazul copiilor mei a fost folosita cate o luna insa m- a scapat de multi nervi si frustrari.