Vyk

Suport bicicleta - asezare verticala

Recommended Posts

Salutare,

Caut un suport de bicicleta ca sa tin 2 bicle vertical. Majoritatea suportilor le sustin orizontal insa parerea mea e ca asa ocupa mai mult loc. Am vazut la un amic un suport custom frumos realizat insa am inteles ca exista suporti gen ghiara (un semicerc) care prinde roata fata de perete si tine astfel bitza.

Ati gasit asa ceva si pe la ce magazine?

Exista o varianta simpla, dar cam scumpa: suporti de bicicleta pentru portbagaj de masina montati vertical pe un perete. Se gasesc usor, se monteaza si mai usor, prind bicicleta de cadru si rotile pe o sina, doar ca trebuie sa ai grija cum montezi ca bratul sa fie prins sus, nu jos (sa se dea peste cap).

Si bonus: poti sa ii dai jos de pe perete in cateva minute si sa ii pui pe masina cand ai nevoie de ei.

Da. Au cei de la Pro. Eu am montate trei si tin bicicletele in cinghel fara sa ocupe mult spatiu daca le pui alternativ, una cu saua jos si una cu saua sus.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Atentie insa ca peste 2.25 intra foarte greu roata si numai desumflata!

Mai gasesti astfel de sisteme de tip gheara la Mr. Bricolage si Bricostore.

Hmmm... din ce se vede bicicleta nu se sprijina cu o roata de podeaua balconului.

Nu vi se pare prea riscant cum sta sprijinita in spita?

Eu as avea unele "retineri" a-mi agata MTB-ul, cu toate accesoriile ajunge la ~15kg, de o spita

Nu sta sprijinita in nicio spita, majoritatea fortei se transfera catre janta. Si oricum, o incarcare statica de ~15kg n-ar fi nimic enorm :)

o incarcare statica de ~15kg n-ar fi nimic enorm :)

Da, dar poate ca unii dintre noi mai avem si copii :)

Se agaţă de jantă nu spiţă.

OK, am intels. Dupa cum arata in poza postata de MBZ parea ca are nevoie si de spita :rolleyes:

Pentru ca si eu sunt interesat am gasit si asa ceva:

http://www.playbike.ro/image.php?id_imagine=3883

Nu se agata deloc de spita chiar daca intamplator atimge vreo una de agatator.

Dupa cum se vede are prindere in 4 puncte iar grosimea tablei este de cca 5mm ceea ce inseamna ca tine peste 100kg.

Si eu am doi baieti si nu chiar dintre cei mai astamparati, dar n-am probleme cu ei. I-am dresat pe sistemul te uiti si nu pui mana decat daca ceri voieImagine postată.

• Upvote 1

Eu am montat in balcon, pe perete, carlige luate din Decathlon. Au deja 2-3 saptamani si par ok. Ideea e sa pui niste dibluri serioase. Am atarnat si bicicleta construita de LucianTheOne (bicicleta utilitara), e adevarat ca pe aceea am sprijinit-o cu roata din spate de podea, pentru ca e foarte grea. Pe celelalte le-am atarnat doar de roata fata.

Uite aici cum arata piesa, e 20 RON. Poti gasi in Decathlon si un suport orizontal pentru biciclete, poti pune doua biciclete pe el, e chiar foarte solid. Mie mi-au convenit mai mult cele cu agatare de roata fata.

S-a deschis un Decathlon si in Berceni, in cladirea cu Careffour.

La primavara o sa-mi construiesc asta:

http://ikeahacker.blogspot.com/2008/02/stolmen-bike-rack.html

(o varianta updatata/imbunatatita ar fi aici: http://ikeahacker.blogspot.com/2010/06/stolmen-bike-rack-return.html)

Costuri:

stîlp 125 lei (http://www.ikea.ro/product/show/code/20179940)

garnitura capat (4 buc dar se folosesc doar 2) 20lei (http://www.ikea.ro/product/show/code/50179934) sau daca se vrea a fi asigurat de perete se iau accesoriile cu 2 prinderi (30 lei; http://www.ikea.ro/product/show/code/30179954)

cîrlige 4 buc la 2 lei bucata (http://www.ikea.ro/product/show/code/00179936)

țeavă rectangulară (habar n-am cît ar costa 2 buc de 40-50 cm)

si niscai bucati de camera sau izopren mai subtire (protectie pt cadru de pus pe cirlig)

Ceva similar pe Chainreactioncycles e de la 100eur in sus

Buna ideea asta. Si eu caut niste solutii pentru atelierul meu, ca uneori e cam aglomerat. Vara pot lucra afara, sau pot scote bicicletele. Dar daca ploua.... Am avut si 15-20 de biciclete in atelier.

Şi nu este suport, tot aşa pe verticală, dar bicicleta să stea paralel cu peretele? Adică, în prima poză a lui MBZ, roţile ar veni spre geam. Că dacă o pun aşa în cameră ... nu mai am loc să trec pe lângă pat :))

Poi pui ceva între pedală şi perete, că mai ales acu` iarna nu o dai/pui toată ziua pe suport :D

Sau dai jos pedala (30 sec) si rotesti ghidonul ca sa o poti lipi de perete si mai mult.

Vad ca ai primit deja recomandari, insa nu ai precizat daca ai mtb sau alta bicicleta. la mtb e mai complicat cu furca... de exemplu la rock shox, curge uleiul din motion control daca e tinuta vertical. ar trebui sa o pui cu roata spate in sus (astfel ai alt unghi la furca si s-ar putea sa nu mai curga ulei)

Edited by Seb

Discutabil ca va curge ulei pe undeva. Simeringurile si orice alta garnitura care lucreaza in ulei trebuie sa fie gresate permanent.

Niciodata amortizoarele nu se stocheaza vertical, ci doar orizontal, si din acest motiv, nu altul.

O masina care stationeaza multe vreme fara sa ruleze, chiar daca a avut amortizoare noi, cand se pun in miscare dupa un timp indelungat pot fi compromise total, deoarece se usuca simeringurile.

LE Uite cum este pusa furca hidraulica in imaginea din postul meu. Asa este bine.

Evident va curge daca simeringurile si garniturile sunt uzate si scapa presiune.

Salutare si multumesc la toata lumea pentru numeroasele raspunsuri.

Am un MTB Cube Reaction cu furca RS Reba dual air 2008.

Furca tocmai ce a fost la revizie si are semeringurile ok. Prin urmare nu as avea probleme la stocarea pe verticala a bicicletei? Oricum eu mi-as lua 2 suporti si as suspenda alte 2 biciclete, dintre care ex First bikeul cu furca RST Gamma EL ar putea deci sa aibe probleme (de 1 an de cand am Cube-ul se tot odihneste)?

MBZ, de unde ai luat suportii Pro si cat ai dat pe ei?

Discutabil ca va curge ulei pe undeva. Simeringurile si orice alta garnitura care lucreaza in ulei trebuie sa fie gresate permanent.

Niciodata amortizoarele nu se stocheaza vertical, ci doar orizontal, si din acest motiv, nu altul.

O masina care stationeaza multe vreme fara sa ruleze, chiar daca a avut amortizoare noi, cand se pun in miscare dupa un timp indelungat pot fi compromise total, deoarece se usuca simeringurile.

LE Uite cum este pusa furca hidraulica in imaginea din postul meu. Asa este bine.

Evident va curge daca simeringurile si garniturile sunt uzate si scapa presiune.

la furcile Rock Shox e o problema arhi-cunoscuta. La mine incepe sa curga ulei daca o intorc sa schimb anvelopele :) (furca are sub un an, si nici unfel de probleme cand sta in pozitie normala)

referitor la linkul tau... la FOX, semeringurile sunt mult mai stranse decat la RS si nu ai probleme de genul asta. Daca aveai RS, bicicleta trebuia pusa invers (roata spate in sus), a.i. unghiul sa nu permita scrugerea uleiului de la motion control(unghiul dintre orizontala si furca sa fie de peste 270 de grade si nu de sub 90). nu stiu daca ai inteles ce vroiam sa spun...

@vyk: iti garantez ca daca vei stoca bicicleta pe perete, cu roata fata in sus, ca si MBZ, SE VA SCURGE ULEIUL DE LA MOTION CONTROL. cum am mai zis, nu tine de uzura semeringurilor, problema fiind intalnita si la furcile noi.

RST-ul nu va avea probleme.

Mda...

destul de curios acest betesug la RS. E bine sa fie luat aminte de acest aspect. Eu nu am avut niciodata RS si nu aveam habar. Indiferent cum sunt simeringurile la Fox sau RS, n-ar trebui sa apara scurgeri, dara daca apar, cei cu RS , NU puneti furca sus.

Vyk, la orice distribuitor de Pro ar trebui sa gasesti. Parca la Felt pe St cel Mare am vazut. In jur de 50-60 de lei bucata, nu mai stiu, le am de aproape doi ani.

Mda...

destul de curios acest betesug la RS. E bine sa fie luat aminte de acest aspect. Eu nu am avut niciodata RS si nu aveam habar. Indiferent cum sunt simeringurile la Fox sau RS, n-ar trebui sa apara scurgeri, dara daca apar, cei cu RS , NU puneti furca sus.

Vyk, la orice distribuitor de Pro ar trebui sa gasesti. Parca la Felt pe St cel Mare am vazut. In jur de 50-60 de lei bucata, nu mai stiu, le am de aproape doi ani.

Si merita 50-60lei cand pot gasi ceva similar la 50% de pret? De ex linkul de la bikexpert...

Eu am pus bicla cu rotile in sus insa maxim 10min cat sa umblu la anvelope...nu am avut probleme majore (adica sa dau de ulei scurs si sa se si vada). Nu neg insa pb RS care s-a discutat si o sa pun bicla cu roata spate in sus. Oricum pana una alta suportii ar fi pentru 2 alte bicle.

Da. Au cei de la Pro. Eu am montate trei si tin bicicletele in cinghel fara sa ocupe mult spatiu daca le pui alternativ, una cu saua jos si una cu saua sus.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Atentie insa ca peste 2.25 intra foarte greu roata si numai desumflata!

Mai gasesti astfel de sisteme de tip gheara la Mr. Bricolage si Bricostore.

Da, asta zic eu ca e solutia cea mai buna, dar normal tre sa dai gauri in pereti. :P

Eu am montat in balcon, pe perete, carlige luate din Decathlon. Au deja 2-3 saptamani si par ok. Ideea e sa pui niste dibluri serioase. Am atarnat si bicicleta construita de LucianTheOne (bicicleta utilitara), e adevarat ca pe aceea am sprijinit-o cu roata din spate de podea, pentru ca e foarte grea. Pe celelalte le-am atarnat doar de roata fata.

Uite aici cum arata piesa, e 20 RON. Poti gasi in Decathlon si un suport orizontal pentru biciclete, poti pune doua biciclete pe el, e chiar foarte solid. Mie mi-au convenit mai mult cele cu agatare de roata fata.

S-a deschis un Decathlon si in Berceni, in cladirea cu Careffour.

sa va zic o modalitate veche de agatat bicla,fara nici un fel de investitie,stiuta din anii 60,la club tineam biclele agatate de o teava pe care se punea un s facut din otel beton.greutatea in janta si sprijin cu roata spate pe perete.in balcon am tinut mult timp cursiera veche.cind am avut garaj si s-au inmultit biclele,nu a mai fost problema.acum tin pe hol doua mtb iar in dormitor la capu'patului,cursiera...mai zice muierea,in noaptea asta sa faci amor cu rosioara(cannondale caad9 rosu)musai trebuie sa vin si eu la actualitate,gindesc ca pe hol imi trebuie niste suporti care sa tina biclele pe perte in pozitie orizontala la 1,5 m inaltime.nu mai am copii mici deci nu e niciun pericol sau...sa o pun pe muiere pe hol in suporti si in pat sa o pun pe rosioara,ce parere aveti?