romi

Ce casca va place?

Recommended Posts

Momentan de care folosesti? Daca e aia pune o poza cu ea in mana sau mai bine pe cap. O gramada de casti arata super in poza dar nu arata asa de bine pe cap.

Imagine postată

Imi place si o folosesc.

• Upvote 3

Momentan de care folosesti? Daca e aia pune o poza cu ea in mana sau mai bine pe cap. O gramada de casti arata super in poza dar nu arata asa de bine pe cap.

Scuze... trebuia sa specific... :) Nu am casca asta... doar mi-o doresc. :)

Si da, ai dreptate... Nu toate care arata bine in poze arata la fel purtate.

Imi place si o folosesc.

Te rog daca se poate sa-mi spui marca si modelul castii din poza. Multumesc!

Scrie pe ea Imagine postată

Au doar acest model. Ducati Corse road&MTB .

• Upvote 1

Cea mai buna pe care am incercat-o (dpdv aerisire, ca de busit am scapat) e Specialized SWorks. A mea e gri, nu cea din avatar.

Ei se lauda ca racirea e chiar mai buna decat daca n-ai purta casca, datorita tunelelor care capteaza si dirijeaza aerul.

Imagine postată

Scrie pe ea Imagine postată

Asta a vazut, dar nu-mi venea sa cred :D plus ca la cautarea pe google de dinainte sa postez nu mi-a adus-o in nici un rezultat. Multumesc pentru info ;)

Eu nu agreez deloc castile ,ce frumoase erau sepcutele de altadata dar intradevar sunt foarte bune la accidente si este un rau necesar.Unde sunt sepcutele alea simpatice de altadata

la multi ani si sa auzim de bine :)

Asta a vazut, dar nu-mi venea sa cred :D plus ca la cautarea pe google de dinainte sa postez nu mi-a adus-o in nici un rezultat. Multumesc pentru info ;)

Foarte usoara(278 gr/ S-M) si printre putinele modele "gura de rechin.

Este armata cu fibre de carbon si este garantata 5 ani daca nu a fost accidentata. Timp de utilizare optim 3 ani(si are deja 3 ani jumate)

Nu am mai gasit de cumparat sa reinoiesc stocul. La achizitie a costat 140 Euro fara transport de la Ducatti.

Am cumparat-o cu echipament complet(sapca, manusi, tricou, short, sosete)

Eu am scafarlia mica si alea tip cuibar imi stau ca o cojnita Imagine postată

Cred ca este singurica pe meleagurile noastre.

Cateva imagini de cum sta pe dibla gasesti aici

Tot timpul am purtat casti de la Giro.

Am avut un Monza, apoi un Atmos si acum am un Ionos Livestrong. Gaurile de aerisire sunt foarte mari si casca este usoara.

Imagine postată

• Upvote 1

Tot timpul am purtat casti de la Giro.

Am avut un Monza, apoi un Atmos si acum am un Ionos Livestrong. Gaurile de aerisire sunt foarte mari si casca este usoara.

Si ai avut si ocazia sa testezi rezistenta ei Imagine postată

nu e la fel de frumos colorata, dar cred ca e cam aceeasi casca din ce vad in descriere http://www.boardmanb...roadhelmet.html

pozele vazute m-au convins ;) multumesc frumos! Imagine postată

Este identica, si-mi place culoarea.

Multumesc pentru link Imagine postată

Mai mult ca sigur ca nu este un produs original Ducati dar nu stiu cine este proiectantul si fabricantul. Merita banii.

Exact modelul ala de Giro (Ionos Livestrong) am vrut sa mi-l iau si eu, dar am renuntat pentru ca nu am vazut sa aibe si "cozoroc". Arata foarte bine.

Eu nu agreez deloc castile ,ce frumoase erau sepcutele de altadata dar intradevar sunt foarte bune la accidente si este un rau necesar.Unde sunt sepcutele alea simpatice de altadata

la multi ani si sa auzim de bine :)

Si eu eram la fel. Ma chinuiam sa gasesc sepcute traditionale de ciclism (cozoroc mic) si nu prea mai gaseam, ajunsesem sa modific sepcile conventionale, sa le micsorez cozorocul. Aveam o casca primita de la cineva din Germania, dar nu-mi placea de loc (grea si fara multe gauri de aerisire).

M-am hotarit sa-mi iau totusi o casca inainte de prima iesire in vest (ma gindeam doar sa nu se ia cineva de mine daca nu purtam casca, nu stii niciodata...)

Dupa pasul asta (bineinteles mi-am ales o casca moderna, usoara, cu aerisiri generoase, Alpina se numeste) nu m-am mai despartit de casca.

In afara de faptul ca astea noi sint asa de usoare (cea din avatar are 180g) incit ma intreb uneori daca nu cumva am uitat sa-mi iau casca - nici nu o simt pe cap - aerisierea este net superioara situatiei in care folosesti sepcuta. De asemenea, te protejeaza impotriva radiatiei solare (parca ai avea capul bagat in termos).

Asa ca ai suficiente motive sa porti casca, chiar daca excludem eventualitatea nenorocita de a lua o trinta nasoala.

Cititi ce scrie aici inainte de a va cumpara o casca:

Sliding Resistance of Bicycle Helmets

Summary: You want your helmet to slide when you hit the pavement, not stick and jerk your neck. Rounder, slicker helmets tend to do that better. Double shell construction with a slip-plane might help too.

Cea mai buna pe care am incercat-o (dpdv aerisire, ca de busit am scapat) e Specialized SWorks. A mea e gri, nu cea din avatar.

Ei se lauda ca racirea e chiar mai buna decat daca n-ai purta casca, datorita tunelelor care capteaza si dirijeaza aerul.

Imagine postată

Subscriu, am si eu casca asta. E cea mai buna din cate am avut (MTB din '92), si pe langa ca e f. bine aerisita, e si printre cele mai usoare casti de MTB (care respecta nush ce standard de protectie)! Nici nu o simti pe cap, si sistemul de adaptare e fix si el. Are si un pret corespunzator, dar cine bike-uieste din greu, isi poate permite asemenea luxuri :)

AlpineTrails; xemax o poza sa vedem cum va sta pe cap? Eu nu am inca nici o casca :( .

Imi plac, stau bine pe cap amandoua. Multumiri de poze.

Ca design imi place asta dar costa 180 de euro: &zanpid=1454891243921214464"]albastra &zanpid=1454892400404073472"]rosu cu negru, sau mai este si pe negru carbon. Cel mai mult mi-ar place alba sau cea cu albastru ca deobicei am bluza albastra cand merg pe bicicleta.

Am si eu o intrebare, poate este stupida, dar vreau sa stiu.

Ce rol are cozorocul ala de plastic la castile MTB? Banuiesc ca ar trebui sa proteje ochii/fata de eventualele crengi, ramuri samd.

Imi plac, stau bine pe cap amandoua. Multumiri de poze.

Ca design imi place asta dar costa 180 de euro: alba albastra rosu cu negru, sau mai este si pe negru carbon. Cel mai mult mi-ar place alba sau cea cu albastru ca deobicei am bluza albastra cand merg pe bicicleta.

Dinasta am eu, varianta albastra (tot asa am gindit si eu ca tine, merge cu tricourile albastre de la OetztalerRadMaraton).

Este superusoara, superaerisita, se aseaza bine pe cap, chiar daca nu are cine-stie-ce sofisticarenii de reglaj, totul e sa-ti comanzi marimea potrivita.

Este cea mai usoara din ce-am vazut eu, dimensiunea "S" are 170g!

Am si eu o intrebare, poate este stupida, dar vreau sa stiu.

Ce rol are cozorocul ala de plastic la castile MTB? Banuiesc ca ar trebui sa proteje ochii/fata de eventualele crengi, ramuri samd.

Eu i-am vazut utilitatea aceeasi ca si in cazul unei sepci, nu-ti intra soarele in ochi. Chiar daca ai ochelari de soare, tot e deranajnt (pentru mine) fara cozoroc.