romi

Ce casca va place?

Recommended Posts

.......

In acest moment am un Sport 7 de la Decathlon, model ce nu arata tocmai rau si nici nu sta ca o gogoasa pe cap iar pretul a fost destul de decent. Desi este de road se livreaza si cu vizor detasabil.

http://www.decathlon...id_8138174.html

Imagine postată

Modelul acesta de casca il folosesc si eu. Pentru sosea este foarte buna, dezavantajul fiind pretul destul de mare. Este insa usoara, comoda, usor de curatat buretii interiori.

S-a mai vorbit și pe aici de căști BMX/Dirt.

Între timp am putut constata ceva. Am un coleg de birou care și-a luat una. TSG nușce model. Neagră. Și vara, când vine dimineața pe la 9 juma (de pe un drum care nu-i prea lung - doar vreo 6 km... și nota bene, la ora aia Încă nu dă vipia peste tine) se poate vedea cu ochiu' liber cam cât de-ncinsă e scăfârlia :))

Met Kaos UL. Doar 200g! Si foarte bine ventilata

Foarte interesanta,

Vreau si eu una de gen, dar trebuie sa probez. Se gaseste cumva pe stoc in tara ?

Foarte interesanta,

Vreau si eu una de gen, dar trebuie sa probez. Se gaseste cumva pe stoc in tara ?

Se pare ca ar fi la sportguru.ro

@MaC® O sa arunc un ochi pe link, nu l-am vazut din prima, my bad!

[...] Am un coleg de birou care și-a luat una. TSG nușce model. Neagră. Și vara, când vine dimineața pe la 9 juma (de pe un drum care nu-i prea lung - doar vreo 6 km... și nota bene, la ora aia Încă nu dă vipia peste tine) se poate vedea cu ochiu' liber cam cât de-ncinsă e scăfârlia :))

Indiferent de tipul căştii, dacă o vei folosi vara pe soare, cel mai recomandat să fie alba.

În cazul ăsta scopul este mai important faţă de "cum arăt" ;))

Pe mine ma intereseaza o protectie mai buna in lateral si in spate, am avut un incident si casca veche (bine si casca era vai de ea, din aceea din Kaufland) nu m-a protejat in lateral si spate. Am luat niste crengi in cap de mama-mama, parca si acum simt juliturile!

Met Kaos UL. Doar 200g! Si foarte bine ventilata

[...]

Io din asta am si'mi place foarte mult... Cred ca daca ar fi sa-mi iau alta tot dinasta mi-as lua, uite aici o poza cu ea.

mi-am luat uvex xenova impreuna cu ochelari uvex la promotie,de la magazinul lor din romania.totul la 199 lei cu optiunea de a alege si culoarea castii.sint f. multumit.test adac-gut.,pe spate scrie made in germany.suficient,nu?

sint ca model niste ochelari clasici de ciclism si stau foarte bine.ramele sint putin arcuite spre interior,se fixeaza bine de tot pe urechi,sigur nu vei avea probleme.d.p.d.v. optic-calitate germana.eu sint f multumit,repet.

Pe mine ma intereseaza o protectie mai buna in lateral si in spate, am avut un incident si casca veche (bine si casca era vai de ea, din aceea din Kaufland) nu m-a protejat in lateral si spate. Am luat niste crengi in cap de mama-mama, parca si acum simt juliturile!

Dar cum ai mers de au reusit crengile sa te loveasca in ceafa??? :)

Facand o paranteza, eu in toamna am luat in fata o fibra optica ce atarna in bucla pe o straduta. Daca era mai jos, si imi venea pe gat, ma zbura si din sa. Oricum, nu a fost placut.

Dar cum ai mers de au reusit crengile sa te loveasca in ceafa??? :)

Facand o paranteza, eu in toamna am luat in fata o fibra optica ce atarna in bucla pe o straduta. Daca era mai jos, si imi venea pe gat, ma zbura si din sa. Oricum, nu a fost placut.

Am cazut pe lateral si erau niste craci/zmeuris pe jos, misto senzatie, parca m-a raschetat cineva cu sarma ghimpata :)). Dar am fost norocos, au fost zgarieturi superficiale, crengile mi-au intrat si prin casca, iar urechea a scapat fara nici o zgarietura.

Indiferent de tipul căştii, dacă o vei folosi vara pe soare, cel mai recomandat să fie alba.

Pare-se ca o casca neagra nu favorizeaza temperaturi ridicate pentru purtator comparativ cu una alba, motivul fiind ca materialul din care este fabricata casca este termoizolant.

Orice casca de ciclism e facuta din material termoizolant, daca mai e si alba (sau argintie) cu atit mai bine!

Eu am un UVEX ca si cel de la postul 68, rosu, care e destul de OK, dar si un LIMAR PRO, argintiu, (culoare aleasa intentionat pt.reflectarea caldurii solare) si este net superior in zilele toride, cu soare arzator!

Cei de la Mos Ion Roata nu mai aduc casti Giro. S-a reprofilat pe Catlike. Mie alea mi se par niste uraciuni abominabile, dar fiecare cu gusturile lor.

Orisicat, a disparut si ultimul magazin care le aducea oficial in Romania. Si mie chiar imi plac Giro.

recent am probat o casca RudyProject si mi-a placut mult, desi pretul este cam mare...