Sign in to follow this  
Doru

Alegere intre Neuzer Mystral, Magellan Hydra si Drag Marathon

Recommended Posts

Buna ziua

Fiind incepator, dar ducand dorul unei biciclete, m-am gandit ca poate ma ajutati si pe mine cu un sfat. M-ar interesa o bicicleta pt oras (serviciu, parc) si drumuri de tara. M-am oprit asupra urmatoarelor modele, deoarece bugetul meu este limitat, in jur de 10 mil:

1. Altrix/Neuzer mistral 18 city

Imagine postată

Cadru: AL 7005

Furca: Suntour M2000 60mm

Cockpit: Zoom otel / aluminiu

Viteze: 18

Set schimbatoare: Shimano Tourney TZ30

Angrenaj: Suntour Prowheel otel

Frine: Logan V

Butuci: Assess

Jante: Remerx Grand Rock

Anvelope: Rubena V36 1,95"

Sa: Selle Royal

Pedale: plastic Resin

-Datele de mai sus sint valabile la modelul Mistral 18. Este disponibil si sub numele de Mistral 18 City, echipat complet cu aparatori de noroi, portbagaj si set de iluminat cu dinam.

2. Magelan Hydra (varianta city cu aripi, portbagaj etc)

Imagine postată

• Cadru: aluminium

• Marimi: 18"

• Roti: 26 Bikepositive

• Furca: RST omni 790

• Angrenaj: Bikepositive

• Pedal: Bikepositive

• Schimbator fata: Shimano SIS

• Schimbator spate: Shimano Tourney

• Pinion: Shimano 7vit.

• Manete schimbator: Shimano 7vit.

• Sa: Bikepositive

• Tija de sa Bikepositive

• Frana: V-brake

• Aripi: bikepositive

• Cric: Bikepositive

3. Drag Marathon

Imagine postată

Cadru: Drag Aluminiu T6

Furca: Zoom

Cuvetarie: integrata

Suspensie cadru: nu este cazul

Pedalier: Shimano FC-M191

Monobloc: Shimano

Pedale: plastic Xerama K367

Pinioane: Shimano 6 viteze 14-28T

Lant: KMC Z

Schimbator spate: Shimano Acera

Schimbator fata: Shimano C050

Manete schimbator: Shimano Revoshift

Manete frana: C-star

Frana fata: C-star, v-breake

Frana spate: C-star, v-breake

Jante: duble aluminiu Mach1

Spite: otel

Butuc fata: Formula DC-21, 36 spite

Butuc spate: Formula DC-32, 36 spite

Cauciucuri: Trax 40-622

Ghidon: aluminiu

Pipa ghidon: aluminiu, unghi reglabil

Sa: Selle Royal Rio

Tija sa: aluminiu, cu telescop

Accesorii: aparatori, portbagaj aluminiu, ochi de pisica, picior sprijin, aparatoare lant

Imagine postată

Ar mai fi sa zicem Neuzer Venezia 50 sau Magellan Cygnus dar cam depasesc bugetul.

Apropo, bicicletele Drag de cine sunt facute?

Mentionez ca nu prea stiu nici ce dimensiune de cadru sa iau, mai ales ca as vrea sa o poata utiliza si sotia mea. Nu avem bani pt 2 biciclete. Eu am 1,66 m inaltime si 65 kg, iar sotia mea 1,50 m si 50 kg. M-am uitat si pe site-urile marosbike.ro, competitivecyclist.com, si coloradocyclist.com pt a determina marimea cadrului care mi se potriveste, dar cand vrei sa faci din nimic bici si sa impusti 2 iepuri dintr-o data e destul de greu. Am vazut ca Magellan hydra si Neuzer mistral au si varianta fara cadru pt doamne. De asemenea, am observat ca unele dintre modele au cauciucuri groase cu jenti duble gen mountain bike, chiar daca sunt model city. Asta e un avantaj sau nu?

In speranta ca nu v-am zapacit, va multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.

Cu stima

Rotaru Doru Ionut

Edited by Seb
Am introdus link-uri si poze - sper ca la modelele corecte.

Ti-am editat postul si am pus link-uri si poze. Bicicleta Drag Marathon pentru care ai dat lista de componente pare sa fie un model 2009. Pentru Drag Marathon am pus doua poze: prima cu Drag Marathon 2009, dar modelul barbatesc si a doua cu modelul recent cu cadru de dama, dar versiunea Comp (Drag Marathon Comp Lady).

Bicicletele Drag sunt bulgaresti.

Diferenta de inaltime de 16cm este cam mare pentru a gasi o bicicleta care sa va fie potrivita la amandoi. Solutia de compromis ar fi sa alegi marimea potrivita sotiei (deoarece e mai mica la inaltime decat tine). Bicicletele selectate de tine cred ca se fac intr-o marime unica (cadru de 18") si sunt putin cam mari chiar si pentru inaltimea ta.

Daca "in jur de 10 milioane" poate insemna si 15, atunci ia in calcul si bicicleta asta (Kona Worldbike).

Imagine postată

Dar vad ca nu au cadru de 14" (cat i-ar trebui probabil sotiei tale in cazul acestei biciclete). Doar pentru tine, probabil ca cea mai potrivita ar fi Kona Worldbike cu cadru de 16".

Zice bine Seb si poate gasesti o Kona Worlbike mai jos la bani fiind perioda de reduceri.

Magellan Hydra recomand, eu am cu cadru normal(de 20") si pana acu nu m-a dezamagit. Pana acu am 2000km cu el si pana acu merge perfect, nu ma schimbat nimic la el si asta tinand cont ca l`am folosit si in regim de forja maxima prin padure.Pana acu in 2000km nu mi`a cazut niciodata lantul iar acum 500km am reglat schimbatoru spate care spre mirarea mea inca schimba precis, dar da semne de oboseala asa ca il mai tin sa ma treaca iarna si il voi schimba cu altul mai competitiv.

P.S in caz ca vrei sa te dai mai tare prin padure trebuie puse alte cauciucuri, de preferat cu balonul de 2.1 deoarece cu cauciucurile astea nu ai aderenta pe nomol si "zdrongane" bicicleta la denivelari mai mari. In rest pentru plimbari de weekend si naveta la servici este buna.

P.S2 Recomand si pendtu tine si pentru sotia ta un cadru normal de 15 maxim 16 pentru a va putea plimba amandoi cu bicicleta :).

Diferenta de inaltime de 16cm este cam mare pentru a gasi o bicicleta care sa va fie potrivita la amandoi. Solutia de compromis ar fi sa alegi marimea potrivita sotiei (deoarece e mai mica la inaltime decat tine). Bicicletele selectate de tine cred ca se fac intr-o marime unica (cadru de 18") si sunt putin cam mari chiar si pentru inaltimea ta.

Daca "in jur de 10 milioane" poate insemna si 15, atunci ia in calcul si bicicleta asta (Kona Worldbike).

Imagine postată

Dar vad ca nu au cadru de 14" (cat i-ar trebui probabil sotiei tale in cazul acestei biciclete). Doar pentru tine, probabil ca cea mai potrivita ar fi Kona Worldbike cu cadru de 16".

Bicicletele de dama ("fara cadru") sunt doar de 18'? Pai unde e logica, ca eu nu inteleg? Atunci nu mai are rost sa ma complic! Eu am cautat numai acest model, in special pt sotia mea, sa poata merge si ea. Pai, de 18' nu-mi e buna nici mie, cum bine zici! Am sa caut atunci una normala. Multumesc pt optiunea KONA, dar 15 mil este prea mult. De aceea cerusem o parere strict pt modelele selectate de mine, care nu depaseau 12 mil. Sincer, dintre toate, cel mai mult mi-a placut Magellan hydra. Am sa merg si in oras la TOPSPORT sa vad ei ce au. Este un magazin specializat, de care am aflat si eu acum! Multumesc si pt poze, le aveam si eu, dar mi s-a parut postul prea mare si nu am vrut sa plictisesc pe cei mai avansati in acest sport.

Bicicletele sunt cam la fel. Drag l-as exclude fiind bulgaresc, la Altrix nu imi e clar daca e un cadru de otel sau aluminiu, ar putea fi ceva mai grea ca magellanul. As alege in locul tau Magellan Hydra, cel mai bine ar fi sa probeze sotia bicicleta la cumparare.

Bicicletele de dama ("fara cadru") sunt doar de 18'? Pai unde e logica, ca eu nu inteleg?

Bicicletele ieftine (si la 1.000 de lei vorbim de biciclete ieftine) sunt in general intr-o singura marime de cadru (atat cele cu cadru de dame cat si cele cu cadru "normal" - pentru barbati).

Vezi cei de la playbike au magellan hydra la un pret f bun, dar momentan au in stock doar marimea de 20" iar cea mai mica marime la cadru este de 16". Poti sa ii suni sa ii intrebi cand aduc cu cadru de 16" daca aduc :). Cadru de 20" este muuult prea mare pentru inaltia sotiei tale si a ta:D