thesilentbike

Pareri Rockrider 6.3

Recommended Posts

Sincer faci cea mai mare gresala daca o vei cumpara. are printre cele mai slabe piese de pe piata, sa nu mai vorbim de cadrul si furca foarte grele, per ansamblu o bicicleta de nota 1. in 20 milioane insa nu prea poti lua ceva decent cu suspensie pe spate. va capata imediat joc, scartait, etc. orienteaza-te spre ceva SH full, sau un hartail nou. sunt multe sfaturi in sectiunea "TEHNICA>> Centrul Tehnic>> Sfaturi Incepatori"

sau intra in linckurile din susul paginii si vezi acolo biciclete decente.

sarbatori fericite

De acord cu corrado: f grea,piese slabe; full suspension nou pana in 2000 de lei? doar dhs si fb se mai pot lauda cu asemenea performante!

.

gandeste-te intai ce vrei sa gfaci cu noua ta bicicleta: daca vei merge doar prin oras, sau oras si un pic de padure de langa bucuresti,sau doar coborari de la cota 2000! daca raspunzi afirmativ la primele 2,un full suspension iese clar din discutie,iar daca tii mortis sa iei unul,atunci cauta la banii astia un sh.

daca te hotarasti la un hardtail si mai ai inca vreo 150 de euro in plus fata de cei 2000 de ron, cred ca asta http://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=2050&hptclc=11 e cea mai bine echipata bicicleta;dezavantajul e ca nu o poti proba. io tocmai mi-am luat un canyon si este pur si simplu minunat. sunt un pic subiectiv,da sunt indragostit de bicicleta.

revenind la bicicleta aleasa de tine,un nu hotarat si din partea mea.

Vreau sa imi iau de la Decathlon o bicicleta Rockrider 6.3 (http://www.decathlon...-6-3-150536314/) si vreau sa aflu de la cei mai experimentati daca merita, daca o are cineva, pareri, experiente etc.

ha,ha,ce chestie,cum vine de se leaga sau ,ce era de demonstrat,s-a demonstrat.la un topic"stie cineva cum se numeste..."in care era vorba de cross luat din bulgaria,am zis destule nu le reiau aici,vezi comentariul meu de acolo.printre altele ziceam ceva de pret ptr.un entry level,uite ca am confirmarea scrisa,la cam aceleasi dotari,greutate eu am dat pe cross-shogun aproape 500 leva adica sub 12 bulioane,asta,similara la dotari si greutate cu cca 8 bulioane mai mult.du-te frate,daca esti din bucale,la russe la reprezentanta cross si salvezi niste bulioane bune.ah,daca ziceai de alt model de rockrider,cum am ochit eu undeva,cu hidraulice,sram x7 mai usoara cu vre-o 3 kile...mai mergea,asa...asculta sfatul unuia nascut...mai devreme.daca vrei sa vezi cum arata shogunuache al meu de la cross acceseaza picasaweb.google.com/oldrocker1950 albumul "mtb-ul meu".tu decizi dar e bine sa asculti de altii...cum zisei,nu batrani,nascuti maidevreme.an bun in 2011 si sa ne zici ce ai facut.

@corado si tetelu.mai baieti,omul vrea sa investeasca 20 bulioane,atit are.sugestiile voastre sunt bune dar trebuie sa mai pui ceva cascaval(inca odata pe atit)nu ca vreau sa ma dau rotund,eu i-am dat un sfat mai mult decit pertinent,o scula similara si mult mai ieftina.sa stiti ca eu am dus pe shogunache prin trasee ale naibii,are peste 2000 km,eu bag tare in el dar il strunesc bine,am si grija de el.bine,ca intre timp mi-a venit si mie pofta de altceva...de la sine inteles,am ochit niste sh,tot un rockrider dar cu doua clase peste asta,am mai zis dotarile(amicul meu are identic dar cu sram x9 o pacere sa mergi pe el si usor,cam 13 kile)sau un giant.an nou cu bucurii si forta la pedalat!

oare cum e sa ai 60 de ani si sa nu stii sa scrii? trist...

on topic: NU lua aceasta bicicleta. orienteaza-te spre un hardtail SH. daca vrei full, mai adauga la buget inca minim 1000 de ron pentru unul SH.

• Upvote 2

Salut,

Nu stiu daca are sens sa dai banii pe bicicleta asta. Dupa cum au zis si ceilalti, e un pret foarte mic pentru un full suspension, deci pe undeva trebuie sa fie facute niste compromisuri. In 2000 lei, daca iti faci timp sa cauti, iti iei un hard tail din 2010 echipat bine (full Deore) de la o firma buna, mai ales acum ca sunt reduceri peste tot.

Este important insa sa ne spui ce vrei sa faci cu ea, dupa aceea poate cineva sa iti dea o parere mai pertinenta.

Bicicleta aia e bună dacă:

1) ai bani de aruncat, că dotarea aia nu face 2000 de lei nici poleită cu aur;

2) ai de gând să o folosești doar ocazional și la un nivel foarte ușurel, caz în care full suspension e complet inutil; la o utilizare mai frecventă (câteva ori pe săptămână) și trasee mai lungi (>2-3 ore), dotarea își va demonstra limitările, piesele se vor uza repede și nu vor avea precizie decât poate în primele 2 săptămâni;

3) ești cu înclinații spre sadomasochism, că altfel nu știu de ce ai vrea să-ți cumperi o bicicletă atât de grea.

Dacă vrei bicicletă pentru o plimbare ocazională prin parc, ia un city bike împrumut de la centrele de acolo.

Dacă vrei bicicletă pentru mers mai frecvent prin oraș, depinde dacă te interesează mai mult aspectul recreativ sau sportul, caz în care poți alege între o bicicletă mică și pliantă, un city bike cu roți de 29" fără suspensii, sau poate o bicicletă de trekking.

Dacă vrei bicicletă pentru trasee offroad, caută o bicicletă MTB cross-country sau trail second hand, cu cineva mai priceput poți găsi o dotare mult (MULT!) mai bună și într-un cost mai mic.

Dacă vrei să faci trasee lungi pe șosea, îți trebuie o cursieră - cu MTB-ul nu faci nimic altceva decât o limbă de-un cot.

Contrar impresiilor generale, suspensiile la o bicicletă NU sunt făcute pentru a face plimbarea mai plăcută. Suspensiile au rolul de a forța mecanic roțile să se miște independent de mișcarea inerțială a cadrului și a biciclistului, pentru a păstra contactul cu solul (și controlul direcției/vitezei) pe traseele dificile. Bicicletele pentru asfalt nu au nevoie de suspensii. City bikes au cel mult șei late cu suspensii pe arcuri, pentru ca să fie mai comode pentru plimbare cu îmbrăcăminte de stradă. Toate celelalte biciclete sunt pentru ciclism sportiv, unde porți echipament special și te interesează în primul rând efortul, nu confortul.

• Upvote 1

vezi la cafenea / fan club / btwin, acolo se plang posesorii de rockridere.

Eu am avut un first bike cu care am mers pe un traseu off-road si nu s-a rupt cadrul nu a scartait nimica. Tot ce am schimbat au fost cauciucurile si amortizorul cu unul APRO Toughstock FD a rezistat la o parte foarte puternica de downhill dar faceam un efort cu ea la orice saritura deal. Am incercat-o la dechatlon este foarte usoara in comparatie cu vechea mea bicileta. nu o mai folosesc pentru cam am cauciucurile foarte tocite si o pedala rupta(suportul de picior am ramas doar cu axul de la o alunecare pe gheata acum 2 zile)

Bicicleta o folosesc doar pe trasee neasfaltate prin oras pe distante de cel mult 20km rezist foarte mult pentru ca am mers pe o bicicleta foarte grea am facut muschi

Am imprumutat o data o bicicleta fara amortizor pe spate si imi venea sa ma impusc pe drum ne asfaltat roata de pe spate era intodeauna in aer si cand primea forta nu atingea solul oricum as fi stat in picioare pe sa. Si de atunci mi-am jurat ca nu imi iau vreo bicicleta fara suspensie pe spate oricate compromisuri ar face bicicleta. Daca aveti idei mai bune ce as putea sa iau pana in 2500 lei astept idei.

Am imprumutat o data o bicicleta fara amortizor pe spate si imi venea sa ma impusc pe drum ne asfaltat roata de pe spate era intodeauna in aer si cand primea forta nu atingea solul oricum as fi stat in picioare pe sa. Si de atunci mi-am jurat ca nu imi iau vreo bicicleta fara suspensie pe spate oricate compromisuri ar face bicicleta. Daca aveti idei mai bune ce as putea sa iau pana in 2500 lei astept idei.

Nu am inteles nimic din ce ai spus!

Dar pt ca ai muschi,iti poti lua cu incredere acel rockrider de la decathlon!

il meriti!

L.E: care sunt acele trasee neasfaltate prin oras pe care cu succes iti vei folosi tu fs-ul de 16 kg fara pedale?

• Upvote 1

Bicicleta o folosesc doar pe trasee neasfaltate prin oras

Unde naiba mergi prin oras pe trasee neasfaltate?

Si de atunci mi-am jurat ca nu imi iau vreo bicicleta fara suspensie pe spate oricate compromisuri ar face bicicleta. Daca aveti idei mai bune ce as putea sa iau pana in 2500 lei astept idei.

E bine cand "te juri" sa te asiguri ca iti poti tine cuvantul. Pana in 2500 de lei ORICE bicicleta full suspension e un foarte mare compromis, chiar si un hard tail nou e un compromis la banii astia pentru ca un MTB decent hard tail (asta inseamna frane disc si echipare minim Shimano Deore sau SRAM X7) pleaca de pe la 3000 de lei in sus, restul sunt MTB-uri de oras (sic) sau compromisuri. Daca suspensia spate ti se pare mai importanta decat frane bune, butuci buni si schimbatoare precise ia un DHS si vei fi incantat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

PS. Am un FS echipat slabut si un hardtail echipat XT, care crezi ca merge mai bine?

• Upvote 1

Nu sunt in Bucuresti traseele, sunt prin darasti si drumul e nasol rau: santuri adanci peste care sari sau cazi in casca de protectie,rani..., urme adanci de tractor care te zgaltie cu totul etc. Ce inseamna fs? Scuze pentru scrierea mea fara virgule dar am un 3 degete vinete de la cazatura de acum 2 zile si nu prea pot sa scriu.

Versiune originala : "Bicicleta o folosesc doar pe trasee neasfaltate prin oras" Versiunea corecta: Bicicleta o folosesc doar pe trasee neasfaltate/prin oras

Unde naiba mergi prin oras pe trasee neasfaltate?

E bine cand "te juri" sa te asiguri ca iti poti tine cuvantul. Pana in 2500 de lei ORICE bicicleta full suspension e un foarte mare compromis, chiar si un hard tail nou e un compromis la banii astia pentru ca un MTB decent hard tail (asta inseamna frane disc si echipare minim Shimano Deore sau SRAM X7) pleaca de pe la 3000 de lei in sus, restul sunt MTB-uri de oras (sic) sau compromisuri. Daca suspensia spate ti se pare mai importanta decat frane bune, butuci buni si schimbatoare precise ia un DHS si vei fi incantat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

PS. Am un FS echipat slabut si un hardtail echipat XT, care crezi ca merge mai bine?

Ce ma intreseaza este baza efectiv pentru ca pot sa le inlocuiesc piesele slabe. Pe bicicleta mea pot opri roata de pe spate instananeu si cea de pe pe fata la fel(sunt frane pe janta mult mai bune decat cele originale) Cadrul este bun de la rockrider? Ce pot gasi sa zicem la 3000ron? Mersi P.S. Stiu cat de importante sunt franele bune, mie mi-a luat cateva ore si incercari bune sa reusesc sa le perfectionez

va rog sa imi spuneti si mie o parere de aceasta bicicleta care e aceiasi marca ?sa ma scuze cel ce a postat topicul dar nu vreau sa mai deschid altul.as vrea sa stiu cam citi bani ar facea?

daca se poate si o parere despre pegasus ?care e mai rezistenta la greutate ca sint cam greu?

multumesc.

post-9230-0-82370800-1293800822_thumb.jpg

post-9230-0-58289100-1293800843_thumb.jpg

post-9230-0-27694900-1293800903_thumb.jpg

post-9230-0-85294000-1293800942_thumb.jpg

post-9230-0-12457300-1293801146_thumb.jpg

• Upvote 1

MTB cu ratrape? :o Decathlon si-a dat cu stangul in dreptul bine de tot aici... Dacord cu marea majoritate ca e o petarda...

Cross-ul nu-i decat un DHS din Bulgaria, daca vrei musai bulgaresti, uita-te la RAM-bikes.

Exemplu de bicle FS decente:

ONE-TWENTY TFS 700 D- 2010 la 3700 Lei

oare cum e sa ai 60 de ani si sa nu stii sa scrii? trist...

on topic: NU lua aceasta bicicleta. orienteaza-te spre un hardtail SH. daca vrei full, mai adauga la buget inca minim 1000 de ron pentru unul SH.

salut!cum e sa ai 60 de ani si sa nu sti sa scri,suna intrebarea ta foarteeee docta.apoi iti zic sa ai rabdare si sa vezi pe propria piele cum e la 60 ani,sa te vedem cum scri si daca mai poti pedala de burta sau de oase gripate.credeam ca ne dam cu parerea despre bicle sau legat de bicle,nu ca suntem la cursuri de limba romana sau de caligrafie.e drept ca tastez destul de repede si am observat,in ultima vreme ca anumite taste imi joaca feste,asta dupa ce am postat,nu ma uit in timp ce tastez,la ecran.asa ca dragul meu filozof,sa te vedem pe tine la 60 ce mai poti,asa ca...usurel cu pianul pe scari.la multi ani!

• Upvote 3

MTB cu ratrape? :o Decathlon si-a dat cu stangul in dreptul bine de tot aici... Dacord cu marea majoritate ca e o petarda...

Cross-ul nu-i decat un DHS din Bulgaria, daca vrei musai bulgaresti, uita-te la RAM-bikes.

Exemplu de bicle FS decente:

ONE-TWENTY TFS 700 D- 2010 la 3700 Lei

repet si ptr.tine,se pare ca sunteti asa de multi filozofi care dati din pedale,ceva de speriat.pai omul a zis ca are 20 bulioane,eu i-am dat solutia,aceasi scula ca dotari,la bulgari costa 12 bulioane.ce vi tu cu 37 bulioane?a zis omul ca are atita cascaval?altul,tot filozof,imi facea observatii ca nu stiu sa scriu.despre ce vorbim aici?ca un om dispune de o suma si vrea sa cumpere ceva,veniti filozofii si ii dati sfaturi de ce scula ar lua cu un pret dublu.o sa-i zic si eu ca pe la 100 bulioane gaseste ceva meserias...ps.multi fitosi pe forum cu scule care mai de care mai pricopsite,tare curios sunt sa-i vad urcind dichiu sau macar pina la 1400,nu mai zic de alte trasee.tipic romanesc,la clanta si la sfaturi nu ne intrece nici dreaku!sa nu-mi porti pica dar ma enervai,una discutam,basca ne intelegem.multi ani cu sanatate in anul ce vine si ture faine cu bicla!

• Upvote 4

Salut Siles,vreau sa stiu si eu de unde ai pozele? SI CINE TI LE-A DAT?

Eu zic sa renunti la ideea cu Rockrider-ul si sa te indrepti spre altceva, daca musai full vrei, poate sa fie si sh, iar in timp o mai aranjezi la piese. La multi ani la toata lumea!

Guest
This topic is now closed to further replies.