100%vegetarian

Pantofi - ingusti / lati

Recommended Posts

am avut posibilitatea sa incerc mai multe brand-uri de pantofi si am observat ca fiecare are alta forma. nu ma refer aici la lungimea lor, deja majoritatea producatorilor pun echivalentul in centimetri. ma refer la latimea lor. unii ma strangeau pe lateral, altii erau ok. eu am piciorul mai lat si am nevoie de niste pantofi la fel. caci daca iau un model care e mai ingust, ca sa nu ma bata in lateral trebuie sa-l iau mai mare (lung), si astfel imi joaca in fata si la calcai. din ce imi amintesc, dar nu sunt sigur, Shimano si Specialized erau mai lati, parca Northwave mai ingusti, nu mai stiu...

deci,

postati, din experienta voastra, care pantofi sunt mai ingusti, care mai lati?

multumesc!

Iti amintesti bine, Shimano au modele mai late.

am purtat sidi si stiu ca sint ingusti dar comozi >>> acum depinde

dar ca modele de pantofi lati iti recomand >>> time / carnac / shimano /

am purtat toate aceste modele si nu mau dezamagit

Exact aceiasi problema o am si eu. Nu stiu cat de lat ai tu piciorul dar eu ca latime sunt cu doua numare mai mare... mai exact port 44 dar latimea ar corespunde cu un 46. Din aceasta cauza este riscant sa fac o comanda pentru un pantof pe care nu l-am probat inainte. :(

Tu cauti pantofi de MTB sau sosea?

Sper sa nu radeti dar din pantofii pe care i-am incercat in aceasta toamna prin magazinele de profil numai Shimano si Rock Rider (Decathlon) imi veneau bine. Problema este ca Shimano-ul respectiv era un model deosebit de urat si desi ma incapea nu ma simteam confortabil de loc in el asa ca am optat pentru cei Rock Rider care sunt chiar OK tinand cont de cat au costat (210RON).

Astept sa vina primavara ca sa inceapa sezonul si poate gasesc si eu ceva mai OK din punct de vedere al pretului si calitatii. Ce am remarcat este faptul ca pantofii de sosea sunt si mai ingusti decat cei de mtb.

Fac mentiunea ca bugetul alocat era de max. 4-500RON deci nu am incercat si mai scumpi.

Din ce am probat au fost ingusti Diadora, Bontrager si Chain

Sa nu uit, la Hervis in Militari am dat de niste pantofi lati care veneau chiar foarte bine si erau si destul de ieftini dar deja ii cumparasem pe cei din foto.

Eu pe astia ii am si din ce am vazut la Decathlon mai avau cateva numere mari, peste 45 parca. Alte modele, inclusiv Shimano mai aveau si marimi mai mici.

Imagine postată

Treaba asta cu pantofii tine de experienta fiecaruia, un pantof care i se pare cuiva impecabil poate sa fie de-a dreptul dureros pentru altul. Si eu am nevoie de unii mai lati. Mie mi se potrivesc Shimano, am avut vreo 2 perechi, dar nu-mi prea plac si s-au rupt in talpa destul de repede (modelul ieftin gen adidasi) In schimb mi-am gasit perechea potrivita in pantofii Rockrider de la Decathlon, din care am 2 perechi: aia galben cu negru de mai sus, model rigid de race, echivalent ca si calitate cu pantofi de cel putin 2 ori mai scumpi si un model ieftin, de dat pe trainer si prin oras. Cei de race au deja 1 sezon de concursuri si ture grele de MTB si, cu exceptia unei mici uzuri de la frecarea cu bratul pedalier (eu port 46 si apare problema asta) - problema reparata la pantofar, sunt impecabili.

Mai am o pereche de iarna de la Chain, de pe bikewear.ro, de asemenea mi se par destul de lati si comozi. Dati o privire sa vedeti cat costa. Sunt si 95% impermeabili: ii spal in cada cu dusul cu piciorul in ei si nu intra apa. In fine, Chain mi se par lati.

Intentionat am lasat la sfarsit SIDI, din care am avut, am mers pe ei 2 ani. Doi ani de chin efectiv. Sunt atat de ingusti incat piciorul efectiv imi amortea, trebuia sa-l scutur din cand in cand ca nu-l mai simteam. O experienta total neplacuta... SIDI - never again. Trecerea pe Rockrider a fost efectiv o binecuvantare, nu mai spun de calitate de executie care mi se pare superioara la Rockrider, dupa un sezon SIDI erau PRAF efectiv, cu bucati lipsa complet din talpa. Daca turele voastre includ si push-bike serios, mai ales pe bolovani/grohotis, faceti-va un bine si nu luati SIDI...

• Upvote 1

Ha ce bine, ma gandeam si io la btwin/rockrider ceva, asta dupa ce n-am reusit sa-mi bag picioarele in ce papuci am gasit mai de buget la magazinele de pe langa casa (aceeasi treaba, picioru' mai lat).

Ma bucur sa aflu ca-s de calitate cel putin decenta :D

Ha ce bine, ma gandeam si io la btwin/rockrider ceva, asta dupa ce n-am reusit sa-mi bag picioarele in ce papuci am gasit mai de buget la magazinele de pe langa casa (aceeasi treaba, picioru' mai lat).

Ma bucur sa aflu ca-s de calitate cel putin decenta :D

Vezi ca daca nu au pe stoc la Decathlon RO, uita-te pe site-urile lor din Franta sau UK si daca gasesti produsul acolo noteaza-ti detaliile (ref. no.), ii suni pe cei din RO si faci comanda. Ti vor aduce cam in 6-12 zile. In plus ai garantie 2 ani la defectele de fabricatie iar in interval de 30 de zile ii poti schimba si-ti returneaza banii.

@hcampian... Credeam ca numai mie imi plac si-i consider chiar buni. Ce am remarcat cu placere e ca sunt foarte aerisiti si vara nu transpir de loc in ei. E adevarat ca iarna ii port cu overshoes-uri peste dar chiar nu conteaza ca "dau bine" :)

Din pacate, modelul negru cu galben a fost scos din productie si inlocuit cu unul mai putin "racy", dar care arata si el destul de bine - se poate vedea in orice Decathlon de la noi. Pentru doritori, exista si Rockrider de sosea, doar ca nu se aduc la noi decat la comanda.

Pentru cine vrea modele mai de race, inclusiv cu carbon, la preturi decente si facuti in Italia nu in Marea Chinei, dati o privire si la cei de la Chain, eu am fost impresionat de calitate si preturi. Cum ziceam, eu mi-am luat de iarna, modelul Artica, de pe bikewear si sunt pur si simplu impresionat. Si sunt mai lati decat SIDI.

• Upvote 1

Din pacate, modelul negru cu galben a fost scos din productie si inlocuit cu unul mai putin "racy", dar care arata si el destul de bine - se poate vedea in orice Decathlon de la noi. Pentru doritori, exista si Rockrider de sosea, doar ca nu se aduc la noi decat la comanda.

Mie imi place cum arata noul model dar e si simtitor mai scump. In schimb aia de strada sut urati rau de tot...

hcampian,pentru informatia ta,exista si pantofi Sidi lati,ba chiar e singura firma care face modele separate numite MEGA pentru persoane cu laboiu' mare.

Daca e vorba de pantofii pe care i-ai donat acum ceva vreme,aia erau model slab si ff vechi.

Daca turele voastre includ si push-bike serios, mai ales pe bolovani/grohotis

Daca mergeti la maraton sa impingeti la bicicleta mai bine luati-va o pereche de espadrile...

Sidi sunt produse de performanta,sunt facuti sa fie usori si cu talpa f rigida,pentru oameni care evita pe cat posibil mersul pe langa. A lauda Rockrider e ca si cum ai lauda un cadru btwin de cursiera de 2 kg ca "este rezistent" pe langa altul de carbon. Daca ai reusit sa rupi din talpa de Sidi cu crampoane de silicon toate dintr-o bucata ma intreb ce o sa le faci la alea din plastic lipite,sau cum te vei simti vara la 35g pe urcare in Rockrider.

Experienta ta neplacuta se datoreaza alegerii unui produs nepotrivit pt tine,nu a unuia de slaba calitate.

Apropos,tot ce e pe bikewear e fabricat in Romania pe langa Sibiu sau Arad,nu stiu cum sunt Chain dar Biemme sunt niste mizerii din plastic de-ti iau foc degetele in ei. Sunt made in Italy pe regula "siret pus in italia,facut in italia!" :) La Sidi cel putin scrie pe eticheta lor,made in Romania.

• Upvote 2

Apropo... Mavic-urile cum sunt? Nu am reusit in Romania sa gasesc pe undeva sa probez si am vazut ca au modele tare faine...

Da' ce nu-ti place la aia de sosea? Mie mi se par super faini:

Aici sunt si cei noi de MTB, pt cine nu-i stie:

http://www.decathlon...es-vtt-vtt.html

Aia albi sunt OK dar cei negrii chiar deloc nu-mi plac. Nu inteleg ce rost are o bareta alba la un pantof negru... :blink:

Eu imi mentin parerea ca sub 500 RON Rockrider sunt peste SIDI si peste Shimano. Peste 500 RON, sa isi ia cine-si permite. Exista SIDI cu talpa schimbabila cand se uzeaza, la pretul corect (adica cat vreo 3 perechi de Rockrider).

A incercat cineva Vaude si Pearl Izumi? Sunt 2 marci care imi surad la alegerea urmatorilor pantofi de competitie. Asta ar fi coletia Vaude si mi se pare ca arata cu adevarat "montan" = se pot comanda la Everest in Lipscani

http://www.vaude.com/epages/Vaude-de.sf/?ObjectPath=/Shops/Vaude/Categories/bike/schuhe&Locale=en_IN&PageSize=99

Gama foarte interesanta X-Alp de la Pearl Izumi, pantofi special conceputi si de MTB, si de mers/alergat, cu amortizor in calcai - se gasesc la BikeXpert cateva modele dar max 45, care mi-e mic

http://www.pearlizumi.com/publish/content/pi_2010/us/en/index/products/men/ride/footwear/x-alp_footwear.html

• Upvote 1

Vaude arata chiar bine-bine! Ai idee si de ceva preturi?

Perl-ul nu e rau dar dupa gustul meu sunt un pic sub Vaude ca design.

Mie imi plac cel mai mult Mavic si cochetez cu ideea de a-mi cumpara...daca stiu ca sunt si mai lati (din foto par OK)... :)

Deci Mavic: http://www.mavic.com...n-bike/footwear

@romi: Cum am spus si in primul raspuns, mie Mavic mi se par ingusti. Ca o observatie, produsele Mavic (imbracaminte, incaltaminte) sunt fostele Adidas redenumite.

Multa lume are cuvinte de lauda pentru pantofii Adidas. Aduce cineva incaltaminte Mavic in RO? Eu nu prea indraznesc sa iau haine si incaltari prin corespondenta. Oricum, pentru o noua achizitie, Vaude imi surade cel mai mult, desi intai ar trebui sa-mi bag un picior intr-unul, exact pentru a vedea cum e pe latime. Vaude e recunoscuta ca una dintre cele mai bune firme de echipament montan din lume.

Preturi pentru Vaude se pot vedea pe pagina lor pentru Germania (intri pe fiecare pantof in parte) - eu zic ca sunt extrem de rezonabile - aproape ca sunt la concurenta de pret cu Rockrider http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :

http://www.vaude.com/epages/Vaude-de.sf/?ObjectPath=/Shops/Vaude/Categories/bike/schuhe&Locale=de_DE&PageSize=99

Cum ziceam, daca chiar te intereseaza, trebuie luata legatura cu importatorul Vaude in Romania, magazinul Everest de pe strada Blanari, langa Salomon si Club A. Din cate stiu, aduc la comanda orice produs. Cine stie, poate au vreo-un model chiar pe stoc. Nu stiu sa aiba vreo-o pagina web.

• Upvote 1

Uite, ca tot discutam de SIDI si Rockrider, cum inca ii mai am pe cei SIDI, am facut o mica comparatie din care se poate vedea si uzura si modelul. E vorba de 2 modele la acelasi pret, SIDI Tork si Rockrider 8, care au cam acelasi nivel de uzura (cam 1 an de folosire). Ca sa fim cinstiti totusi, trebuie mentionat ca, desi pretul e aproximativ acelasi, e vorba de cel mai slab model SIDI vs. modelul de top de la Rockrider.

• Upvote 1

Nu e modelul de top de la Rock Rider... Modelul asta, cel putin cand l-am cumparat eu in vara lui 2010 era undeva pe la jumatatea gamei lor. La momentul respectiv am vazut ca aveau 5 modele iar asta, ca pret era al 3-lea, deci fix la jumatate.

Am studiat putin modelele de pantofi la un magazin mare de biciclete din Austria.

1. Eu to Sidi fan raman:)

2. Mavic arata ok si stateau bine in picior. Mi se parea ca este cam mult plastic in ei. Erau usori.

3. Northwave sunt ok dar nu pot spune ca exceleaza (vorbesc de aspect+senzatie la o proba, fara sa ma dau cu ei pe bicicleta)

4. Vaude nu am vazut pe nicaieri.

5. Shimano am acasa si nu imi plac.

6. Am incercat pantofi Scott si sunt foarte usori. Nu stiu cat rezista in timp

Doar Sidi aveau marime Wide

Cam atat de la mine.

Cu Sidi am avut ceva probleme,care au devenit mai grave cand a trebuit sa fac fata Turului

Dupa 3 etape nu mai puteam nici macar sa pun piciorul In pamant,dar sa mai si pedalez....Dupa un consult,medicul caravanei a zis ca nu am nimic,noroc cu cei mai batrani Intr-ale ciclismului,aveau la ei un material din care faceau branturi,si mi-au facut o pereche mai lata pe care au atasat-o peste cele existente.

Au spus ca e problama frecvent intalnita mai ales la Sidi,si nu prea pot sa-i contrazic

Cu Sidi merg si acum,am Incercat mai multe perechi,inclusiv gheata de iarna,Insa as alege cu ochii Inchisi Specialized.

• Upvote 1

Asa este ,trebuie purtati mai mult timp ca sa se lateasca .Si eu am patit-o cand erau noi si am mers mai multe ore cu ei.

O parere de la cei ce au purtat Specialized este binevenita

1) Ca latime, in general, vi se par ingusti / normali / lati ?

2) Marimea este asemanatoare cu cea de la Shimano / Sidi ? Adica iti trebuie un numar mai mare.

Multumesc cu bere :)

in materie de pantofi de bicicleta nu exista nimic mai bun decit SIDI si ca o chestie maestre maus:pantofi SIDI nu se intind de la purtare!pare incredibil dar asa e.am purtat 3 ani o pereche se SIDI SRS care m-au "strans" un pic la inceput dar am zis ca se dau ei.ei bine dupa 3 ani de folosire ma stringeau ca-n prima zi.P.S.si eu am talpa lata si folosesc gama MEGA de la SIDI.