100%vegetarian

Pantofi - ingusti / lati

Recommended Posts

Da coane,nu se lasa la astia mai subnutriti :D

Anul asta trec prin Piatra sa-ti vad magazinul ;)

100% vegetarian sa stii ca si eu am piciorul lat si am avut o pereche shimano marimea 39 si ma strangeau(anul 2009) si acum mi-am luat unii specialized(11.2.2011) si sunt fff comozi+ca sunt si la second, au fost intretinuti si foarte bine, eu recomand specialized :D :D

O parere de la cei ce au purtat Specialized este binevenita

1) Ca latime, in general, vi se par ingusti / normali / lati ?

2) Marimea este asemanatoare cu cea de la Shimano / Sidi ? Adica iti trebuie un numar mai mare.

Multumesc cu bere :)

Eu am (si folosesc curent) 3 perechi de pantofi: Shimano, SIDI si Specialized.

Shimano au fost ieftini, comozi si rezistenti, dar grei si cam moi (s-au largit in timp, acum imi cam joaca piciorul in ei) Buni pt.oras si ture de "relaxare", se poate merge si pe jos onorabil cu ei.

SIDI (mijloc de gama) sint OK, ceva mai scumpi, mai usori, suficient de comozi si mai stabili geometric (mai buni pt.bicicleta, dar mai nepotriviti pt.mers pe jos)

Specialized sint cei mai tari (la propriu - talpa carbon, dar si la figurat), cei mai usori, cei mai competitivi. Pe de alta parte, numai cu ei am patit fenomenul de incingere a talpilor dupa mai multe ore de pedalat.

In ceea ce priveste marimile, eu nu inteleg de ce atit de multi recomanda "un nr.mai mare". Pt.mine 40 e putin cam mare, 39 e putin cam strins asta atit la incaltamintea obisnuita cit si la cea de ciclism. Am preferat in ambele situatii 39, mai bine string putin din dinti decit sa-mi joace piciorul. La capitolul "ingusti-lati", n-am probleme cu latimea, dar am cu "inaltimea" Adica am arcada piciorului inalta si am avut deseori probleme din cauza asata (cele mai mari la clapari, dar si la pantofii de ciclism, mai ales Specialized). De exemplu, la Specialized, desi lungimea este OK, latimea asemenea, din cauza acestei inaltimi abia reusesc sa-i inchid si au fost situatii in care am desfacut clapa de sus sa ma mai relaxez.

Pantofii de piele se lasa indiferent ce marca sunt. Si eu am piciorul lat de exemplu la Shimano ma cuprind la limita cat sa nu se desfaca-  mai ales curelele cu arici. La Btwin e la fel de rau desi imi plac adidasii ca au talpa mai moale si la nevoie poti sa mergi pe jos. Eu sunt amator desigur si mai trebuie sa mai merg si pe jos dupa apa sau mancare. Diadora fac pantofi lati in comparatie cu marcile de mai sus.

Pantofii de piele se lasa indiferent ce marca sunt. Si eu am piciorul lat de exemplu la Shimano ma cuprind la limita cat sa nu se desfaca-  mai ales curelele cu arici. La Btwin e la fel de rau desi imi plac adidasii ca au talpa mai moale si la nevoie poti sa mergi pe jos. Eu sunt amator desigur si mai trebuie sa mai merg si pe jos dupa apa sau mancare. Diadora fac pantofi lati in comparatie cu marcile de mai sus.

Ai raspuns la un topic ce avea 2 ani si 4 zile de inactivitate :)

Ca sa nu mai fie inactiv de 2 ani.....intreb si eu daca aduce cineva pantofi Mavic la noi ? Ca peste tot am vazut numai roti facute de Mavic :D

M-am uitat peste cateva modele si par a fi potriviti cu ce caut eu, adica un pantof mixt bike/hiking, utilizabil cu pedale flat si spd...

Ca sa nu mai fie inactiv de 2 ani.....intreb si eu daca aduce cineva pantofi Mavic la noi ? Ca peste tot am vazut numai roti facute de Mavic :D

M-am uitat peste cateva modele si par a fi potriviti cu ce caut eu, adica un pantof mixt bike/hiking, utilizabil cu pedale flat si spd...

Pantofi Mavic eu n-am vazut dar poti face comanta online cu altii sa-ti iei de afara la pret mai mic decat daca ai cumpara din Romania

>Ai raspuns la un topic ce avea 2 ani si 4 zile de inactivitate :)

Pentru ca am gasit util subiectul si mai ales eu personal am schimbat la pantofi de m-am saturat si nu mi-am gasit unii buni si ieftini.

Cred ca o sa astept expobike-ul de anul acesta. Poate am acolo sansa sa vad cateva modele/marci in realitate, ca dupa aia pot sa-i comand din afara daca nu-mi convine pretul.

Mavic par foarte faini in poze, dar la fel sunt si Shimano, iar cei din urma in realitate mi s-au parut finisati mediocru si "flescaiti".

La expobike a fost o lipsa totala de incaltaminte, intradevar era Mavic dar nu aveau decat maxim numarul 44....

A luat cineva Shimano marimea Wide? 

Am momentan o pereche numarul 45 dar sigur trebuie mai lat, si acum nu stiu dc sa iau 46 wide sau nu

De ce zici ca fost "lipsa totala de incaltaminte" ?

Am vazut Sidi, Northwave, Mavic. Pe langa astea, cred si specialized aveau ceva (sper sa nu ma insele memoria). E mai mult decat suficient pt tarisoara noastra. Poate ca si Giro ar fi fost frumos sa vedem. Ca nu erau marimile, asta-i alta treaba. Eu am luat datele de contact ale celor care aduc Mavic si le voi face o vizita. Au magazin in Bucuresti (deschis si sambata, pana la ora 17:00).

Evenimentele de genul asta sunt expo-uri, adica acolo vezi ce e nou in domeniu, poti pipai cateva produse, iei date contact, eventual te re(intalnesti) cu oameni din tara cu care imparti aceeasi pasiune. Nu e targ (talcioc) unde dealerii aduc marfa pe tarabe in scopul vanzarii ! Parerea mea.

Din pacate, lumea nu intelege scopul unui astfel de event. Si pe forumul de motociclism apar in fiecare an oameni revoltati dupa SMAEB ca au vazut acolo o pereche de manusi sau o cagula cu 10 lei mai scumpa ca in magazin sau "pe net". Sincer, nu-i inteleg...

• Upvote 1

Eu am fost vineri si am stat o groaza, 4 ore pe putin, Sidi nu era

Probabil sa mai populat in weekend

La expobike aveau un sictir cei de la giant cum n-am mai vazut de mult .

Am luat o casca care imi statea destul de bine pe cap si vroiam sa vad cum sta si stransa cu curelusele alea , doar ca nu se potriveau si n-am stiut niciodata cum se regleaza alea calumea .

I-am spus cuiva de acolo sa ma ajute si mi-a zis ca daca ar sta sa regleze pentru toata lumea casca aia ce s-ar intampla ... si am ramas cu buza umflata .

Sigur , nu are nici o legatura cu pantofii ingusti/lati , dar s-a inchis topicu de frustrari ...

Ce parere aveti despre Shimano RT82, nu i-am vazut in realitate dar par foarte misto, 

Ieri am probat Specialized BG Comp, par mai lati decat shimano adica 45 e un pic mai mare decat 45 

Diadora Speedracer Carbon 2 - marimea 45 - latime acceptabila pentru E si EE.

ce insemna E si EE?

Azi amnprobat Shimano SH- R088L

Sunt de sosea dar am vz ca se pot monta placute spd cu ajutorul unor adaptoare

imi veneau super , numarul 46 , ma bate gandul sa ii cumpar ptr ture de sosea, singura retinere ar fi talpa care e ca oglinda, dar banuiesc ca nu ai nevoie sa te dai jos, sau ma rog dc te dai cum mergi? :), aveau o idee de cauciuc in varf si in calcai

Am probat si M088 , varianta mtb , veneau mai ciudat , aialati parca erau turnati pe piciorul meu

Salut. Am fost in acest weekend la Giant si am cumparat o pereche de pantofi Mavic Alpine. Dimensiunile sunt "true to size", eu port 44 si am luat 44 2/3 (ca sa am liber cam 3 mm fata-spate). Ca si latime imi sunt buni, de obicei am probleme cu cei mai putin lati (gen Sidi - dar ma pot pronunta doar pt cizmele moto, nu stiu daca ii fac la fel de ingusti si pe cei pt bike).

Abia ce am avut timp sa-i scot putin la pedalat, dar doar pe platforme. Mi se par extrem de comozi (interiorul are forma ortopedica), dar in acelasi timp solid construiti. Pretul a fost exact ca pe bike24 (cu TVA 24%), deci baietii m-au scutit de costul transportului si, cel mai important, am putut sa probez.

Aveau multe modele, inclusiv de competitie, pt cine e interesat.

Diadora Speedracer Carbon 2 - marimea 45 - latime acceptabila pentru E si EE.

Lungime picior 29 cm, latime 114 mm. Pantofii respectivi erau buni dar pentru ture de pana in 4-5 ore.

Am fost in touring cu ei cate 10 ore pe zi timp de 6 zile. Mi-au amortit degetele timp de 2 saptamani. Degetul mare nu l-am simtit complet decat dupa 7 luni.

Pentru ca am vrut ceva mai lejer pentru bike touring am zis sa incerc ceva expres pentru touring.

Am incercat in ultimele luni o pereche de Shimano CT-40B de touring. Sunt buni doar pentru 2-3 ore.

Am fost in touring 3 zile, in medie 8 ore pe zi. Dupa 3 ore incepe sa se simta cum apasa pe lateral. Dupa ce am revenit acasa din nou am probleme in a-mi simti complet degetele mari de la picioare.

Momentan caut o noua pereche de papuci lati. Am ajuns dupa cateva citiri pe forumuri la Northwave Fondo SRS/Touring, fie Lake MX160/175 wide.

Are cineva experienta cu ei? sunt destul de lati? trebuie sa-mi iau o marime mai mare pentru lungime sau tabelele lor de marimi sunt ok?

Am 2 modele de la Northwave, ambele de sosea, marimile lor sunt cu exact un numar mai mici decat la orice incaltaminte sport care am avut-o. Nu stiu daca se aplica la toata gama lor, la sosea asa e cu siguranta.

Eu am Crono ceva mai lati si mai confortabili decat ce am probat prin magazine iar ca numar corespund cu ce port la pantofii normali.

A ajuns si perechea de Lake MX160 Wide Fit. I-am luat de pe saltdogcycling.com

Tabelul lor de marimi: http://www.lakecycling.com/wp-content/uploads/2012/11/size-chart.gif

Lungimea talpilor mele: 28.5cm stangul, 29cm dreptul. Latime 114mm. Am cumparat marimea 45. La stangul e perfect, la dreptul e cam la limita.

Latimea e cu vreo 0.5cm peste nevoile mele(119mm la marimea 45). Dar nu ma plang.

I-am probat intr-un weekend, cand am facut aproximativ cate 70 km/zi.

Pantofii sunt de piele si presupun ca datorita gaurilor laterale sunt mai respirabili decat Shimano CT-40B pe care-i aveam inainte.

Ca si punct negativ, la mers pe jos iese calcaiul daca nu sunt stranse velcrourile mai bine. Se poate fixa partial cu ajustari diferite ale velcroului, intr-un fel pe bicicleta, altfel la mersul pe jos.

Problema mea nu s-a fixat definitiv. Am observat ca degetele de la picioare inca imi amortesc, mai putin si in alt mod decat initial. Asadar trebuie sa ajustez si placutele cumva, inainte/inapoi/stanga/dreapta nu stiu inca.

La pantofi obisnuiti port 41,5-42 si merg pe Crono Futura de sosea cu talpa carbon 42. Destul de lati iar rotita permite un reglaj usor in timpul pedalarii cand se mai umfla piciorul.