Sign in to follow this  
BLUE

La sfarsitul lunii mai sau inceputul lui iunie pe Trans

Recommended Posts

Super pozele si turica. Multzam de detalii Ovidiu! Ati coborat pana la Piscu Negru sau v-ati oprit la Balea Lac? Acuma de curiozitate, cat o avut tudy media pe trans? ....ca la maraton la ciuc a fost la inaltime.

Mihai, Duras, Dinu si cu mine am trecut prin tunel dincolo spre sud si am coborat pe bicle pana la Lacul Vidraru si apoi la Corbeni. Pe lungimea lacului drumul este plin de gropi si nisip. Apoi Duras si cu mine am mers pana in Pitesti unde am inoptat. Duminica dimineata am plecat spre Bucuresti pe drumul vechi. A fost o tura faina. In Titu, la 50 km de Bucuresti ne-am intalnit cu basso si tot plutonul care au venit in intampinarea noastra si apoi impreuna am plecat in Bucuresti.

Daca puteti sa-mi dati si mie niste indicatii scurte despre cum fac sa nimeresc drumul bun spre Cartisoara din gara de la BV mi-ar fi folositor - banuiesc ca inca ramane valabila tura cu sfarsit pe 30.

Extrem de simplu.

De la Brasov mergi in directia SIBIU.

Cu 42 de km inainte de Sibiu o iei la stanga (scrie mare Balea Lac/ Balea Cascada)

banuiesc ca inca ramane valabila tura cu sfarsit pe 30.

sigur :wink:

Multam' mult - intr-adevar harta cu linie rosie e de mare ajutor -habar n-aveam in ce directie s-o iau odata dat jos din tren; dar si celelalte indicatii sunt bune, le pun la dosar.

[MINIEU]Daca pleci miercuri am putea merge impreuna .....da-mi un tel 07200 44 583

S.I.G.U.R.!!!!! Du-te tu minieu in Cartisoara vineri seara si SIGUR gasesti lumea acolo!!! Bai, si aveam si indicatii, cum sa ies din Brasov, stanga-dreapta-sageata rosie, ce sa mai eram pe val.... Norocul meu ca la vreo 25-30 km de la Brasov spre Cartisoara am recunoscut eu 3 fete care bicicleau in pluton...in sens OPUS celui in care ma duceam eu....

Oricum, le dam o bila alba ca totusi nu s-au facut ca ploua si oarecum si-au adus aminte ca parca mai era unu care zicea si el ca vine, asa ca m-au luat si pe mine dupa ei.....spre Cheia.

Pai cum aveam amintiri foarte neplacute de la prima si singura etapa facuta in viata mea pe bicla pe Trans , am zis sa imi incerc si eu o data puterile , in conditii mai normale , asa ca miercurea asta m-am suit in tren si am dat o raita pana sus pe Balea .

Ca si asa stateam cam prost cu antrenamentul si mai ales ca se apropia tura de 7 zile prin tara (inclusiv Transul in ziua cu etapa din Turul Romaniei) - sa stiu si eu daca sucombez sau nu . Am intrebat pe unul- pe altul , ce treaba au Miercuri ... ma rog , care are treaba , care e la munca , care nu-l lasa nevasta , si m-am plictisit sa tot trag de ei si am tulit-o singur . In fond cine a zis ca trebuie sa ai gasca mare ca sa urci pe Transfagarasan ?

Am luat trenul la 23:58 din Buc. , la 05:00 am ajuns in Ucea , 14km. pe bicla pana-n Cartisoara , pana la 08:40 digestia (mama ce indigestie am avut !) , la 11:42 eram sus , si pedala grea inapoi , la 13:30 am avut tren spre casa , la 18:53 eram in Bucuresti ; am trecut pe la Cristi Vaporeanu , am gasit deschis pe la magazin sa-mi iau ceva (inchide la 19:00).

Asa mai zic si eu tura care sa-mi surescite imaginatia .

Aici sunt pozele , ca image shak-ul face niste figuri imposibile si le-am pus astfel . Nasol ca ultimii 4km. erau inca in lucru cu deszapezirea pentru turul romaniei . Oricum transul e tot incredibil de frumos , cum il stiti 8-) .

Bravo coane.Faci progrese vazind cu ochii.Plus ca iesirile astea sunt cele mai interesante(te duci ,i-o tragi si pleci acasa) -as zice tipic barbatesc.;-)

iesirile astea sunt cele mai interesante(te duci ,i-o tragi si pleci acasa) -as zice tipic barbatesc.;-)

LoooL 8-) tare de tot asta !!! :)

Daca vreti sa va faceti o

de cum o sa fie pe trans la Turul Romaniei .

La coborare e mai nasol ca e pe alocuri fleasca soseaua de la zapada topita iar de la cascada in jos e drumul crapat rau . In rest daca e vreme frumoasa , e parfum !

si sa mai zica cineva ca ursul hiberneaza :mrgreen:

Multam mult baieti . :302:

Cum am zis , iesirea , a fost ca sa vad cum ma tin "planetarele" , prefigurand "tura cea lunga" . . .

. . . in care am repetat figura intreit .

Adica Transul de trei ori , in trei zile la rand ; prima zi dinspre sud , singur cu 12kg bagaj ; celelalte doua zile si etape dinspre Nord , intampinand turul Romaniei in cea de-a-trei-a .

Insa nu mai zic nimic , ca ma omoara baietii . :D

Eu cel putin am pierdut cardul cu pozele si nu mai am ce arata , pe ei nu stiu ce-i retine insa ... :20: