Dani'malu

Anunturi in Marketplace

Recommended Posts

De ce mi s-a sters anuntul de la Market Place ?

Ma refer la anuntul in care imi cautam o cursiera de carbon

Astept lamuriri

domnii moderatori si in special cel de la marketplace, eu unul sunt satul sa vad anunturile userului ION, updatate de cel putin doua ori pe zi.

pai nu era interzis lucrul asta prin lege, sau legea nu e aceeasi pentru toata lumea, sa stim si noi.

Eu zic ca nu e frumos totusi, eu inteleg ca s-a saturat de tara asta si vrea sa plece (de fapt, nu-l inteleg, dar ma rog) dar pana cand va pleca tot legilor noastre ar trebui sa se supuna. AM DREPTATE sau am dreptate.

@hipopotanu: imi cer scuze pentru upload-ul repetat; motivul pentru aceasta il constituie faptul ca la unele produse am mai adaugat unele poze, la altele am mai modificat pretul, unele anunturi a trebuit sa le reeditez pentru a scoate unele articole care nu mai sunt disponibile (reeditarea nu merge decat vreo 15 minute de la momentul postarii anuntului initial)

pe scurt am postat pentru ultima oara anunturile in aceasta dimineata; orice alte interventii le voi face strict prin intermediul moderatorilor chiar daca le voi da bataie de cap si poate ca va dura putin mai mult, sper sa inteleaga persoanele interesate daca unele dintre produse nu mai sunt disponibile (la tzoale ma refer mai ales)

p.s. nu m-am saturat de tara asta, dar trebuie sa plec, deoarece mi s-a oferit o oportunitate careia ar fi pacat sa ii dau cu piciorul; eu sper sa ma intorc totusi, sa am posibilitatea sa fac in Ro ceea ce mi se ofera acum in alta tara

• Upvote 2

Modificarea anuntului propriu cu scoaterea sau adaugarea de produse se face prin REPORT post.

Sesizari privind anunturile altui membru, pret, continut minim obligatoriu, etc, se fac prin REPORT post.

Userul Tommy are un anunt in care vinde piese de cursiera. Pune o poza si precizeaza ca nu sunt toate componentele in ea. Apoi insira(in scris) o serie de nume de piese si zice ca spera sa nu fi uitat vreuna. De fapt, crede asta! Cine ar da 700 lei pe 10 piese care de fapt pot fi 7 sau 12? Sa se hotarasca odata sa stie lumea ce cumpara.

• Upvote 1

Stiparule daca erai interesat sunai la.nr.acela. Eu am scris ce vand. Vrei poze cu toate intra pe tommy_dynamo si am.incheiat.

Acum sunt.pe.telefon am sa fac poze la toate piesele pe.care.le vand. ;) sa nu mai.fie discutiim

Exista optiune de a nu mai primi notficari pe mail cand cineva posteaza un anunt la Marketplace?

Banuiesc ca da,cine este dragut sa-mi raspunda. As aprecia :)

Intri la setările contului  "my settings", în partea stângă ai "notification options" şi acolo ai să setezi notificarile pentru marketplace

• Upvote 1

Ma abtin de zile bune, da' o zic. Sunt vreo doi la Marketplace, au niste anunturi foarte interesante, de exemplu:

- cadru carbon, second, busit pe bratele din spate, da' stie el de undeva ca "nu-i afecteaza functionalitatea". Cere pe el o carca de bani;

- ghidon rici, carbon, adica cu pretul la jumate din secunda-n care a iesit pe usa magazinului, TAIAT, cere pe el o idee mai putin decat costa nou;

- roti cu jante de carbon, aici e monumentala, o fisura radiala pe janta rotii fata, da' roata-i impecabila zice el. Din nou, vreo 4 salarii minime pe economie. Astuia-n mod particular i-as propune sa fie barbat, dac-ai compromis roata, asta-i viata, la gunoi, nu-l trimite p-altu' la chirurgie faciala numa' ca vrei tu sa-ti recuperezi din banii pierduti c-ai fost vitel, asta sa nu pomenesc de ta-su'!

Pentru cei ce au sa spuna "prost e ala care da, nu ala care cere", mai bine sa taca.

Problema-i cu totul alta, daca vrea unu' sa vanda un ghidon ca ala cu x lei, cand va vedea ca un ghidon asemanator e vandut de altu' de 3-4 ori mai scump, doar n-o sa fie el prost. Adica piesele astea supraevaluate de vedete inchipuite nu fac decat sa strice piata, sa ridice gratuit si nejustificat nivelul preturilor.

Sunt constient, nu se poate aplica o regula de moderare in atare situatii, da' poate ne amintim de notiunea de bun simt totusi?

• Upvote 6

Report Post.

Scii ce doresti sa fie luat ca masura si un moderator, un grup de moderatori vor face ce trebuie.

:)

Probabil piesele alea au fost folosite de vreo vedeta a ciclismului, deci au valoare sentimentala si morala, e normal sa coste mai mult. Tu n-ai vazut ca unele vedete isi vand lenjeria la preturi astronomice. Eu as da orice pe o pereche de chiloti de-ai lui J-Lo. Da' cu tot cu buci...

Am si eu un prieten care si-a luat o cursiera veche si obosita cu vreo 3 milioane, a folosit-o 2 ani si amu vrea sa o vanda cu 7! Pe bune, incerc in zadar sa-l conving sa mai lasa din pret daca vrea sa o vanda. Dupa multe incercari esuate de vanzare a scazut pretul la 4 milioane. Inca o are, bineinteles.

MBZ, teoretic, daca dau report dau degeaba, oricine-i liber sa ceara oricat. Si oricum, cu para n-am sa umblu. Repet, fac un apel la bun simt si rezonabilitate, atata tot.

Lucian, normal ca n-au sa le vanda, da' nu asta ma intereseaza, treaba lor. Ma intereseaza sa n-o ia razna si ceilalti, ca-i iau de model p-astia cu simtul realitatii ratacit in cutia cu scule.

Aici tre sa intervina si bunul simt al cumparatorului. Omu cauta pe net si vede cat costa o piesa noua, in mod normal n-o sa se repeada s-o cumpere second la pret foarte apropiat,  ;) (mai ales cand exista riscul unor defecte mai mult sau mai putin ascunse). Asa ca invitatia ta la bun simt e binevenita, dar trebuie extinsa si catre tagma cumparatorilor. Carry on!

Te rog sa ne precizezi in ce tratat de economie apar regulile bunului simt si rezonabilitate.

Am mari lacune si nu cunosc termenii. In analiza financiar nu stiu sa apara.

In bilant simplificat nici atat.

Profit, marja, adaos, viteza de incasare, valoare de lichidare, active neutilizate. etc, samd. 

Daca nu exista cineva care sa faca un mercurial, il face piata.

Nu oi fi apucat tu, dar eu am vazut pe aici piese uzate la vanzare, cu pret mai mare decat le puteai lua noi, din magazin cu usa din Romania.

S-a reportat gogomania si s-a executat comersantul.

Eu ti-am sugerat ce ai de facut daca vrei bun simt si rezonabilitate. Restul sunt palavre pe marginea acivitatii proprii comertului.

Mai e ala cu cadru si furca Kona, acelasi pret il tine din vara... te doare mintea :D

• Upvote 2

Mai e unul care a pus de peste 10 ori acelasi anunt si din cand in cand mai creste preturile :))

Ma abtin de zile bune, da' o zic. Sunt vreo doi la Marketplace, au niste anunturi foarte interesante, de exemplu:

- cadru carbon, second, busit pe bratele din spate, da' stie el de undeva ca "nu-i afecteaza functionalitatea". Cere pe el o carca de bani;

- ghidon rici, carbon, adica cu pretul la jumate din secunda-n care a iesit pe usa magazinului, TAIAT, cere pe el o idee mai putin decat costa nou;

- roti cu jante de carbon, aici e monumentala, o fisura radiala pe janta rotii fata, da' roata-i impecabila zice el. Din nou, vreo 4 salarii minime pe economie. Astuia-n mod particular i-as propune sa fie barbat, dac-ai compromis roata, asta-i viata, la gunoi, nu-l trimite p-altu' la chirurgie faciala numa' ca vrei tu sa-ti recuperezi din banii pierduti c-ai fost vitel, asta sa nu pomenesc de ta-su'!

Pentru cei ce au sa spuna "prost e ala care da, nu ala care cere", mai bine sa taca.

Problema-i cu totul alta, daca vrea unu' sa vanda un ghidon ca ala cu x lei, cand va vedea ca un ghidon asemanator e vandut de altu' de 3-4 ori mai scump, doar n-o sa fie el prost. Adica piesele astea supraevaluate de vedete inchipuite nu fac decat sa strice piata, sa ridice gratuit si nejustificat nivelul preturilor.

Sunt constient, nu se poate aplica o regula de moderare in atare situatii, da' poate ne amintim de notiunea de bun simt totusi?

Draga Muttley, iaca nu ma pot nici eu abtine, caci ma recunosc vizat la primele tale doua liniute si tin mult la reputatia mea de vanzator, astfel incat simt nevoia la replica.

Cadrul de carbon si ghidonul "rici" sunt, inca, ale mele si cine le va lua va fi foarte incantat de achizitie, doar ca, de fiecare data cand vorbesti (cel putin in RO) despre  carbon lovit/taiat trezesti suspiciuni. Asta pana cand le-o vedea omu' cu ochii lui si se lamureste.

Cadrul. E "busit" in imaginatia ta dramatico-odihnita. Defapt el e doar julit la nivel de vopsea, asa cum zice si anuntul. Cand am spus "nu-i afecteaza functionalitatea" mi-am asumat acest lucru in baza dovezii de a-l fi folosit anterior, fara retineri si fara emotii, la cateva maratoane nationale. si crede-ma, te rog, nu sunt printre cei mai buni, dar ma dau tare.

Ghidonul. Este postat la un pret pe care-l consider corect. Place, ai bani, platesti, bravo tie. Nu place, pleci si-l lasi altuia.

Concluzie. Imi pare sincer rau ca sunt unul dintre aceia care-ti strica piata, dar cred ca mai degraba ti-o strici tu cand consideri potentialii cumparatori prosti. Daca te incalzeste cu ceva si nu ai descoperit inca in postarile mele afla acum ca nu sunt samsar de biciclete, iar tot ce vand sunt componentele proprietate personala achizitionate in scop de uz personal si nu inspre revindere. Daca tot nu te-ai incalzit, iti mai dau una. Cu marele meu talent de vanzator afla ca nu am recuperat macar, niciodata, banii investiti pe un produs. Asa e pe piata de SH si asa e in RO. Mi-o asum si p'asta.

Pentru ca mai este un coleg vanzator in discutie (cel cu rotile) o sa te rog sa fii specific in acuze. vreau sa stiu daca e nevoie sa-ti ofer replica inclusiv la exprimarea "vedeta inchipuita" si la luzia deespre  lipsa de bun simt.

Multumesc

PS: daca-ti plac cadrul si ghidonul, dar ai avut o retinere pana acum, contacteaza-ma si-ti fac pret fain pe pachet :)

imi vei multumi.

Sper ca nu o vom da pe dramatisme.

Pentru orice inconvenienta exista Report Post.

Multumim.

Eu il cunosc pe Dan personal si stiu ce fel de om este si cum isi ingrijeste bicicletele.

Nu se pune problema sa puna la vanzare piese cu probleme sau pentru profit.

Pai deja s-a dat-o, ca sa ma esprim elegant, pe dramatisme.Asa ca eu "report postu" de deasupra.

As vrea sa pun un anunt pe marketplace cu mai multe piese si sa anunt pe parcurs ce s-a vandut, de editat stiu ca nu se poate decat un timp limitat, dar nu poate face prin intermediul intrebarilor sa anunt ce si cum ?

Cel care posteaza anuntul nu are cum sa foloseasca rubrica Questions decat alt user, nu ar fi util sa se poata folosi si de cel care a postat ?

• Upvote 1

...sa anunt pe parcurs ce s-a vandut...

Imi place optimismul tau! 

Nu e recomandat sa pui un singur anunt cu piese diferite. Daca ai doar anvelope, sau doar sei, sau doar frane le poti pune toate intr-un anunt, dar sa pui toate astea la un loc e cam neprofitabil.

Fiecare piesă cu anunțul ei, cu două excepții - când le vinzi pe toate pachet, sau când formează o bicicletă :)