Dani'malu

Anunturi in Marketplace

Recommended Posts

Te rog si pe tine, ca si pe ceilalti, sa detaliezi "nu pot". Daca nu poti pentru ca esti paralizat de la mijloc in sus atunci nu prea avem cum sa te ajutam, daca nu poti din cazua unei probleme tehnice pe care o detaliezi(eventual pui si un screenshot) atunci o sa incercam sa te ajutam.

Uneori linkul de anunt nou da eroarea ca trebuie completat profilul chiar si dupa efectuarea acestei operatiuni.

La mine s-a rezolvat cu un logout/login dupa completare.

Btw in comentariile de la anunturi nu merg tagurile gen desi ele apar in editor.

• Upvote 1

Folosind 2 browsere diferite, primesc aceeasi invitatie de a-mi actualiza profilul atunci cand incerc sa postez un anunt nou. Am facut si logout - login.

Propunerea mea, in astfel de cazuri, ar fi sa se posteze aici continutul anuntului si sa-l inscrie un admin unde trebuie.

Salut, nu reusesc sa ma lamuresc cum pot posta un anunt in sectiunea Marketplace. V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta. Multumesc.

[mutat de la "Probleme forum"]

Vezi pe-aici daca gasesti ceva simptome cunoscute cu rezolvari, daca nu .. posteaza mai multe detalii - ce se intampla de nu poti ?

Un lucru e sigur, nu-i din cauza vechimii - cele 100 zile de la inregistrare s-au implinit :)

E-1, in timp ce raspundeai tocmai sapam sa-i dau omului un link catre decalog Imagine postată.

Vroiam sa fiu acid si sa-i zic : "uite bre daca nu citesti cum trebe"

Problema e ca n-are ce.

Nu exista undeva un regulament clar. Am dat search dupa:

-"regulament bazar"

-"regulament marketplace"

-regulament bazar

-regulament marketplace

-marketplace

sint citeva referiri doar la ultimul termen, da' o sa tot fiti asaltati de useri cu 1-10 posturi care-o sa tot zica "da' io de ce nu po sa pun anunt?"

Ar fi bine ca pe prima pagina a bazarului sa apara (poate in zona aia de info unde scrie: "Anunturile vor contine minim o poza a produsului........ Administratia ciclism.ro isi rezerva dreptul .....") si citeva lamuriri pt. pifani sau poate un link catre regulamentul complet...

Nu am o anumita problema de genul "se blocheaza pagina X" sau "butonul X nu merge". Pur si simplu nu am gasit niciun buton sau link pentru adaugare anunt sau ceva asemenator desi sunt logat.

Care ar trebui sa fie procedura de postare a unui anunt presupunand ca totul ar functiona? Ca poate exista o cale dar nu am eu spirit de observatie. Merci.

E-1, in timp ce raspundeai tocmai sapam sa-i dau omului un link catre decalog Imagine postată.

Vroiam sa fiu acid si sa-i zic : "uite bre daca nu citesti cum trebe"

Problema e ca n-are ce.

Nu exista undeva un regulament clar. Am dat search dupa:

-"regulament bazar"

-"regulament marketplace"

-regulament bazar

-regulament marketplace

-marketplace

sint citeva referiri doar la ultimul termen, da' o sa tot fiti asaltati de useri cu 1-10 posturi care-o sa tot zica "da' io de ce nu po sa pun anunt?"

Ar fi bine ca pe prima pagina a bazarului sa apara (poate in zona aia de info unde scrie: "Anunturile vor contine minim o poza a produsului........ Administratia ciclism.ro isi rezerva dreptul .....") si citeva lamuriri pt. pifani sau poate un link catre regulamentul complet...

Si tot in regulament specificat sa fie poza produsului respectiv, nu scoasa de pe net cu arata produsul nou. Cred ca ar fi in interesul membriilor (cumparatori sau vanzatori) cat si a asociatiei ciclism.ro . Am vazut la mai mult de un produs poza luata de pe net.

Am continuat aici discutia, daca e offtopic puteti sterge.

Scuze, am calculat gresit initial, nu am inca 100 zile.

Ah, si eu, i-am lasat pe astia sa calculeze, am vazut 26 februarie si tot mi s-a parut ca ar fi fost luna trecuta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Acuma dupa cafele am inteles mai bine :blink:

[Edit]

Iar problema cu regulamentele e ca-s oricum semi-utile.

Cei dotati cu niscaiva bun simt n-au intr-adevar nevoie de ele, cei ce nu le vor ignora oricum.

Sau, mai rau, se vor apuca sa gaseasca gauri in ele de plictiseala, cum incepuse sa faca un domn fost moderator de pe-aicea.

Referitor la Marketplace as zice ca-s suficiente prevederile de acolo - definesc limitarile.

Iar cine nu pune fotografii reale isi scade sansele de vanzare si/sau va trebui oricum sa trimita fotografii celor interesati de produs :)

Iertata fie-mi insistenta, a aparut vreo solutie la problema recurentei lui Update profile atunci cand vrei sa postezi un anunt?

Zici ca ai incercat un "clear cookies" si face tot asa ?

Am executat si cookie-urile, nici unul nu a mai ramas in picioare. Si tot degeaba :)

VA rog mult spuneti-mi si mie cum poti sa pui anunt pe marketplace, ca nu imi dau deloc seama. DAca puteti sa-mi spuneti pas cu pas, va rog .

Multumesc!

In primul rand, completezi toate datele de la profil (meniul din stanga, "My Profile Details")

Apesi "Add New item" (in dreapta sus).

Completezi datele produsului (titlu, eventuala scurta descriere, categoria, preturile pentru produs si daca e cazul pentru transport, numarul de bucati pe stoc).

Adaugi o descriere detaliata; daca e vorba de o bicicleta sau un cadru treci si marimea. Orice ti se pare relevant.

Mai jos la "Screenshot" selectezi imaginea principala pentru produs. E preferabil sa folosesti fotografii reale.

Dupa ce ai rezolvat astea, faci click pe butonul "Add New Item" din josul paginii. Iti recomand sa selectezi si sa copiezi textul de la descriere in prealabil, uneori aplicatia face niste figuri dupa cum poti citi mai sus.

Daca mai ai fotografii, le poti adauga la anuntul publicat (in dreapta sub descriere, "Add images").

Nu se poate modifica functia de cautare astfel incat sa curpinda si descrierea nu numai titlul?

In sfarsit am reusit si eu sa postez anuntul. Daca iti apare Update Profile, trebuie sa iti completezi absolut toate campurile. Abia atunci iti apare pagina cu anuntul nou. Si mi-a luat o luna sa ma prind :))

Regulament Marketplace

1. Orice anunt postat pe Marketplace are o valabilitate de 15 zile. Dupa aceasta perioada va fi sters, iar vanzatorul poate sa reposteze anuntul. Nu se reposteaza nici un anunt inainte de expirarea termenului de 15 zile.

2. Anunturile trebuie sa fie cat mai complete, sa ofere detalii si specificatii ale produsului, si sa contina minim o fotografie reala a produsului.

3. Pentru bicicletele scumpe si noi, vanzatorul trebuie sa prezinte factura de cumparare sau alte dovezi.

4. Nu sunt permise comentariile acuzatoare si jignitoare la adresa vanzatorilr. Anunturile neconforme se raporteaza moderatorilor forumului.

5. Dupa vanzarea produsului, vanzatorul trebuie sa anunte acest lucru prin modificarea titlului anuntului in VANDUT.

6. Preturile produselor se vor afisa doar in LEI.

7. Nu se fac licitatii, fiecare produs trebuie sa aiba pret.

8. Titlul sa fie sugestiv, nu doar „Vand bicicleta”.

9. Nerespectarea acestor reguli duce la suspendarea dreptului de a mai posta pe Marketplace.

O fi greu sa se scrie cele de mai sus in regulamentul ciclism.ro?Imagine postată

• Upvote 5

Iar esti tu destept?

Intra pe marketplace si o sa gasesti aceste informatii la Terms and Conditions.

Ps: ma enervezi!

Regulament Marketplace

3. Pentru bicicletele scumpe..

Se supara cineva daca intreb si eu ce se intelege prin scumpe?

De la o suma x in sus?

Iar esti tu destept?

Intra pe marketplace si o sa gasesti aceste informatii la Terms and Conditions.

Ps: ma enervezi!

Am citat un clasic.

Am uitat ca voi astia din Bucuresti sunteti mai destepti:)

Imagine postată

PS: Ma pricep !

Imagine postată

• Upvote 4