Simmy

Bicicleta pliabila

Recommended Posts

Salutare baieti si fete,

Va deranjez si eu cu o problema mai delicata. Scumpa mea logodnica isi doreste cu infocare un Brompton Pliabil ca sa nu se mai duca la munca cu Scott YZ1 si sa nu mai stea cu teama ca i se poate fura bicicleta pana si din rastelul din fata firmei. Unicul meu comentariu ar fi: ce avantaje imi prezinta o bicicleta de 35 de milioane (pretul celei mai "saraci" reprezentate a gamei de plaibile Brompton) cu echipare identica sau apropiata de una de maxim 25 de milioane (ma refer strict la pliabile, cu HT si Full Susp stiu mult prea bine cum sta treaba).

De ce nu i-as lua un Dahon Vitesse D7 la 2000 de lei......

sau un Dahon Briza D7 la 2300 de lei......

sau un Oyama St James la 2400 de lei.....

sau un Giant Halfway 2la 2100 de lei....

Cu ce se justifica cele 10-15 milioane in plus? Este vorba doar despre brand? Sau este vorba despre fiabilitate? despre garantia indelungata?

Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine ca sunt mari dubii si nu stiu ce sa ii iau. mentionez ca o sa o foloseasca la plimbari lejere prin oras, pentru deplasari mai mari in conditii mai lispite de asfalt are deja Scott-ul.

Multumiri anticipate.

Salutare baieti si fete,

Va deranjez si eu cu o problema mai delicata. Scumpa mea logodnica isi doreste cu infocare un Brompton Pliabil ca sa nu se mai duca la munca cu Scott YZ1 si sa nu mai stea cu teama ca i se poate fura bicicleta pana si din rastelul din fata firmei. Unicul meu comentariu ar fi: ce avantaje imi prezinta o bicicleta de 35 de milioane (pretul celei mai "saraci" reprezentate a gamei de plaibile Brompton) cu echipare identica sau apropiata de una de maxim 25 de milioane (ma refer strict la pliabile, cu HT si Full Susp stiu mult prea bine cum sta treaba).

De ce nu i-as lua un Dahon Vitesse D7 la 2000 de lei......

sau un Dahon Briza D7 la 2300 de lei......

sau un Oyama St James la 2400 de lei.....

sau un Giant Halfway 2la 2100 de lei....

Cu ce se justifica cele 10-15 milioane in plus? Este vorba doar despre brand? Sau este vorba despre fiabilitate? despre garantia indelungata?

Va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine ca sunt mari dubii si nu stiu ce sa ii iau. mentionez ca o sa o foloseasca la plimbari lejere prin oras, pentru deplasari mai mari in conditii mai lispite de asfalt are deja Scott-ul.

Multumiri anticipate.

Salut!

Eu pot sa-ti zic ca am probat si Brompton si Dahon, si calitativ mi s-au parut la fel(de proaste:p). Bromptonul mi se pare snobism pur(cik ar fi hand made si bla bla).

Eu unul nu sunt deloc fan biciclete pliabile, dar daca ar trebui sa cumpar una, as lua o Strida. Este foarte interesanta si uimitor de practica.

Plus ca are super frane(pe disc mecanica.)

Daca esti din Bucuresti, du-te pe Aviatorilor, in apropiere de piata Victoriei, unde este un magazin numai cu bikuri pliabile si poti testa ce vrei.

Nu stiu exact cum se cheama, dar il gasesti. E intr-o curte si au un steag afara cu firme de bike-uri. Eu acolo le-am probat.

Oricum, sfatul meu este sa cauti una SH, dupa ce va hotarati.

Bafta!

Am doua, Dahoane.

Multumit, dar nu merita banii. Daca vrei o biticla gen Pegas Turist, Camping etc, cauta chinezesti. Am vazut in China unele mai batrane ca mine si isi duceau soarta cumsecade.

Probabil ca prin Dragonul Rosu trebuie sa se gaseasca ca le-am vazut circuland pe strada.

Strida. Ce sa zic. Daca merge pe trotuare la imbranceala cu babetele si tancii e ok. Pe strada n-ai ce cauta cu aia, roti de 16, 10 Kg si spatiu util 163-193 cm.

Pe strada n-ai ce cauta cu aia, roti de 16, 10 Kg si spatiu util 163-193 cm.

E vreo diferenta esentiala fata de Brompton sau Dahon care in unele variante au si ele tot roti de 16?

Eu am la ale mele roti de 26.

La cele gen Pegas de care zic au roti de 20.

Cu 16 indiferent cum se numeste producatorul e riscant pe sosea. La noi.

Romeurotrade a inceput sa importe biciclete pliabile Oyama.

http://www.oyama.eu/about-us.php

In principiu o sa le gasesti pe la mai multe magazine. Nu prea stiu cu ce se mananca dar daca ti se par interesante pot intreba de unde se pot cumpara sau macar unde le poti testa.

Probabil e platit de Brompton :D

Pe Strida merge un membru al casei regale din Londra, stiu ca a fost un mare scandal in presa dn UK ca a dus nepoata la scoala pe portbagajul de la Strida care oficial suporta 5 kg.

Daca te uiti dupa pret, la Decathlon sunt B-TWin pe la 8 milioane (daca nu ma insel). Sistemul de pliere mi s-a parut cam putin fiabil, iar din 3 biciclete expus ala una nu mergea bine plierea (posibil sa fi fost prost montat de cei de acolo ?).
Bicicletele din Dragon costa 270 RON, au roti de 16" sau 12". M-am uitat eu la ele o data de curiozitate, franarea e pe tambur, si la cum aratau, nu cred ca le poti upgrada cumva cu piese mai bune. Sunt bune doar pentru chinezi de 40 kg.

Daca esti dispus sa dai bani multi, poate te uiti la BikeFriday. Aia se pliaza super usor.

Si eu tot pentru prietena caut iar bugetul e de maxim 2000 ron.

Azi voi merge in Decathlon unde vreau sa ma uit la o B-TWin de 1399 ron http://www.decathlon.ro/RO/hoptown-20-gri-cromat-149026832/

Deasemeni, in drum spre Decathlon voi opri pe la toate magazinele de biciclete, in mod deosebit la reprezentanta Raleigh din Tei

Va voi tine la curent!

Simmy, in cazul de fata platesti in mod sigur brand-ul. Brompton are o reputatie destul de elitista in lumea bicicletelor pliabile si pe buna dreptate deoarece sunt biciclete foarte bune, bine gandite si care se plieaza repede si intr-un volum destul de mic fata de alte biciclete pliabile. In plus daca sunt facute in Marea Britenie in mod sigur o sa aiba un pret mai mare decat toate bicicletele facute in China.

Insa diferenta de pret nu se justifica in acest caz. Nu iti recomand nici sa cumperi o petarda de bicicleta la un pret foarte mic. Insa un Dahon la 2000-2500 de ron o sa aiba un cadru foarte bun si o echipare decenta. iar diferenta de calitate dintre un Dahon si un b-twin de exemplu se vede foarte clar la finisaje, calitatea cuvetelor de la ghidon( care suporta cele mai mari forte la o bicicleta pliabila) si nu in ultimul rand balamalele si mecanismele de inchidere.

Este drept ca la 2000 de ron cumperi un Dahon cu cadru din otel pe cand , la banii astia, poti sa iei altceva mai ieftin cu cadru de aluminiu. insa eu zic ca nu se merita rabatul la calitatea componentelor pt un kg sau cel mult doua in minus.

Problema este ca daca prietena este hotarata ca Brompton-ul este mai de fite, batalia este deja pierduta si nu ai alta solutie decat sa faci drumul la magazinul de biciclete si sa iti golesti cardul.

Pentru dahoane gasiti un topic interesant AICI dar e valabil si pentru brompton. Pentru cine nu s-a dat pe "strida" va anunt ca este instabila, senzatia este ciudata atunci cand mergi pe ea, parca nu-i bicicleta si in plus ruleaza mai greoi ca o bicicleta normala !

Buna ziua,

Despre mine este vorba, eu sunt "scumpa logodnica" :)

Ideea este ca la inceput, aveam intradevar o fixatie cu Bromptonurile. Mi-a trecut vazand cat de multe alte optiuni exista, desi, m-am gandit eu, cu Bromptonul mergeam la sigur (cel putin la veloteca au 5 ani garantie), chiar daca nu au o echipare care sa se ridice la pretul respectiv, se presupune ca sunt fiabile si rezista la plieri zilnice.

Ce imi trebuie mie: o bicicleta in primul rand pliabila, de oras (un mtb am deja), cu care sa pot face macar 1000km/sezon (intentionez sa o folosesc de fiecare data cand ar trebui s-o las legata undeva iar in acest caz o voi lua cu mine) fara sa-mi stea prea mult timp pe bara, adica fara sa o duc la service o data la doua saptamani ca mi s-a rupt una sau alta. Rezistenta la gropi nu ma astept sa fie in mod exceptional, adica nu ma astept sa reziste cum rezista Scottul, nefiind facuta pentru asa ceva, iar eu sunt usoara deci nu va fi supusa la un stres prea mare si o sa incerc sa o protejez cat de cat. Important este sa o pot plia in fiecare zi daca am nevoie, adica articulatiile sa fie rezistente chiar si folosite intensiv. As vrea ceva cu roti de 20" dar nu ma supar daca sunt de 24" cu conditia ca bicla sa nu fie foarte grea (trebuie s-o urc scarile ca s-o aduc la birou), adica maxim 13-14kg.

In concluzie, pliabila pentru ca vreau s-o port cu mine peste tot, pentru ca nu mai am unde s-o depozitez in casa (avem deja doua biciclete mari pe holul de la intrare:P), de oras pentru ca am deja un mtb, bugetul maxim 2000-2500RON.

Va multumesc mult pentru ajutor!

PS: Este adevarat ca Dahon are o problema cu piesele de schimb (greu de gasit, sau dupa care se asteapta cateva zile-saptamani)? Mi se pare inadmisibil sa vanda atatea modele in Romania si sa nu existe piese de schimb la indemana.

• Upvote 2

Bine ai venit pe forum Stefana.

Cele mai bune biciclete pliabile sunt Bike Friday. Dar nu cred ca ai sa gasesti in Romania, eu nu am vazut nicaieri.

Imagine postată

Bine ai venit pe forum Stefana.

Cele mai bune biciclete pliabile sunt Bike Friday. Dar nu cred ca ai sa gasesti in Romania, eu nu am vazut nicaieri.

Multumesc, Lucian. Eu am gasit ceva Bike Friday (nu mai stiu pe ce site, dar romanesc oricum) si sunt de acord cu tine ca ar putea fi printre cele mai bune insa erau pe la 5000RON modelele mai ieftine si in nici un caz nu mi-as permite. Pana acum concluzia la care am ajuns este: dau foarte multi bani pe ea (mai multi decat imi permit) sau nu imi mai iau deloc :(

• Upvote 1

Da, calitatea costa...

Dar ai putea sa-ti iei o bicla nepliabila cu roti de 20". E aproape la fel de usor de transportat. Sau nu ai loc de depozitare la locul de munca...

Inca nu am discutat acest lucru cu portarul/administratorul dar eu imi fac griji ca nu ma vor lasa sa intru cu bicileta pliata, nici vorba cu ea nepliata, chiar si una mai micuta.

• Upvote 1

De admirat totusi ca incerci cu orice chip sa mergi la munca pe bicicleta ! :)

Daca te duci la portar sa-l intrebi raspunsul probabil va fi NU ! Du-te din start cu o sticla si ia-l cu binisorul ! ;)

N-as mai putea sa renunt la ea, RATBul este un chin, cu taxiul nu-mi permit sa vin, iar o pereche de cauciucuri de iarna de bicla e cam scumpa (cel putin ce se gaseste la noi), iar fara nu stiu daca sunt in stare sa merg. Orice ar fi, cand/daca o sa-mi iau pliabila nici nu ma duc sa intreb, o sa intru cu ea direct asa si daca imi zice ceva atunci vad eu. :P

• Upvote 1

eu merg cu dahonul la birou si il si iau sus cu mine, in lift, pana la et 8. daca as fi cerut voie portarilor, sigur nu m-ar fi lasat vreodata, asa aca am bagat mare tupeu. am auzit in urma mea vreo 2-3 comentarii, ca, vezi-doamne, zgarii liftul, dar nu am dat atentie.

PS: Este adevarat ca Dahon are o problema cu piesele de schimb (greu de gasit, sau dupa care se asteapta cateva zile-saptamani)? Mi se pare inadmisibil sa vanda atatea modele in Romania si sa nu existe piese de schimb la indemana.

in ce priveste bicla in sine, eu nu am avut nicio problema pana acum cu ea. n-am schimbat nimic la ea si merg cu ea de 2 ani (ce-i drept, nu zilnic). mi-ar trebui niste aaparatori la roti, pt vremea umeda, dar am tot amanat cumpararea lor (costa aprox 1,2 mil). bicla are cam 12 kile jumate.

Imagine postată

• Upvote 2

Daca intampinati greutati in lift, metrou, job, tramvai etc. exista varianta - HUSA !!

Mda, adica va faceti o husa si o puneti dupa care spuneti ca-i bagaj ! ;)

Dar o pliezi de fiecare data cand mergi la servici?

da. o pliez cand ajung la munca si cand ajung acasa. intreaga nu intra in niciun lift. (a, si nu am borseta pe ea, sub sa, si nici far :D )

@axe: exista huse dahon, speciale pt ele, dar sunt scumpe rau.

• Upvote 1