Simmy

Bicicleta pliabila

Recommended Posts

Eu n-am lift ci doar trebuie sa trec de turnicheti prin fata paznicului de fiecare data si mai tot timpul este acolo asa ca nu am cum sa ma ascund. Desi ar fi stupid sa-mi zica ceva (ce-o sa fac, o sa ma dau cu ea prin firma?), cand veneam cu rolele pana la munca ma duceam cu ele inauntru pana la birou si nu-mi zicea nimic. Poate am noroc.

Maurice imi dai sperante cu Dahonul ala al tau. Daca m-ar tine si pe mine 2 ani mers 7km dus/10 intors zilnic, cred ca as fi multumita. Si 12.5 kg e chiar foarte bine. Ce model este?

• Upvote 1

e un speed P8. dar repet, nu am mers zilnic cu ea. am mai alternat, cand cu masina, cand cu ratb-ul.

am avut si ghinionul sa ma prinda ploaia la intoarcere catre casa si sa ma fac pe comanda. rotile alea de 20 arunca apa pana-n crestetul capului.

un dezavantaj pe care-l vad eu la biclele cu roti de 20, 16 sa 18 (cazul bropmtonului) este ca simti in sa fiecare nervura/gropita din asfalt.

in alta ordine de idei, am vazut niste pliabile Oyama pe un site de bicle. sunt mai ieftine decat dahonurile, dar nu stiu cat de bune sunt.

• Upvote 1

Va voi tine la curent!

Deci :)

voi opri pe la toate magazinele de biciclete

Din pacate, datorita timpului nu am reusit sa opresc pe la toate magazinele pe care mi le-am propus.

Si eu tot pentru prietena caut iar bugetul e de maxim 2000 ron.

In momentul plecarii bugetul era de 2400 :)

pliabile Oyama. sunt mai ieftine decat dahonurile, dar nu stiu cat de bune sunt.

Primul magazin la care am oprit aveau. Adica pe Floreasca vis a vis de SpringTime. Mai avea o singura Oyama, California

Mi-a placut foarte mult (mai putin saua si manetele). Cadrul din aluminiu cu finisaje bune si un aspect general al bicicletei foare bun. Din pacate era singurul model care il aveau pe stoc. Datorita faptului ca era single speed si ca nu am vazut nici o marca "pe pinion, butuci, jante, manete frana etc. faptul ca era Japoneza nu m-a convins. Pret 2000 ron cu reducere 1700 ron

Mai aveau, pe hartie :), si alte modele.

voi opri in mod deosebit la reprezentanta Raleigh din Tei

Total dezamagit de marca. Nu pare sa mai fi ramas decat sigla din ceea ce au fost. Un aspect general jalnic al bicicletei, cu o sa pe care tapiseria facea cute, pinioane Shimano, sistem de pliere cadru de la Dahon si atat. Pret 1200 ron

magazinele de biciclete

Urmatorul magazin pe Nicolae Caranfil:

Cam asa: Un Giant cu ambele furci cu un singur brat, interesanta, dar fara posibilitate de montare aripi si portbagaj.

Un Dahon Roo, 2000 ron, pe care era cat pe ce sa il cumpar datorita profesionalismului de care a dat dovada vanzatorul. Adica a fost singurul vanzator care chiar avea chef sa vanda

Am mai oprit la un magazin de pe Aviatorilor (intre Charles de Gaulle si Victoriei). Dupa 10 minute de cautat loc de parcare ... soc ... era inchis. Nu program, nu nimic :(

La cel de pe Mihalache: Doar doua biciclete, Dahon Vitese, 2900 ron

Azi voi merge in Decathlon unde vreau sa ma uit la o B-TWin de 1399 ron http://www.decathlon.ro/RO/hoptown-20-gri-cromat-149026832/

Pana la urma asta a fost sa fie. Cadru aluminiu, echipata Shimano, lumini fata-spate (dar de proasta calitate), portbagaj, husa transport, culoare atractiva pentru fete (un mov :) )

Mai multe va voi spune dupa primele iesiri.

Va voi tine la curent!

• Upvote 1

Maurice, eu neaparat o sa-mi pun aparatoare, n-am nici o sansa fara ele dimineata (vara), cand spala astia astfaltul si e in fiecare zi ca dupa ploaie. Imi pun si aparatoare de lant daca-mi permite bicicleta (nu stiu).

Initial am vrut roti de 16" dar, citind despre ele, m-am lamurit ca nu sunt potrivite pentru gropile de Bucuresti. Iar pe roti de 20", cu niste cauciucuri mai "grasute", e ok ma gandesc eu.

RaduB, astept parerea ta despre B-Twin, caci mi-a ramas de ales intre un Dahon Vitesse D7 si un B-TWin ca al tau. Oricum nu planuiesc sa-mi iau pana in primavara, iar pana atunci ai si tu timp sa-ti formezi o parere.

Asta e, am inteles ca ori dau 5000RON+ ori mai bine nu mai iau nimic, dar ceva tot trebuie sa-mi iau - m-am saturat sa stau cu grija pe unde ma duc si las bicicleta legata.

Multumesc mult pentru ajutor! :)

• Upvote 1

Nu pot sa cred ca ai incercat un spirit..., oricum nu ti-a reusit.

Daca tu nu ai trimite-o pe Alina pe asa ceva prin Suceava de ce ai indruma-o pe Stefana pe asa ceva prin Bucuresti? Imagine postată

Nu am indrumat-o, doar am intrebat-o daca s-a gandit. Oricum a fost o gluma, cui nu-i place sa nu râdă.

[...]Asta e, am inteles ca ori dau 5000RON+ ori mai bine nu mai iau nimic, dar ceva tot trebuie sa-mi iau - m-am saturat sa stau cu grija pe unde ma duc si las bicicleta legata.[...]

Mie-mi da cu virgula pretul exorbitant a multor pliabile (>1500lei) care ar trebui sa-ti ofere o grija in minus prin oras. Io personal n-as putea sta linistita stiindu-mi bicicleta de muchios cocos legata de un stalp prin oras. Mai degraba m-as plimba cu una absolut normala, din categoria celor care se imprumuta ("I love Velo") ca nu atrage priviri "dusmanoase".

Parerea mea este sa dai cat mai putin pe o bicicleta pliabila. La Decathlon au la 1400RON si ai garantie 2 ani la piese si 5 la cadru in plus ai inclus in pret si husa de transport (asta vis-a-vis de ce ziceai cu accesul in cladire).

Uite aici: http://www.decathlon.ro/RO/hoptown-20-gri-cromat-149026832/

Nu am analizat problema in detaliu dar cred ca este la fel de buna ca cele oferite de competitori fara insa a plati 50% din pret numai pe numele firmei producatoare.

Si B'TWIN este tot o chinezoaica, si exista si versiuni mai ieftine.

Si la Brompton si la Dahon se platesc niste patente. Dahonul cel putin are pompa in tija de sa si inca niste gaselnice care iti usureaza transportul si plierea. Nu mare filozofie dar uneori conteaza sa fie rapida pliere(4-5 sec).

Insa suma lor nu merita banii si cred ca una civilizata, utilata, cu garantie si rezonabila la echipare este aceasta Hoptown 20.

Am probat-o. De joaca prin parc e buna, dar atat. Si are si pret de jucarie, din Europa o iei cu ce ai prin buzunare, adice la vreo 150 ron.

Dahon vitesse d7 nu are pompa in sa, e un model cu cateva sute de roni mai scump, nu mai stiu cum se cheama, care are. Cadrul mi se pare important, soliditatea lui, mai ales ca are o singura tija intre furca si pedalier, cand treci in viteza peste niste linii de tramvai ca sa mai prinzi verdele te cam rogi la al de sus sa nu crape prinderea si sa te dai de-a berbeleacul.

Vezi ca bicicleta sa aiba ghidonul reglabil sus-jos, sunt niste marci/modele la care e fix si lung (ca atunci cand il frangi pentru pliere sa vina suficient de jos), adica prea lung, stai cu mainile ca la chopper, mai ales daca esti mai scund. Daca e reglabil, Il ridici la pliere, il cobori cand mergi, cu zgaraieturile de rigoare pe tija. La fel si cu tija de sa. Cand si-a luat sotia am obiectat zgaraieturile de pe tija de sa (era bicicleta expusa, ultima) si ne-a schimbat-o (saua cu tija) cu una de la modelul urmator, cu pompa. Atunci nici nu stiam de tije de sa cu pompa (si cred ca nici vanzatorul), abia dupa vreo doua sptamani de la cumparare, citind intr-o doara pe hartiile bicicletei, m-am prins ca are tija cu pompa, si chiar face treaba, e lunga si baga bine.

Zicea cineva ceva de vanzatorul de la hypersport (pe nae caramfil). Atentie, e "periculos", stie sa vanda, de fapt si doamna care tine magazinul. Glumesc, desigur, vizitati magazinul cu incredere, ar fi primul magazin pe la care as trece daca as avea nevoie de ceva, dar e departe de mine. Tipii chiar se pricep si te indruma bine.

Parerea mea este sa dai cat mai putin pe o bicicleta pliabila. La Decathlon au la 1400RON si ai garantie 2 ani la piese si 5 la cadru in plus ai inclus in pret si husa de transport (asta vis-a-vis de ce ziceai cu accesul in cladire).

Uite aici: http://www.decathlon.ro/RO/hoptown-20-gri-cromat-149026832/

Nu am analizat problema in detaliu dar cred ca este la fel de buna ca cele oferite de competitori fara insa a plati 50% din pret numai pe numele firmei producatoare.

Cu mana pe inima, asta de la decathlon nu-i cu nimic mai proasta ca dahon dar costa jumatate !

Dar de asta ce spuneti ?

http://www.a-bike.co.uk/store/home.php

daca la rotile de 20 ale dahonului spuneam ca se simte orice denivelare din asfalt, cum iti poti imagina ca poti pedala zilnic sau de 2-3 ori pe saptamana cativa km pana la munca si inapoi? unde mai pui ca de nenumarate ori ai surpriza ca cei de la drumuri sa razuiasca portiuni intregi din drum si ori esti nevoit sa pedalezi asa, ori tre sa urci bordura si sa treci pe trotuare (cunoscute in bucuresti pt "!calitatea!" asfaltului).

tu ai merge cu asa ceva in traficul de-aici?

Va multumim tuturor pentru opinii. Am ramas deocamdata sa ne decidem intre Dahon si B-Twin...bineinteles asteptam (mai ales eu :)) ) cu nerabdare parerile lui Maurice dupa ce iese prietena lui cu ea.

Cat despre cea cu roti de 12"...cred ca nu e mare diferenta intre aia si o pereche de role care apropos deja le are :))

Iar Lucian cu unicycle: Cu asa ceva ai fi kamikaze in Bucuresti si nu numai (desi am vazut un baiat la costum in toamna pe un unicycle prin Romana. Arata foarte chic omul :) )

OFF: Tot nu inteleg cum ai putea iesi cu o astfel de bicicleta pe vremea asta. Azi am facut 35 de km cu DaBombul peste toate nenorocirile din orasul asta (borduri, gheata, zapada apoasa) si-mi simteam ca am facut 70 si totusi am cauciucuri de DH pe ea...cu o astfel de mini-bicicleta, cred ca iti dai duhul in conditiile astea in primii 15 (nu mi-o luati in nume de rau poasesorilor de pliabile, dar nu ma pot imagina fara furca Fox sau oricare alta cu macar un arc de saltea in ea si roti de 26" in Bucuresti).

sotia mea nu merge des cu dahonul, desi teoretic e al ei. se descurca usor si repede s-o plieze si s-o desfaca.

iese ocazional, in rest il folosesc eu :D .

ei i se pare confortabil. saua Biologic ofera un confort f bun si nu s-a plans de ea, desi merge sporadic.

calitativ, nu ma plang de bicla, insa pretul este piperat rau (la toate dahonurile)!!! acum nu cred ca as da mai mult de 12-15 mil pe o pliabila

nu am avut curiozitatea sa le incerc pe cele din decathlon, dar probabil sunt destul de bune.

am doua. un dahon si-o cursiera. cu cursiera nu merg la munca pt ca nu am curaj s-o las legata afara, in spatele cladirii de birouri. de aia "imprumut" dahonul neveste-mi. simplu ;)

Maurice, eu neaparat o sa-mi pun aparatoare...

RaduB, astept parerea ta despre B-Twin

Am iesit azi cu ea 5 minute in jurul blocului. Singurul feedback pe care pot sa ti-l dau, momentan, este ca aparatorile (de plastic) isi fac bine treaba si ca o bicicleta pliabila se spala mult mai greu fata de un MTB :D

Legat de aparatoarea de lant: nu poti monta (decat ceva improvizat) dar ea vine cu aparatoare pe ambele parti ale foii. Asa ca, lantul devine destul de greu de atins decat daca porti pantaloni evazati (poti lua "coliere" sau cum se numesc :) ) sau fusta larga si lunga (poti lua una mai scurta si mai stramta ;) )

O seara placuta va doresc!

Ma gandesc, in loc sa dati bani pe o bicicleta pliabila nu mai bine luati una second de la careva, o vopsiti urat si ii trageti niste zgarieturi, sa fiti atenti sa aiba piese de calitate inferioara pe ea dar sa functioneze si cumparati un lacat din acela serios(cautati pe forum ca este un topic) si nu cred ca o ia nimeni asa..ma gandesc ca un hot nu se chinuie sa ia ceva ce s-ar vinde pe nimica la care are de muncit mai mult. Cu un 2-300 de lei bicicleta si 150 de lei lacatul.

Ma gandesc, in loc sa dati bani pe o bicicleta pliabila nu mai bine luati una second de la careva, o vopsiti urat si ii trageti niste zgarieturi, sa fiti atenti sa aiba piese de calitate inferioara pe ea dar sa fie functionabila si cumparati un lacat din acela serios(cautati pe forum ca este un topic) si nu cred ca o ia nimeni asa..ma gandesc ca un hot nu se cinuie sa ia ceva ce s-ar vinde pe nimica la care are de muncit mai mult. Cu un 2-300 de lei bicicleta si 150 de lei lacatul.

Si eu cred ca asa trebuie procedat cand iti e teama sa nu ti se fure. Hoti fura insa absolut orice este prost asigurat, dar nu isi vor pierde timpul sa taie un Abus Bordo pentru o bicicleta pe care ar lua 300 lei.

Argumentul pentru o pliabila ar fi pentru mine acela al lipsei de spatiu de depozitare plus posibilitatea de a calatori cu ea pe diverse mijloace de transport. Iar utilizarea ar fi numai mers la serviciu si plimbari prin parc. M-as orienta sa fie cat mai usoara si sa ocupe cat mai putin spatiu iar un alt criteriu ar fi acela de a putea fi trasa ca un troller.

LE. cat priveste monociclul postat de Lucian, cred ca iti ia ore sa inveti sa-ti mentii echilibrul darmite sa mergi pe strada printre obstacole. Cum o fi sa cazi pe spate pe coloana sau pe scafarlie?

Ma gandesc, in loc sa dati bani pe o bicicleta pliabila nu mai bine luati una second de la careva, o vopsiti urat si ii trageti niste zgarieturi, sa fiti atenti sa aiba piese de calitate inferioara pe ea dar sa functioneze si cumparati un lacat din acela serios(cautati pe forum ca este un topic) si nu cred ca o ia nimeni asa..ma gandesc ca un hot nu se chinuie sa ia ceva ce s-ar vinde pe nimica la care are de muncit mai mult. Cu un 2-300 de lei bicicleta si 150 de lei lacatul.

asta e varianta pe care am adoptat-o eu pentru oras ...

Pai tocmai pentru aia o vrea si ea: mers la serviciu si iesit cu fetele la pedalat/rolarit/etc.

Nu e ca si cum in momentul in care iesim la ture de cativa zeci de km o sa vina cu aia ca o trimit cu maxi-taxi acasa daca tot o poate plia :D

@addrian (deoarece am postat in acelasi timp): e cam exclusa varianta aceea. A avut boala la un moment dat pe 29ere dar i-a trecu din fericire. Chiar nu mai avem unde sa punem o a patra bicicleta (doua ale noastre in casa si a mamei mele la o vecina :D). Daca aveam casa era altceva, gaseam eu o varianta. Dar la bloc, exclus.