Simmy

Bicicleta pliabila

Recommended Posts

Asta este Dahonul pliabil ce l-am gasit ! Am primit cateva poze de la proprietar, insa le-am resize putin, ca sa aiba loc in spatiul ce il am eu alocat pentru attachamente (500K).

Bicicleta mi se pare foarte ok ! ... are portbagaj, are aparatoare la roti, are un stop cu leduri ... sonerie. Proprietarul spune ca a fost folosita de fica lui, o vara ... probabil prin parc ?! Nu cred ca a incercat sa se catere pe vre'o bordura !

Credeti ca e mai bine sa iau Dahonul asta care costa 1300lei, sau sa ma orientez la un B-Twin B'fold 20 care costa ~700lei ... nou ?!?! ... par asemenatoare, dar pretul ma face sa cred ca NU ! Un Dahon Mu Uno, nou, pleaca de la cel putin 2200lei.

Amuzant videoclipul tau, de cand a ajuns frina un "cablu care te incurca"? :))

Ce ai postat intra mai mult la categoria "fashion item". La intalnirea cu prima bordura o sa intelegi de ce a fost purtat doar o vara de fata aia.

Nu este ,,videoclipul meu" ! ... l-am gasit pe net si m-am gandit ca este relevant pentru ceea ce vreau eu sa-mi cumpar. Nu intentionez sa o folosesc pe post de BMX si nici nu am de gand sa fac off-road cu ea ! ....... pentru asta am altceva mult mai potrivit.

P.S. In loc de povestea de mai sus mai bine scriai "vreau o bicicleta cu care sa ma plimb prin oras ______________________". Cu siguranta primeai sfaturi de achizitie mult mai competente, apropiate de Mu-Mu 2010.

... pai daca citeai toata povestea observai ca exact asta am scris: vreau o bicicleta cu care sa ma plimb prin oras zi de zi pana la servici si inapoi . Cred ca m-am exprimat suficient de clar si chiar asa ... asteptam sfaturi de achizitie destul de competente de la membrii acestui forum ! ... sfaturi competente, care observ ca tu nu mi le poti da !

Ia Dahonul,fara discutie. Ar fi bine sa poti vedea si inspecta bicicleta inainte sa o iei. Nu stiu ce inaltime ai si nici cum este la pliabile ,adica pana la ce inaltime merg dar cred ca trebuie sa verifici chestia asta.

Ia Dahonul,fara discutie. Ar fi bine sa poti vedea si inspecta bicicleta inainte sa o iei. Nu stiu ce inaltime ai si nici cum este la pliabile ,adica pana la ce inaltime merg dar cred ca trebuie sa verifici chestia asta.

Este clar ca pana nu o testez nu o cumpar ! Este exclus sa o cumpar prin curier !

Bicicleta este la 90km de mine, insa mai astept sa se duca iufa asta cu zapada.

Astia zic in caracteristicile tehnice de exploatare ca are marime universala pentru persoane de max.110kg si inaltimi cuprinse intre 1,40m si 1,90m ..... parca ?! Oricum eu am 87km si 1,70m ... asa ca ma inscriu !

Gata ! Mi-am luat Dahon Mu Uno !

Ieri m-am plimbat putin cu el ! Imi place ! Este ce cautam ... usor, rapid de pliat/depliat, mult mai rezistent decat m'as fi asteptat ...

... sa vina primavara ! [-O<

Ieri m-am plimbat putin cu el !

Unde????? @-)

In altă ordine de idei, să-l (s-o) stăpânești sănătos :) și la cât mai mulți km!

Chiar, uite o dilemă: e un "el" sau o "ea" (că-i bicicletă...)?

Unde????? @-)

M-am plimbat in Bucuresti, sambata cand l-am luat. De la fostul proprietar si pana la masina pentru ca am gasit parcare libera la vre'o 500m. Asa ca dupa ce am iesit din scara blocului, am depliat-o si ... pedale direct pe bulevard care era destul de curat si liber, pentru ca bucurestenii se aflau in plin proces de migratie. :D

In altă ordine de idei, să-l (s-o) stăpânești sănătos :) și la cât mai mulți km!

Multumesc frumos !

Chiar, uite o dilemă: e un "el" sau o "ea" (că-i bicicletă...)?

... pai este un ,,el", pentru ca m-am referit la ,,Dahon" ... ,,un Dahon, doi Dahoni", deci masculin ! Insa daca folosesc metoda lui Vanghelie, s'ar putea sa fie o ,,ea" ! :))

Salut!

Pentru ca pe acest topic am gasit informatii interesante despre bicicletele pliabile simt nevoia sa contribui si eu cu cateva impresii despre bicicletele mele:

-Dahon Vitesse 8 viteze cu roti de 20". Este o bicicleta faina, micuta, usoara, bine finisata, cu un sistem reusit de pliere, cu o senzatie placuta la mers. Se pliaza destul de compacta(nu la fel ca modelele Brompton care insa au roti pe 16).

-Montague Boston, 1 viteza, roti de 28", un sistem de pliere unic, singura marca ce ofera biciclete pliabile pe 28". Se aseaza mult mai bine la drum, este mai rapida, mai legata, mai frumoasa, mai confortabila si desi este o bicicleta mult mai mare decat Dahon-ul cantareste mai putin (sub 11 kg in echiparea standard).

Sistemul de pliere este deosebit si necesita scoaterea rotii din fata pentru a o plia cat mai compact. Ce este foarte fain pentru o bicicleta full size cu roti pe 28" este ca intra pliata culcata in portbagaj de sedan sau break fara sa fie nevoie sa se rabateze bancheta si in picioare chiar si intr-un portbagaj de masina foarte mica: Mini ar fi un exemplu. Mie imi ia cam 1 minut sa o pliez si sa o bag in portbagaj la un break.

montague-2010-ordering.jpg

bostonlg2012.jpgboston-folded-large.jpg2014-07-06+09.46.43.jpg2014-07-06+09.16.42.jpg2014-07-06+09.16.28.jpg2014-07-06+09.16.23.jpg2014-07-06+09.16.05.jpg

Boston%20Montague.png

-Montague Boston, [ ... ] , singura marca ce ofera biciclete pliabile pe 28".

Nu chiar "singura" - Pacy 28“  *-:)