zanga

Manete schimbator Shimano XT

Recommended Posts

Va rog si eu sa-mi da-ti un raspuns la urmatoarea intrebare: - am pe bicicleta toata transmisia Shimano XT dar manetele (3x9 viteze) sunt de Deore (nu XT).

Merita sa fac investitia sa schimb aceste manete (sa montez XT-uri). Sunt mai fiabile decit Deore simplu schimba mai precis sau investita este inutila.

Imi cer scuze dar nu prea stiu daca sunt diferente constructive intre cele doua tipuri de manete. Ma refer la manetele doar de schimbator nu varianta combo.

Multumesc

Părerea unui nub... am avut Deore, acum am XT.

Diferența e de feeling(clickuri, alea alea) . Precizia vine mai mult de la deraioare.

Concluzie, sunt alte piese care merită mai multă atenție decât manetele, aruncă banii pe alt upgrade.

Eu cu manete Deore cand am pus mana pe XT am descoperit o singura diferenta vizibila: la Deore poti schimba 3 pinioane la o apasare, la XT 4. In afara de asta parca XT sunt un pic mai precise, dar nu sunt sigur ca diferenta e reala sau era doar entuziasmul la mijloc.

Mai e diferenta de cum ti se potrivesc in mana, dar asta depinde de mana fiecaruia si poate fi si mai bine, dar si mai rau.

Nu poti schimba 3 sau 4 pinioane, poti doar 2 si asta doar cand schimbi pe pinion mai mare.

Singura problemă ce am avut cu manete Deore (m511) a fost că la temperaturi de minus nu mai funcţiona maneta din stânga, adică levierul mergea în gol netrăgând cablul. Am avut 2 perechi şi ambele făceau la fel.

Asa este...diferenta este mai mult de cum se simt...dar eu pot sa zic ca se simt mult mai bine :D si este placut.

Din cat am testat eu, manetel SLX se simt la fel ca si cele XT, poate ca nu merita investitia in XT.

Poti sa iti iei gripurile SRAM Attack, care sunt compatibile cu Shimano, si care merg foarte bine...sunt si mai ieftine si mai usoare

Bafta

Singura problemă ce am avut cu manete Deore (m511) a fost că la temperaturi de minus nu mai funcţiona maneta din stânga, adică levierul mergea în gol netrăgând cablul. Am avut 2 perechi şi ambele făceau la fel.

Pățesc asta acum la XTuri, maneta stânga. E de la ger, și nu mă consum așa tare :)

parerea mea e ca nu merita investitia, dar daca tot dai banii mai bine iti iei slx, nu xt. diferenta dintre ele e doar "brand-ul".

Multumesc pentru raspunsuri. Deci investitia este inutila. Alte upgrade-uri nu mai am ce sa fac avind in vedere ca toata transmisia este noua 2010 (pedalier, caseta, deraioare).

Ma gindeam ca poate se merita manetele de Deore XT. Am uitat sa precizez ca este vorba de o bicla MTB. Iarna nu ies cu bicla (reumatismul asa apare).

Frâne/furcă? Eu le găsesc astea mai importante decât transmisia(dacă transmisia e decentă bineînțeles.)

Pățesc asta acum la XTuri, maneta stânga. E de la ger, și nu mă consum așa tare :)

Ce model? Că la M750 nu am problema asta şi nici la varianta fără 2 way release nu am avut-o.

Frâne/furcă? Eu le găsesc astea mai importante decât transmisia(dacă transmisia e decentă bineînțeles.)

Pai pentru XC, frinele Hayes care le am sunt numai bune iar furca R.S Reba este deajuns.

Nu este chiar inutila...totul tine de cum stai cu fondurile :D

Fonduri ar fi ca nu am facut risipa de Craciun important este daca d.p.d.v. fiabilitate manetele de XT sunt mai bune decit cele Deore

sau e o chestie doar de marketing cum se practica in zilele noastre.

Pai nu e obligatoriu să se blocheze toate. Nici la mine nu se întâmplă de fiecare dată. Ca să își dea drumul, împing o tură în gol maneta până la capăt. 750 am și eu.

Nici eu nu as da bani pe manete mai bune. Am vazut la multi schimbatoare XTR si XT si manete Deore.

Conteaza sa fie bine reglate schimbatoarele, iar cablurile si camasile de calitate buna.

Nici eu nu as da bani pe manete mai bune. Am vazut la multi schimbatoare XTR si XT si manete Deore.

Conteaza sa fie bine reglate schimbatoarele, iar cablurile si camasile de calitate buna.

Te intreb deoarece la asa ceva nu ma pricep: - ce inseamna cabluri si camasi de calitate (ce am pe bicla este Jagwire) - da-mi ceva firme sau chiar de unde pot lua

Multumesc

Nu conteaza firma, conteaza sa fie curate si bine facute la capete; cablul sa se miste prin el fara nici o frecare. Detensionezi firul și îl miști înainte și înapoi prin cămașă ușor... nu trebuie să simți absolut nici o rezistență.

Jagwire e ok și cel mai probabil funcționează și bine.

Nu conteaza firma, conteaza sa fie curate si bine facute la capete; cablul sa se miste prin el fara nici o frecare. Detensionezi firul și îl miști înainte și înapoi prin cămașă ușor... nu trebuie să simți absolut nici o rezistență.

Jagwire e ok și cel mai probabil funcționează și bine.

La intretinerea si curatenia bicicletei sunt foarte atent. Am crezut ca trebuie ceva special.

Ar mai fi o mică diferență între Deore și SLX/XT: Deore are afișaj fix, SLX și XT îl au demontabil. Dacă ești genul ce nu are nevoie de afișaj ci preferă un pic mai mult spațiu pe ghidon, atunci poate merită să te gândești să schimbi manetele.

Trebuie doar camasi cu spire longitudinale si tub de teflon in interior. Sunt si cabluri mai bune inoxidabile sau teflonate. Capatul camasii sa fie taiat drept si sa folosesti de preferinta capacele de otel.

Imagine postată

ok in concluzie ma mai gindesc la manetele de XT. Poate o sa vad in realitate cum se prezinta aceste manete.

In Bacau este doar un singur magazin care aduce bicle si piese de schimb dar asa ceva nu are. Doar la comanda aduce orice.

Multumesc pentru toate informatiile.

Ar mai fi o mică diferență între Deore și SLX/XT: Deore are afișaj fix, SLX și XT îl au demontabil. Dacă ești genul ce nu are nevoie de afișaj ci preferă un pic mai mult spațiu pe ghidon, atunci poate merită să te gândești să schimbi manetele.

Da, asta e un avantaj pentru ca cu afisajul scos poti pune manetele mai spre margine, in fata manetelor de frana. Si eu am vrut sa fac asta pentru a putea frana confortabil cu un singur deget pana mi-am dat seama ca franele mele nu sunt destul de puternice pentru a fi folosite cu incredere astfel.

Pateam si eu asa pana le-am desfacut si le-am uns. Creste vascozitatea vaselinei care se afla inauntru. Eu am mers la -12 si nu am avut nici o problema cu schimbatul. Eu nu am deore ci modele mai vechi Shimano 100 GS(le am de 8 ani) si nu am probleme cu ele.

EDIT: bicicleta sta tot timpul afara, in Bistrita s-a ajuns si la -20 catre dimineata, pe la 10 noaptea erau -17.

Salut.Acea problema cu mersul in gol am patit-o acum pe maneta din dreapta la schimbatorul de pinioane pe modelul XT M737.Am crezut ca numai eu am necazuri dar mai sunt si altii cu aelasi tip de problema.