zanga

Manete schimbator Shimano XT

Recommended Posts

Banuiam M770. Dar poate nu e asa. Te las sa te joci cu altii pe forumul asta, n-am timp de tine. :)

Diferenta dintre deore si deore xt este doar de feeling, manetele deore xt avand pedalele din metal.

Gresit. Seria XT M770 are in plus fata de Deore : "instant release" ceea ce inseamna : cand dai pe un pinion mai mic actiunea este compusa din 2 miscari ale manetei tragi (sau impingi) si dupa aia dai drumul. La XT schimbatorul se misca si lantul coboara in momentul cand ai tras (sau impins) pe cand la Deore dupa ce dai drumul manetei si ajunge in pozitia initiala.

La seria XT M780 am citit pe site-ul Shimano ca au adaugat si "multi-release" adica ce avea doar XTR-ul : posibilitatea de a cobori mai multe pinioane din aceeasi miscare (ca atunci cand le urci)

La seria XT M780 am citit pe site-ul Shimano ca au adaugat si "multi-release" adica ce avea doar XTR-ul : posibilitatea de a cobori mai multe pinioane din aceeasi miscare (ca atunci cand le urci)

o mica corectura: de coborat coboara doar 2

Asa am zis si eu cand am trecut de la Alivio 2011 la XT, ca e diferenta doar de feeling.

De la Shimano, ce gama e sub XT M770, nu are absolut nici o treaba cu el ca si concurenta.Am testat SLX, nici o treaba.

LA XT urcare pinioane impecabila si rapida, coborare doar cate unul, dar daca esti iute le cobori si cate 3 in 1.5 secunde, ceea ce e mai mult decat suficient. Instant release maxim.

Probleme de pret ? Le iei SH si gata. Eu am dat 250 lei pe ele. Si-au meritat fiecare banut.

am avut si eu dilema asta intre manete xt si slx. Mi-am luat slx la 250 lei noi pt 10 viteze si sunt perfecte. Daca schimbatorul spate e reglat bine nu ai nici o problema. cred ca nu merita dublu ca suma pt o maneta de metal si cateva functii fara care poti trai linistit. in rest toata transmisia e Deore XT.

Cum spunea cineva pe aici sunt biciclisti care au transmisie xt sai xtr si manete deore, dar reglate de ei cum vor.

Sa-mi arati si mie unul care are XTR spate si maneta mai jos de XT. Eu as lua manete XTR doar ca sa profit de toate functiile, dar asta poate-s doar eu. Sau arata-mi pe careva care are X9 spate si manete X7.

Asa au zis si colegii mei de tura, ca pot trai linistiti cu SLX. Pana au pus mana pe ale mele."Waw ce bine schimba" :D

am avut deore, lx, slx, x3, x5...acu am manete XT M770 3 x 9 (urmeaza XTR sapt viitoare).

tin sa va spun ca le am de aproape un an, mi se par cele mai fiabile / raport calitate-pret, urca si coboara super super (sincer nu am incercat X9).

o singura chestie f importanta: daca schimbatoatoare (mai ales cel de pinioane) nu sunt reglate calumea, poti sa ai tu mama manetelor ca nu-ti va schimba bine...am patit-o eu, urca ok pinioanele insa la coborare zici dadea cu toporul.

majoritaea cu problema asa aruncau vina pe manete...

Salut,

mă bag ca musca-n lapte (deoarece mai toate discuțiile de aici se referă la Shimano) dar eu am schimbat SLX 2010 cu X9 gripshift, nu trigger-e.

Susțin în continuare că SLX-ul nu poate fi bătut la preț/performanță, însă pentru schimbări ”haiducești” de câte 3-4-5 viteze odată, gripshift-erele rup tot ! Fie ele X7-9-0.

Păcat, Sram a renunțat la ele pentru transmisiile pe 10 viteze ( o fi din același motiv pentru care nu le fabrică nici shimano, cine știe).

Așa că eu rămân în continuare pe 9v.

Diferenta mare apare abia la XTR, dar acolo vorbim de alti bani. Am mers la multe concursuri si ture cu Deore si si-au facut treaba de minune, dar XTR-ul este alta mancare de peste. Mult mai precise pe cursa ascendenta si descendenta atunci cand sari mai multe pinioane. Construite mult mai solid in mare parte din aluminiu, pozitioneare reglabila a corpului schimbatorului in raport cu colierul de prindere de pe ghidon si mult mai rezistente atunci cand functioneaza in conditii grele de cabluri murdare/inghetate sau cand deraioarele sunt pline de noroi sau zapada si gheata. Poti sa tragi de ele fara grija ca ai putea rupe ceva.

Sfatul meu este ca daca nu ai experienta mare si nici asteptari prea mari de la shiftere mergi pe Deore, daca vrei altceva si sa simti ca nu ai dat banii de pomana doar pentru a avea linia completa economiseste pentru XTR.

Salutare.

Linia de transmisie-la bita mea- e XT, (mai putin schimb.spate care e XTR Shadow), deci si manetele sunt XT.

La un prieten de al meu e la fel, dar maneta e XTR.

Si intr-adevar am constatat ca la el, schimbarea e mult mai fina si precisa. Cu toate ca si manetele XT isi fac treaba.

Si eu am deraioare XT si manetele Deore pe care as vrea sa le schimb cu XT .Nu -mi place cum schimba acum, trebuie sa tin apasata maneta la maxim cteva secunde pentru a urca pe pinionul urmator. Ce credeti este de la manete sau poate fi si din alta parte?

Eu as zice ca e de la cabluri. Posibil ca sunt mai vechi si au o anumita elasticitate si se poate sa fie murdare si camasile si sa faca schimbarea intarziata. Se rezolva dupa o curatare a deraiorului, camasilor si cablurilor, eventual inlocuite camasile si cablurile. Eu cand am probleme le inlocuiesc, dar nu am prea avut probleme in ultimul an. Depinde si ce fel de camasi sunt, cu tub de teflon pe interior sau normale. Eu oricum pun ceva lubrifiant inauntru la fiecare schimbare ca aluneca mai usor.

M-am gandit si la cabluri,dar sunt Jagwire, este adevarat ca sunt cam vechi si nu le-am curatat sau uns niciodata.O sa le schimb sa vad cum se comporta, mersi de sfat.

Salutare,

Am si eu aceste manete (Deore) si merg bine, le-am folosit zilele astea la -15grade si nu au fost mari probleme. Schimbatorul este xtr/xt si personal nu simt nevoie sa trec pe xt.

Cabluri si camasi bune, eventual si capacele din aluminiu si merg super.

PS: Am niste manete alivio, modelul vechi si urca cate 4, nu mai tin minte cum mergeau cand erau noi, poate de la vechime:D

stima,

Radu

A doua poziție de fixare e accesibilă tot timpul la XT/SLX - probabil și Deore 2012.

Avantajul demontării indicatoarelor e că poți monta frânele mai în interior (cumva peste shiftere), pentru o ergonomie mai bună.

l.e. a fost un post, a dispărut, al meu a rămas în aer.

M-am gandit si la cabluri,dar sunt Jagwire, este adevarat ca sunt cam vechi si nu le-am curatat sau uns niciodata.O sa le schimb sa vad cum se comporta, mersi de sfat.

Fra, tare as vrea sa iti raspund dar nu ma pricep :D. Ar fi totusi o treaba... arcul schimbatorului care este pe urcare sau coborare nu mai are putere sa traga. S-a dus, este gripat... zic si eu :)

Mersi,dar nu cred ca e din schimbatoare,ambele manete au acelasi comportament, inclin sa cred ca e din cabluri. Schimbatoarele sunt relativ noi. fac 2 ani in primavara

Nu inteleg de ce este un mare avantaj schimbarea a 3-4 pinioane deodata cu bicicleta ridicata ? Cand mergi si dai la pedale o dai in balbaiala cand incerci sa tragi lantul peste 4 pinioane deodata . Deci de ce nu este mai ok sa dai click-uri rapide si precise si ajungi tot acolo , decat sa incerci sa omori caseta si lantul printr-o fortare cam inutila ? Apoi fiecare foaie are un anumit numar de pinioane "alocate" . Daca este pe pinionul 4 foaie medie si ai reusi sa dai 4 pinioane deodata , inseamna ca lantul deja trebuia sa fie si pe foaia mare , nu numai pe pinionul 8 . Eu nu cred ca este mai avantajos sa ai grip-shift decat quick-shift in nici o situatie , eu personal avand modelul combo XT si cu frane hidraulice incorporate si nici o alta bicicleta imprumutata nu mi s-a parut ca avand schimbarea vitezelor mai rapida si mai exacta . E foarte adevarat ca , daca nu le ai reglate corect e mare belea si e mai usor sa le "nimeresti" cu cele cu grip , dar odata reglate bine , au o precizie si rapiditate de invidiat .

Nu inteleg de ce este un mare avantaj schimbarea a 3-4 pinioane deodata cu bicicleta ridicata ? Cand mergi si dai la pedale o dai in balbaiala cand incerci sa tragi lantul peste 4 pinioane deodata .

Nu doar cu bicicleta ridicata. Se face si-n mers fara probleme. Situatie data: Cobori o panta si esti pe pinionul mic si foaia mare sa zicem. Ai ajuns la baza pantei si incepe o urcare, cobori pe foaia mijlocie si simultan faci a apasare completa a manetei de pinioane, ca sa muti lantul undeva pe centrul casetei, sa poti pedala la deal.

Deci de ce nu este mai ok sa dai click-uri rapide si precise si ajungi tot acolo , decat sa incerci sa omori caseta si lantul printr-o fortare cam inutila ?

Pe mine ma tine s-o fac si secvential schimbarea decat dintr-o bucata, dar e mai comoda prima varianta, si mai rapida.

Diferenta intre SLX si XT strict la feeling este ca la XT apesi mai putin pe maneta pana face click, e mai xtr-like, este putin mai precisa, slx-ul te duci mai mult in cursa, acelasi feeling l-am avut si la deore, se duce mai putin in cursa decat SLX, nu stiu care-i faza. Vorbesc de cele pt 10 viteze.

Cel mai important este instalarea si reglajul lor, recomand citirea techdoc-urilor de la Shimano/Sram, veti afla lucruri de care nu stiati. Degeaba ai XTR daca sunt reglate prost, apoi vii si zici ca nu merg bine.

De exemplu aveam un deraior sram x4 cu maneta x5 de 9 viteze si mi se parea ca schimba mai bine si mai rapid decat manete slx si deraior xt de 10 viteze, asta pana am citit techdocu de la shimano si am aflat ce distanta trebuie lasata intre pinioane si rotitele la schimbator si cum trebuie pozitionat schimbatorul, dupa un reglaj ulterior mi-am schimbat parerea.

Corect. In trecut am avut si eu un set de XT, iar acum am SLX. Atunci cand apas pe shifter sa schimb treapta, cursa manetei este ceva mai mare decat cea de la XT. Ma refer aici la variantele 3x9 viteze.

Corect. In trecut am avut si eu un set de XT, iar acum am SLX. Atunci cand apas pe shifter sa schimb treapta, cursa manetei este ceva mai mare decat cea de la XT. Ma refer aici la variantele 3x9 viteze.

Si la 3 x 10 este la fel, XT-ul schimba putin mai ferm/precis, asta nu inseamna ca slx nu schimba bine, ba chiar si deore de 10 merge ff bine. Eu am slx de 10 pe bike si sunt foarte multumit.

Revin asupra manetelor XT vs SLX, vorbim de modelele 2012, diferentele sunt urmatoarele:

- XT se simte mai ferm si are cursa mai scurta la maneta

- XT are instant release, asta inseamna ca atunci cand apesi pe butonul de coborare a pinioanelor, schimbatorul reactioneaza de cand s-a auzit primul click, la SLX are loc schimbarea vitezei dupa al doilea click (apesi si cand revine se schimba viteza)

- XT are multi release, poti sa cobori 2 pinioane odata (repet, model 2012, imprumutat de la XTR), butonul face click de doua ori pe aceeasi cursa, coboara 2 pinioane, indiferent de directie, daca schimbi din fata (traditional shimano) sau din spate (gen sram), asta daca-l apesi pana la capat, daca nu schimba normal, doar 1

- XT maneta de foi se poate regla sa schimbe 2 sau 3 foi, are un surub sau buton pe undeva, util daca ai de gand sa iti pui 2 foi in loc de 3 sau daca ai deja 2.

Asa ca sunt destule diferente intre cele doua, as mai putea adauga ca arata mai bine si sunt si mai usoare :) Cu toate astea sunt f multumit de SLX-urile mele.