Sign in to follow this  
thrax

Tija sa fisurata

Recommended Posts

Salutare!

Am si eu o mica mare problema cu tija de sa care este fisurata in 3 locuri. Tija este o Bontrager Titec 191 de 31,4 mm si are vreo 15 ani. Fisurile le-am observat inca din vara dar am folosit-o pana in noiembrie, numai prin oras si pe sosea, fara sa se accentueze vreuna din fisuri. Intrebarea mea este daca se poate "repara" cumva sau trebuie neaparat sa o schimb, pt. ca in noul "sezon" vreau sa merg si pe drumuri de tara nu numai prin oras. Si pt. ca tijele cu diametrul de 31,4 nu se gasesc la orice colt, nu prea as vrea sa ma despart de ea :)

mersi anticipat!

post-7154-0-97444700-1294401160_thumb.jpg

Fă-ţi la un strungar o reducţie la 27.2, din alamă, şi ia altă tijă. Aia e bună de aruncat.

Aluminiul se poate rupe pe neasteptate, brusc si subit, si n-ai vrea sa se intample asta cand esti in trafic sau pe o coborare.

@radu

da, m-am gandit si la un adaptor, am gasit ceva pe net pt 27,2 dar mai bine nu...

@Lucian

am si plecat la magazin! :)

Ca sa faci totusi o tiganie dar care sa te tina, poti pune un colier zdravan peste fisuri si strans bine sa-i mearga fulgii ! ;)

Ca sa faci totusi o tiganie dar care sa te tina, poti pune un colier zdravan peste fisuri si strans bine sa-i mearga fulgii ! ;)

m-am gandit initial la un colier din otel, gros de 2 mm, si strans cu un surub de 8, dar mai bine nu ma mai complic :)

Mersi oricum de sugestie.

Ia o tija noua ca e sfanta. Vezi si pe site-uri de afara. Asta fisurata poate sa cedeze in orice moment.

Se poate da la fiecare capat de fisura cu burghiul o gaura ca sa stopeze avansarea fisuri.Dupa care tot cu burghiul se lateste putin fisurile si se sudeaza in argon .De tinut o sa tina mult si bine [poate inca 15 ani ]DAR ramane partea estetica care sigur va lasa urme Daca esti din BUCURESTI o putem face .

Nu colier!

O bucsa de bronz sau alama, ceva moale, incalzita si batuta in pozitie cu o teava.

Daca vrei o tija de sa zdravana din tipul de trecut in testament ti-as recomanda un Thompson ELite, dar sunt doar 31,6.

Lipeste-te la o comanda CRC si ia una d-asta ca sunt tapene si nu-s foarte scumpe:

http://www.chainreac...x?ModelID=34521

http://www.chainreac...x?ModelID=16077

@ Buchter Emil

sunt din Timisoara :D , mersi oricum.

M-am hotarat deja sa-mi iau o tija noua. Daca se mai face vreo comanda in curand de pe CRC posibil sa-mi iau de acolo, daca vor mai fi la reducere :)