Sign in to follow this  
ovidiu

Intrebari/Raspunsuri - Team Manager Giro 2007

Recommended Posts

Ovidiu,

E mai politicos sa mutzi un mesaj, intr-un fel sau altul, decat sa il stergi. O fi fost tot o forma de ironie mai mult sau mai putin perceptibila.

Piratu` si Jim, daca ei sint cei care se ocupa, nu vor sa isi asume o greseala, si de aceea m-au depunctat, si probabil si pe altii care sint in aceeasi situatie. Tipic romanesc.

Anyway. mesajul trimis pe grup este acesta, si il reproduc iar:

"Citez din Regulament " Cei care vor trimite echipa inainte de inceperea turului nu vor avea penalizari. Cei care vor trimite echipa in ziua primei etapa a turului vor avea o penalizare de 25 ".

Mai sint unii care vor sa trimita in prima zi a turului, dar inainte de inceperea lui. Cele doua fraze citate mai sus nu se exclud una pe alta. Giro incepe la 15:30 CET, adica 16:30 EET ( se pot cunsulta orarele primei etape - http://www.gazzetta.it/Speciali/Giroditalia/2007/cronotabella/T01_cro.pdf ) - am trimis echipa la 16:15 EET.

Mai exista o mentiune pe siteul managerului: Penalizare 1: sambata at 14:00 , dar aceasta apare abia dupa crearea userului ( un principiu juridic spune ca nu se admit probe noi cat timp cauza e pe rol), si oricum nu poate contrazice ceea ce scrie in regulament, deci e irelevanta.

In concluzie, daca primesc penalizare, e marlanie. " ( in plus, nu mi s-a punctat etapa 1, desi, repet, echipa fusese trimisa cu jumatate de ora inainte de inceperea ei )

Alege-ti tu argumentele de aici.

Bafta !

O sa raspunda probabil si unul dintre cei doi dar eu stiu ca au fost postate penalitatile pe prima pagina.

Am verificat si intradevar acum nu mai sunt.

Asta cu "Malanie" e putin cam deplasata.

Daca scriptul a fost scris in asa fel incat sa se acorde penalizarea de la ora 14 atunci ar fi o marlanie sa il schimbe.

Atunci incepe fiecare sa spuna ca vrea sa se schimbe ceva.

La urma urmei e doar o chestie facuta "for fun" asa ca nu inteleg de ce esti asa inversunat.

Iti dau eu 100 de puncte de la echipa mea daca ma lasa organizatorii.

Pentru mine e important sa ne distram, sa ne cunoastem si mai ales sa vedem fiecare daca facem alegeri bune.

Rezultatul final :roll: , daca e important pentru tine iti fac cadou un dvd sau te declar castigator de acum :o

Lasand gluma la o parte asteptam sa vedem ce spune Piratu.

Team manager trucat? Sper ca o gluma

In primul rand nu te depunctam noi, te depuncteaza softul care a fost setat cu ora de penalizare 13:00, ora care apare cand te loghezi. Singura scapare pe care ai putea sa o invoci ar fi ca aceasta ora nu apare inca din regulament. Daca nu ai mai participat niciodata la concurs, asta e o scuza buna si puteai sa te plangi de asta atunci cand te-ai logat tu la 16:15 si ai descoperit ca incepuse deja perioada de penalizare.. nu sa te plangi de trucarea concursului si de faptul ca nu ai primit puncte pentru prima etapa (lucru evident din moment ce penalizarea este facuta sa ii aiba in vedere pe cei ce isi fac echipele in functie de rezultatele din prima etapa). Ora 13:00 este o conventie incetatenita de ani buni, si una de bun simt din moment ce orele de incepere a etapelor sunt variabile . In loc sa atragi atentia asupra unui aspect care ar putea fi imbunatatit, tu te consideri furat si folosesti argumentul jenant ca “Asa e in Romania”. Penibil.

Regret ca tu ai aflat prea tarziu aspectul respectiv al regulamentului si sutn sigur ca ovidiu este dispus sa iti ofere un dvd in caz ca la sfarsitul concursului se va dovedi ca punctele pe care nu le mai ai te-ar fi propulsat pe podiumul concursului.

Team manager este un concurs organizat benevol de catre niste oameni [nu ma refer la mine] care nu au nici un profit din asta, fie ca il castiga sau nu.

In cazul in care postul tau e doar o caterinca, ceea ce mi se pare la fel de probabil pe cat sunt de discutabile argumentele tale, imi pare rau ca mi-am pierdut timpul raspunzandu-ti.

A fost folosit locul ala de pronosticuri in TDF anul trecut. A fost doar un scurt comentariu parca.

Cred ca ar fi interesant sa punem acolo niste tabele in care sa gasim cotele de la casele de pariuri.

O sa vorbesc cu Piratu.

Jimmy,

Ora de penalizare trebuia setata corespunzator, atata timp cat regulamentul anuntza astfel. In rest.. bati campii. La felul in care ai raspuns, nu observ motive pt care te-ai fi simtit jignit cand am zis 'tipic romanesc'.

Bye,

Cu prietenie,

George

nu vreau dvduri pantani, pt ca in toate sfarsitu` e la fel.

tonul tau ironic nu se justifica

nu ai dat un singur argument prin care sa sustii titlul bombastic si melodramatic

"team manager trucat"

treaba cu regulamentul si ora de penalizare a fost o scapare pe care am recunoscut-o

ea putea fi rezolvata simplu printr-o observatie/plangere si nu justifica cuvinte ca "trucat" si "marlanie".

dar probabil n-are nici un rost sa te mai contrazic cand tu in loc sa iti justifici declaratiile preferi sa imi spui ca bat campii

Nu scrie nimeni la Pronosticuri ? 8)

Rubrica respectiva era conceputa ca, dupa ce se mai clarifica putin lucrurile, castigatorul ultimului concurs sa faca o analiza a sanselor concurentilor.

Banuiesc ca acea clarificare se va contura dupa etapa de maine, moment in care il invit pe domnul simbad87 (unul dintre castigatorii TM Vuelta 2006, pt. ca domnul Virenque nu pare a se fi inscris in aceasta editie) sa isi dea cu parerea. Scurt si la obiect.

Jim,

Ma bucur ca cineva recunoaste in sfarsit greseala. Vorbisem mult cu Piratu`, inainte de a scrie pe forum, iar in final i-am cerut sa scrie o nota, cu *, in dretul echipelor penalizate inutil.

Cat despre 'marlanie', este un termen redefinit foarte frumos de Paleologu, atunci cand vorbea despre societatea actuala.

Salut

Cotele oferite de casele de pariuri pentru invingatorul turului...poate va intereseaza :wink:

Damiano Cunego 2.50

Danilo Di Luca 5.00

Gilberto Simoni 5.00

Paolo Savoldelli 8.00

Yaroslav Popovych 13.00

Stefano Garzelli 18.00

Riccardo Ricco 18.00

Vincenzo Nibali 18.00

Franco Pellizotti 36.00

Leonardo Piepoli 40.00

Rinaldo Nocentini 50.00

Andy Schleck 50.00

Emanuele Sella 67.00

Dario David Cioni 67.00

Eddy Mazzoleni 67.00

Iban Mayo 67.00

Luca Mazzanti 80.00

David Zabriskie 80.00

Julio Perez Cuapio 80.00

Paolo Bettini 100.00

Davide Rebellin 100.00

Jose Luis Rubiera 2000.00

George Hincapie 2000.00

mai am si eu o mica nelamurire :D

eu am insumat 41 de puncte...dar am 50 puncte penalizare

Dom'le, ai mai pus problema respectiva. Faptul ca ai schimbat un om dupa startul turului a resetat situatia, ca si cum ti-ai fi facut atunci echipa. Nu stiu ce scrie exact in regulament si cum se interpreteaza, dar ideea este ca scriptul asa gandeste, si este normal sa o faca asa.

In consecinta, prea putin conteaza ce ai facut in primele zile. Din punctul nostru de vedere tu ai trimis echipa duminica seara sau luni dimineata, si ai adunat doar 9 puncte, in etapa de astazi. Daca e sa ma intrebi pe mine, daca tot l-ai schimbat pe Da Cruz mai bine il schimbai si pe Rasmussen, pentru ca oricum nu isi merita banii. :wink:

imi pare rau ca n-am apucat sa ma inscriu in concurs...mai bine asa pt ca iar castigam si devenea plictisitor :D ... sincer uitasem parola de la mail si de la user pt ca nu le-am folosit de anu trecut :roll: , dar m-am strofocat si mi-am amintit parola de la mail... astfel am aflat si parola de la team manager... Bafta celor care participa si luati-va gandul de la LeTour pt ca ma inscriu :twisted: :D

Pai sa fi pe faza la TDF pentru ca o sa fie premii interesante.

AM gasit un sponsor pentru managerul TDF 2007 :wink:

In consecinta, prea putin conteaza ce ai facut in primele zile. Din punctul nostru de vedere tu ai trimis echipa duminica seara sau luni dimineata, si ai adunat doar 9 puncte, in etapa de astazi. Daca e sa ma intrebi pe mine, daca tot l-ai schimbat pe Da Cruz mai bine il schimbai si pe Rasmussen, pentru ca oricum nu isi merita banii. :wink:

acum am inteles tot,

iti multumesc mult pt lamurire :D

managerul asta se tine pe durata intregului an competitional?

Ar fi super misto...

Ceva gen Cycling manager

adica, in timp ce se desfasoara turul Italiei se mai desfasoara ceva curse prin alte parti.

Fiecare participa in ce cursa vrea si la sfarsitul anului se trage linia cu punctele adunate pe tot anul. Putin mai dezvoltat decat am scris eu aici si cred ca iese ceva misto

da, ce sa zic, ar fi simpatic sa avem un team manager si pentru Subida a Urkiola, GP Industria i Artigianato Larciano sau Circuitul Sarthei.

eu unul insa nu cunosc pe nimeni cu atat de mult timp liber si o placere deosebita sa calculeze si sa introduca punctajele ciclistilor, sa rezolve probleme de soft si reclamatii ale userilor aproape in fiecare zi timp de 8-9 luni pe an cat dureaza sezonul de ciclism de sosea

deocamdata, daca nu se ofera nimeni pentru asa ceva, cred ca o sa ramanem la giro, turul frantei si vuelta

pt administratori:DE CE Bazayev care a ajuns pe locul 3 nu a primit nici un punct,e vreun motiv sau doar o neatentie a voastra????????

de data asta a fost vorba de o eroare umana

mersi pentru observatie, s-a rezolvat

Guest biggy

Ultima catarare din etapa de azi, a fost de cat. speciala... daca nu stiati :D Cat 1 + final in ascensiune = cat. speciala... in Giro, catarari de cat. speciala sunt doar Gima Coppi si etapele care se termina in ascensiune cu o catarare de cat. 1... deci piepoli spre exemplu 40 de pcte, nu 35. Va rog sa corectati!

conform regulamentului turului italiei, sunt 5 categorii de catarari

cima coppi - colle dell agnello - singura care se puncteaza cu 20

finalurile de etapa in catarare, indiferent de dificultatea catararii, care se puncteaza cu 15

si apoi categoriile 1, 2, 3 (punctate cu maxim 10, 6 si 4 puncte)

aceasta categorisire a fost adaptata regulamentului team manager si astfel finalurile de etapa in ascensiune puncteaza la fel de mult precum catararile de categoria intai, si deoarece aproape toate sunt echivalente cu acestea ca dificultate

Cu alte cuvinte, nu poti sa spui ca Izoard si Terminillo sunt mai slabe decat Montevergine. Clar? Am cautat cea mai rationala solutie.

Guest biggy

Regulamentul se face din mers? Ce, suntem si noi ca si cei din politica romaneasca? (cu precadere cei din Parlament). Eu am mai participat de cateva ori bune la Team Manager... si nu exista un astfel de regulament precum l-ati facut voi acuma, pt Giro... cred ca din moment ce nu aveti voi nimic de castigat, din etapa de ieri, ati schimbat si regulamentul, ma rog :X Cum credeti voi... insa eu in sectiunea Regulament nu vad nici un fel de specificatie ca in Giro se puncteaza altfel catararile considerate de ei ca fiind speciale. Oricum nu ma afecteaza cu nimic chestia asta :X, ca indiferent ca ies pe 30 sau pe 50 mi-e tot una, doar ca, repet, regulamentul nu se face din mers!

Dar cu alte cuvinte poti sa spui ca Monte Zoncolan e mai slaba decat Cima Coppi ? Adica Colle Dell'Agnelo ? Sa fim seriosi...

P.S. Si cum zicea george... Team Managerul de anul asta... este trucat, ca dovada ca ati schimbat regulamentul din mers... + ca echipele organizatorilor cam seamana intre ele :D

Clar...si eu zic ca e trucat!!!!

:D :X ;)

Jim si Piratu vor sa se dea la borcanul de dulceata (sau de dvd-uri) :D :X :X

Se pregatesc pentru TDF cand o sa fie premii serioase