Sign in to follow this  
Tomboy

Merida HFS Special Second sau Magellan Pyxis Team 2006?

Recommended Posts

Am de ales intre 2 cadre ambele de 1,5 kg numai k merida e second si magellan e nou; merida e 3 milioane si jumate iar magellan e 5 milioane si jumate. Ajumtati-ma cu ceva sfaturi va rog sa ma pot hotari.

Nu am vazut cadrul ala de merida pana acum dar am vazut Magellanul si e misto.

Din cate stiu eu e cel mai bun cadru de la Magellan.

Sunt adeptul teoriei "sunt prea sarac ca sa cumpar un lucru vechi" dar daca iti place mult cadrul Merida si daca e in stare buna atunci si aceea este o optiune.

Daca intra Gabbe pe aici o sa iti spuna sa il iei pe care vrei ca oricum sunt facute toate in Taiwan si doar vopseaua difera http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif (glumesc).

Cred ca pana la urma conteaza care iti place si bineinteles ce buget ai.

Poate cele doua milioane economisite te ajuta sa iei un grup mai bun.

Eu zic ca Merida merita mai mult, daca e in stare foarte buna. Eu un cadru super, cunosc multi care au si sunt extrem de multumiti. Magellan merita mai mult daca iti iei bike intreg, faci super economii la un Pyxis echipat X0.

Guest

ce conteaza:

-marimea ta

-marimea si geometria cadrului

(magelan fixeaza geometrii exotice, merida are geometrii de race)

-greutatea si materialul cadrului

Merida pe langa Magelan nu reprezinta nimic mai grozav :!: :!: :!:

Multumes mult de raspunsuri. Eu am 1,68 inaltime si as vrea sa stiu ce marime mi s-ar potrivi mai bine la cadru si kre din ele merida sau magellan? Cu bikeul nu ma duc la competitii si dak ma duc,ma duc la maratoane si nu k sa castig ci pur si simplu din placere, la fel k si faptul k ma dau aproape zilnic prin padure k sa mai treak monotonia :D,sa mai creask adrenalina. Cam pentru asta il folosesc, deci ce unghiuri deci care cadru ar fi mai bun?