pinkbike

Lapierre owners club

Recommended Posts

Am dat Rohloffu' cu parere de rau, dar vroiam de mult full suspension si acum mi-am luat unul in sfarsit. Si nu orice fully, am facut un efort si am luat un Zesty 514, MBR Trail bike of the year 2010 http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Imagine postată

Mai e cineva cu Lapierre pe aici sau sunt singur?

P.S. L-am facut owner's club ca sa fie asta mai cu mot. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

• Upvote 3

Si eu credeam ca lapierre fac doar cursiere...

Asta e, nu? Pune si tu niste poze si detalii. Nu prea am vazut shock prins pe down tube.

Imagine postată

Bicla nu e stock, o sa pun si poze candva saptamana asta daca am timp sa le fac.

Deja am RP23 si alte cateva mici imbunatatiri (nu mi-au placut shimano la roti niciodata :P )

Ce presiune ai in socul rp23 si la ce greutate?

Eu la al meu am 195psi la 70 de kg, insa la dt-ul de carbon de pe Scalpel am 65 de psi ... de aia nush care ii faza ... o fi Fox high pressure?

Din ce am citit pe net aia del a fox zic ca nu conteaza ce presiune are atata timp cat atingi un sag de 25%....

PS fain bike-ul :)

E normal sa ai mult mai putin pe scalpel ca nu ajunge toata greutatea in shock, mare parte e sustinuta de chainstay-ul flexibil, doar e soft tail nu e fully.

Ce zice fox e corect, ai 9 combinatii stock de compression tune si rebound tune, plus posibilitati de custom valving, ar fi prea multa munca sa faca pentru fiecare combinatie un tabel presiune/greutate si e mult mai simplu sa verifici sag-ul decat sa te uiti in ditamai catalogul.

Acuma m-am uitat si eu pe shocku meu, ca la rebound si compresion is cate 3 liniute. La rebound ii pe mijloc si la compresion ii liniuta cea mai mare, oare ce vrea sa insemne?

Eu la RP23 cu BV merg pe 170 psi acuma la 85 de kg, merge si pe mai putin dar e prea soft pe urma

• Upvote 1

La DTurile High Volume intra pana la 18 bari(230 PSI).

Eu la 65 kg merg cu 135 PSI in DT SSD 210L High volume.

La 70 kg nu-i cam mult 170 Vlade?

Atăta timp căt nu-i vorba de acelaşi cadru degeaba comparaţi presiunile.

• Upvote 1

@ Mladen: Lasa-ne pe noi sa le comparam degeaba, are ceva ca am intrebat??

@ MBZ: la FOX e alt sistem fata de DT, de aia intrebam, ca am mai citit ca si altii pe forumurile internationale au presiuni din astea imposibile.

Eu nu stiu daca 195 de psi nush daca ii ok avand in vedere ca socul e varianta cu rebound-ul bifat pe liniuta de mijloc si compresion pe liniuta cea mai lunga. Cei care au un soc fox stiu despre ce vorbesc banuiesc, doar e desenat pe soc !

Later edit: acuma vad ca scrie pe el high volume si am pe el desenat doar rebound si compression tune, Virusul stiu ca are si velocity tune...

Unde gasesc oare informatii despre toate astae? ca pe site la ei sigur nu au ...

Edited by vlad

@ Mladen: Lasa-ne pe noi sa le comparam degeaba, are ceva ca am intrebat??

:blink:

Eu doar atrăgeam atenţia că shock-urile nu-s furci şi implicit nu este posibilă o comparaţie directă. Acelaşi şoc pe cadre cu leverage ratio diferit se va comporta diferit.

În fine...

• Upvote 1

Si eu credeam ca lapierre fac doar cursiere...

Si eu care am plans langa poza asta 1h ... chiar daca nu sunt un mare fan DH ...

Superbe bicle fac astia. Sa o stapanesti cu santate :)

PS

Exista cineva care vinde biclele astea in ro?

post-6475-0-03272700-1295294201_thumb.jpg

Super bicla, sa o stapanesti sanatos!

Ne spui te rog cum se comporta cadrul pe teren, din punct de vedere al comfortului? Absoarbe bine socurile?

Nu in ultimul rand, la cat te-a ajuns scorul?

Habar n-am avut ca pe-aici este si un topic al proprietarilor de Lapierre. Acum ca l-am gasit, pun si eu doua-trei poze cu frantuzoaica mea: Lapierre X-Control (fosta 210, dar upgradata binisor)

post-14796-0-86073300-1379878352_thumb.jpg

post-14796-0-75857300-1379878657_thumb.jpg

Salutare, hai sa reinvii eu acest topic,,,,,,cu o cursiera LAPIERRE XELIUS 200 cadru carbon , full Ultegra 6700, achizitionata anul acesta.