Recommended Posts

Stie cineva cand (si daca) va avea loc maratonul de MTB de la Miercurea Ciuc anul asta ? Am vazut ca in calendarul de pe site-ul federatiei e trecuta data de 9 iunie, dar la cat e de actual site-ul, nu m-as mira sa fie doar o translatare a datei de 10 iunie cand a fost anul trecut... Iar pe site-ul oficial al maratonului, csikmaraton.ro, nu e actualizat nimic, sunt doar informatiile de anul trecut.

E tipic pentru tara noastra. O sa afli data exacta cu o saptamana inainte de maraton sau ... poate cu o zi dupa . Cine stie? Din pacate asa o lipsa de mediatizare a unor astfel de evenimente numai la noi poate exista. Eu zic ca participarea la maraton e pe masura reclamei aproape inexistenta care se face. Culegem ce semanam, si asta se intampla an de an.

Am vb azi la telefon si au zis ca vor actualiza cit de curind siteul.Intradevar data este 9 iunie.

pai si mergem?

eu voi fi acolo ... nu stiu inca sigur la care dintre probe. sper sa cunosc ceva lume de pe ciclism.ro

Eu plec de vineri pe la 5 din Bucuresti, voi merge pe ruta Buzau - Intorsura Buzaului (ca n-am mai fost niciodata pe acolo) si ma intorc duminica prin Cheile Bicazului (din acelasi motiv). In principiu mai am in masina 1 loc plus 1 bicicleta, si inca 1 loc dar pt bicicleta e nevoie de un portbagaj (eu am doar 3 si vin si cu sotia).

Si eu voi fi acolo, ar fi misto sa ne intalnim; din pacate loc in masina (din Cluj) nu mai am, ca bicicletele vor sta probabil inauntru si suntem deja 2; daca ma invrednicesc sa cumpar bare pana atunci (putin probabil) o sa dau de stire.

La mine s-a ocupat locul cu suport de bicla, mai am un loc pentru cineva care are si un suport

Si eu voi fi acolo. O sa fiu cu un matiz albastru cu bare deasupra si suporti de bike (nr. BC76XTR ). Veniti cu incredere la masina ca vreau si eu sa cunosc lumea de pe forum. Poate stabilim ceva trasee pe viitor... la o bere rece, of course http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Cine stie zona sa propuna un loc de intalnire pentru seara de vineri.

daca nu..ne vedem in ziua concursului la cortul echipei din Sibiu.

O sa fie un cort albastru (cred). Va avea scris pe margini CICLISM.RO

Cine o ia pe prietena mea din Bucuresti sa o aduca la Ciuc?

Platesc bine.

Cu sau fara bicicleta?

Fara.

Ok, pai uite cum sta treaba: noi suntem o trupa mai mare cu cateva masini, si ne intalnim miercuri la o bere sa vedem cum ne aranjam. Daca pana atunci nu gasesti nimic, eu zic ca 99,99% mai gasim un loc, numai ca nu pot sa promit nimic pana miercuri.

Daca se gaseste un loc trimite te rog un mesaj pe PM.

Salut, sunt din Cluj si caut pe cineva care sa ma duca si pe mine la Ciuc. Amatori? :D

[agamitza at yahoo]

Am aflat din articolul de pe prima pagina o chestie absolut nasoala si ingrijoratoare: :D :( :X

"Din detaliile furnizate de organizatori se pare ca anul acesta va exista un traseu de 33 km care va fi parcurs de doua ori la categoria 66 km si de trei ori la categoria 100 km. Diferenta de nivel pe o tura este de 775 m."

Mi se pare ca astfel se va pierde tot caracterul si farmecul de maraton al concursului :( :( :( , acela de a face un traseu lung si frumos in muntii din zona si se transforma intr-un fel de OX alungit.

Astfel se explica si de ce a aparut pana acum pe site doar profilul pentru 33 km. Totul bate la fix, mai putin dif. de nivel de la 100 km, care ar trebui sa fie de 2325 m :?

Pentru mine maratonul inseamna un concurs al cicloturistilor, o competitie cu un farmec aparte, care inseamna parcurgerea unui traseu montan in conditii realiste. Faptul ca o sa fac mai multe ture il apropie prea mult de o competitie pur sportiva, o data ce voi trece din nou pe la start motivatia mea va fi foarte mica sa mai dau o tura, sa fac din nou acelasi lucru....

Nu stiu de ce s-ar lua o astfel de decizie (daca e adevarat) si sper doar ca organizatorii ne-au pregatit un traseu cel putin de frumusetea celui din anii trecuti, care avea cateva bucati asa de frumoase ca un an de zile am sperat sa le revad :cry: :cry: :cry:

Daca este asa o sa am grija sa transmit feedback-ul organizatorilor: miscati-va si faceti trasee!

Csikmaraton a devenit un reper in calendarul anual si e pacat sa-l transforme intr-un OXC amarat...

Asa o sa fie.

Multa lume este dezamagita.

Lasati ca ne vedem acolo si ne inecam necazul in niste halbe de bere :D

Guest
This topic is now closed to further replies.