Recommended Posts

Pai eu am avut noroc de turele astea ,altfel daca ramaneam undeva departe cine ma recupera?Impingeam la ea de-mi sareau ochii.Asa in 20 de minute a venit masina tehnica http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif .

Dar in mod normal e mai fain sa fie un traseu unic ptr 100 de km.

Pozele o sa apara deseara in Galeria foto.

Pana atunci cateva poze cu prietenul Maus http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Aici in plin avant muncitoresc inainte de a rupe schimbatorul de spate:

Imagine postată

Aici acelasi Maus care imi explica cum a cedat bicicleta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Imagine postată

Asteptam si alte impresii de la participanti

Imi pare rau sa revin dar trebuie sa spun ca traseul nu s-a ridicat de loc la nivelul celui de anul trecut, iar chestia cu turele ... inchipuiti-va cum e sa vii din prima tura, sa treci printre o gramada de terase unde lumea, la umbra, soarbe din bere, dar tu pleci din nou, ca mai ai 1-2 ture de facut. Apoi ajungi la o panta care stii exact cat e de lunga, numai bine sa te descurajeze din start....

In fine, poate e o chestie indiferenta pentru un sportiv de performanta, dar pentru cei pasionati de bicicleta si de cicloturism nu e. Desi prima tura am mers bine, mi-a placut, la a doua tura fiecare pedala era in scarba. E ca si cum ai urca un deal si ai uita ceva jos, te intorci sa recuperezi obiectul si ai iar de urcat acelasi deal....

In fine, raman cu amintirile placute de anul trecut, cu niste bucati de traseu deosebite, cu adevarat provocatoare (vezi superba coborare pe bolovani de pe la km 20). Anul acesta a fost o plimbare prin padure si doar atat. Practic pot sa spun ca nu a existat NICI O BUCATA de traseu mai tehnica, doar de bagat la pedale la greu si... cam atat.

Despre organizare, numai de rau. Jumatate din cei cu care am fost (inclusiv eu cu sotia) ne-am inscris sambata la prima ora, am decartat cei 40 RON si... cam atat. La sosire cand asteptam sa primim tricourile (ca si anul trecut) nu s-a intamplat nimic. Am intrebat in stanga si in dreapta si am aflat ca tricourile s-au dat la INSCRIERE ??????? Asta e, adormita aia ce a facut inscrierile dimineta a uitat de tricouri. Eu am mai facut cumva rost de la organizatori de 2 bucati M (desi mie imi cam trebuie XXL) dar o gramada de oameni a ramas fara. Dar au decartat 40 RON. Acum nu mai spun de plachete pentru cei care termina, etc... As mai adauga faptul ca nu s-a organizat nimic pentru cazare, ne-am descurcat fiecare cum am putut (traiasca Google). Si ca la 220 participanti (repet, care au dat cate 40 RON fiecare) a existat un singur punct de realimentare.

Per total, o organizare mult mai proasta decat mi-as fi putut imagina. Sper ca a fost un incident si ca anul viitor organizarea va fi ca la carte.

Dezamagit total, Horatiu Campian

cu tricourile chiar a fost penal.

Nu m-am lasat pana nu am primit, din fericire M imi este bun. Fetele de acolo parca era picate din luna. Nu am nimic ca limba romana lasa de dorit, dar macar bunavointa sa existe.

In rest, a fost prima editie pt mine, si mi-a placut. Am cazut pe ultima coborare, dar e vina mea.

Oricum o tura mi-a ajuns.

Salut

Eu am participat la proba de 99 km, a fost primul meu concurs de MTB, si prima oara in aceasta zona. Traseul mi-a placut mult, a fost perfect de MTB, urcari faine si coborari nu foarte grele. Chestia cu turele nu mi-a placut nici mie, poate 2 ture ar fi ok, dar deja la a 3 a tura nu a mai fost asa placut . Pot spune ca te-ar putea avantaja foarte mult ca stii turele pentru ca deja stii cum sa iti dozezi efortul.

Traseul a fost ok marcat si doua puncte de alimentare pe traseu, unul la 15 km si ultimul la start(finish), cred ca au fost de ajuns.

A 3 a tura am facut-o singura, fara sa mai intalnesc nici un concurent pe traseu, esti mai motivat cand vezi ca cineva e in fata si faci si tu efort sa-l prinzi sau cand vezi pe cineva in spatele tau si esti in priza permanent.

Si inca ceva, organizatorii ar fi putut sa astepte sa se termine concursul si sa treaca linia de sosire toti concurentii care s-au incadrat in timpul limita.

participati la concursuri!

Pai atunci eu te stiu, ne-am tot depasit unul pe altul la prima trecere pe la start, apoi tu ai urcat mai in forta primul deal (super bine de altfel) iar mie mi-a cam pierit cheful si m-am dat jos. Si asa fara chef am ramas toata tura.

In schimb la multi nu ne-a placut chestia cu "coborari nu foarte grele". Au lipsit acele coborari la care sa iti rememorezi un pic ultimii ani din viata inainte sa-ti dai drumul (sau ma rog, sa o iei pe langa), au lipsit urcarile pe teren dificil (bolovani), chestii care faceau "brandul" Csikmaraton. Pe mine ma cam demoralizeaza sa inchid ochii si sa dau din pedale. Anul asta a fost o singura chestie care te trezea, un sant pe a doua urcare, cu o banda galbena pe fundul lui, pe care oricum o vedeai doar prea tarziu http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Oricum, bagi super bine si merita sa te tii de chestia asta, o sa aduni un perete de diplome si o vitrina de cupe si trofee. Daca asta a fost primul tau maraton, sa nu ratezi Medias-ul, Resita si celealalte care o sa mai fie, sunt deosebit de frumoase si tot asa, nu foarte tehnice (in comparatie cu Ciucul de anul trecut). O sa pleci si mai incantata. Si a fost intr-adevar cam penibil momentul premierii, cand au anuntat ca exista si o concurenta la 100 dar inca nu a ajuns, dar asta e pretul in general daca te bagi la proba de 100. Vin meseriashii, termina, le da premii, strang balamucul, si cand ajungi si tu te intampina o piata goala. Au mai patit si altii http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Cateva bile dupa o prima participare la Maratonul de la Ciuc:

Bile albe:

- nr. de participanti;

- portiunea de traseu din zona pietonala din centru http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Bile negre:

- traseu in ture, nespecific maratoanelor MTB din Romania;

- informatii contradictorii prezentate pe site-ul evenimentului;

- tricouri insuficiente;

- plachete ramase la stadiul de promisiune;

- marcajul destul de rar (noroc ca traseul a fost aproape mereu plic de participanti) si nu s-a ratacit prea multa lume ...

As ruga pe cei care au reusit sa faca fotografii sa le publice undeva pe net... din pacate eu nu am reusit sa fotografiez nimic, am fost prea ocupat cu concursul.

Am facut si eu upload la cateva in galeria foto.

Cornelia...felicitari pentru cursa de la Ciuc.

Respect!!

Salut

Merci pentru felicitari. Dar mai bine felicitari baietilor ca au scos asa timp bun pe langa cate ore am facut eu....Poate ne vedem la Medias, sau poate reusesc sa va identific si eu ca nu prea va cunosc. Si pentru cine nu este decis sa vina la concursuri si mai ales la Medias, nu stie ce pierde!!!! important este sa participi.

Multumim de poze Ovidiu! Si poate ne vedem la o tura si cu cursierele, vin si eu la Bilea cand urcati. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

Felicitari Cornelia pentru participare si pentru locul I. Sunt foarte putine fete care se incumeta la o asa cursa.

Frumoase pozele.

Imagine postată

Cu zambetul pe buze.

Imagine postată

Emotiile castigatoarei.

Imagine postată

Sper sa ne intalnim in Bucuresti dar si pe Transfagarasan pe cursiere la Turul Romaniei.

Si din partea mea felicitari pentru Cornelia.

Daca nu ma-nsel, Cornelia e prima fata inregistrata pe acest forum.

Ceea ce inseamna, inca o data felicitari.

Chiar te asteptam -sa stii .Am vazut ca esti hotarat sa vii(te asteptam).Ai pierdut niste cazaturi pe cinste :) ;) :) .

Am avut deosebita placere sa-i recunosc sau sa ma recunoasca cei de aici si mai presus de toate am vazut ca nu sunt singur http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif :) :) .

Bine ca nu a plouat :wink:

Lulu a auzit bine.Asa este - urechile de prindere se mai rup din cind in cind si la mine.

In schimb a fost o experienta pe cinste...

Nenea maus sa traiesti ca mi-ai tinut de urat, de pe pozitia 27 am urcat pe 15...si din astia 12 plaiesi 10 erau unguri, mama lor azi, nu m-am putut intelege cu ei, noroc ca ne-am intalnit si le-am aratat cum se pedaleaza http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/wink.gif...pacat ca ai ramas fara ureche :). Eu ma declar multumit de cele intamplate la ciuc, am pedalat prea bine pentru un GEEK care sta toata ziua cu monitoru` in brate si m-am simtit bine.

Revin cu poze.

Oamenii cu mic cu mare ,pe prima urcare

Imagine postată

si ''sarpele'' celei de a2a urcari

Imagine postată

OOOOhoo asta e buna

Inainte

Imagine postată

si.......dupa (sau la final)

Imagine postată

Uitati-va si la baietii din spate .Alex Alex.

In pregatiri, ora 5 AM.

Imagine postată

Alimentam...ambele rezervoare :)

Imagine postată

Imagine postată

eu (skareb) dragos_xc (f80 X), inainte de start.

Imagine postată

Ursuletii inainte de start http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/wink.gif (maus si garyfisher)

Imagine postată

Dupa ce am terminat cursa, ne-am pozat cu femeile altora :twisted:

Imagine postată

Dragos a adormit cu gandul la bucata aia de pizza...primita ca premiu 8)

Imagine postată

No comment

Imagine postată

Si...felicitari domnisoarei! BRAVO!

Imagine postată

["LuluMOB"] Off-topic: numarul la Matiz e preferential, sau numai s-a nimerit?

Ca s-a nimerit la fix :)

Iti dai seama ca nu puteam nimeri un asa numar :) . 76 e anul nasterii iar XTR ... e xtr. Oricum e doar pentru cunoscatori. Pentru ceilalti nu e decat un numar la intamplare.

Maratonul a fost super. Si MARATON a fost doar pentru cei de la 33km, pentru ceilalti a devenit un veritabil concurs de XC. Organizarea .... zic eu ca a fost ok, desi se putea si mai bine. Pana la urma cred ca in loc de placheta aia ne-au lasat numerele drept dovada ca am participat ;)

Sper sa ajung si eu la Medias. Pana atunci spor la pedalat si vant din spate pentru toata lumea.

Felicitari campionilor si participantilor ... a fost frumos si ca de obicei tot ceea ce este frumos nu dureaza prea mult. Si pentru ca sa imi arat si eu contributia la concurs (doar am participat pe post de POZAR - cum spuneau altii) am sa pun si eu niste poze. Care se recunosc, sa ma scuze daca i-am prins in ipostaze nu prea marete ;) .

nimik nu se poate realiza fara ...

Imagine postată

incalzirea inainte de concurs

Imagine postată

Imagine postată

in actiune

Imagine postată

Imagine postată

ce inseamna sa fii tanar si in putere

Imagine postată

daca nu ... faceti ca ei

Imagine postată

Imagine postată

tata si fetita

Imagine postată

toata lumea a terminat cu bine

Imagine postată

Imagine postată

altii mai putin bine :)

Imagine postată

Imagine postată

dar pentru asta exista apa si "sapun"

Imagine postată

micul gigant

Imagine postată

si mancarea e buna la ceva :)

Imagine postată

altii se distreaza facand poze

Imagine postată

cine o fi oare :roll:

Imagine postată

Il mai asteptam cu poze si pe Gary Fisher ... stim ca are :) .

Guest
This topic is now closed to further replies.