Sign in to follow this  
ciotic

citeva sfaturi , argumente pro si contra {roti de sosea}

Recommended Posts

Rog pe cunoscatori sa imi dea citeva sfaturi:

1. tubular vs clincher

2. ZIPP 303(404) VS CAMPAGNOLO BORA

MERCI

O sa iti raspund eu la capitolul roti.

Campagnolo Bora sunt minune de roti. 1305g setul :shock: , facute sa rupi tot in competitie.

Atentie..in competitie am spus, daca nu faci performanta sunt o fita inutila.

In primul rand merg doar pe baieu, in al doilea rand merg doar pe campa si in al treilea rand iti cumperi o bitza de carbon cu ultegra de banii pe care ii dai pe rotile alea.

Zipp :)

Asta da.

404 sunt scumpe, si mai grele decat Bora (1775g).

Avantaje: exista varianta pe demontabile, sunt ceva mai ieftine si sa nu uitam, arata de mori.

Daca as avea de ales eu as lua zipp si de restul banilor ...nu zic ce as lua http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Multumesc de raspuns.

Totusi voi continua investigatia:

Alegerea are in vedere urmatoarele variante

1.ZIPP 303 tubular sau clincher

2.ZIPP 404 tubular sau clincher

3.CAMPAGNOLO BORA tubular

Cerinte :

1.Noncompetitie

2.greutate redusa

3.aerodinamica buna

4.aspect , design

5.intretinere usoara

6.fiabilitate

7.facem abstractie de pret sau daca este pe Shimano sau pe Campy

Dezavantajele baieurilor , in turele zilnice , pot fi oare eliminate folosind produse cu rezistenta marita la impunsaturi si ''No Flats Sealant''?

Cerinte :

1.Noncompetitie = Toate sunt pentru competitie

2.greutate redusa = Bora

3.aerodinamica buna = 404 si Bora

4.aspect , design = Toate, depinde ce iti place (si eu sunt fan de profil inalt :shock: )

5.intretinere usoara = la bora si 404 e complicat. Carbon, relativ fragil. Necesita placute de frana speciale

6.fiabilitate = la banul ala sunt fiabile http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . O sa ai doar probleme cand dai in gropile din romania.

7.facem abstractie de pret sau daca este pe Shimano sau pe Campy.

Sugestia mea finala.

Renunta la variantele de mai sus si cumpara Mavic Cosmic :wink:

Arata super, sunt de carbon, au pret mult mai bun.

O sa iti raspund eu la capitolul roti.

404 sunt scumpe, si mai grele decat Bora (1775g).

Avantaje: exista varianta pe demontabile, sunt ceva mai ieftine si sa nu uitam, arata de mori.

Daca as avea de ales eu as lua zipp si de restul banilor ...nu zic ce as lua :D

404..au 1292 g :wink:

Stie cineva un site de unde as putea cumpara rulmenti cu bile ceramice pentru un set de roti Zipp404? Rulmentii sint 6buc x 61802 ( dimensiuni 15x24x5).

Da , am roti proaspete, ai intuit bine. Am facut si o inspectie interna a lor, si dupa cum am constatat nu prezinta uzura, si chiar era foarte curat prin interior, ceea ce ma face sa cred ca nu au fost mult rulate. Cu toate astea ma gindesc la un upgrade care in mod normal va mari investitia cu vreo 300 Euro.Dar pina una alta e bine si asa pentru ca rar am vazut roti sa se roteasca atit de bine.

Nu stau cu bunghiul, insa imi plac lucrurile care au cam 300 de km.Adica ca noi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif :D :D

Daca nu au uzura, rulmentii aia te tin mult si bine.Pina ii uzezi apar alte roti mai apetisante si mai usoare:wink: Apoi le vinzi pe astea ,,ca si noi cu 300 km :oops: ,, :D :D si gata :wink:

Ai bre Danutze gl 88 te facui si avocat.Ce te strofoci atat?Ori le are de la tine? :oops: