maus

09.04.2011- concurs MTB Garboavele

Recommended Posts

Imagini halucinante... Felicitari concurentilor.

Hai ca a fost o experienta de viata.

Cei de la tura lunga au retrait cosmarul de 2 ori :).

Partea a 2-a exista ? Ca acolo unde s-a terminat clipul era doar km. 6.

Cum a spus Emilian a fost antrenament pentru Legiunea Straina :)

Multumim pentru filmuletz,chiar am retrait momente deosebite! Bravo si mai asteptam poze de pe traseu,mai ales ca au fost nenumarati fotografi :D !

pe la minutu 17:10- 17:15 imi pusesem bicla sa nu mai poata trece nimeni de ea:))...crezand ca mi-ar fii mai simplu sa o trag taras, perpendicular cu drumu:)

pe la minutu 17:10- 17:15 imi pusesem bicla sa nu mai poata trece nimeni de ea:))...crezand ca mi-ar fii mai simplu sa o trag taras, perpendicular cu drumu:)

Cred ca majoritatea am incercat metoda asta la un moment sau altul :rolleyes:

PS. Au mai aparut cateva clip-uri pe youtube , tot de la aceasi persoana startul de amatori si ceva de la finish. Sper ca nu au mai fost postate http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Asteptam in continuare pozele! In special de la cei care stateau pe jgheabul de dupa punctul de alimentare, vreau sa vad daca m-au prins cum zburam pe orizontala de pe bicla :D

si cica de ce castiga Basoo intr-o veselie. Azi pe la 6 si ceva, urca pe linia lu` 32 inspre Rahova, l-am depasit cu masina. Am fost la Mall, am vazut un film, cand ies din parcare, cine traversa Trafic Greu? Tot Basoo, in al lui echipament greu de confundat. Respect!

• Upvote 1

Astept si eu, clasamentul final, ca conform acestei provizorii, se adevereste banuiala mea, ca numitul Tatu Marian, cu numarul de concurs 237 s-a trezit in ziua concursului decis sa triseze, sa fure, si era chiar dispus sa argumenteze pozitia sa, fata de organizatori si concurenti.

S-a mai intamplat la diferite concursuri, si se va mai intampla, ca un concurent va fi chemat la premiere, chiar daca nu a terminat intre primii, dar situatia hotului din Galati e cu atat mai grava, ca am auzit certandu-se cu fata care nota numerele, si care nu vroia sa inregistreze.

Ulterior, bine mersi, s-a urcat pe podium, ( de 2 ori ) si a dat cu mana, a zambit si a plecat acasa implinit. Nu e o paralela buna lupta lui Maus cu Basso, ca acest hot e atat de slab, ca trebuia sa scurteze cel putin jumatate din traseu, sa ajunga cu fruntasii.

Deci daca se adevereste, rog pe organizatori sa ia atitudine, fata de acest hot ordinar, care probabil nici in vise nu realizeaza, ce a facut, si probabil acum se crede mare smecher.

Eu am una si mai tare.

Dupa ce am trecut linia de sosire am avut surpriza ca cineva care ma cunoaste(nu retin cine) sa ma felicite pentru locul 3,(amatori-peste 40 ani) initial am crezut ca e o gluma pentru ca niciodata nu m-am gandit la podium (particip de placere, in tinerete am fost performer si am ramas cu placerea competitiei in sange indiferent de locul obtinut), la bere m-am vazut cu Andrei Mocanu si i-am zis ca am iesit pe 3 vazand si listele de altfel, la care un individ pe care nu il cunosteam, dar era la bere, a zis ca a iesit el pe trei si ca poate am iesit eu pe 4 sa mai verific. Stand de vorba cu individul(Moloman Eduard din Galati) imi zice ca daca am scos un timp mai bun de 2h29' l-am batut ca el oricum iese cu bicla ocazional, primul meu gand a fost sa ma uit la kilometraj si am vazut ca facusem 1h58' imformatie ce m-a linistit pe moment, dar imediat a venit alt prieten si mi-a zis ca am iesit pe 4. In sfarsit am fost la organizator i-am explicat situatia mi-a facut semn ca e foarte ocupat si ca la prima editie nu are experienta etc-uri deastea. Mi-a aratat lista modificata cu pixul si a zis cu jumatate de gura ca o sa mai verifice. La premiere ambi colegi cu care venisem mi-au comfirmat; Marius Buruianu care a scos 2h18 mi-a comfirmat ca individul a venit mult in spatele lui, iar Sorin Vinteanu ca se intreceau reciproc pe unele portiuni de traseu. Acum individul se bucura de momentul lui de glorie furat, oricum nu ma vedeam urcat pe podium dupa o cearta cu organizatorul pentru faptul acesta lipsit de FAIR-PLAY(asa cum scrie si pe DIPLOMA), interesant este ca acum in clasament este cu 1 minut in fata mea cu 2h13'...frumos lucrat pentru un tip care iese ocazional cu bicla. Cu aceasta ocazie vreau si eu sa anunt ca impreuna cu Roxana Lupu redactor Adevarul, Marius Buruianu director productie Adevarul Holding si Sorin Vinteanu director DTP am fondat echipa de ciclism Adevarul Holding Bike Team, vom fi cu ochii pe toti acesti indivizi care distrug farmecul unui concurs iar organizatorul care se va face partas, probabil nu va mai obtine aprobarile pentru editia urmatoare.

• Upvote 4

Speram ca adevarul sa iasa singurel si repede la lumina in acest caz . Pe Dan Bistri l-am depasit ( ultima data :D ) cu aproximativ 5 km inainte de sosire . Pe actualul ocupant al locului 3 nu mi-l pot aminti si nici in fotografiile aparute pina acum nu l-am remarcat . Din pacate la acest concurs nu au aparut ( inca ? ) calupurile de sute de fotografii ca la alte evenimente cicliste . Oricum , Dan Bistriteanu nu cred ca putea acumula o intarziere atat de mare pe o distanta atat de mica , la felul cum pedala . La acel moment nici nu stiam ca este la aceeasi categorie cu mine .

Nu am ramas la premiere , eram prea inghetati de frig , eu si sotia . Sper sa ne intalnim la urmatoarele concursuri si cu ocupantul locului 1 la categorie sa facem o poza ca de podium : alta ocazie nu cred sa mai am :D

Speram ca adevarul sa iasa singurel si repede la lumina in acest caz . Pe Dan Bistri l-am depasit ( ultima data :D ) cu aproximativ 5 km inainte de sosire . Pe actualul ocupant al locului 3 nu mi-l pot aminti si nici in fotografiile aparute pina acum nu l-am remarcat . Din pacate la acest concurs nu au aparut ( inca ? ) calupurile de sute de fotografii ca la alte evenimente cicliste . Oricum , Dan Bistriteanu nu cred ca putea acumula o intarziere atat de mare pe o distanta atat de mica , la felul cum pedala . La acel moment nici nu stiam ca este la aceeasi categorie cu mine .

Nu am ramas la premiere , eram prea inghetati de frig , eu si sotia . Sper sa ne intalnim la urmatoarele concursuri si cu ocupantul locului 1 la categorie sa facem o poza ca de podium : alta ocazie nu cred sa mai am :D

cel care a ocupat locul trei a mers cu mine o bună bucată de timp, aproximativ pe segmentul de după asfalt, diupă ce faceai stanmga pe langa tomberonul de gunoi din locul de parcare al masinilor.l-am depasit si m-a depasit de cateva ori. l-am pierdut (nu aveam de ce sa fiu atent la el) pe o urcare cand ne-au depasit doi avansati (din ce am numarat eu cred ca locurile 7 si 8 - da nu am cum sa fiu sigur). cand Dan mi-a spus ca i-a fost 'corectat' pe locul 4.am zis ca asta e, a avut ghinion si o greseala i-a dat iluzia unui loc pe podium. Am ramas gura casca cand l-am recunoscut pe podium tocmai pe partenerul meu de traseu!

Nu cumva sa uitati ca timpul de pe kilometraj este timpul in care bicla a mers, nu si cat ati carat-o in spate. In rest, ne vedem la urmatoarea editie, cu timing radio, unde arbitrii au grija doar sa se urmeze traseul.

Dupa ce am trecut linia de sosire am avut surpriza ca cineva care ma cunoaste(nu retin cine) sa ma felicite pentru locul 3,(amatori-peste 40 ani) initial am crezut ca e o gluma pentru ca niciodata nu m-am gandit la podium

Pe clasamentul provizoriu afisat pe gard erai trecut pe locul 3.Eu te-am anuntat iar tu ai zis ca-l fotografiezi si-l duci la birou. :D .(nu te stiam, mi-a spus altcineva cine esti).

Ceea ce s-a intamplat ulterior cu clasamentul sau in realitate pe traseu nu stiu insa e clar ca ordinea si timpii sufera de ceva erori.

Tu trebuie sa-ti aduci aminte daca ai trecut de mai multe ori prin dreptul liniei de sosire, de aici s-ar fi putut naste confuziile. Cred ca nici timpul dat de tine de 1.58 nu e real ptr ca la momentul discutiei noastre ,cand presupun ca tu abia trecusesi linia de sosire (asa pareai) eu eram schimbat si spalat si nu mi-au luat doar 11 min(eu am venit cu 1.47, loc 1 la +40).

Nu vreau sa dau vreun verdict ci poate sa ajut sa-ti clarifici situatia.

S-a gasit pe traseu o cheie de Renault - cred ca e rezerva :( Cine sufera dupa ea sa ma anunte.

plangea cineva la finish ca nu mai gaseste cheia, nu stiu cum s-a rezolvat. din pacate nu am numarul lui.

plangea cineva la finish ca nu mai gaseste cheia, nu stiu cum s-a rezolvat. din pacate nu am numarul lui.

Eu ratacisem prin frunze niste chei cu sigla Skoda si 2 brelocuri albastre de interfon. S-a rezolvat, le-am gasit si nu m-au mancat lupii in padure.

Multumiri gasitorului, caci nu-mi dadeam alta sansa decat sa iau traseul la picior, in sens invers - sigur la km 9 le aveam.

Ceva pareri si de la mine:

Cea mai tare cursa de MTB la care am fsot pana acum! Desigur, pana acum nu am fost la nici una, dar mi se pare un inceput excelent, a fost tot ce speram sa fie: noroi, padure, urcari coborari, carat bicicleta in spate pe urcari si coborari, oameni prietenosi, mici, bere si un tricou. Desigur, unele in cantitati mult mai mari decat m-am astaptat, dar cred ca a fsot o parte a farmecului acestei curse. Nu am un termen de comparatie cand vine vorba de alte competitii de profil, dar pentru mine a fost o experienta remarcabila, pe care o voi uita doar cand voi fi batran din cauza alzheimer-ului. Imi place sa cred ca de fapt majoritatea sunt mai usoare decat asta ca si traseu, si ca GXC va avea un renume de cursa pentru hard-men. Macar in ce priveste tura lunga. Eu unul m-am retras dupa o tura. Dupa ce am trecut linia de finish si am ajuns la decizia de a incepe o alta tura am decis, spre rusinea si regretul meu etern, sa nu o mai fac si pe a 2-a. Dar deh, totul pare mai usor a 2-a zi, cand singurele lucruri care sa iti aduca aminte de portiunile grele sunt juliturile si febra musculara foarte ciudata.

Multumesc mult organizatorilor pentru o competitie excelenta, si lui maus, un om sadic (in a good way :D ) care ne-a facut traseul asta si la descris ca fiind de o dificultate medie. Eu unul sunt abonat la garboavele atat timp cat sunt destul de sanatos cat sa ma urc pe bicicleta.

unde sunt pozele de la toti fotografii care au fost pe traseu? abia astept sa ma vad :D si vreau sa caut o poza decenta sa am cu ce ma lauda prietenilor :P

• Upvote 2

Ceva pareri si de la mine:

Cea mai tare cursa de MTB la care am fost pana acum!

Nu mai laudati asa de mult lutul de la Garboavele ca o sa inceapa tot organizatorii sa ude traseele, chiar daca e uscat, doar ca sa fie "fun" :)

Oricum e clar : o cursa de neuitat !

Data viitoare daca e tot la fel , vin cu o bicicleta de copii de aia fara pedale (nu am vazut sa fie interzise ) , o car de la inceput la sfarsit , si am sanse sa termin pe un loc fruntas :)

Data viitoare daca e tot la fel , vin cu o bicicleta de copii de aia fara pedale (nu am vazut sa fie interzise ) , o car de la inceput la sfarsit , si am sanse sa termin pe un loc fruntas :)

tot respectul @7omca7 pentru idee

He he... Cati nu au avansat ideea asta pe Drumul Oaselor, cand eram cu ele la spinare... :)

Cred ca a fost un concurs reusit, cu bune si mai putin bune si trebuie subliniat faptul ca Maus a venit cu experienta lui si a dorit sa elimine o serie din deficientele constatate de el la alte concursuri...Nemultumiti intotdeauna vor exista si ar trebui luate in seama parerile celor care conteaza. Oricum o experienta frumoasa care nu o voi uita curand. Urari de bine organizatorilor si felicitari castigatorilor.

M-am chinuit din rasputeri sa fac un traseu care sa rivalizeze ca greutate cu unul de munte.Ca am avut cel mai de porc noroc ,sa ploua inainte de start torential ,asta e o alta poveste.O vreme buna ar fi facut ca toate sa arate mai bine.

Ma mentin la idea cum ca o vreme calda si insorita face 50% din atmosfera.Daca mergi acum prin padure totul de uscat ,betonat ,chit ca mai ploua asa putin la cate 2 ore.

Am ceva poze prin aparatele foto,si ma chinui acu sa le incarc cumva.

PS Ia sa vedem merge: https://picasaweb.google.com/113893450558019981640/GarboaveleXcDeLaSicaFaraFrica#

@maus multumim pentru poze

O fi fost primul concurs de la care nu vedem poze de pe podium?

@maus:roaga mircioiul sa se indure si de noi,muritorii de rand sa ne dea niste poze ca stiu ca are destule de la start\sosire.

Atat de multi fotografi si la start si pe traseu si totusi atat de putine poze... :(

Guest
This topic is now closed to further replies.