maus

09.04.2011- concurs MTB Garboavele

Recommended Posts

Fotografii astia au aflat de undeva ca in codru la Garboavele fac unii o shparla cu MTB-uri si noroi pe vreme nasoala, ca doar de aia au venit cu ditamai obiectivele dupa ei, ca sa vada spectacol.

De unde puteau ei sa afle asta?

1. De pe net, ceea ce inseamna ca intr-un fel sau altul trebuie sa aiba link si catre forumurile de discutii, daca nu macar pe site-ul oficial al concursului, ceea ce inseamna ca cei ce au grija de site trebuie sa posteze undeva la homepage o rugaminte catre fotografi sa intre si aici ca sa dea si la norod poze cu mocirla.

2. De la prieteni. Si atunci rugam pe toti cei care au participat sa vorbeasca intre ei si sa afle care a avut cunostiinte printre fotografi sa faca rost de poze si sa posteze aici.

Multumim

P.S. Si un rezultat oficial ceva cam pe cand sa asteptam? daca nu cumva s-a afisat deja si sunt eu in urma cu stirile.

Poate ar fi o idee sa apara un update pe site-ul competitiei, ori sa ii indrume pe fotografi sa posteze aici ori daca nu e prea mare efortul mie mi-a placut cum s-a facut la prima evadare unde apareau update-uri pe site-ul oficial si acolo s-au adunat majoritatea pozelor si filmuletelor just like that:

http://primaevadare.ro/201-2/imagini/

Mai apar cate una alta pe FB, dar is putine si selectate pe spranceana plus prelucrate... Deh, profi :D

Respectabil la asemenea evenimente e sa pui multe, nu 30 de poze/fotograf, ca deh, esti tu profesionist si faci doar poze jmechere alese pe spranceana. Prea multi oameni si toti vor sa se vad in cat mai multe poze. Eu mai estept cateva zile si incep sa le trimit mail-uri fotografilor pe care ii gasesc pe acolo cerand poze. :D

LE: Desigur, aia jmecheri si care chiar sunt profesionisti au facut cate 3-4 poze bune fiecarui concurent in timp ce cadeau pe coborarea aia. :rolleyes:

Ca unul care am mai fost "la padure" in Garboavele, traseul construit de Maus, mi s-a parut unul extraordinar,si l-am facut cu placere atat in plimbareala pe vreme uscata cat si in ziua concursului. I-am admirat pe cei care cu indarjire lucrau in noroi la repararea penelor/bicicletelor. Le inteleg dezamagirea celor care au venit exclusiv sa pedaleze, insa ma gandesc ca parcursul acela reflecta totusi o situatie reala(dar nedorita) in care se poate afla un Mountain-biker.

Pentru o prima editie, organizarea mi s-a parut reusita, cu exceptia gestionarii Finish-ului si a clasamentului.

Traseul a fost destul de bine marcat, si nu am remarcat decat unele abateri de la traseu:

• In zona de Nord, inainte de masina de politie, traseul nu mai era marcat si unii concurenti, la iesirea din padure au facut imediat dreapta la sosea in loc sa mearga inainte; oricum e de inteles, ca nu se vedea marcaj si castigul nu era prea mare.
  • La Zoo, un concurent, in loc sa faca dreapta prin parcare si padure a luat-o prin stanga masinii de politie si tot la vale pe drum;
Pana la varianta cu chipuri (ce are costuri mari) pe care o sugera cineva, cred ca ar fi posibil daca fiecare arbitru/voluntar ar aduce cu el si un aparat foto cu care sa faca poza la fiecare concurent/grup care trece (in felul acesta s-ar sti si cine, si la ce ora a trecut prin punctul de control, si concurentii ar fi multumiti, ca ar fi poze cu ei). Trecerea informatiilor de timp de pe poze intr-un excel ar dura cam 2h per aparat, insa dupa o zi de munca dupa concurs, cu poze si cifre, s-ar sti clasamentul exact fara dubii, cu tot cu timpii intermediari.
  • Upvote 2

Ar trebui să fiți mai înțelegători un pic. Durează atât de mult fiindcă oamenii se chinuie în Photoshop să curețe noroiul din poze :D

• Upvote 1

...

La anul vin daca e Macin, ...

Macin poate fi un loc extraordinar de concurs; insa zona se aflain alt judet, politica zonala de acolo e in general una de inchidere, zona a fost restrictionata iar cataratorii si ciclistii sunt `persona non grata`. Putine sanse sa se intample asa ceva acolo.

Ar trebui să fiți mai înțelegători un pic. Durează atât de mult fiindcă oamenii se chinuie în Photoshop să curețe noroiul din poze :D

Mai bine ar incerca sa regleze WB-ul, unii dintre ei... :)
  • Upvote 1

Cu riscul de a supara pe multa lume, vreau sa intreb daca sunt pe lista (si alti) concurenti care si-au masurat individual timpul pentru tura de concurs si au constatat ca timpul trecut in clasamentul provizoriu este mai mic decat timpul pe care l-au facut ei in realitate?
  • Upvote 1

si cica de ce castiga Basoo intr-o veselie. Azi pe la 6 si ceva, urca pe linia lu` 32 inspre Rahova, l-am depasit cu masina. Am fost la Mall, am vazut un film, cand ies din parcare, cine traversa Trafic Greu? Tot Basoo, in al lui echipament greu de confundat. Respect!

Pai sunt multi care cred ca poti sa stai in casa ,si sa poti merge bine.Cheia succesului e in ce ai vazut tu mai sus.Cand unii se uita la film,sau stau si se distreaza,altii pedaleaza. ;) Nu mai zic ca unii se uita chioras la ce ai in bidon... :)

@kiku si la mine e diferenta de timp insa nu e cu suparare ,ca am computer . http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

Hai ca o sa incercam sa adunam pozele in contul de picasa unde am pus si eu pozele.Am auzit ca sunt multe pe FB ca e mai la moda ,insa eu sunt cam in urma cu tehnica ,si as vrea si eu sa le vad pe toate la un loc. :rolleyes:

Puteti sa faceti o centralizare pe site, o rubrica unde sa se stranga toate linkurile de la fiecare (gen cum era pe site la PE anul trecut), e mai simplu decat sa le iei pe toate si sa le uploadezi pe picassa.

Haideti sa va spun care e treaba cu intrebarea referitoare la timp. Voiam sa vad daca si altii au remarcat si ei acelasi lucru (si deasemnea sa vad daca e bine sa avertizezi ca ai primit un timp mai bun decat in realitate):

De la aparitia listei provizorii am remarcat ca eu sunt trecut cu un timp de 20min mai bun decat am facut in realitate. Inainte sa le comunic organizatorilor ca au fost prea darnici cu timpul meu, am zis sa verific lucrurile de mai multe ori, dar GPSul nu si nu, o tinea pe a lui ca am facut mai mult timp; pe de alta parte daca adunam la mine cele 20min, ajungeam in clasament intr-o zona foarte improbabila (ce nu corespundea deloc cu calculele mele de depasiri-dar pana la urma asta e doar o parere subiectiva). Mai nou am verificat pe poze si intr-adevar varianta cu timpul lung (NU cea din pdf) e cea corecta, insa mai interesant e ca si ceilalti concurenti au si ei acelasi avans de timp (desigur ca nu am verificat pt toti, ci doar pentru cativa la intamplare).

Deci daca timpii afisati in provizoriu acum sunt uniformi peste tot, clasamentul nu se schimba, insa de unde pot sa apara supararile:

Ceilalti ciclisti o sa fie suparati, ca de fapt timpul real nu e ala asa de mic cum e afisat acum, ci e mai mare;

Organizatorii o sa fie suparati, ca or sa aiba de muncit la ajustarea timpilor si detectia locului de unde a aparut eroarea la general.

Ipotezele mele sunt ca ori "ceasul" de la Finish a avut o problema, ori aceia sunt timpi intermediari (de ex. "la tomberonul albastru")

Cred ca timpul din rezultatele oficiale a fost raportat fata de ora de start a turei lungi, 11.23 parca.

Cam de aici a aparut eroarea. Celelalte categorii au plecat mai tarziu.

hai am castigat si eu ceva la concursul asta : mi-a iesit pronosticul - la tura lunga au terminat 23 % din participanti

Apropro , la ciclism nu se fac pariuri ? :)

Felicitari tuturor ! dar in special celor de la cursa lunga care nu au abandonat .

Sunt cazuri cand abandonul e din cauze tehnice si e lesne de inteles ,insa sunt cazuri cand abandonul e legat de cauze fizice sau psihice -concluzia fiind ca unii sau supraevaluat.40 de km la XC e altceva decat un Galati -Braila pe dig... :)

• Upvote 3

La mine a fost din cauze psihice - m-a demoralizat complet noroiul :) si faptul ca stiam ca a doua tura trebuie sa o fac prin aceleasi noroaie ...

plus ca am spus ca risc sa-mi defectez bicla. Oricum de la o cazatura pe piatra cubica mi s-a dus monoblocul.

@maus dupa cum ti-am mai zis dupa terminarea cursei, un super traseu, care intr-adevar echivaleaza cu unul montan.

Mmultumesc gazdelor inca odata pentru un weekend superb (loc 19 gen).

Fratilor, postati pozele undeva unde sa aiba toata lumea acces. Eu n-am cont pe FB si nici n-am de gand sa-mi fac. Deh, sunt de moda veche, prefer socializarea live.

a gasit cineva prin noroaiele de sambata un senzor wireless (de la un ciclometru Sigma)?

Clasamentul final nu e atat de final :D am fost concurentul cu numarul 391 si am aparut la categoria amatori in conditiile in care m-am inscris la avansati si am terminat ambele ture. Sper sa fie doar o exceptie remediabila.

Ave!

Start avansati 11:27. Poate de aici apar unele decalaje.

Dan Bistri a avut pe navigatie 2.20 fix de la start la sosire. Timp real, ca ala(GPS unit) nu masoara in litri sau kile...

Guest
This topic is now closed to further replies.