mcatalin22

Despre ski de tura

Recommended Posts

Mi se futu vorba lui Andreea Esca un maner la bat...

Aveti idee astea se gasesc de schimb pe undeva prin Decathlon sau aiurea?

Evident pereche, ca n-am fost inspirat si am luat din pluta si cum sunt eu vanjos ca Puiu Calinescu am rupt unul pe un viraj Imagine postată

Ceva din ABS, PVC, Plastic, ce o fi.

Multumesc anticipat Imagine postată

Imagine postată

Şi eu am fost azi cu doamna, în dealu Clujului. Minunat, zăpadă, frumos, linişe.

Imagine postată

MBZ, nu stiam ca ai schiuri fond, de fapt nu stiam ca mai are cineva pe forumul asta, mai ales.

Am iesit si eu anul trecut de vreo 3 ori in Tineretului cu schiurile fond si am o idee f clara de comentariile de care vorbeai.

Din pacate nu stiu de unde sa-ti iei chinga d-aia, incearca totusi Decathlon.

Am observat, totusi, ca alea sunt bete telescopice, nu de XC. Daca te intereseaza, iti zic de unde sa-ti iei o pereche de bete XC, foarte ieftine (SH). Sunt mult mai usoare, nu se compara cu astea telescopice, care sunt mai scumpe si care nu merita hartanite prin parc (eu le tin numai pt munte si schi de tura).

Si daca mai tine vremea asa, poate ne vedem la o tura pe undeva, prin parc, pe schiuri fond.

Întrebare pentru fondişti: cum faceţi să nu vă alunece schiurile înapoi? Am înţeles că e ceva şmecherie cu o ceară specială?

Bravo Mbz faina treaba si cu schiurile de fond!Pacat de bat:( imi si imaginez comentariile rautacioase:))

Întrebare pentru fondişti: cum faceţi să nu vă alunece schiurile înapoi? Am înţeles că e ceva şmecherie cu o ceară specială?

@radu_vadan

Nu neaparat. Au solzi. Mecanica miscarii nu le permite sa alunece inapoi, pentru ca lansezi in echilibru corpul inainte. Ce cu patinele ramai pe loc ca aluneca ? Imagine postată

Se dau si cu ceara dar destul de rar, doar daca este cazul.

Da Faby. Asta este. Nici un comentariu. N-am prea avut loc ca oamenii sunt cam salbatici si indiferenti si nu s-ar da un cm, Doamne Fereste! si am fortat in bat pe un viraj mai rapid. Pluta-i pluta.

@gottwood

Ma bucur ca impartasim aceleasi simpatii si dorinta de practica pentru fond. Si eu am iesit tot in Tineretului anul trecut. Se facuse o partie mica in susul platoului si ma duceam pe acolo, dar seara tarziu. Anul asta in IOR ca mi-e aproape si plec de acasa pe ele.

Daca avem noroc sa ne tina zapada ar fi interesant sa iesim la o tura prin Cernica( adica tura, nu plimbareala de parc desi nici in parc nu-i rau decat de loc.

Sunt interesat de bete de XC daca stii de undeva. Am luat si eu pe astea ca sunt polivalente si le poti folosi in mai multe genuri de miscare. Nu-s speciale de XC.

Greutatea nu ma deranjeaza, mai ales ca-mi fac bine dupa doua rupturi de clavicula sa trag de ele Imagine postată

Ai PM.

Mă refeream pe urcare, nu pe loc drept :)

De solzi nu ştiam. Eu mă dau pe schiuri de tură, şi folosesc piei de focă în scopul ăsta.

Vezi ca sunt tutoriale pe youtube. Uphill nordic ski

Iti arata cam care este tehnica. Totul tine de tehnica. Skiurile sunt niste monumente de simplitate. Solzii ajuta in acest scop. Imagine postată

Mă refeream pe urcare, nu pe loc drept :)

De solzi nu ştiam. Eu mă dau pe schiuri de tură, şi folosesc piei de focă în scopul ăsta.

Aici trebuie lamurit in primul rand ca exista 2 tipuri de schi fond: pt stilul liber si pt stilul clasic.

Cele de stil clasic sunt si ele de 2 feluri, cele de competitie, care se ceruiesc cu o ceara speciala, care impiedica alunecarea in spate, in 'kick-zone' (o zona de pe talpa corespunzatoare zonei legaturii, aproximativ) si mai sunt cele de plimbare, care au acei solzi in 'kick-zone', tot cu rolul de a nu aluneca in spate. Dar atentie, astea nu permit alunecarea in spate pe pante mai mici, daca panta se accentueaza aluneci si in spate, de aceea se urca in pas adaugat.

Schiurile fond pt stilul liber sunt ceruite pe toata talpa cu acelasi tip de ceara, si aluneca si in fata si in spate la fel, iar urcarile se fac tot prin acel pas de stil liber, care devine pas adaugat pe urcarile mai abrupte.

Deci in niciun caz nu urci cu ele paralel, cum urci cu pieile de foca, ci mai degraba cum ai urca pe partie cu schiul alpin (in V), dar nici cu alea de tura nu alergi cum alergi cu astea :)

• Upvote 1

Ma duc la concurs la Muntele Mare we asta cu plecare din Bucuresti. Mai e cineva amator din Bucuresti sau de pe drum (Ploiesti, Brasov sau Pitesti, Valcea)? Se poate cu trenul sau cu masina, la 2 oameni e mai rentabil cu masina.

Am promis ca pun o poza cu prinderea schiului de clapar, uite ca am facut una, e aici:

Imagine postată

Cupa Muntele Mare de we asta s-a amanat din lipsa de zapada (ei stiu mai bine, ca-s la fata locului) asa ca din punctul meu de vedere se transforma in tura de schi la Padina. Mai vine cineva?

Eu cred că mă duc în Rodnei la o tură, că îmi e mai aproape. Distracţie!

E zapada faina in Bucegi, combinata we asta si cu un cer de un albastru impecabil. Au iesit 2 zile de vis :D

• Upvote 1

Abia in dimineata asta mi-am facu timp sa vad filmul... o sa am la ce visa si astazi! :D

Ma duc la concurs la Muntele Mare we asta cu plecare din Bucuresti. Mai e cineva amator din Bucuresti sau de pe drum (Ploiesti, Brasov sau Pitesti, Valcea)? Se poate cu trenul sau cu masina, la 2 oameni e mai rentabil cu masina.

Am promis ca pun o poza cu prinderea schiului de clapar, uite ca am facut una, e aici:

Imagine postată

Horatiu, am folosit si eu sistemul propus de tine, asta pana cand un amic si-a spart capul rau de tot, cand la o cazatura i-a venit schiul in cap. Eu le-am demontat si mi-am pus stopere originale.

Legat de filmut, felicitari e super fain, ati prins o zi minunata. Noi am fost acum duminica si de la 1500 am coborat cu ele in spinare. Am coborat in timpul zilei la Padina, prin Cocora si am facut ski extrem peste toti jnepenii iesiti din zapada.

• Upvote 1

Legat de echipament: in prezent ma dau pe legaturi TLT Vertical, cu stoppere dedicate, clapari Dynafit Tourlite All Terain, foci Cool Tex, rosii (cred ca sunt semi).

Inainte am avut legaturi Silvretta 404, cam grele. De cand am trecut pe TLT, nu prea as mai dori sa modific ceva in acest sens.

Daca as avea bani de Scarpa F1, tot nu mi-as cumpara, ma duc pe munte sa ma simt bine si asta e cel mai important.

Sunt de acord cu Horatiu, pe coborari, obligatoriu partea din fata se deblocheaza, de ce sa-mi rup oasele cu buna stiinta?

De asemenea obligatoriu un sistem de oprire a schiului, in cazul in care sare legatura (chingi, cordelina-carabiniere, cum arata Horatiu, sau stoppere originale). Personal m-am patit la Postavaru Night acum doi ani cand am plecat de la cabana singur si pe Canal mi-am cautat vreo 2 ore schiul in padure.

Nici nu ma gandesc la vreo tura pe vai cum ti-ai regulat toata ziua si cheful de schi.

Pana in prezent am gasit un singur dezavantaj la legatura TLT. Intr-o iarna coborand de la Vf Omu, undeva sub Gavanele, am pierdut din partea fata stiftul ce tine partea centrala a legaturii, in baza de metal. Norocul meu a fost ca m-am intors imediat pe urme si am gasit toate partile componente, am reusit sa le asamblez si acasa am mai aplicat o mica sertizare pe respectivul ax.

Legat de inchiderea legaturii pe bocanc, eu zic ca te obisnuiesti relativ repede, acest lucru nu mi se pare un impediment.

• Upvote 1

sa mai facem putina pofta:

Cabana si Vf Omu, la ceas de iarna

Imagine postată

• Upvote 2

Interesant ce zici ca ti-a zburat ceva de la legatura. Ma uit si la mine.

Eu nu cred ca imi sparg capul, in principiu pentru ca schiez doar cu casca. Pe partie cu casca de schi, la tura cu casca de bicla. Mi-as putea sparge fatza totusi...

Poza e de we asta? Daca da, pe unde ati urcat?

Noi am incercat sa urcam duminica dinspre Batrana, dar la coborarea spre Gavanele ne-au cam speriat placile de vant formate pe versant si ne-am intors. Nu stiam inca de avalansa din Iezer.

Uite-asa a aratat weekend-ul nostru de data asta:

Pana la urma voi mai mergeti in we la concurs? Eu ma cam retrag din cursa, nu prea am chef sa-mi belesc schiurile si, la concurs, le belesti sigur, ca te ia valul.

fotografia de la Vf Omu este de anul trecut, acum nu este asa zapada mare pe sus.

Acum am fost duminica si am tras o tura de o zi: Cota 1400-2000 V Dorului-Laptici-drumul spre Babele-Seaua Cocora-Plaiul lui Pacala-Padina-Laptici si inapoi 1400. A fost cam tare vantul, ne cam saturasem de el.

Intradevar zapada e nasoala si cum zici tu Horatiu, la concurs te ia valul si dai fara mila. Si noi am zis pas, poate cu alta ocazie.

[...] Pe partie cu casca de schi, la tura cu casca de bicla. [...]

Iata un aspect! :)

Exista o casca totusi care impaca si capra, si varza si broccoli. E vorba de asta, care respecta standardele ISO pentru alpinism, ciclism si ski:

http://www.dynafit.com/product/helmets/race-helmet-sr-race-pro

Singura ei problema e.... pretul. Dar nu e mult mai mare decat pretul mediu al castii de bicicleta a bucuresteanului de rand (am observat ca pe aici lumea isi ia in general casti de peste 300 RON). 99.9 Euro pe Sport-conrad in acest moment.

Io chiar am devenit fan al produselor Dynafit desi mai am niste "inadaptari" si ii mai injur din cand in cand. Casca asta chiar imi place dar momentan am trei acasa (fiecare pe treaba ei) si parca ar fi prea mult plus ca m-am "suparat negativ" si am zis ca e timpul sa-mi achizitionez un transceiver.

Din modelele noi (digitale si cu afisaj) am avut ocazia sa folosesc (exercitii) Pieps Freeride, ARVA (nu mai stiu ce model) si Mammut Pulse Barryvox.

Dintre toate cel mai mult mi-a pacut Barryvox-ul si cel mai putin Pieps. Horatiu ai vazut pe undeva un pret bun pt Mammut, in mod surprinzator eu cel mai bun pret l-am gasit la Decathlon si ma cam bate gandu'... stii paba la urma nu-i vorba numai de curul tau, ai o raspundere si fata de tovarasi de tura. A si o lopata poti sa-mi recomanzi? Sonda deja am! :)

Eu stiu numai de pachetele avantajoase de pe sport-conrad, cu lopata si sonda. In rest, nu prea stiu de oferte speciale, alea mi se par super bune. De ce nu-ti iei totusi ceva mai ieftin cu 3 antene cum ar fi ARVA Evo 3? E foarte mare diferenta de pret... Iar treaba aia cu bataile inimii mi se pare o aberatie. Daca sistemul nu merge bine fix cand esti tu ingropat si lumea o sa te lase acolo ca oricum ai dat ortu' popii si o sa caute pe altii? Nu mersi, la faza asta sunt egoist, vreau sa fiu scos afara.

Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva care este diferenta intre legaturile TLT VERTICAL ST 82MM si TLT VERTICAL ST 92MM? Merci